kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV, Karty CF
[#1] Amigowanie jest eko!
Jedni grają, inni oglądają dema. A jeszcze inni robią hardware mody. A inni? Jeszcze coś innego.

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę że nasze hobby jest ECO (sorry, WinUAE!). To samo ECO które spowodowało pojawienie się elektrycznych samochodów, żarówek LED czy kartonowych foliówek w Żabce.

Więc jak ktoś Was będzie pytał “Czy jesteś ECO” to odpowiadajcie “Tak, w końcu mam Amigę!” OK

Co myślicie?
[#2] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

ECOściema.
5
[#3] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

Może jeszcze dopisz, że na prędze ze OZE znikają wszystkie Amigowe bolączki (nawet kondensatorów nie trzeba wymieniać bo są tak EKO że się nie rozlewają)
[#4] Re: Amigowanie jest eko!

@PWS, post #3

Stary zużyty sprzęt komputerowy to elektrośmieci. Są trudne w utylizacji, bardzo złe dla środowiska (jeśli ktoś wyrzuci pod lasem) i ogólnie kłopotliwe.

Amigowanie nadaje Amigom nowe życie. To że ktoś korzysta z iBrowse (a nie Chrome na laptopie) czy z Impa (zamiast np. ze Spotify czy FB na laptopie bądź konsoli nowożytnej podłączonej do TV), to chyba dobrze, jeden PCt (i jedna konsola PS/XBOX) wyprodukowany mniej.

Poza tym, średni czas życia komputera to 3-5 lat obecnie. Używając Amigę 10,20,30 lat, przeciwdziałamy zanieczyszczaniu środowiska!
3
[#5] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #4

W sumie to chętnie bym sobie dotknął takiej amigi w realu. Wielki minęły odkąd z moją cos sie stało i zaginęła w odmętach dekad.... Szkoda ze ceny nie sa eko bo na pewno bym kupił. Napalilem sie teraz na real hardware Moze kiedyś jak dzieciaki urosną to znajdę grosza na taką inwestycję
2
[#6] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

ECO to jest mieć jeden zamiast pięciu. A przynajmniej nie włączać ich wielu na raz. Albo mieć taki co zużywa mniej prądu zamiast taki co żre go więcej.

Wątpię aby retro graty i kineskopy żarły mniej niż nowe laptopy. A co do ilości to niech każdy sobie sam policzy ile ma. No i ECO jest Flash zamiast talerzy i tu chyba nieco częściej jesteśmy ECO.
1
[#7] Re: Amigowanie jest eko!

@ZorrO, post #6

Szkoda ze ceny nie sa eko


Ceny właśnie SĄ EKO!

A co do ilości to niech każdy sobie sam policzy ile ma.


...włączonych naraz.

Ilość... Ilość komputerów nie zutylizowanych, ochronionych przed zgubą.
1
[#8] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

Konstruktorzy Amigi zaopatrzyli komputer w odpowiedni przełącznik, który sprawia że Amiga wyłącza się natychmiast po jego przełączeniu nie tak jak w innych komputerach czy telefonach, które zużywają prąd by się wyłączyć. Pod tym względem można rzec, że Amiga należy do segmentu komputerów ekologicznych.OK
1
[#9] Re: Amigowanie jest eko!

@ZorrO, post #6

To i gotek będzie chyba bardziej ECO od fizycznego flopa... nie wspomnę o nie działających wyrzucanych dyskietkach
[#10] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

sorry, WinUAE!


A odpalanie pochodnych WinUAE na RPi 3 lub 4 nie jest przypadkiem bardziej ECO?

Deal with it
1
[#11] Re: Amigowanie jest eko!

@koczis, post #8

To akurat jest prawda. Amigę, albo 8-bitowca się włącza, robi co jest do zrobienia i wyłącza. Peceta nie wyłącza się całymi dniami albo i miesiącami, bo proces jego uruchamiania i dochodzenia do funkcjonalności przypomina lampowy telewizor.
2
[#12] Re: Amigowanie jest eko!

@Daclaw, post #11

proces jego uruchamiania


Nie demonizujmy. No chyba, że Ty instalujesz za każdym włączeniem system na nowo. ;)
Mój się uruchamia dokładnie 6 sekund.
3
[#13] Re: Amigowanie jest eko!

@Drakon, post #12

To chyba 8bitowiec.
1
[#14] Re: Amigowanie jest eko!

@ZorrO, post #6

ECO to jest mieć jeden zamiast pięciu. A przynajmniej nie włączać ich wielu na raz. Albo mieć taki co zużywa mniej prądu zamiast taki co żre go więcej.

Hehe, no to jest pytanie czy jesteś bardziej (jeśli w ogole) eco jak odpalasz jedną amigę i zużywasz ten prąd czy może bardziej eco gdy kisisz w piwnicy kilkadziesiąt amig których nie używasz w ogóle? Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
2
[#15] Re: Amigowanie jest eko!

@koczis, post #8

Konstruktorzy Amigi zaopatrzyli komputer w odpowiedni przełącznik, który sprawia że Amiga wyłącza się natychmiast po jego przełączeniu

no popatrz. To całkiem jak mój AT.

To akurat jest prawda. Amigę, albo 8-bitowca się włącza, robi co jest do zrobienia i wyłącza.

szczególnie taką A3000 z linuxem.
[#16] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę że nasze hobby jest ECO (sorry, WinUAE!). To samo ECO które spowodowało pojawienie się elektrycznych samochodów, żarówek LED czy kartonowych foliówek w Żabce.


Rozwiniesz myśl? Ni nie rozumiem co autor miał na myśli.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 09:13:43 przez Jacques
1
[#17] Re: Amigowanie jest eko!

@Jacques, post #16

Amiga jest ECO (w 2024 r.) = Amigowanie (w porównaniu do używania zwykłych PC-tów) sprzyja środowisku.

Co to jest ECO? Sprawdź, przecież jest cała masa materiałów na ten temat.
1
[#18] Re: Amigowanie jest eko!

@tukinem, post #9

Ja nie wyrzucam dyskietek


Amig też nie wyrzucam

3
[#19] Re: Amigowanie jest eko!

@Daclaw, post #11

No nie wiem. Myślę że w czasach 8bitów też się miało kompa włączonego godzinami, czasem nawet na noc nie wyłączałeś jakąś grę na pauzie by potem nie przechodzić od nowa. A współczesny w podobnych okolicznościach chociaż przyśnie. Tak w sumie to nie mam pojęcia jakie kompy ile prądu żarły bo nigdy na ten parametr nie zwracałem uwagi. No i 8bit się butował i wyłączał w sekundę ale ładował się minutami. Trzeba by to powierzyć miernikiem a nie licytować się twierdzeniami wyssanymi z palca.

Ale kto wie czy nie większy wpływ na bycie eko ma nie to ile godzin dziennie ile kompów mamy włączonych a to jak często sobie nowego kupujemy, bo do jego produkcji przecież zużyto jakieś zasoby naszej planety. Dlatego zakładam że kupno używanego jest bardziej eko niż nowego.
2
[#20] Re: Amigowanie jest eko!

@snifferman, post #18

Ciekawe czy pamiętasz co masz na której dyskietce i w którym ona jest miejscu. ;)
[#21] Re: Amigowanie jest eko!

@snifferman, post #18

Gdzieś już widziałem te fotki, ale nie pamiętam gdzie, w jakimś innym wątku chyba.
A co do tematu, to Amiga jest eko, ponieważ pobiera mało prądu ze ściany.
Mi wychodzi około 10w.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 12:18:59 przez Marcin27411
[#22] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #21

Ale to hobby i w 99% przypadków nie służy nam do zastępowania PC.
Pasjans na stole nie pobiera prądu w ogóle
1
[#23] Re: Amigowanie jest eko!

@Jacques, post #22

Włącz sobie radio dla nastroju i lampkę po zmroku i już nieprawda. ;)
1
[#24] Re: Amigowanie jest eko!

@ZorrO, post #23

Ten wątek nieuchronnie zmierza do hyde-parku
1
[#25] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #21

Mi wychodzi około 10w.

Możesz podłączyć lampkę led i będzie jeszcze mniej. Czytać książkę za dnia i będzie 0w. 10W starczy już na smartfona, a mozliwości ma większe.
[#26] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

I cyk, wątek do ignorowanych :)
7
[#27] Re: Amigowanie jest eko!

@RokiS, post #26

Bezsensowność niektórych wątków potrafi zaskoczyć.
Typowy forum filler.
4
[#28] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

Zdefiniuj "eko"
2
[#29] Re: Amigowanie jest eko!

@mikecios, post #27

Tak to jest, jak się nie pamięta o zasadzie "piłeś? nie pisz!" :)
7
[#30] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

atari i czyste zęby ?

Jak ci z gęby wali kup Pan Jauar Atari ?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 15:12:32 przez Dorian3d
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem