kategorie: A500, Karty CF
[#1] Wielkość bloków na partycji a dostępność fast ram w systemie
Witam,
Mam Amiga 500, TK68EC020 9.5Mb fast
mam dwa dyski 2Gb i 8Gb i rożne systemy oraz inaczej przedzielone partycje
Na 2G mam Workbench 2.1 i trzy partycje - główna 200Mb, i dwie po około 800mb
a system skazuje mi ze mam 9.5Mb fast Ram

Natomiast na 8Gb gdzie jest Workbench 3.2, główna partycje na 300Mb i trzy kolejne
po 1Gb, ale system wskazuje mi tylko 8Mb fast ramu

Oglądając film Piotra Waligórskiego o TK68EC020 mówił on o tym że ma mniej fast ramu bo jedna z partycje ma duże bloki i pochłonęło to dużo pamięci.
Jak mogę sprawdzić wielkość bloków w HDTools?
Czy wielkość partycji też może mieć na to wpływ?
Teoretycznie 3Gb przy WB 3.2, a jak praktycznie?

A może parametr związany z blokami na partycji jest zbyt duży?
Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
[#2] Re: Wielkość bloków na partycji a dostępność fast ram w systemie

@sebastin, post #1

Czy komanda AVAIL pokazuje taka samą ilość pamięci fast przy każdym z dysków ? SPRAWDZ
Partycje FFS, PFS, SFS ?
Każdy z filesystemów zużywa różne ilości pamięci.
Ile przydzielonych jest buforów dla każdej z partycji ?

Ale sprawdź AVAIL. To może rozwiazac zagadkę. Może nowszy kick mniej widzi pamięci na karcie turbo.
[#3] Re: Wielkość bloków na partycji a dostępność fast ram w systemie

@sebastin, post #1

Jaki filesystem na tych partycjach?
Ogólnie zużyta pamięć to liczba buffers ustawionych dla każdej partycji razy jej blocksize. Obie wartości znajdziesz po zaznaczeniu Advanced Options.

PFS ignoruje wartości poniżej 50 dla buffers i sobie sam daje 150. Czyli każda partycja w PFS najczęściej zabiera 150x512 bajtów.

Wielkość partycji nie ma znaczenia w Twoim przypadku.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 22:45:40 przez ppill
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem