kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] Pomoc w naprawie A4000
Witam,
Potrzebuję pomocy doradczej w naprawie martwej A4000.
Po dłuższej przerwie wróciłem do naprawy A4000 nie działającej po wylaniu baterii. Wczoraj z w chwili natchnienia że wygląd nie ważny pomocą lutownicy i dużej ilości topnika i cyny udało mi się jakoś doprowadzić do następującego stanu:
+ bootuje sie z diag rom
+ działa RS232
+ działa mysz
+ działa fast RAM
- nie wykrywa CHIP RAM
Potrzebuję wskazówek które elementy sprawdzić lub wymienić najpierw. Z góry dziękuję za pomoc.
[#2] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #1

Pokaż fotke pcb, pozwoli to oszacować jak duże spustoszenie zrobiła bateria.
[#3] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Bartek2075, post #2

Fotka nie pokaże.... bo robiłem też naprawy od wylanych kondensatorów i po odtwarzaniu ścieżek lakierowałem pcb... lepiej opiszę.... bateria wylała na obszar od Alice do Ram tak że skorodowały nawet blachy od myszy..., kondensatory wylały na CIA.... ślady korozji nawet na złączy od daughter boarda.... w skrócie.... cała zalana była.... tak że musiałem użyć scalaków standardu wojskowego z długimi nóżkami aby sięgnąć poza przeżarcia pod scalakami i przez przelotki.
[#4] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Bartek2075, post #2

[#5] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #4

Przy takim spustoszeniu, lepiej jest przełożyć wszystko na nowe pcb. :)
6
[#6] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Amigo-A1200-040, post #5

Potwierdzam. Kolega Amigo-A1200-040 zrobił mi przekładke na nowy laminat i wszystko pięknie śmiga. Dodatkowo wlutowane kondensatory polimerowe i akumulator wielkości baterii AA. Amiga be działać wieki OK
2
[#7] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Amigo-A1200-040, post #5

Czyli jak zaspokoję swoją ciekawość w poszukiwaniu usterki na starej płycie, będę mógł ją Tobie podesłać wraz z nowym PCB do przełożenia? Czy może lepiej podesłać samo nowe PCB z głównymi nowymi układami celeem zbudowania od podstaw?
[#8] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #7

no ładna masakra na tej Mobo, jak chcesz mieć stabilnie to tak jak chłopaki mówią, nowy laminat i jazda.
Ostatnio robiłem przekładkę znajomemu, a płyta była w lepszym stanie niż Twoja.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:17:56 przez QUAD
5
[#9] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #1

link

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 18:00:34 przez AD99
[#10] Re: Pomoc w naprawie A4000

@QUAD, post #8

potwierdzam, jako szczęśliwy właściciel :)
[#11] Re: Pomoc w naprawie A4000

@MariuszK, post #10

a ja nieszczęśliwcze czekam na kartę eh
[#12] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Dorian3d, post #11

Zgadzam się z teorią, by przełożyć wszystko na nowe PCB. Kilka razy naprawiałem różne maszyny po wylewach kwasowych jak i zasadowych (Varta i kondensatory SMD)... Nigdy nie ma pewności, czy korozja nie postąpi gdzieś kawałek dalej na ścieżce...
Kiedyś, kiedy jeszcze nie było mowy o nowych PCB, a ja sam nie bawiłem się retro, kolega odratował mi rev 8A. Przez cztery lata działała jak zła... Aż pewnego dnia jeszcze jedna ścieżka w jednym małym punkcie puściła i znów problemy... i znów szukanie...
Naprawia się te płyty, bo czasem ktoś chce... Ale ja żebym czuł, że jest zrobione "po mojemu", to pola lutownicze i ścieżki muszą być jak nowe :)
1
[#13] Re: Pomoc w naprawie A4000

@miki1406, post #12

A4K ma płytę 4-warstwową, jeśli dobrze liczę. Nigdy nie wiadomo co się popsuło w warstwach wewnętrznych.
[#14] Re: Pomoc w naprawie A4000

@miki1406, post #12

Zgodnie z radami skorzystałem z wielkiej pomocy Mario (bardzo mu dziękuję) który przełożył mi A4k na nowe PCB... i Amiga wróciła do życia.... w telegraficznym skrócie obrazkowym: link
2
[#15] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #14

Piękna robota, teraz Ci trochę zazdroszczę :).
[#16] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #14

No super. Szkoda że nie w podstawkach. Na tej płycie jest 64 mega czy tyle co fabryka dała?
[#17] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #16

Dlaczego uważasz, że lepiej w podstawkach?
2
[#18] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #14

Tak z ciekawości jakie są koszta przełożenia na nową płytkę? Jednak trochę roboty jest.
1
[#19] Re: Pomoc w naprawie A4000

@wali7, post #17

Dlaczego uważasz, że lepiej w podstawkach?


Zawsze to wygodniej jak masz cos wymienic lub tylko sprawdzic.
1
[#20] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #19

Do czasu aż okaże się że cos nie styka albo przestaje stykać po jakiś drganiach.
5
[#21] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #19

Mając podstawki pewnie będziesz częściej musiał się upewniać i sprawdzać, bo styki w podstawkach z czasem śniedzieją i tracą sprężystość...
Z tego powodu często wywala się podstawki z gotowych produktów i wlutowuje układy bezpośrednio, z reguły bardzo poprawia to stabilność działania np. w kartach Apollo.
Podstawki dajesz tylko tam, gdzie chcesz od czasu do czasu układ wymienić np. ROM/EPROM, albo wiesz, że możliwa będzie wymiana na nowszą rewizję układu (to dobrym przykładem jest SuperBuster). Podstawki dajesz także, gdy podstawka ma inny rozkład pinów niż układ w niej, tu przykładem są podstawki PLCC w montażu THT.
Reasumując - podstawki to zło konieczne, gdy się da najlepiej unikać. Wniosek - Mariusz bardzo dobrze zrobił wlutowując układy PLCC wprost.
2
[#22] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #20

No jak będziesz tej amigi używał jadąc Kamazem to jak najbardziej.
Jak Jens wypuści bustera 15 w 2049 to trzeba będzie przelutowywać :)
[#23] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #22

ponoć buster 12 miał być 3 lata temu i do tej pory go niema ;)
Więc szczerze wątpię że będzie.
[#24] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #22

Do 2049* to żadna podstawka PLCC nie będzie zapewniała solidnego styku, więc tak czy inaczej będziesz sobie musiał je wymienić. Albo wlutować układy bezpośrednio, co rekomenduję.

* zdaję sobie sprawę, iż rok 2049 był tylko chwytem retorycznym, ale postanowiłem się do tego odnieść zupełnie serio :)
[#25] Re: Pomoc w naprawie A4000

@wali7, post #24

No niby tak. Ale do konca nie.
Do 2049 roku jest 25 lat.
Niejedna a3000 ma dzis dzialajace podstawki pomimo 32+ lat na karku. Chyba ze teraz jakies gorsze wstawiaja.
[#26] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #25

Gorsze.... podstawka podstawce nie równa
[#27] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #25

Podstawka jest zawsze połączeniem wrażliwym na zanieczyszczenie, czy uszkodzenie w inny sposób, przynajmniej w porównaniu do połączenia lutowanego. Jeśli nie planujesz często wymieniać układu, to zawsze lepiej jest go wlutować. Szczególnie wymiana jest to prosta w przypadku smd, w tht może łatwiej skończyć się uszkodzeniami (ale i tak i mniej podstawek, tym lepiej).
Nie musisz w komputerze co kilka lat wyciągać układów, przecierać szmatką, czy robić inne dziwne rzeczy. Chyba, że masz je w podstawkach...
2
[#28] Re: Pomoc w naprawie A4000

@orila, post #14

Buuuuu, zworka od 8MB czip na stałe ustawiona na 2, to teraz jesteś zmuszony mieć tylko 2MB chipu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 18:41:32 przez QUAD
[#29] Re: Pomoc w naprawie A4000

@Ralpheeck, post #25

Niejedna a3000 ma dzis dzialajace podstawki pomimo 32+ lat na karku. Chyba ze teraz jakies gorsze wstawiaja.
Tylko, że te podstawki można połamać jak suchara, wyłącznie ręką z niewielką siłą. Sam jak to pierwszy raz zobaczyłem to szczęka mi opadła ;) Niestety plastik, z których są zrobione traci z czasem swoją wytrzymałość i jest niezwykle kruchy ...
[#30] Re: Pomoc w naprawie A4000

@brain030, post #29

Jest kruchy bo jest twardy, a nie to gowno co teraz się robi, że się na bokach odkształcają, jedynie w rogach stykają dobrze hehe
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem