[#1] Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?
Witam! Właśnie odświeżyłem swoją bibliotekę (tzn. przekazałem część pozycji komuś) i obecnie wreszcie niewiele zajmuje.

Kto z Was posiada również oprócz retro sprzętów, bibliotekę wydawnictw retro? Ja mam obecnie 11 gazet (po polsku i angielsku) oraz książek. Ponad 75% jest to tematyka amigowa.
[#2] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #1

Ja posiadam całkiem sporą ;) Ogólnie zrobiłem sobie w domu dedykowany retro-room i tam mam wszystkie sprzęty + bibliotekę. Czasopism nie liczyłem, ale pewnie grubo ponad tysiąc będzie, uwzględniając i retro i współczesne magazyny o tej tematyce: są komplety Magazynu Amiga, C&A, Bajtków i Top Secretów. Niemal pełne zestawy Amigowca, Amiga Computer Studio, Secret Service, ŚGK, Komputera, IKS, Mojego Atari, PSX Extreme, Neo Plus, Reset, CDA (choć wiadomo że tylko część tego to Retro ;). Z nowszych rzeczy to pewnie jakieś 200 numerów Retro Gamera, komplet Pixeli, Amigazynów i Retrokompów, trochę też anglojęzycznych - Computer & Video Games, Antic, itp.

Do tego pewnie koło setki książek, z epoki i nowo wydanych o retro.




Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 12:22:29 przez Splavinho
3
[#3] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #1

Ja pozbyłem się wszystkiego co miałem i Amigi też, tak że biblioteczka służy teraz na inne książki i cudactwa :)
[#4] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #1

Trochę tego mam, ale trudno mówić o bibliotece, bo ta kojarzy mi się z eksponowanym miejscem i świadomie budowanym zbiorem. Ja, po prostu, trzymam to, co mi zostało "z epoki" - nie pozbywam się ani nie uzupełniam. Aczkolwiek, trzymam w poszanowaniu. Będzie to Magazyn Amiga (90% kompletności), Amigowiec (50% kompletności), ACS (20% kompletności), Bajtek (40% kompletności) i kilkuprocentowe zasoby innych. Poza tym, trochę książek.

Chciałbym wyróżnić tutaj "Komputery osobiste" Krzysztofa Kuryłowicza i Dariusza Madeja. Pozycja, absolutnie, niezrównana, jak dla mnie.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 14:09:52 przez Daclaw
3
[#5] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@Daclaw, post #4

Chciałbym wyróżnić tutaj "Komputery osobiste" Krzysztofa Kuryłowicza i Dariusza Madeja. Pozycja, absolutnie, niezrównana, jak dla mnie.


Przez sekunde myslalem ze to moj wlasny cytat :)
2
[#6] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #1

Ja mam obecnie 11 gazet (po polsku i angielsku) oraz książek.


Myślę, że każdy retro-maniak ma biblioteczkę, bibliotekę czy magazyn.
1
[#7] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@koczis, post #6

...dlatego właśnie napisałem ten wątek, bo każdy ma inny.

Ja mam (poprawka):

- 11 gazet EN/PL (wydania: ostatnie lata)
- 5 książek / albumów EN (wydania: ostatnie lata)

Miałem jeszcze jakieś 25 gazet, ale jak wspomniałem wyżej, oddałem w dobre ręceOK
[#8] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #7

Biblioteką bym nie nazwał iluś tam magazynów komputerowych i paru książek które posiadam

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 16:22:24 przez Madman
[#9] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@Daclaw, post #4

Aaa, C&A przecież. Jakieś 75% kompletności. To było moje ulubione czasopismo bo, pomimo intensywnego amigowego wkrętu, dalej interesowało mnie, co dzieje się w sąsiednim imperium C64. szeroki uśmiech
2
[#10] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #1

Nie mam fizycznych wydań w naszym języku. Mam dużo cyfrowo. Kiedyś miałem dużo, ale się pozbyłem. Czy żałuję? Może troszeczkę.

Mam kilkadziesiąt gazet w języku niderlandzkim i jakieś książki, ale nie pamiętam jakiej platformy. Raczej C64 albo inne koło basicowe, ale nie czytam super biegle w tym języku. Raczej oddam w dobre ręce. Dostałem przypadkiem z jakimś sprzętem, bo właściciel chciał wyrzucić. Nigdzie nie znalazłem skanów, więc może będę pionierem. A przypomniałem sobie o tym dzisiaj czytając ten wątek. Leżą u mnie już z 5 lat.
[#11] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #1

zależy, co uznać za retro. Czy wydawnictwa z epoki 8-bitowców, czy wszystkie o tematyce retro.
tych pierwszych mam garstkę (miałbym więcej, gdyby swego czasu spora część nie poszła na makulaturę ) - różne Bajtki, TS, C&A, Kebaby, Komputery, Entery, Mikroklany itp. - łącznie z książkami, manualami itp. Tych drugich uzbierało się przez lata nawet nie wiem ile. Z braku miejsca trzymam je wszystkie poupychane po szufladach, w większości nawet nie przejrzane.
[#12] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@Daclaw, post #9

Po latach, gdy już zebrałem wszystkie MA, zabrałem się za kompletowanie C&A. Za dzieciaka miałem ich parę nr (w ogóle jeden z nich był pierwszym wydawnictwem jakie kupiłem o Amidze). Kupka rosła. Od czasu do czasu coś poprzeglądałem, aż do momentu gdy w moje ręce wpadło FG24 i postanowiłem poczytać co na jego temat napisano w jednym z C&A. Normalnie wodolejstwo. Sprawdziłem jeszcze parę innych "artykułów" i zastając podobny poziom zdecydowałem się C&A pozbyć. Nie wiem, czy to była prasa celowana do nastolatków, czy ja może jestem za wymagający? A może mam brać zgodnie z popularnym obecnie trendem z połykiem wszystko co ma napis Amiga?
[#13] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_tBn_, post #12

Myślę, że to my jesteśmy bardziej wymagający niż jak byliśmy dzieciakami - to normalne chyba ;) Do tego w czasach C&A nie było netu (a przynajmniej ogromna większość go nie miała) więc to były jedne z nielicznych sensownych źródeł, z których można było czerpać wiedzę. Początki tych czasopism to w ogóle była kompletna partyzantka ;) Swego czasu w latach dziewięćdziesiątych miałem dostęp też do angielskiej wersji Amigi Format - aż się miło to czytało - niestety gdzieś mi akurat ta część zaginęła przy przeprowadzkach.

A może mam brać zgodnie z popularnym obecnie trendem z połykiem wszystko co ma napis Amiga?


Na szczęście nie musisz, wszystko (niemal) w życiu jest opcjonalne ;)
1
[#14] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_tBn_, post #12

Cóż, testy sprzętu, szczególnie, gdy się głębiej siedziało w danej niszy, były rozczarowujące wszędzie, w MA też. Po prostu, autorzy mieli w rękach sprzęt krótko i nie zagłębiali się w niuanse. Mnie raziła laurkowość tych recenzji i nadużywanie takich słów, jak "profesjonalny".

Mocnym punktem C&A był dla mnie Bartłomiej Kachniarz, który pisał o scenie. Uwielbiałem jego styl i poczucie humoru. OK
2
[#15] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@Daclaw, post #14

Mnie raziła laurkowość tych recenzji i nadużywanie takich słów, jak "profesjonalny"


Naówczas większość rzeczy z nowości była w istocie profesjonalna.
[#16] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@_DiskDoctor_, post #15

No, właśnie nie. Kolegę zraziła recenzja FG24, mnie zraziła laurka dla DigiLaba by HDP w Magazynie Amiga. To był fajny sprzęt, świetnie harmonizujący z nieznacznie rozbudowaną A500 i niezbyt wygórowanymi wymaganiami użytkownika takiej Amigi w 1993 roku. W tych warunkach był przyjazny, funkcjonalny i wydajny, w odróżnieniu od rzeczonego FG24, z którym praca na A500 była męczarnią. Ale to wszystko. Na pewno, nie był to sprzęt w żadnym fragmencie profesjonalny.
[#17] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@Daclaw, post #14

Ale Magazyn Amiga wywodził się od niemieckiego MA i pewnie niektóre artykuły (zwłaszcza newsy) mogły być tylko tłumaczeniami.
[#18] Re: Czy w Twoim domu jest biblioteka retro?

@Madman, post #17

Ja mam cztery lokalizacje gdzie trzymam retro kompy, konsole, akcesoria, boxy, książki i pisma... W każdej literatura miesza się z innymi skarbami kolekcji... Wykańczam poddasze i planuje zrobić całą ściankę w półkach, gdzie wreszcie będę mógł porządkować, kompletować i układać kolekcję...

Największym problemem są pisma, które ciężko sensownie wyeksponować... Chętniej kupiłbym roczniki MA, ale oprawione w twardą oprawę - tak, żeby były ustawne...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem