kategoria: A1200
[#1] Problem z klawiatura A1200
Cześć,
mam problem z klawiaturą, a właściwie to z przyciskiem Alt lewym. Jak to opisać ... jak gram w pinballa i nacisnę lewy Alt to łapka pozostaje w górze przez 5 sekund. Myślałem że to problem z folią, ale wymieniłem i dalej jest to samo. Z innymi klawiszami nie ma tego problemu i działają bez problemu. Amiga jest po wymianie kondensatorów. Ktoś ma pomysł co jej dolega ? Jest ktoś z Wrocka komu mógłbym podrzucić ja na przegląd ?
[#2] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #1

Myślałem że to problem z folią, ale wymieniłem i dalej jest to samo

może sam młoteczek szwankuje??

spr multimetrem ile jest na nim Ohm -ów



Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 00:21:56 przez Cezarykl
1
[#3] Re: Problem z klawiatura A1200

@Cezarykl, post #2

Młoteczek odbija, ale klawisz zachowuje sie jak byl by wcisniety przez 5 sekund
[#4] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #1

Sprawdz w early-menu.
Wciśnięcie dowolnego klawisza przełącza to menu między PAL a NTSC.
Zobacz jak lewy alt się zachowuje
[#5] Re: Problem z klawiatura A1200

@Norbert, post #4

u mnie pisze ze zmiana następuję po wciśnięciu spacji
[#6] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #5

tak to wyglada https://youtu.be/xgcJbMy4jCU
[#7] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #3

Mimo wszystko warto sprawdzić ten młoteczek np. poprzez zamianę młoteczka pod inny klawisz i wymianę sprężynki. Jeśli to pozostanie w tym miejscu to ... chyba jeszcze tak nikt nie miał
[#8] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #6

Jedyne co przychodzi do głowy to, że coś się stało z rezystorem podciągającym linie tego klawisza do plusa zasilania. Przy lewym alcie wygląda to tak, że młoteczek zwiera do masy a po puszczeniu klawisza stan linii wraca do plusa zasilania czyli 5V i wtedy wykrywane jest puszczenie klawisza. Za lewy Alt odpowiada chyba R621B albo któryś inny w tym samym rzędzie (pewności nie mam bo mam tylko schemat matrycy do A600, który jest bardzo podobny do A1200 tylko ma jedną sekcję mniej).

Ale może lepiej zacząć od otwarcia klawiatury, delikatnego czyszczenia membrany i ewentualnie podmiany młoteczka z innego klawisza.
1
[#9] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #5

Jak u ciebie ?
Jaki masz kickstart ?
Normalnie to każdy przycisk oprócz alt i ctrl zmienia ekran z PAL na NTSC
Kombinacja L ALT i dowolny klawisz nie przełącza ekranu, więc jeśli wciśniesz L ALT i puścisz, potem jakiś klawisz i ekran się przełączy, to będzie znaczyło że ALT działa poprawnie i się nie "zawiesza" na kilka sekund tak jak pokazałeś na pinballu
[#10] Re: Problem z klawiatura A1200

@Norbert, post #9

mam wersje 47,96



wcisniecie klawiszy nic nie zmienia

dzisiaj ją rozkrece i zmienie mloteczek
[#11] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #10

Czyżby kolejna wada kickstartu 3.2 ?

Po co ci taki nowy kickstart?
1
[#12] Re: Problem z klawiatura A1200

@Norbert, post #11

to nie wina kickstartu, na wcześniejszych było tak samo
[#13] Re: Problem z klawiatura A1200

@Norbert, post #11

Czyżby kolejna wada kickstartu 3.2 ?


Skąd taki wniosek? W 3.2 to normalnie działa.
[#14] Re: Problem z klawiatura A1200

@Drakon, post #13

Chodzi o klawisz ALT w pinballu
[#15] Re: Problem z klawiatura A1200

@Norbert, post #14

Ale ja nie o to pytam. Pytam, co wg Ciebie ma wersja Kickstartu do działania klawisza.
1
[#16] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #12

A zobacz czy czasem ten klawisz niema jakiegoś obłożenia w tooltypach ikonki gry pod WHDLoad.
[#17] Re: Problem z klawiatura A1200

@Norbert, post #14

nie, problem nie występuje tylko w pinballu, on jest tylko dla przykladu jak to wyglada
[#18] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #17

Weź to sprawdź może jeszcze w Amigatestkit żeby wykluczyć jakieś programowe przyczyny.
[#19] Re: Problem z klawiatura A1200

@bfgmatik, post #18

w tescie po wcisnieciu zostaje podswietlony, pozostale klawisze sie podsiwtlaja i zmieniaa kolor, a lewy Alt zostaje tak jak by byl wcisniety
[#20] Re: Problem z klawiatura A1200

@macRush, post #19

Może problemem jest uszkodzenie rezystora podciągającego linię LALT do +5 V. Ten klawisz ma dedykowaną linię, jest to pin 13 na złączu klawiatury, potem spotyka się z drabinką rezystorową R621 (pin 4) i podąża do procesora klawiatury (U13, pin 37). Zbadałbym dokładnie ten obwód, oraz kontakt drugiego z padów tego klawisza na membranie z masą.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 08:51:45 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem