[#1] Monitor C= Brak koloru czerwonego
Kilka lat temu nabyłem uszkodzony monitor C 1950, który działa, ale nie wyświetla jednego koloru - czerwonego.
Najpierw. Jest jakiś sposób, aby sprawdzić, czy nie jest uszkodzony kabel z tym kolorem? (pierwszy pin).
Czy wymiana lampy mogłaby pomóc?
[#2] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Ralpheeck, post #1

Kabel amigowy "przedzwoń" albo podepnij monitor do PC i zobacz czy jest kolor czerwony.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 07:33:03 przez Norbert
[#3] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Ralpheeck, post #1

Czy wymiana lampy mogłaby pomóc?

Czy to jest monitor lampowy?
[#4] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Marcin27411, post #3

Tak, kineskop to lampa elektronowa. A co?
[#5] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@alt_, post #4

Tylko wymiana tej "lampy" to wymiana kineskopu

Może odpowiem na pytanie, czy da się wymienić samą lampę czyli pewnie chodziło Ralpheeckowi o działo elektronowe? Nie nie da się tego wymienić. Zbijesz/urwiesz i game over.

Najpierw sam kabel sygnałowy trzeba sprawdzić. A jak sprawdzać, to najlepiej od razu wymienić. Ja przeważnie kupuję Takie używki od projektorów lub starych monitorów, bo są porządnie ekranowane i grube. Naprawiałem tak już kilka razy monitory z 20 lat temu kiedy przewód był zintegrowany. To typowa usterka z tamtych lat, kiedy przewód był zagięty, bo monitor stał przy ścianie. Może też być uszkodzony przy wtyczce jak tower stał przy ścianie.

Pamiętaj, że w monitorze jest wysokie napięcie i może występować długo po odłączeniu od zasilania jeśli nie ma rezystora rozładowującego. Najpierw zacznij od diagnozy i naprawy prostych rzeczy. Nie dokładaj sobie roboty
[#6] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@snifferman, post #5

Może odpowiem na pytanie, czy da się wymienić samą lampę czyli pewnie chodziło Ralpheeckowi o działo elektronowe? Nie nie da się tego wymienić. Zbijesz/urwiesz i game over.


Oj tam, oj tam...
http://www.pwl.mikrokontroler.pl/tv_retro/crt_regen/crt_regen.htm

:)
1
[#7] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@snifferman, post #5

Bardziej prawdopodobne, że spalił się tranzystor wzmacniający kolor
czerwony na neck boardzie.
[#8] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@snifferman, post #5

Dawno dawno, WZT czyli Warszawskie Zakłady Telewizyjne regenerowały kineskopy.

Luminofor potrafił przeżyć 3 działa elektronowe które były wymieniane w ramach regeneracji
[#9] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Ralpheeck, post #1

Common Repairs

The quality control on the factory is generally very poor with these. You will want to open it up and check every single cable connection for cold solder joints (I just touched them all up regardless) and touch up the flyback pins as well. Don't forget the cable connections on the neckboard too.
Another quality control issue is the machine they used to cut all the legs off the through-hole components during manufacturing was apparently very bad at its job - you will likely find many doubled-up or hanging legs if you examine the bottom of the main PCB. I suggest carefully cutting all of these away and blowing the board with compressed air after to make sure there aren't any metal fragments hanging around.
Recommended to recap the neckboard - the 470uf 10v caps and the 47uf 16v caps are likely bad.
[#10] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Marcin27411, post #9

No właśnie też szukam w sieci, i chyba najbardziej prawdopodobne jest spalony tranzystor lub zimny lut na neckboardzie.

Mam jeden ten monitor działający prawidłowo, więc któregoś dnia w garażu będę musiał zrobić podmianę i przekonać się.

Troche dziwne pytanie.
Czy oby zrobic taką podmianę, musze rozładować kineskop, odpinając tę poczną klemę kineskopu?
https://www.youtube.com/watch?v=a6FMpvs71pc&t=37s

Jak sie ją wpina spowrotem? Trzeba ja przykleić?
[#11] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Ralpheeck, post #10

Czy oby zrobic taką podmianę, musze rozładować kineskop, odpinając tę poczną klemę kineskopu? Jak sie ją wpina spowrotem? Trzeba ja przykleić?
Niby nie musisz, ale czy warto ryzykować? Klema ma w środku dwa sprężyste druty zatrzaskujące się w otworze w kineskopie. Chwyć za elastyczne brzegi osłony dwoma palcami, aby się trochę wywinęły do tyłu, włóż oba druty tak, aby się zatrzasnęły, puść brzegi osłony, delikatnie poruszaj, żeby osłona dobrze się ułożyła na szkle kineskopu. Przy okazji warto przedtem okolice otworu wyczyścić izopropanolem albo spirutysem.
[#12] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Krashan, post #11

Dzięki. Tak zrobię. Nie wiem czemu, ale zawsze myślałem że ona tam jest przyssana jakoś próżniowo :(
Oczyszczę klemę i okolice izopropanolem, i dam znać jak mi poszło.
[#13] Re: Monitor C= Brak koloru czerwonego

@Marcin27411, post #7

Z tranzystorem to jeszcze mniej lutowania niż z kablem.

Tutaj znalazłem fotki wnętrza i manual
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem