[#1] Przelotka RGB->VGA
Witam.

Wykonałem samodzielnie przelotkę z RGB Amigi na VGA piecowe. Podłączyłem do monitora Microvitec DeltaScan (tego co łyka i VGA i PAL - był temat PPA). No niestety efekty są niezadowalające - żeby nie powiedzieć żadne. To co uzyskałem wygląda mniej więcej tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cae9e7f44112ca6c.html
albo tak (po dociśnięciu złącza):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/710bbf9bf8b82491.html

Jakość fotek jest paskudna (robione SE K750i), ale oddaje mniej więcej to co widać. Przelotkę robiłem w wersji z 74LS08, z tym że użyłem DL008D. Koleś który sprzedał mi te układy twierdził że to zaminniki 74LS08. Czy jest jakaś inna wersja przelotki RGB->VGA?? Może zamiast tego układu spiąć RGB i HSync+VSync z RGB z DB23 do HSync i VSync w złączu D-Sub?? Jak ktoś przerabiał ten temat to proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam.

[#2] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #1

Witam

A czy nie lepiej kupić taką przelotkę za około 20zł ?

Ja mam taką, ale bez żadnych elementów dyskretnych wewnątrz.

[#3] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #1

To co ty za przelotkę RGB -> VGA budujesz? Przecież najprościej taką przelotkę zrobisz na "pająka" lutując odpowiednie piny z wtyczki RGB do VGA.
[#4] Re: Przelotka RGB->VGA

@kmilota, post #3

Czyli co, mam podłączyć HSync z portu Amigi z HSync w gnieździe od pc?? Tyle, czy jeszcze coś jest potrzebne. Kiedyś widziałem na necie schemat takiego "bezscalakowego" adaptera, ale teraz już nie potrafiłem tego znaleźć. Przy "lepieniu" adaptera podpierałem się tym schematem: http://r-mik.eu/vga_hack.htm

Co do zakupu takiego adaptera za 20PLN to chętnie bym go nabył, tylko nikt nie chce sprzedać za taką kwotę

[#5] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #4

Dokładnie tak, łączysz "pin w pin", gdzieś jeszcze wchodził kondensator, aczkolwiek zdaje się niepotrzebny. W numerze specjalnym Magazynu Amiga był ładny schemat tego, wg tego schematu ja mam przelotkę - działa bez zarzutu.
[#6] Re: Przelotka RGB->VGA

@madman15, post #5

Gdyby miał ktoś taki schemat "na pająka" mógłby podzrucić ??

[#7] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #4

A jaki sterownik ekranu wykorzystujesz???
[#8] Re: Przelotka RGB->VGA

@*y, post #7

Sterownika żadnego "zewnętrznego" nie uzywam - nie potrzebuje. Monitor którego używam (co pisalem w pierwszym poście) "gada" w PALu. Sterownik będzie mi potrzebny dopiero wtedy, kiedy będę chciał uzyc trybów takich jak DBLPal, czy Euro72. Znalazłem schematy wyprowadzenia sygnałów w DB23 i HD15. Podłączyć trzeba RGB, masy RGB i obie synchronizacje. Koło 16 zajmę się montażem tego. Jak będzie działać to podam schemat połączeń.

Pozdrawiam

PS. ten 74LS08 służy jako bufor dla sygnałów synchronizacji. Jakkolwiek synchronizacja wychodząca z Ami jest już buforowana (tak wyczytałem na stronce do której podawałem linka). Wychodzi na to że buforowałem to co juz wcześniej bylo buforowane :)

[#9] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #4

Podstawowe pytanie: A1200 czy A4000?
W tym pierwszym przypadku zawsze daje radę najprostsza przejściówka "na pająka", bez elementów dyskretnych. A4000 w pewnych szczególnych przypadkach może wymagać wersji "ze scalaczkiem". Taki przypadek to np. połączenie: Amiga RGB --> CV64 --> A1438S. Zastosowanie "pająka" sprawi, że nie da się uruchomić w takiej konfiguracji żadnego programu systemowego na AGA, tylko dema i gry NDos.
[#10] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #8

Zrobiłem i działa OK Efekt jest mnie więcej taki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7aa3abe91cab1fd5.html

Gdyby ktoś chciał samodzielnie zmontować taką przelotkę to podaję schemat połączeń:

Video DB23 VGA HD15
3 (Red) 1
4 (Green) 2
5 (Blue) 3
11 (HSYNC) 13
12 (VSYNC) 14
16 (RedGND) 6
17 (GreenGND) 7
18 (BlueGND) 8
19 (SYNCGND) 10

Przetestowane z monitorem Microvitec DeltaScan 17". Na fotce jest niewycentrowany obraz, ale to już wina monitora (ma padnięty jeden mikrostyk od sterowania). Przy odrobinie szczęścia można całość zmieścić w obudowie od wtyczki DB23. Właśnie, apropos wtyczki. DB23 też oczywiście nie miałem, ale wziąłem DB25 i brzeszczot. 5 minut roboty z obróbką pilnikiem żeby nic nie odstawało

PS. W czasie pisania tego postu pojawił się post Daclawa. Chodziło oczywiście o A1200 i wszystko to co napisałem powyżej odnosi się do tego właśnie modelu.



Ostatnia modyfikacja: 20.09.2008 19:07:31
[#11] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #10

Czy przy pomocy tej przelotki będzie działać LCD Samsung SyncMaster 173P z A1200?

[#12] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #1

Mam taki sam monitor i uzywam go z AGA.
Uzywam takiej przelotki bez zadnej elektroniki:

> Amiga --- VGA

> 3 (red) --- 1 (red)
> 4 (green) --- 2 (green)
> 5 (blue) --- 3 (blue)
> 11 (hsync) --- 13 (hsync)
> 12 (vsync) --- 14 (vsync)
> 16 (masa) --- 5 (masa)
> 17 (masa) --- 6 (masa r)
> 18 (masa) --- 7 (masa g)
> 19 (masa) --- 8 (masa b)
> 20 (masa) --- 10 (masa)

> Resztę zostawiasz niepodłączoną.



Ostatnia modyfikacja: 23.09.2008 10:18:31
[#13] Re: Przelotka RGB->VGA

@dolek, post #11

O ile ten Samsung "złapie" częstotliwość jaką generuje Amiga (a z tym bywają problemy) to będzie działać.
[#14] Re: Przelotka RGB->VGA

@Andrzej Drozd, post #12

A jak z jakością obrazu? Czy obraz jest stabilny, nie drga, czy przeplot w wyższych rozdzielczościach jest widoczy? Jakich sterowników monitorów używasz? Teoretycznie rozdzielczości dblpal powinny wyglądać ładnie bo są wielokrotnością rozdzielczości natywnej tego monitora. A jak to wygląda w praktyce?

Pozdrawiam

[#15] Re: Przelotka RGB->VGA

@dolek, post #14

Monitor jest jak "zyleta" i lapie wszystkie tryby AGA. W Palu widze pojedyncze pixele nawet przy rozdzialce 640x512. Oczywiscie obraz miga, jednak doskonala ostrosc nie meczy tak jak w przypadku monitorow 1084 lub 1085S oraz innych tej samej jakosci. Mozna tez nieco zmniejszyc kontrast i wtedy jest naprawde dobrze. Oprocz Palu moge uzywac wszystkich trybow zawartych na dyskietkach systemowych WB3.0/3.1 (oczywiscie oprocz tego o nazwie "2000 cos tam" dla specjalnego monitora).
Takze nie ma problemu z trybem 1024x768 - http://aminet.net/driver/moni/HighGFX40_6.lha

Co do trybow DBLPal, to polecam tryby podkrecone do 31kHz, czyli np. Multiscan. Jest on duzo zdrowszy od standardowego DBLPalu. Chociaz na Aminecie mozna znalezc takze tryb DBLPal w 31 kHz (np. http://aminet.net/driver/moni/31kHz-Only.lha ).

Ogolnie standardowy DBLPal, prawdopodobnie nie zadziala na niektorych monitorach VGA. Ten z Aminetu powinien na wszystkich.
Przelotka dziala ze wszystkimi monitorami VGA.
[#16] Re: Przelotka RGB->VGA

@Andrzej Drozd, post #15

Dzięki za podzielenie się wrażeniami z użytkowania tego monitora.
Jak tylko znajdę dłuższą chwilę zabieram się za zrobienie przelotki.

Pozdrawiam

[#17] Re: Przelotka RGB->VGA

@dolek, post #16

Po dłuższym testowaniu stwierdzam że idea "bezscalakowa" jest jedynie słuszna. Zastanawia mnie jednak kwestia czy na Amidze da się wyświetlić tryb VGA? Chodzi mi o taki manewr żeby WB latał w rozdziałce 800x600 powiedzmy w 32 kolorach. Czy jest jakiś "gotowiec" czy trzeba MonEDem kręcić (czego mówiąc szczerze wolałbym uniknąć)? No i jak to bedzię działało na A1230/42MHz?

Pozdrawiam

[#18] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #17

???

No przeciez juz napisalem ze mam taki sam monitor i wyswietla on wszystkie tryby AGA ktore znajdziesz na dyskietce systemowej w Storage/Monitors (oprocz 2024).
Czyli nie ma najmniejszego problemu z 800x600 w 32 kolorach, a nawet w 64. Monitor potrafi rozciagnac na caly ekran wszystkie tryby oprocz Euro36 (ten tryb na tym monitorze jest nieedytowalny w ogole).
Czyli nie potrzeba zadnego MonEDa, MonSpecs itp.
Sciagnij sobie takze wspomniany wyzej 1024x768.
Oczywiscie koniecznie trzeba uzyc FBlita (jest na Aminecie).

800x600, AGA w 64 kolorach - http://img518.imageshack.us/my.php?image=pict0027bj1.jpg



Ostatnia modyfikacja: 01.10.2008 08:18:05
[#19] Re: Przelotka RGB->VGA

@Andrzej Drozd, post #18

Wygląda to miodzio. A jak już jesteśmy przy temacie FBlita to jaka jest różnica w szybkości? Załóżmy że mamy 800x600x64 (czy 32 - o paletę New/GlowIcons mi chodzi) - to zakładam że na AGA otwarcie okna będzie trwało tyle co osuszenie flaszy ze szlachetnym trunkiem o złocistym kolorze. Chodzi mi o to czy w tej rozdziałce + FBlit da się normalnie pracować z WB na E1230/42MHz?? Bo jeżeli nie to trzeba będzie pomyśleć nad jakimś flicker-fixerem.

[#20] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #19

640x480x64 w trybie muliscan productivity chodzi akceptowalnie "szybko", jak dla mnie, na AGA+LCD, 040 33 mhz

[#21] Re: Przelotka RGB->VGA

@Red_Bullet, post #19

A jak już jesteśmy przy temacie FBlita to jaka jest różnica w szybkości?

KOLOSALNA. Bez Fblita sie po prostu nie da pracowac. Po zatym (pomijajac juz predkosc) chyba warto tez miec okolo 1,6 MB Chipu w 800x600 zamiast 0.5 MB (bez FBlita).
Bez FBlita odpalisz gora dwa, trzy programy i w zasadzie niczego na nich nie zrobisz.
[#22] Re: Przelotka RGB->VGA

@Andrzej Drozd, post #21

Argument o Chip-RAM przemówił do mnie całkowicie. Zupełnie o tym zapomniałem. Jutro wypróbuje ten wynalazek na Real Ami - narazie bawię się tym na uae. Dzieki za wskazówki.

Pozdrawiam

[#23] Re: Przelotka RGB->VGA

@Andrzej Drozd, post #21

Witam, wlasnie zmontowalem sobie przejsciowke z rozpiski podanej w tym temacie.
Monitor niestety nie wykrywa ami, za niska synchronizacja.
Potem sie pobawie innymi trybami, jak podlacze tv i poustawiam tam wpierw tryby ;)

Ale mam pytanie:
Czy to normalne ze przy podlaczeniu monitora do zlacza RGB i jednoczesnego podlaczenia TV pod COMP. obraz na tv sie przyciemnia?
Czy cos zle podlaczylem w przejsciowce?
Albo moj monitor jakos obciaza mocniej linie i nie sa w stanie juz dac pelnego sygnalu na TV?
Moj monitor to LG L227WT.



Ostatnia modyfikacja: 01.05.2011 18:09:20
[#24] Re: Przelotka RGB->VGA

@karaczan, post #23

Mialem Amige podlaczona przez RGB, composite i antenowy i wszystko bylo dobrze.
To testow uzyty monitor i TV kineskopowe.
[#25] Re: Przelotka RGB->VGA

@Norbert, post #24

Po ustawieniu trybow Multiscan obraz na moim LG wyswietla sie poprawnie :D
Jednak musze jeszcze sobie dokladnie popatrzec w ktorym trybie bedzie najlepiej, bo w niektorych trybach nie mam pelnego OSD na monitorze, przez co nie moge dokladnie wyregulowac obrazu.
Ale nie jest zle, LG Flatron L227WT potwierdzam ze dziala przez przejsciowke i zlacze analogowe :D

[#26] Re: Przelotka RGB-VGA

@karaczan, post #25

Odswiezam temat. W weekend bede robil sobie taka oto przelotke Microvitec "14 do VGA (standardowo ma wtyke RGB czyli db23), by z kolei, spiac ten monitor z CyberVision64. Czy przedstawione schematy w tym watku, tj. te "na pajaka" beda odpowiednie i wystarczajace do zadzialania z ta karta?
[#27] Re: Przelotka RGB-VGA

@_arti, post #26

Będą odpowiednie.
Ale szkoda trochę takiego monitora pod GFX, poszukaj jakiegoś typowego VGA.
Ja swojego czasu podobny monitor (multisynca) zajechałem przy pomocy CV64/3D i rozdzielczości 1024x768.


Pozdrawiam
[#28] Re: Przelotka RGB-VGA

@RadoslawF, post #27

1024x768 na 14"? Toż to masochizm.
[#29] Re: Przelotka RGB-VGA

@Jenot, post #28

Dzisiaj może i tak, kiedyś nie, znajomi Amigowcy przychodzili przychodzili oglądać pierwszą kartę GFX w okolicy.
A monitor wstyd przyznać miał 12 cali i opóźnioną poświatę, Pong i MegaBall wyglądały na nim pięknie.


Pozdrawiam
[#30] Re: Przelotka RGB-VGA

@RadoslawF, post #27

Spoko, wystarczy mi 800x600, wazne ze w Sensibla bede mogl pograc nie przelaczajac kabli
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem