[#31] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@lord_spider, post #29

I jesteś w błędzie, a zarazem NIE. Dlaczego? Bo fizycznie scsi.device wersja 37.34 znajduje się w kostce ROM 37.299. Dlaczego zatem nie jest rozpoznawalne przez system? Bo jakiś magik z Commodore, specjalnie lub przez przypadek, w strukturze opisującej scsi.device nie umieścił stałej RTC_MATCHWORD. Stała ta służy do odnajdywania "plików" device w ROMIE. Stąd komenda Version "nie widzi" scsi.device i system również. Aby naocznie przekonać Was o prawdziwości tego co piszę zerknijcie do pliku z ROMEM 37.299 pod ofset $6290. Zobaczycie tam napis scsi.device....., stała RTC_MATCHWORD powinna być pod ofsetem $6264.
[#32] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #31

A nie trzeba było od razu tak napisać?

Jak by nie było, polemika okazała się owocna i edukująca :)

[#33] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@lord_spider, post #32

No i właśnie doszedłem do tego samego wniosku! Czasami warto rozpalić ognisko .
[#34] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Banderas, post #5

Kickstart 37.299 obsluguje dyski o geometri do 20 MB AT tym samym posiada SCIS.DEVICE w ROMie



Ostatnia modyfikacja: 14.10.2008 10:50:40
[#35] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #33

Witam kolegów Amigowców.
Ja mam taki problemik. Mam A600 z wymienionym ROMem z 37.299 na 37.350. W Amidze mam zamontowany HD 2,5" Toshiba 6GB (przełożony z Apple PowerBook G3 Lomabrd, nawet ma naklejkę jabłka jeszcze :) ). Parametry dysku to:

Cyl=13424
H=15
S=63.

Po załadowaniu HDToolBox dysk został wykryty poprawnie jako SCSI, a program jako defaultowy układ partycji ustawił TDH0=3,03GB i TDH1=3,02GB. Najpierw zrobiłem weryfikację danych dysku (przebiegło bez problemów, choć długo Amiga to robiła). I teraz zonk. Jak naciskam "Low-level Format Drive" zapala się na chwilę lampka od dysku twardego, słychać przez chwilę ruch talerzy i koniec :/ . Jak nacisnąłem po tym fakcie "Save Changes to Drive" to wyskoczyła informacja o potrzebie resetu komputera, co zresztą uczyniłem. Po restarcie wyskakuje komunikat, że TDH0 nie jest dyskiem Dosowym (czyli format się nie odbył). Najgrosze jest to, że Amiga potem "nie widzi" tego dysku i żeby go zobaczyła muszę go spartycjonować i sformatować na FAT32 na PC.
Myślałem, że problem jest po stronie zbyt dużych partycji. Po ponownym doprowadzeniu dysku do ładu na PC, zainstalowałem go znowu w A600 i w HDToolBox spartycjonowałem na dwie partrycje po 1GB (resztę zostawiłem jako "unused"). Niestety to nie pomogło - ten sam problem dalej. Nadmieniam, że za drugim razem czekałem naprawdę długo - 3 godziny (myślałem, że Amiga musi jakoś się "przysposobić" do tego formatowania, ale niestety nie).
Pytanie brzmi: czy ten dysk nie lubi Amigi (albo ona jego), czy może coś źle robię?

Pozdrawiam

Azzorek

Z ostatniej chwili.
Jak naciskam "Low-level.." to na chwilkę (ułamek sekundy) wyskakuje okienko z napisem "Formatting, Please wait", a potem błyskawicznie znika i nic się nie dzieje.



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 19:27:51



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 19:31:53



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 19:36:45
[#36] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #35

Oj Azzorek!
Z HDToolBox'a NIE FORMATUJESZ dysku!!!
Robi się to wyłącznie POD SYSTEMEM Amigi!
Low Level Format służy, jak sama nazwa wskazuje do formatowania niskopoziomowego. Chyba nawet nie wszystkie dyski to obsługują.
Zrób wszystko tak jak wcześniej i odpal rozkaz FORMAT z systemu!!!
[#37] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #35

Format LowLevel tyle trwa.

[#38] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #36

Niestety, po podaniu komendy w shellu "FORMAT DRIVE TDH0: NAME Azzorek" wyskoczył komunikat "Format failure: device (or volume) is not mounted".

No i jest kwadratura koła :/ . I znowu Amiga nie widzi tego dysku :[ . Kurdę no! Znowu muszę podłączać do pieca i formatować, ehhh. Chyba nie da rady tego zrobić z tym dyskiem na tej Ami.

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 20:32:36



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 20:35:24
[#39] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #38

Pod Workbenchem powinna sie pokazac partycja TDH0 : ???
Zaznacz ikone, z gornego menu wybiesz FORMAT i wykonuj kolejne polecenia.
Czy dysk poprawnie ustawiles w HDToolbox (filesystem)?



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 20:30:57
[#40] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Norbert, post #39

Problem w tym, że tego dysku nie widać na pulpicie - jakby nie był zamontowany. Filesystem ustawiony na FFS.



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 20:33:58



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 20:34:48
[#41] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #40

A widac go w bootmenu?
Bo jesli nie, to cos zle ustawiles w HDToolbox, albo dysk za wolno sie rozkreca po resecie i Amiga go nie wykrywa
[#42] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #40

1.Podziel dysk na partycje na Amidze.
2.Zapisz zmiany na dysku, BEZ LowFormatDrive.
3.Wystaruj WB z dyskietki i zobacz, czy nie pojawiła Ci się jakaś dziwna ikonka (albo dwie i więcej w zależności od ilości partycji).
4. Sformatuj dysk pod systemem.
KONIEC
[#43] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #42

Amiga nie widzi tego dysku! Nawet w bootmenu go nie widzi. Dziwne jest niesamowice to, że po formatowaniu na PC HDToolbox go widzi, ale jeśli nie dam formatowania to podczas bootowania (partycja na HD ma priorytet botowania 0 ) wyskakuje że dysk nie jest Dosowy. Natomiast po zaczytaniu workbencha dysku nie ma na pulpicie i znowu jest komenda że nie jest zamontowany. Ręce opadają :/ .

Pozdrawiam

Azzorek

P.S.

Przepraszam, dysk jest widoczny w boot menu (obie partycje TDH0 i TDH1, ale tylko wtedy kiedy zrobię twardy restart i od razu nacisnę LPM+PPM.



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 21:41:43
[#44] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #43

Lesson 3

W czasie kiedy masz odpalonego HDToolBox'a i widzi on dysk naciśnij guzik "Advanced Options". Potem guzik "Change File System for Partition" i sprawdź czy masz zaznaczoną opcję "Automount this partition?" na YES. Jeśli nie zmień to, jeśli tak naciśnij guzik "Fast File System" daj "Ok", zapisz zmiany na dysku i włącz WB.
[#45] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #44

Zrobiłem tak jak mówiłeś i nic. Po włożeniu do stacji WB i restarcie ctrl+a+a, Workbanch się ładuje, ale nie montuje tego dysku. Również po ctrl+a+a jak wejdę w bootmenu nie ma widocznego HD. Dopiero jak zrobię twardy restart (z zasilacza) to boot menu pokazuje istnienie dwóch partycji TDH0 i TDH1. Niestety teraz każda próba uruchomienia komputera kończy się tym samym komunikatem: "Not o DOS disk in device TDH0" i jest "retry" i "cancel". Naciskanie "retry" nic nie daje, natomiast "cancel" po iluś tam razach powoduje uruchamianie się dalej z dyskietki przy czym pokazuje requester z pytajnikiem (jak w shellu) i kicha, Workbench się nie ładuje. A może trzeba ustawić inny priorytet botowania dla HD niż 0 ?

Pozdrawiam

Azzorek

[#46] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #44

Dysk może znikać po pierwszym resecie.

@Azorek skoro po właczeniu amigi masz partycje widoczne w boot-menu to sprawdz czy jak zresetujesz komputer ctrl-lamiga-pamiga po resecie partycje są nadal widoczne w b-m. Jeśli nie to musisz przeciąć czerwoną żyłkę w taśmie od dysku (lub lepiej otworzyć wtyczke i zdjąc ten kabelek z bolca poskładać i jazda).

[#47] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@11MASTEr, post #46

Hmmm. W ogóle jest jakaś dziwna sprawa, bo czasem po restarcie Amigi z zasilacza wyskakuje Guru Meditation i jak nacisnę ctrl-a-a to już nie ma w boot menu HD. W końcu za którymś razem odpaliła mi A600 prawidłowo (tzn bez guru) i wtedy jak wszedłem w boot menu był twardy dysk widoczny, ale po resecie ctrl-a-a już nie. Czy to na pewno wina czerwonej żyłki na taśmie, bo wolałbym jej bez potrzeby nie okaleczać.

Pozdrawiam

Azzorek


P.S.

Zaryzykowałem i przeciąłem czerwoną żyłkę. Efekt - żadnego efektu, dalej to samo :[ .

Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 23:07:30



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 23:22:35
[#48] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #47

Guru może być wynikiem zbyt wczesnego włączenia kompa po jego wyłączeniu lub zbyt dużym spadkiem napięcia przy starcie systemu (prądożerny twardziel???). Co do żyłki jest to sygnał RESET dla urządzenia IDE, cięcie może pomóc bo twardy może być za wolny dla Amigi.
[#49] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@*y, post #48

Żyłka przecięta - bez rezultatów. Co do twardziela: DC+5V , 0,7A.
Kurdę mam już dość tej A600, A500+ bije ją na łeb w bezproblemowym działaniu i możliwośco rozbudowy. Szkoda tylko kasy na ROM....

Idę spać, nie chce mi się z tym pierniczyć dzisiaj, może jutro - jeślo ktoś wpadnie na pomysł o co tu chodzi. Ja obstawiam że dysk nie lubi Amigi, nic mi do głowy innego nie przychodzi.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie chłopaki.

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 23:27:34
[#50] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #49

To ja niestety obstawiam, że dysk sie kończy - sprawdź inny.

[#51] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #49

podlacz do pieca, odpal winua i tam zrob partycje i je sformatuj. przeloz do amigi i zobacz czy z niego odpali. jak nie to zmien dysk
[#52] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #35

Mi się wydaje, że masz zbyt duże partycje. Spróbuj sobie na początek zrobić jedna np 500 mega i zobacz czy hdd pojawia się na blacie wb.



Benedykt Dziubałtowski

[#53] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #49

Szkoda tylko kasy na ROM....

Chcesz go opchnąć? ;)

Spróbuj z innym HD. teraz małe HD są tanie jak bułki; zainwestuj w inny model. Te sprzęty z "jabłka" zawsze były jakies dziwne...
[#54] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@AlaN, post #53

Rzeczywiście spróbuję z mniejszymi partycjami. Na A500+ (patrz podpis) mam dysk Seagate 810MB jako jedną partycję i wszystko chodzi jak należy. Może ustawię partycje na 800MB i zobaczymy.
Dzięki za info wszystkim.

Pozdrowionka

Azzorek

[#55] Re: Odpalenie systemu z dysku twardego na A600 z KS 37.299

@Azzorek, post #54

Spróbuj zrobić jak kol. Alan napisał.. Zmień dysk na inny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem