[#1] Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!
Witam.

Jestem tu całkiem nowy i jestem amatorem w sprawach związanych z Amigą.
Jednak cały czas poznaje jej nowe możliwości.

Nie przedłużając mam następujący problem.

Niedawno zakupiłem dodatkową pamięć do A500. Pamięć montuje się standardowo pod klapką.

Jest to model firmy Micro-Luc RAM EXPANSION 1.8MB/2.0MB PP REV. 1.02 wyprodukowana 23.06.92 roku.

Na płytce jest zintegrowany zegar podtrzymywany baterią.

Kiedy zamontowałem RAM do A500, Ami wykryła zegar, jednak pokazała że mam 0.5 MB ramu. Dodatkowe 2MB są dla niej niewidoczne.

Z zauważonych przeze mnie dodatkowo rzeczy, które mogą pomóc w zlokalizowaniu usterki - grzeje się układ o oznaczeniu B9230 - GAL16v8-25LNC
Na necie wyczytałem, że jest to układ programowalny, elektronikiem nie jestem, więc nie wiem czy w tym układzie tkwi problem.
Do tego nie mogę ustawić poprawnej daty w workbenchu.

Jak poradzić sobie z takim problemem? Jakieś rady, pomysły, zaoferowanie pomocy?

Z góry dzięki.

PS. W razie potrzeby dodatkowych informacji pytajcie, zaglądam tu regularnie więc odpowiem w razie moich skromnych możliwości.
[#2] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #1

co do pamieci to ciezko mi jest cos powiedziec, ale jesli chodzi o czas z workbenchu to pewnie bateryjka sie rozladowala.

[#3] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #1

Z tego co pamietam tego typu rozszerzenie bylo takze wypozazone w druga plytke z elektronika, ktora sie sie wkladalo w podstawke pod jeden chip-ow na plycie glownej w A500. Bo normalnie pod klapkw wlasnie tylko 512kb mozna bylo rozszerzyc. Jesli nie masz tej plytki w swoim rozszerzeniu (nic o tym nie piszesz), to po prostu nie dziala ono prawidlowo. A jesli masz to sprawdz kabelki pomiedzy tymi plytkami. Oczywiscie sprawdz podstawke i scalaka w niej tez.



Ostatnia modyfikacja: 13.04.08 21:34
[#4] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@pawel301, post #3

Dodatkowej płytki nie mam. jednak na tej którą posiadam nie ma żadnych śladów które mogłyby wskazać że dodatkowa płytka była do niej w jakikolwiek sposób dołączona. Żadnych śladów dodatkowych lutów, żadnych kabelków, żadnych pozostałości po odlutowaniu czegokolwiek, żadnych braków. Ram wygląda jakby był całkowicie kompletny i nigdy nie modyfikowany w żaden sposób.
[#5] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #4

zdaje się, że dodatkowe płytki były potrzebne przy podpinaniu pamięci większej niż bodajże 1.8 MB, bez płytki rozszerzało do 1.8 MB, z płytką 2.3 MB (albo podobnie).
w każdym razie rozszerzenie powinno rozszerzac o więcej niż 0.5 MB niezaleznie od obecności dodatkowych płytek
ew. może coś trzeba przestawić na płycie - poszukaj opisu w Amiga Hardware Book i Amiga Hardware Database
[#6] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@wali7, post #5

Ja mialem rozszezenie w mojej A500 do 2.5MB doddawalo ono 2MB. Po zainstalowaniu mialem 1MB chip i 1,5 slow ram. Wlasnie z ta dodatkowa plytka. Slyszalem o rozszerzeniach o 1.8MB Slow Ram. Zdaje mi sie jednak ze one tez wymagaly tej plytki.

[#7] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #4

Dodatkowa płytka jest obowiązkowa przy takim rozszerzeniu pamięci. Inaczej teko nie przeskoczysz. Kupiłeś niekompletne rozszerzenie albo rozszerzenie dla A500+ . A ta dodatkowa płytka nie była niczym połączona z rozszerzeniem pod klapką. Zobacz sobie to rozszerzenia na http://www.amiga-hardware.com/
[#8] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #1

A możesz pokazać zdjęcie tej karty, bo na http://www.amiga-hardware.com/ jest tylko wersja 512kB.
[#9] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@kmilota, post #8

To moze byc cos takiego jak tu ---> http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=945
[#10] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@kmilota, post #7

Tak tez mi sie zdawalo. Po urwanych kabelkach czasem pozornie moze nie byc sladu.

Niestety czasem sie zdarza ze ktos kto sprzedaje na allegro, albo ebay slady takie usuwa i opisuje sprzet jako "nie wiem jak sprawdzic, bo to kolegi, ostatnio jak uruchamial okolo 10 lat temu, to dzialalo" Kupujac stare podzespoly niestety czasem mozna sie naciac. Sam o tym sie przekonalem nie raz. Niestety taki nasz los. Milosc do starego sprzetu wymaga ofiar... ale za to jaka frajda!

Moze byc tez tak ze jest to rozszezenie do 2MB ktore bylo do A500+. Ono bylo wlasnie w postaci jednej plytki. Rozszezalo o 1MB pamiec chip. Dajac w sumie 2MB chip ram w A500+

[#11] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@pawel301, post #10

Ślad po kabelkach zostaje chociażby w postaci miejsc lutowniczych na płytce.

Ja proponuję pytającemu w wątku, aby zrobił dobre zdjęcie karty, zamieścił gdzieś w sieci i podał linka tutaj.
[#12] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@AlaN, post #9

Tutaj są zdjęcia Ramu. Są w dużej rozdzielczości więc się długo ładują

http://picasaweb.google.pl/Michal.Wojtasiewicz/RAMExpansion

Jak już pisałem ale może nie zostało to przeze mnie wyłożone dość jasno:

A500 wykrywa RTC, nie wykrywa jednak dodatkowej pamięci. Pokazuje tylko swoje natywne 0.5MB ramu. jakby pamięci dodatkowej wogóle nie było.
Bateria trzyma napięcie.

pomoc
[#13] Re: Pamićć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #12

Plytka drukowana robiona w kraju. Nie słyszałem o krajowych rozszerzeniach 1,8 czy 2,3MB. Mnie to wygląda na zwykłe rozszerzenie o 1MB dla pluskwy które działało w niektórych nowszych A500 i być moze tam było widziane 0,8MB. Wiem że pluskwa miała wlasny zegar ale sam miałem pluskwć kupiona miesiec po wyjsciu na rynek i przerabiane w kraju rozszerzenie pamieci do niej z zegarem.
[#14] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #12

Ten GAL nie powinien się nagrzewać, na pewno nie do jakiejś wysokiej temperatury. Nie wystarczy go kupić - trzeba go jeszcze odpowiednio zaprogramować. Wątpię byś znalazł informację na ten temat jak to zrobić, (chodzi o wsad). Nie jest jednocześnie pewne uszkodzenie tej kości - bez sprzętu nie da się tego sprawdzić. Luty na płytce moim zdaniem wyglądają w miarę w porządku.

Prościej, taniej, i szybciej będzie kupić nowe rozszerzenie.

[#15] Re: Pamićć 2MB do A500 - POMOCY!

@RadoslawF, post #13

Mi to tez wyglada na rozrzezenie o 1MB do do Amigi 500+

[#16] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@Cathbad, post #1

Odkopię temat, ponieważ mam taką samą (sądząc z opisu, bo zdjęcia nie przeżyły 8-miu lat) kartę. Udało się ustalić jednoznacznie, czy karta była walnięta czy też pasuje tylko do A500+? Mojej po włożeniu do A500 komputer zupełnie nie wykrywa, ani RTC, ani tym bardziej pamięci. I ciekawi mnie, czy karta jest całkiem kaput, czy tylko nie do 500-ki bez plusa.
[#17] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@perinoid, post #16

Akurat tego konkretnie rozszerzenia nie znam ale wszystkie jakie do tej pory miałem nie zależnie czy to w A500 czy w A500+ RTC zawsze wykrywały jeśli tylko układ RTC działał. Z wykrywaną wielkością pamięci było różnie. Jeśli u Ciebie nie wykrywa nawet RTC to coś z tym rozszerzeniem jest raczej nie tak.
[#18] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@perinoid, post #16

Chyba mam podobny problem.
Mam taką kartę, ale bez układu zegara.
Tak przy okazji możesz mi powiedzieć co tam są za układy???
[#19] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@perinoid, post #16

Ja mam takie rozszerzenie firmy Elbox.

Płytka pod klapkę + podstawka pod Gary'ego.

W takiej postaci daje łącznie 2,5MB RAM. (sysinfo pokazuje 2,3)

Po wyjęciu podstawki, a pozostawieniu rozszerzenia Amiga nie odpala ;)
[#20] Re: Pamięć 2MB do A500 - POMOCY!

@KRISS, post #18

Moja wygląda tak.
Gdy ja kupiłem, miała wylany akumulator. Wymieniłem tylko na nowy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem