kategoria: A4000
[#1] przyspieszenie wewnętrznego portu IDE
Czy są jakieś sposoby (software'owe) na przyspieszenie transfery na wewnętrznym porcie IDE?
Kiedys na Youtube widziałem, że ktoś coś instalował (jakiś soft), zmieniał jakiś parametr chyba do 0 i skok odczytu był 2 krotny (ok7Mb/s). Nie pamiętam jak się to nazywało. Siedzi u mnie BFG9060 - transfer w tej chwili 3,2 MB/s.
[#2] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #1

A jaki masz scsi.device? 3,2 to max(3,3 dokładnie) co da się osiągnąć w trybie PIO0. A chyba tylko ten zna oryginalny scsi.device.
[wyróżniony] [#3] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #1

To masz max dla PIO0, mozesz sprobowac IDEfix 97, zdaje sie, ze potrafi bodaj dzialac jako PIO1, czyli 5.2 MB/s to max. Zdaje sie, ze wystarczy 1 bajt zmienic, zeby to zrobic.
[#4] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Don_Adan, post #3

Jakoś mało informacji w necie na temat tego żeby amigowy IDE przy pomocy IDEFIX 97 dał radę działać jako PIO1 i prędkość było bliska 5MB/s
[#5] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #1

możesz spróbować z eide.device - tylko, że ma podobno ograniczenia do rozmiaru dysku - maks 4GB.
ja na nim na A600 uzyskałem około 5,2 MB/s.
[#6] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Don_Adan, post #3

Mam wgrany IDEfix97. Cos w nim musze dodatkowo ustawic?
[wyróżniony] [#7] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #1

Był taki programik w jednym pliku EIDE.exe, i u mnie przyspieszał urządzenia o jakieś 30-50%, a przy okazji dodawał obsługę kolejnych dwóch urządzeń czyli razem 4ech.
[#8] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@ZorrO, post #7

Jakis czas temu widziałem filmik na YouTube- jakis koleś właśnie softwareowo przyspieszył odczyt z karty. Nie moge sobie przypomnieć czego uzyl. Na pewno w shell dal jakas komendę z jakimś programem i tam ustawil jakas wartosc jeśli dobrze pamiętam na 0. I przyspieszyło mu odczyt do ok 7MB/s. Nie dam sobie w sumie glowy teraz urwać czy to było wewnętrzne IDE czy jakies IDE na karcie turbo.
[#9] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #8

Na A4000 można wykonać moda aby przyspieszyć IDE. Jest wtedy PIO2. Robiłem to nawet u siebie i trzeba wymienić dwa gale na mobo. Tutaj mój wątek na ten temat
1
[#10] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #8

O ile dobrze pamietam to pierwsze V2 dla A600 mialy taki program, ale czy on tylko sam cos ustawial, czy potrzebne bylo tez V2, tego nie wiem. Furia 020, tez cos podobnego potrafi.
[#11] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Norbert, post #4

To chyba cos namieszalem, ale w jakims watku bylo cos o transferze okolo 5 MB/s za pomoca normalnego kontrolera od A1200 bodaj.
[#12] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Don_Adan, post #11

Pewnie pomyliłeś z patchem, który pozwala ignorować bit removable media na niektórych kartach CF. Bez tego IdeFix ich nie widział.

Softwarem to tylko eide.device jak pisali inni. I raczej będzie bliżej 5 mega.

Może potraktujesz to jakimś Resourcem i zobaczysz jak on zmienia timing na PIO1?
[#13] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@ppill, post #12

Myslalem o tym, zakladajac ze to jest bezpieczne dla wszystkich rodzajow dyskow. Wtedy 5.2 MB/s powinno dac sie osiagnac na szybszych Amigach. Ale w sumie zmiana sposobu transferu danych z 16 bitow na 32 bity jest bezpieczna, choc oryginalne scsi.device uzywalo move.w zamiast szybszego move.l. No ale to musze Amige odpalic i ona musi jeszcze zadzialac.
[wyróżniony] [#14] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #1

FastATA
1
[#15] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Hubez, post #14

Tak wiem. Ale z tego co czytałem fastata obziaza jednak trochę procesor (nie obsługuje.dma). Chciałbym tego uniknąć.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 10:42:00 przez moulder
[wyróżniony] [#16] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #15

A kontroler na płycie obsługuje DMA? Chyba nie.
Jeżeli chcesz czegoś co nie obciąża procesora, to tylko scsi. I to takie które ma DMA.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 10:59:09 przez Mokry
1
[#17] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Mokry, post #16

Hmm, może.to.i dobry wybór - jakis kontroler scsi plus adapter scsi2cf
[#18] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #8

Jakis czas temu widziałem filmik na YouTube- jakis koleś właśnie softwareowo przyspieszył odczyt z karty. Nie moge sobie przypomnieć czego uzyl. Na pewno w shell dal jakas komendę z jakimś programem i tam ustawil jakas wartosc jeśli dobrze pamiętam na 0. I przyspieszyło mu odczyt do ok 7MB/s.


film kolegi z forum WALI7:

https://youtu.be/0FjXhdEjnpg?t=370

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 11:23:03 przez Cezarykl
[#19] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@Cezarykl, post #18

Tak, to ten filmik
[wyróżniony] [#20] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #19

No ale to jest 68030TK V2. To inna bajka niż to wbudowane fabrycznie.

W A4K możesz zaprogramować i wymienić 2 GALe, ale to już ingerencja jest. Inne opcje, to jak już inni naposali albo FastATA albo SCSI.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 11:34:51 przez snifferman
[#21] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@snifferman, post #20

dokładnie :) hehehe
tak jak pisałem zostaje sprawdzić eide.device...
dlaczego sprawdzić... bo może nie działać poprawnie, jak np. u mnie przy karcie A630 (030/50)...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 11:38:46 przez RokiS
[#22] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@snifferman, post #20

Tak teraz jak przypomniałem sobie ten filmik to widzę, że tam jest ide na karcie TK.
[#23] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #17

Hmm, może.to.i dobry wybór - jakis kontroler scsi plus adapter scsi2cf


Dla mnie najlepszym kontrolerem scsi jest zawsze taki który jest na karcie procesorowej. Ty widzę że masz BFG9060, więc tam scsi nie ma. I teraz jeżeli BFG9060 nie ma supportu DMA, to żaden kontroler scsi Ci nie zadzila. Miałem taki problem A3660, ani scsi ani nawet mediator z tym nie działały. Mediator też wymaga DMA. Jeżeli jednak BFG9060 wspiera DMA, to na Zorro może być fastlane3 (ale karta jest droga i niemożliwa do zdobycia) albo ta replika karty SCSI na Zorro (zapomniałem nazwy). Słyszałem że jest to bardzo dobra konstrukcja.

Ja osobiście używam scsi na Blizzardzie PPC, Blizzardach ze SCSI kit, Blizzardzie 2060 oraz cyberstormie MK II. Z blue scsi da się wyciągnąć pełna przepustowość łącza, czyli do 10mb/s w trybie synchronicznym dla standartu fast scsi II. Na fast ata (A1200, zorro ZIV i zorro III) udaje mi się wyciągnąć do 8mb/s na kartach cf. No ale to już obciąża procesor na maxa.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 12:16:53 przez Mokry
1
[#24] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@moulder, post #22

PIO2 MOD na A4000 daje przyrost prędkości IDE o jakieś 22%. Możesz nie przekroczyć 4MB/s.
Moim bardzo skromnym zdaniem wystarczy to, żeby wygodnie używać i mieć satysfakcje z moda. Można wlutować podstawki i wtedy łatwo wrócić do stanu fabrycznego
1
[#25] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@RokiS, post #21

U mnie EIDE działa ok z A630. Warunkiem jest używanie scsi.device z OS 3.1.
[#26] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@readwrite, post #25

A sprawdzałeś wersję DonAdana dla A4000?
[#27] Re: przyspieszenie wewnętrznego portu IDE

@readwrite, post #25

dzięki za info,
właśnie sprawdziłem u siebie i masz rację LoadEide na A630 działa tylko z scsi.device 40.5 (kick 3.1).
z nowszymi scsi nie chce działać , ani z fizycznego kicka ani po przez Loadmodule
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem