[#1] N2630 nowy firmware
Jeżeli ktoś z szanownych kolegów posiada kartę turbo N2630 (klon DIY A2630 z dodanym 256 MB fastem ZIII i kilkoma pomniejszymi ulepszeniami), to donoszę, iż w grudniu 2023 pojawiła się istotna modyfikacja firmware dla tej karty. Dzięki wprowadzeniu trybu burst dla pamięci ZIII wzrosły osiągi - z 11x A500 do 16x A500 przy 68030 50MHz, więc jest wyraźny przyrost. Co prawda 68030TKv2 od Matzego wyciąga na takim procku ponad 20x A500... ale cóż zrobić.
Autor dołączył też sterownik IDE do EPROMów z bootromem (trzeba obraz bootromu połączyć ze sterownikiem - jest to dokładnie opisane na stronie projektu N2630). Jest to otwarty projekt, nazywa się LIDE.device, obsługuje dyski do 2TB, jest kompatybilny z kickiem 1.3, więc można używać HDD również pod tym kickiem (inna sprawa, że nie ma to sensu :) ). Jest oczywiście autobootowalny, i według dokumentacji obsługuje CD-ROMy, czy inne ZIPy, podobno też może z nich bootować. Tych rewelacji z CD-ROMami nie sprawdziłem jeszcze.
Te zabawy z LIDE.device porobię też z 68030TKv2, bo istnieje wersja tego sterownika kompatybilna z kartami działającymi na sterowniku Oktagon (a więc m.in. karty od Matzego). Sprawdzę czy są jakieś różnice w prędkości działania, i czy rzeczywiście działa CD-ROM.
Sama N2630 po aktualizacji pozwala także na ustawienie PIO-0, PIO-2, PIO-4, lub PIO-5 (tylko na kartach CF). Przed aktualizacją CF u mnie wyciągał marne 1 MB/s, obecnie w trybie PIO-5 jest już 5 MB/s z groszami.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 17:26:50 przez wali7
4
[#2] Re: N2630 nowy firmware

@wali7, post #1

A jak to wygląda w tescie prędkości w sysinfo? Podchodzi już pod 10Mips przy 50Mhz?
[#3] Re: N2630 nowy firmware

@snifferman, post #2

wg Sysinfo jest 8.55 Mips, z poprzednim firmware było 5.38... generalnie szału nie ma.
Ale karta jest "godna" - duży, solidny kawał laminatu, dużo fastu (max 8 + 256 MB - można sobie ustawić zworkami wg potrzeb np. 4 + 256 MB), w projekcie jest plik do drukarek 3d z fajnym śledziem z wycięciem na kartę CF - bo jest port CF na pcb. Ma też ciekawy ficzer - przy bootowaniu z naciśniętym LMB pojawia się menu, gdzie można całkiem zdezaktywać kartę i odpalić z samego 68000.
Siedzi to u mnie w innym projekcie jasonbeera - A2000EATX i raczej się lubią :)
Jednak docelowo chcę dla tej Ami zrobić kartę 68030TKv1 (Matze) i wrzucić na nią kartę turbo GBA1000 z prockiem 68040 40 MHz - będzie co najmniej 3x szybciej. A co wtedy zrobię z N2630? Zobaczy się...
3
[#4] Re: N2630 nowy firmware - CD-ROM działa

@wali7, post #3

Dzisiaj wrzuciłem sterownik LIDE.device do kart Matzego - 68030TKv2 i Zorro-LAN-IDE.
Działa. Jeśli chodzi o prędkość, to nie powala osiągami, bo wg SysInfo wyciągał w karcie 68030TKv2 jakieś 3,5-5 MB/s, podczas gdy w takim samym konfigu z Oktapussy wyciąga prawie 10 MB/s.
Ale jest jeden WIELKI plus - działa pod nim CD-ROM. Z uwagi na problem ze znalezieniem taśmy z trzema wtyczkami nie testowałem z kontrolerem w karcie turbo, ale po wsadzeniu flasha z nim do karty Zorro-LAN-IDE pięknie ruszył stary CD-ROM LG wyciągnięty z szafy. Testowane pod OS3.2.2 na systemowym CD-filesystemie. Ikonka CD pojawia się na blacie WB, normalnie otwiera katalogi, programy się uruchamiają z CD.
Z innych fajnych rzeczy LIDE.device, wygląda na to, iż jest bardziej kompatybilny z kartami CF. Mam kilka kart CF które konsekwentnie odmawiały współpracy z kontrolerami w kartach Matzego z Oktapussy (również kiedy były ustawione wcześniej pod WinUAE), po wymianie na LIDE.device Amiga zaczęła normalnie z nich bootować. Gdy jakieś tam pierdoły zmieniłem w nich HDToolBoxem pod LIDE (konkretnie były to nazwy urządzeń logicznych partycji) i zapisałem, to po powrocie do sterownika Oktapussy Amiga już je widziała :)
Nie testowałem CD-ROMu pod N2630, ale nie widzę powodu dla którego miałoby nie działać.
Ogólnie widzę rolę tego sterownika w karcie Zorro-LAN-IDE do obsługi CD-ROMu i wymiennych kart CF. W 68030TKv2 zostanę przy szybszym Oktapussy.
4
[#5] Re: N2630 nowy firmware - CD-ROM działa

@wali7, post #4

posiadanie opensourcowej wersji oktapussy to zawsze plus

podobnie jestem zdania, że o ile amigaos3.x to niech nie opensourcują to jednak kody źródłowe sterowników mogliby wypuścic. np. do takich bridgeboardu czy a590 etc

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 11:11:29 przez michal_zukowski
3
[#6] Re: N2630 nowy firmware - CD-ROM działa

@wali7, post #4

Ogólnie widzę rolę tego sterownika w karcie Zorro-LAN-IDE do obsługi CD-ROMu i wymiennych kart CF.

Dokładnie. Specjalnie do obsługi CD-ROMu zlepiłem sobie kiedyś klona AT-BUS 2008, teraz będę mógł się jej pozbyć.
[#7] Re: N2630 nowy firmware - CD-ROM działa

@wali7, post #4

U mnie niestety nie działa tak jak powinno ,kontroler jest widoczny ale sterownika w pamięci brak , czy ktoś mógłby mi z tym pomóc, może coś poknociłem z łączeniem romów





[#8] Re: N2630 nowy firmware - CD-ROM działa

@Berr131268, post #7

Robiłeś jak opisano na stronie N2630?
Robisz to samo dwa razy da kości L i H z odpowiednimi wersjami plików. Bootrom wrzucasz od adresu $0000, a LIDE od $4000.
Jeśli nadal nie wychodzi, to właśnie wysłałem Ci już połączone na maila.
[#9] Re: N2630 nowy firmware - CD-ROM działa

@wali7, post #8

Dzięki !! za romy ,wgrałem i działa .Co robiłem źle niewiem. Ważne że działa ,pora wziąść się za GBAPII bo ta karta też robi mi psikusa z uruchomieniem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem