[#1] Padające partycje
Cześć,

Może podpowiecie co zrobić bo ja już nie mam pomysłu.

Co jakiś czas padały mi partycje na karcie SD w A1200. Kilka razy przeinstalowywałem system.

Aby wyeliminować potencjalne źródła problemów, postawiłem wszystko na PFS3 i na w razie czego na CF zamiast SD (inny czytnik, więc odpada ten element jako przyczyna). Karta 4GB, trzy partycje.

System zainstalowałem na WinUAE. Wszystkie partycje na PFS3 (zgodnie z wideotutorialem, który był tutaj jakiś czas temu; parametry takie jak w nim, maxtransfer ustawiony na taki jak być powinien).

Dzisiaj rozpakowywałem ze 30 gier – zapis był na partycję DH1 (a więc nie główną) – robiłem to cały czas w WinUAE. Gdy zakończyłem okazało się, że mam padnięta partycję DH0 (a na nią nie było nic kopiowane). Teraz przy próbie startu systemu pojawia się okienko z komunikatem PFS3: "Device DH0: Bootblock extension invalid". Po kliknięciu kolejne okienka z tekstem typu "Device DH0: ALERT: Wrong index block id 00000000, expected 00004942, block (i tu jakiś numer poza okienkiem komunikatu)". Po wyklikaniu szeregu takich okienek pojawia się jeszcze komunikat "Device DH0: Disk update failed.", okienko CLI i nic nie działa (ani Dir, ani LoadWB) – za każdym razem znowu komunikaty na temat tych bloków.

Nie jest to problem po stronie sprzętowej Amigi bo karta cały czas jest w pececie. Ale wcześniejsze padnięcia systemu były w Amidze.

Może macie pomysł co to może być? Bez sensu kolejny raz instalować system jeśli znowu po chwili padnie. Może coś robię źle. Tylko co?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 23:54:12 przez prz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 23:54:21 przez prz
[#2] Re: Padające partycje

@prz, post #1

A jaka masz maske ustawiona na tej karcie CF?
[#3] Re: Padające partycje

@prz, post #1

Jakie masz scsi.device? Spróbuj innego. I przeskanuj system w poszukiwaniu wirusów.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 06:14:57 przez nostrum666
[#4] Re: Padające partycje

@prz, post #1

Nie jest to problem po stronie sprzętowej Amigi bo karta cały czas jest w pececie. Ale wcześniejsze padnięcia systemu były w Amidze.

Może macie pomysł co to może być? Bez sensu kolejny raz instalować system jeśli znowu po chwili padnie. Może coś robię źle. Tylko co?


Proponowałbym rozważyć przemysłowy HDD w postaci modułu IDE 44. Bardzo trwały nośnik, który wpinasz bezpośrednio bez taśm w złącze IDE. Używam takiego rozwiązania, nie mam już problemów z błędami na dyskach. Przykładowy link jak poniżej:
link
Alternatywa to karta CF dedykowana do profesjonalnych sprzętów, która wytrzymuje duże obciążenia np. Sandisk Extreme pro

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 11:50:02 przez nowy80

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 11:52:07 przez nowy80
[#5] Re: Padające partycje

@prz, post #1

Jaką masz maskę i maxtransfer w PFS3?
[#6] Re: Padające partycje

@Mokry, post #2

A jaka masz maske ustawiona na tej karcie CF?

Maska to 7FFFFFFE (nie zmieniałem jej z wartości domyślnej).
MaxTransfer standardowo zmienione na 1FE00.
Natomiast znalazłem jeszcze stronę (https://scunster.co.uk/?p=1257), na której jest mowa, żeby w przypadku kart CF używać MaxTransfer 1A000. Coś wiecie na ten temat? Wszędzie jest mowa o wartości 1FE00.

Jakie masz scsi.device? Spróbuj innego.

W jakim sensie (przepraszam, ale nie bardzo wiem o co chodzi)? W WinUAE dla tego dysku miałem wybrane IDE (auto).

I przeskanuj system w poszukiwaniu wirusów.

Przy poprzednich padach miałem zainstalowany VirusZ i wirusów nie było. Tym razem jeszcze niewiele jeszcze zainstalowałem w systemie i raczej to samo co poprzednio więc szansa na to, że był wirus jest raczej mała.

Proponowałbym rozważyć przemysłowy HDD w postaci modułu IDE 44. Bardzo trwały nośnik, który wpinasz bezpośrednio bez taśm w złącze IDE. Używam takiego rozwiązania, nie mam już problemów z błędami na dyskach. Przykładowy link jak poniżej:
link

Czy to z linku to na pewno jest to coś dobrego? Wiadomo co konkretnie siedzi w środku bo nigdzie nie jest opisane? Wolałbym jednak używać sprawdzonej karty. Stosowanie kart jest raczej powszechne u użytkowników A1200 i jakoś nie widzę, aby inni skarżyli się na problemy jak u mnie.

Alternatywa to karta CF dedykowana do profesjonalnych sprzętów, która wytrzymuje duże obciążenia np. Sandisk Extreme pro

Aktualnie używam karty CF Transcend "industrial". Przy poprzednich padach były to między innymi Sandisk Extreme, ale SD.
[#7] Re: Padające partycje

@prz, post #6

Jaka duża jest Twoja karta i jakie są duże partycje? Weź pod uwagę, że powyżej 4 GB (a partycja chyba powyżej 2 GB) wymaga używania nowego scsi.device.
Inaczej padnięte partycje to normalka przy zapisywaniu plików powyżej 4 GB. W tym momencie takie przerzucanie karty z Amigi do WinUAE to proszenie się o kłopoty.


Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 12:58:22 przez TuReX
[#8] Re: Padające partycje

@TuReX, post #7

Jaka duża jest Twoja karta i jakie są duże partycje? Weź pod uwagę, że powyżej 4 GB (a partycja chyba powyżej 2 GB) wymaga używania nowego scsi.device.
Inaczej padnięte partycje to normalka przy zapisywaniu plików powyżej 4 GB. W tym momencie takie przerzucanie karty z Amigi do WinUAE to proszenie się o kłopoty.

Aktualnie karta 4GB. Wcześniej używałem m.in. 2GB. Partycji większych niż 2GB nie robię. Na ogół ok. 1GB. Przy poprzednich padach były one <1GB. Pliki, które przerzucam nie przekraczają kilkunastu, maks. kilkudziesięciu MB.
[#9] Re: Padające partycje

@prz, post #8

No to powinno być bez problemu. Musi być jakaś inna przyczyna.
[#10] Re: Padające partycje

@prz, post #1

Ja mam PFS3 (mam Kick 3.2.2 więc mam duże dyski), ustawione mam:

Maska: 0x7ffffffe
Transfer: 0x1fe00
PFSIII w wersji 18.5

Śmiga OK całość bardzo długo.
1
[#11] Re: Padające partycje

@TuReX, post #9

Weź wsadź dysk 2,5' i masz wszystko bez kłopotu.
Problemy ustąpią. Ja nie wiem że wszyscy uparli się na te karty.
Ja się od kart trzymam z daleka. Tylko dyski a ostatnio dyski SSD. Może w tą stronę idź.
1
[#12] Re: Padające partycje

@mwb113, post #11

Mam CF i nic się nie dzieje, SSD IDE też mam i również OK.

Jak dobrze ustawi kartę CF to działa bez problemu.
1
[#13] Re: Padające partycje

@prz, post #6

Czy to z linku to na pewno jest to coś dobrego? Wiadomo co konkretnie siedzi w środku bo nigdzie nie jest opisane? Wolałbym jednak używać sprawdzonej karty. Stosowanie kart jest raczej powszechne u użytkowników A1200 i jakoś nie widzę, aby inni skarżyli się na problemy jak u mnie.

Jest to dysk SSD z IDE44 są również klasyczne IDE40 stosowane w urządzeniach przemysłowych. Moim zdaniem nic nie przebije klasycznego dysku 2,5', jeśli się nie zmieści klasyk to dysk przemysłowe DOM to najlepsza alternatywa. Jeśli nie da rady to profesjonalna CF, taka stosowana w profesjonalnych kamerach czy aparatach. Z doświadczenia wiem, że pozostałe nośniki lepiej sobie darować. Chyba że często się robi kopie zapasową systemu. Zgadzam się z mwb113, kierunek klasycznych dysków lub SSD jest kierunkiem w dobrą stronę.
2
[#14] Re: Padające partycje

@mwb113, post #11

Popieram. Miałem krótki romans z kartami CF i co prawda nie było jakoś mega źle, ale po przesiadce na dysk 2,5 już nie chcę wracać do kart. Nie ma problemu kompatybilności, nie działającej diody aktywności dysku, najmniejszego problemu z dostępnością (sam niedawno kupiłem dysk 160 GB NOS, zapakowany w folii fabrycznej) no i nie ma potrzeby zabawy z interfejsami (adapterami).

Ale wracając do tematu to przerabiałem to ostatnio, podobny temat, podobne komunikaty, i winowajcą okazało się być scsi.device, które nie chciało za bardzo współpracować z moim systemem plików (PFS3) więc sprawdź wpierw to, co zasugerowałem aby przynajmniej to wyeliminować.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 15:51:21 przez nostrum666
[#15] Re: Padające partycje

@nowy80, post #4

Witam.
Kupowanie nośników danych na Ali proszenie się o kłopoty.
https://youtu.be/Vxq25NVATAg?si=isz1WjJWSyGLkJfs
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 16:44:28 przez ted
[#16] Re: Padające partycje

@nostrum666, post #14

Dzięki wszystkim za dotychczasowe podpowiedzi.

Popieram. Miałem krótki romans z kartami CF i co prawda nie było jakoś mega źle, ale po przesiadce na dysk 2,5 już nie chcę wracać do kart. Nie ma problemu kompatybilności, nie działającej diody aktywności dysku, najmniejszego problemu z dostępnością (sam niedawno kupiłem dysk 160 GB NOS, zapakowany w folii fabrycznej) no i nie ma potrzeby zabawy z interfejsami (adapterami).

Jeśli chodzi o wykorzystanie dysku to na razie wolałbym próbować z kartą, skoro wielu mówi, że to u nich działa. Kupno dysku to kolejna inwestycja i dodatkowy problem z jego montażem - z kartą jest pod tym względem prościej, a do tego mam i trochę kart do wykorzystania i różne adaptery. Wolałbym też nie obciążać dodatkowo zasilacza dyskiem fizycznym bo TF1260 zjada już nieco prądu.

Z tego wszystkiego wynika, że to raczej u mnie jest jakiś problem do rozwiązania, tylko na razie nie wiem jeszcze jaki.

Ale wracając do tematu to przerabiałem to ostatnio, podobny temat, podobne komunikaty, i winowajcą okazało się być scsi.device, które nie chciało za bardzo współpracować z moim systemem plików (PFS3) więc sprawdź wpierw to, co zasugerowałem aby przynajmniej to wyeliminować.

Napisz proszę o co chodzi z tym scsi.device w kontekście PFS3. Gdzieś to trzeba zmienić/ustawić/dodać sterownik?

Jeśli chodzi o WinUAE, to jako sterownik dysku ustawiam wpis "IDE (auto)". Tak wynika z tych tutoriali, które oglądałem. Czy tak ma być?

Co w takim przypadku trzeba ustawić w ikonie HDToolbox? Tutaj widziałem różne informacje.

Czy trzeba coś jeszcze zmienić w przypadku PFS3?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 18:38:59 przez prz
[#17] Re: Padające partycje

@prz, post #16

Wpierw wpisz w CLI "version scsi.device". Będziesz wiedział co masz. Następnie spróbuj wgrać za pomocą LoadModule nowszą wersję, dla tak małej karty w zasadzie nieważne jaką. Po prostu pobierasz wersje scsi.device jaką chcesz, umieszczasz ją w szufladzie DEVS i wpisujesz gdzieś na początku startup-sequence "LoadModule SYS:DEVS/scsi.device NOREBOOT".
[#18] Re: Padające partycje

@nostrum666, post #17

Mam wersję 47.4 (OS 3.2).
[#19] Re: Padające partycje

@nostrum666, post #14

nie działającej diody aktywności dysku


Akurat przyczyna niedziałającej prawidłowo diody to nie jest kwestia karty, ale adaptera. :)
1
[#20] Re: Padające partycje

@Drakon, post #19

Tak, wiem Co nie zmienia faktu że się zdarza a przy dysku talerzowym tego nie ma.

Co do scsi.device to w takim razie masz coś innego spaprane (nie znam co prawda tej wersji ale jeżeli to oryginalna z systemu 3.2 to powinno być ok). Zobacz czy na pewno ustawiłeś odpowiedni MaxTransfer na 0x1FE00.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 19:01:36 przez nostrum666
[#21] Re: Padające partycje

@nostrum666, post #20

Zobacz czy na pewno ustawiłeś odpowiedni MaxTransfer na 0x1FE00.

Tak, zawsze tak ustawiam. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
[#22] Re: Padające partycje

@prz, post #21

Zapuść PfsDoctor niech Ci przeskanuje partycje. Wpisz to po prostu w CLI.
[#23] Re: Padające partycje

@nostrum666, post #22

W ogóle nic nie mogę wystartować z DH0 jak po tych komunikatach przejdzie do CLI. Ale na tym co jest na tej partycji nie zależy mi. Ona była stawiana niedawno.
Najchętniej to bym chciał zainstalować wszystko od początku. Tylko chciałbym tak to zrobić i tak poustawiać to co trzeba, aby problem się nie powtórzył.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 19:36:01 przez prz
[#24] Re: Padające partycje

@prz, post #23

Jaka wersja PF3? Wpisz w shellu version dh0: albo version dh1: to wyskoczy.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 20:02:25 przez ppill
[#25] Re: Padające partycje

@ppill, post #24

Z CLI już nie mogę odpalić nic z DH0:
Ale to była ta wersja: http://aminet.net/package/disk/misc/pfs3aio (niby 3.1?).
[#26] Re: Padające partycje

@prz, post #23

Przyczyny problemów jakie znam:
1. zły max transfer
2. rozmiary partycji wykraczajace poza mozliwosci sterownikow
3. ograniczenia starych sterowników
4. Kiepskie adaptery CF (spadki napięć, zimne luty,...)
5. Karty CF wrazliwe na poziomy napiec (patrz punkt 4.)
6. Wadliwe karty SD (z obszarami gubiącym dane przy pewnych wzorach zapisu.... miałem takie kupione w kraju, niby markowe, ale po zdiagnozowaniu sprzedawca oddał kasę, przeprosił i szedł mordować polskiego dostawcę, bo była to fałszywka, albo po prostu chińszczyzna sprzedawana pod niechińską marką).
7.wirus...
Pamięci przemysłowe flash są ok, do czasu problemów z zasilaniem albo zwarcia... dane idą z dymem od razu.
Stare dyski 2.5 powodują obciążenie dla zasilania i hałas.
Ja osobiście lubię solidne SD.
1
[#27] Re: Padające partycje

@prz, post #25

Ta wersja i tak ignoruje niepoprawną wartość MaxTransfer więc coś innego szwankuje. scsi.device/uaescsi.device też w porządku. Raczej coś nie tak z kartą
[#28] Re: Padające partycje

@ppill, post #27

Może być też problem z zasilaniem. Miałem ostatnio problem z adapterem do zasilacza CISCO, tym samym który sprzedawał jeden z kolegów tutaj na forum. Włącznik zabrudził się wewnątrz powodując zły styk a co za tym idzie nieprawidłowe napięcie zasilania i błędy odczytu z dysku. Ale ja mam dysk, nie jestem pewien czy przy karcie będzie to aż tak odczuwalne.
[#29] Re: Padające partycje

@nostrum666, post #28

U mnie ten ostatni pad był na WinUAE na pececie więc zasilacz amigowy jest bez winy.
[#30] Re: Padające partycje

@prz, post #6

Maska to 7FFFFFFE (nie zmieniałem jej z wartości domyślnej).
MaxTransfer standardowo zmienione na 1FE00.


Max transfer jest OK. Sprobuj wpisac maske: 0x1FFFE. Moze sie to odbic na transferze, ale moze akurat bedzie dzialac.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem