[#1] klawiatura w a1200
Witam.
Mam problem z klawiaturą w a1200. Od kiedy Amiga wpadła w moje ręce miałem problemy z klawiaturą. Do tej pory udawało mi się poprzez dociskanie,poprawianie i czyszczenie taśmy łączącej uruchomić przynajmniej kilkadziesiąt klawiszy...a teraz już nic. Nawet dioda caps locka nie daje znaku życia. Najprawdopodobniej uszkodzona jest taśma łącząca klawiaturę z płytą - jest strasznie pogięta. Czy ma ktoś jakiś pomysł? Może da się zamówić gdzieś całą tą folię do klawiatury?

[#2] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #1

Lepiej kupić całą klawkę, samej folii raczej nie dostaniesz.

W infoserwisie swojego czasu były klawki.

[#3] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #1

Rozwiazanie drozsze,ale zachowasz sprzet-zaniesc klawe do serwisu gsm/laptopow ipt. Wymieniaja tasmy, jak poprosisz i w tym wymienia.

Wersja tansza to nowa klawa od a1200, lub innej ami.

[#4] Re: klawiatura w a1200

@Hubez, post #2

Hubez napisał(a):

> Lepiej kupić całą klawkę, samej folii raczej nie dostaniesz.

Dałem ogłoszenie na "giełdzie" ppa.pl...ale już kilka dni bez odzewu...na allegro też nic.

Infoserwisie?

[#5] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #4

Tutaj masz link:
http://www.infoserwis-sklep.pl/komputery-amiga-c-3_30.html?osCsid=55136f4a70c2b4db17c1fabdaf40a0c9

Napisz maila z zapytaniem.

[#6] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #4

zrób jak ja, kup klawkę od a500 i podłącz ją 5 kabelkami do płyty gł a1200, minimalne szanse na uszkodzenie takiej klawki :)

[#7] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #1

jesli to jest uszkodzenie mechaniczne, gdzie ono jest? mi jak nie chciały za bardzo działać klawisze w a600, to ją rozebrałem, i miejsca styków obsmarowałem grafitowym ołówkiem, wtedy chodziły wszystkie : )

[#8] Re: klawiatura w a1200

@arti4-92, post #6

arti4-92 napisał(a):

> zrób jak ja, kup klawkę od a500 i podłącz ją 5 kabelkami do
> płyty gł a1200, minimalne szanse na uszkodzenie takiej klawki

Mam też a500 wyciągniętą ze śmietnika...w której również padła klawiatura... też z chęcią zakupię

[#9] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #8

to elektronika pewno padła, bo od strony mechanicznej nie ma co się raczej popsuć, no chyba ze 5 kabelków się przełamie, które można zastąpić dowolnymi kabelkami ;)

[#10] Re: klawiatura w a1200

@arti4-92, post #9

arti4-92 napisał(a):

> to elektronika pewno padła (...)

Elektronika, a dokładniej ten największy powierzchniowo układ (nie chce mi się teraz rozbierać 500 żeby sprawdzić jak on się zwie).

Poszedł mail na infoserwis... zobaczymy co odpisze, a tym czasem popróbuję z ołówkiem, nie ma to jak magia grafitu :)

[#11] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #10

Czyli kupuj klawkę od a500 i montuj :D

[#12] Re: klawiatura w a1200

@arti4-92, post #11

Wolałbym oryginalną z a1200... ale lepszy rydz niż nic... zobaczymy co mają w Infoserwisie. Najwyżej zakupie dwie klawy z a500. pomysł

[#13] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #12

czym się różni ta od a500 od a1200 ?

[#14] Re: klawiatura w a1200

@arti4-92, post #13

1. Procesorem (kontrolerem, czy jak to się tam nazywa).
2. Długością i umiejscowieniem taśmy.
3. Kolorem klawiszy (ciężko dostać naprawdę białe klawisze z a500).



Ostatnia modyfikacja: 31.05.08 23:32
[#15] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #14

LOL, chodziło mi o klawisze ;/

[#16] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #12

Dostałem odpowiedź z infoserwisu... Lakoniczna, ale jest "Witam klawiatura do A500 39PLN do A 1200 39PLN procesor tez sie znajdzie :) "...a ostrzegali, że Ami to nie jest tani sport....

Tak spojrzałem po alledrogo.pl... i chyba lepiej będzie jak zakupię sobie całą, sprawną a500 zamiast klawiatury do niej...



Ostatnia modyfikacja: 02.06.08 15:58
[#17] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #16

I rozpieprzysz kolejna amige. Wyjmiesz klawe, obudowe z plyta pieprzniesz pod lozko - takim taktykom stanowszo mowie nie!! mi sie takie podejscie bardzo nie podoba, ja bym Ci Amigi nie sprzedal ani zadnego stuffu do niej.



Ostatnia modyfikacja: 02.06.08 18:17
[#18] Re: klawiatura w a1200

@MrT, post #17

Widelec zepsuł Amigę , czy to było do mnie

[#19] Re: klawiatura w a1200

@MrT, post #17

MrT napisał(a):

> I rozpieprzysz kolejna amige. Wyjmiesz klawe, obudowe z plyta
> pieprzniesz pod lozko - takim taktykom stanowszo mowie nie!! mi
> sie takie podejscie bardzo nie podoba, ja bym Ci Amigi nie
> sprzedal ani zadnego stuffu do niej.


Spokojnie MrT. Klawiaturę do a1200 zakupię na pewno. A co do a500...niedługo wakacje, dużo wolnego czasu to i praca się znajdzie, a z nią pieniądze :) Nie po to zaczynałem przygodę z Amigą, żeby skończyć jako morderca niewinnego klasycznego sprzętu. A co do "obudowe z plyta pieprzniesz pod lozko" - niee! Każdy sprzęt z mojej kolekcji (nie ważne czy to Amiga 1200 czy Atari 65xe, czy commodorek 64, którego na allegro pełno, ma u mnie należne miejsce na półeczce w magazynku. Wszystko oczywiście odpowiednio popakowane, zabezpieczone przed kurzem, wilgocią i wypadkami losowymi (oczywiście przed najazdem ufo to mnie nawet Liberty Direct nie uchroni ). Czego jak czego, ale szacunku do elektroniki lat 90 uczyłem się od małego. I myślę, że nauczyłem się go wystarczająco dużo.

Wiem, że to nie kulturalne z mojej strony upominać zapewne starszego od siebie...ale nie każdy z "nowych" na forum musi być wierną kopią "słynnych-troli-z-ppa". Czasami może się zdarzyć ktoś kto ma szacunek i nawet czasami myśli (przynajmniej się stara). Radziłbym się wstrzymać z pochopnymi ocenami.

W temacie samej klawiatury - dzisiaj po dłuższej zabawie ołówkiem(zgodnie z radą kolegi Bagheera) udało mi się odpalić kilka klawiszy - między innymi enter, dzięki czemu pograłem sobie w Lotusa :) Poeksperymentuję jeszcze z ołówkiem, ale po dokładnym obejrzeniu taśmy pod szkłem powiększającym, zauważyłem, że dwie żyły mam przełamane, a niestety w moim przypadku odpada lutowanie na taśmie (jeszcze za mało wprawy).



Ostatnia modyfikacja: 02.06.08 19:47



Ostatnia modyfikacja: 02.06.08 19:49
[#20] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #19

Utnij ok. 1mm taśmy. Jeśli jest to tylko wytarta tasiemka to klawiatura będzie śmigać jak nowa.



Ostatnia modyfikacja: 02.06.08 20:01
[#21] Re: klawiatura w a1200

@Korni, post #20

Korni napisał(a):

> Utnij ok. 1mm taśmy. Jeśli jest to tylko wytarta tasiemka to
> klawiatura będzie śmigać jak nowa.

Niestety jest to przetarcie przez całą długość końcówki taśmy, oraz w połowie taśmy przełamanie 2 żył. Wieczorem postaram się zamieścić jakieś foto tych uszkodzeń. Wolałbym nie podejmować tak drastycznych kroków jak cięcie taśmy bez dokładnej konsultacji. Ale dziękuję za podsunięcie pomysłu.

[#22] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #19

O ile mnie pamięć nie myli tego nie da sie polutować. Rozwiązaniem jest zakup na alleceny kleju (akcesoria samochodowe) przewodzącego do naprawy szyb (grzałki).

[#23] Re: klawiatura w a1200

@11MASTEr, post #22

11MASTEr napisał(a):
> O ile mnie pamięć nie myli tego nie da sie polutować.
> Rozwiązaniem jest zakup na alleceny kleju (akcesoria
> samochodowe) przewodzącego do naprawy szyb (grzałki).

Masz na myśli taki klej?
http://moto.allegro.pl/item369098414_klej_przewodzacy_do_naprawy_ogrzewania_szyb_l4a.html

Jednak za 22 zł + przesyłka to wolę nie ryzykować. Zakupię nową klawiaturę, a ta w spokoju poczeka na czasy, gdy umiejętności i portfel pozwolą mi przywrócić ją do życia. Dzięki za pomysł, na pewno się przyda (jak nie w najbliższym czasie to w przyszłości).



Ostatnia modyfikacja: 02.06.08 20:13
[#24] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #1

Po zabezpieczeniu się zamówieniem nowej klawiatury podjąłem akcję ratowania starej. Uzbrojony w szkło powiększające, nóż do tapet oraz nożyczki zabrałem się do dzieła. Po dokładnym obejrzeniu taśmy przez szkło powiększające postanowiłem uciąć miejsce styków na taśmie. Później za pomocą noża do tapet odkleiłem folię "pogrubiającą" taśmę (taka folia przyklejona na taśmę z tyłu), rozłożyłem i ustawiłem taśmę rozciągniętą na stole i patrząc przez szkło powiększające, tyłem noża (tą tępą częścią) zdrapałem warstwę lakieru z taśmy (operację trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, uważając żeby nie zdrapać ścieżek, są bardzo delikatne), na koniec z powrotem przykleiłem folię "pogrubiającą" . Ku mojemu zdziwieniu odniosłem sukces :D Za pierwszym razem nie działały wszystkie klawisze, ale praktyka czyni mistrza :) długość ścieżek ze zdrapanym lakierem nie powinna być krótsza niż 2,5 mm ale też nie za długa. Mam nadzieję, że ta instrukcja uratuje jeszcze parę klawiatur :)

Pozdrowienia dla MrT za... niezbyt przyjemną...ale jednak motywację



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2008 15:22:40
[#25] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #8

> Mam też a500 wyciągniętą ze śmietnika...w której również padła
> klawiatura... też z chęcią zakupię

Mam gdzieś dwie uszkodzone A500, ale co najmniej jedna klawy zdaje się działała. Mogę Ci je sprezentować. Jakby co wal.

A co do A1200, to proponuję kupić kawałek taśmy od dysku 2,5" (AFAIR rozstaw podobny jak w tej zielonej taśmie) i chamsko ją przelutować. A od strony Amigi wylutować to białe gniazdo i wlutować drugą stronę tasiemki.

--
Pozdrawiam
[#26] Re: klawiatura w a1200

@quantor, post #25

quantor napisał(a):


> Mam gdzieś dwie uszkodzone A500, ale co najmniej jedna klawy
> zdaje się działała. Mogę Ci je sprezentować. Jakby co wal.

Bez zastanawiania zgadzam się na wszystko Napisz tylko jak, gdzie i za ile :D

> A co do A1200, to proponuję kupić kawałek taśmy od dysku 2,5"
> (AFAIR rozstaw podobny jak w tej zielonej taśmie) i chamsko ją
> przelutować. A od strony Amigi wylutować to białe gniazdo i
> wlutować drugą stronę tasiemki

Pomysł dobry...ale jak dostałem Amigę to postanowiłem, iż nie podejmę się żadnych modyfikacji płyty głównej - ma zostać oryginalna. Na szczęście zostało mi tyle taśmy od klawiatury, że bezproblemowo sięga do gniazda.

[#27] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #24

przesadziłeś, te ścieżki nie są takie delikatne...

[#28] Re: klawiatura w a1200

@arti4-92, post #27

4 razy drapałem ten lakier Gdyby taśma była w stanie idealnym to rzeczywiście było by łatwiej - ale jeżeli ma widoczne ślady wygięć sprawa jest mocno utrudniona - przy zgięciu ścieżka łatwo się odkleja od taśmy.

[#29] Re: klawiatura w a1200

@widelec, post #1

Witam wszystkich.

Mam problem z klawiaturą do Amigi 1200. Nie działa z powodu uszkodzenia końcówki taśmy. Czy ktoś już kiedyś naprawiał taką usterkę?

http://azzorek.fotosik.pl/albumy/581598.html

Polecam włączyć pokaz slajdów i pełny ekran.

Dzięki za pomoc i wskazówki. Kupno nowej klawiatury nie wchodzi w grę - musze zreanimowac tę.

Pozdrawiam

Azzorek

[#30] Re: klawiatura w a1200

@Azzorek, post #29

Kiedyś miałem to samo w A600, uciąłem taśmę i zdrapywałem ostrożnie lakier

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem