[#1] Amiga A600 Pytania
Witam!
Jestem nowym amigowcem :D . Mam pytania:
-Czy do amigi a600 można podłączyć twardy dysk? jak tak to jaki rodzaj?
-Czy mogę na niej zainstalować AmigaOS 3.9 i czy on tak naprawde wygląda : http://home.wtal.de/amiga-news/OS3.9_an.jpg
-I pytanie które najbardziej mnie dręczy: czy można do niej zamontować stację dysków a raczej nagrywarkę DVD/CD LG do niej ?

[#2] Re: Amiga A600 Pytania

@krzysiu818, post #1

1. Tak o ile masz odpowiedni Kickstart. Wlacz komputer i sprawdz wersje na ekranie startowym. Jesli masz 37.350 to mozesz podlaczyc dowolny dysk;
2. Nie, potrzebujesz jeszcze rozszerzenia pamieci do min. 5MB RAM (1 CHIPT/4FAST) i Kickstart 3.1. System rzeczywiscie tak wyglada ale nie na A600. Bedziesz sie musial ograniczyc do 16 kolorow i 640x256. Generalnie malo oplacalna zabawa;
3. Mozna.



Ostatnia modyfikacja: 06.10.2008 20:26:14
[#3] Re: Amiga A600 Pytania

@krzysiu818, post #1

Napiszę od razu to, co i tak zapewne było by napisane, jak chcesz ją rozbudować, odpuść sobie.
a600 do pracy z 3.9 jest za słaba, koszty wysokie, o ile kickstart 3.1 można jeszcze dostać, tyle karta turbo to ciężko dostępny dodatek, a cena będzie zaporowa. Ponadto, nagrywarka w a600? prędkości kontrolera IDE są za małe, szybciej na dyskietkach dane przeniesiesz, lub siecią LAN, gdy kupisz kartę pod PCMCIA.

jeżeli nakręciłeś się tą stroną http://www.amiga600.de/ to ok, ale takie rozbudowanie amigi obecnie jest fanatyzmem religijnym (chodź dla mnie całkowicie zrozumiałym ":) )

Jeżeli chcesz mieć 3.9, kup Amigę 1200, taniej, łatwiej, wygodniej.

[#4] Re: Amiga A600 Pytania

@krzysiu818, post #1

Dysk podłączysz bez problemu do każdej A600 :). Gorzej z obsługą. Ja mam z Kickstartem 37.300. Pewnych dysków nie obsługuje - dokładnie to ci nie powiem od czego to zależy (nie patrz na bzdury typu "tylko do 40MB"). Teraz mam podłączony 3,5" Seagate 1,2GB i działa (startuje z niego). A np. stary Caviar 40MB nie działał. Jak podłączysz dysk i dioda DISK będzie świecić na stałe to dysk nie ruszy.

[#5] Re: Amiga A600 Pytania

@krzysiu818, post #1

Do A600 podłącza się dysk standardu IDE (lub reprezentujący rozwojowe wersje tego standardu). Innymi słowy dysk "od peceta", "od kompa", itp. ;)

AmigaOS 3.9 wymaga procesora 68020 i pamięci fast. Oznacza to, że musiałbyś mieć w A600 kartę turbo. Takie karty są relatywnie trudno dostępne i bardzo drogie. Tak jak w podanym przez Ciebie linku OS 3.9 wygląda na karcie graficznej - takie wyposażenie jest praktycznie poza zasięgiem A600 (z jednym wyjątkiem obudowy Mikronika ze slotami ZorroII do tego modelu - nie do zdobycia).

Nagrywarkę CD/DVD można podłączyć i używać w charakterze CD-Romu. Można też nagrać płytę CDR(W), jeśli nagrywarka obsługuje prędkości zapisu rzędu x4. A600 z najszybszą kartą turbo (Apollo630) pozwala osiągnąć prędkość zapisu na CDR rzędu x10. Nagrywanie DVD nie jest możliwe.

Podsumowując: kup A1200.
[#6] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #5

Bylo Zorro do A600?!

[#7] Re: Amiga A600 Pytania

@_arti, post #6

W reklamówkach było. Czy zaistniało w realu - nie wiem.
[#8] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #7

Oki, dzięki! Może kupię amige 1200 ale może orientujecie się za ile mogę sprzedać moją a600?
-Dyskietki ledwo chodzą
-Brak Joya


-Orginalny Zasilacz
-Mysz

Gdzieś widziałem na google obrazki amigę w obudowie PC'towej co to za amiga ?

Dzięki

PS. Czy do 1200 mogę zainstalować AmigaOS 4 ?
I czy tam wejdzie dysk 80gb ? (innego nie mam)



Ostatnia modyfikacja: 07.10.2008 15:48:21
[#9] Re: Amiga A600 Pytania

@krzysiu818, post #8

krzysiu818 napisał(a):

> Oki, dzięki! Może kupię amige 1200 ale może orientujecie się za
> ile mogę sprzedać moją a600?
> -Dyskietki ledwo chodzą
> -Brak Joya
> -Orginalny Zasilacz
> -Mysz

Max 40 zł.
> Gdzieś widziałem na google obrazki amigę w obudowie PC'towej co
> to za amiga ?
Chyba każdą (może poza CD-32) Ami można wstawić do obudowy tower (niekoniecznie od PC). Masa ludzi ma tu Amigi różnego typu w towerkach (tez różnego typu).

> PS. Czy do 1200 mogę zainstalować AmigaOS 4 ?
> I czy tam wejdzie dysk 80gb ? (innego nie mam)

System AmigaOS4 można zainstalować na A1200 jeżeli ma ona zanstalowaną kartę PPC (i chyba GFX). Dysk 80 GB będzie wtedy widziany bez problemu. A czy fizycznie wejdzie do dekstopowej A1200? Pewnie tak :D

[#10] Re: Amiga A600 Pytania

@OSH, post #9

Nie musi być karty GFX, z tego co wiem OS4 działa nawet na ECSie.
[#11] Re: Amiga A600 Pytania

@madman15, post #10

Tym nie mniej powerka z BVision wchodzi do standardowej obudowy. Te karty były projektowane z myślą o takiej ewentualności.
[#12] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #11

No jasne...tylko pomimo masy coolerów powtłaczanych do desktopa ciepło i tak będzie. Bełty powietrza będą nadal bełtane a gorącej poduszki powietrznej znad GFX i CPU się nie pozbędziesz. A jak sobie jeszcze oc BPPC dojdzie to zwis za zwisem. Towerka to podstawa nawet jak w takim konfigu uzyskasz stabilność w desktopie. Pozdejmujesz sobie boczne ścianki i zostawisz sam stelaż i też będzie dobrze - lepiej aniżeli w desktopie.
[#13] Re: Amiga A600 Pytania

@amper, post #12

A ileż to mocy wydziela A1200 z PPC, że aż trzeba wkładać ją do stelaża obudowy bez ścianek bocznych?
[#14] Re: Amiga A600 Pytania

@wali7, post #13

Jak wyżej napisałem w desktopie można co najwyżej gotować. Widziałem upchane do desktopa 2HDD 3,5'' (stacje out), BPPC+BV, FastAta...CD na zewnątrz i jeszcze jakąś Melody na port zegara. Nie domykała się i tyle gorąca produkowała.. Bezsens. Rozumiem, że niektórzy wolą zachować oryginał ale wg. mnie to bezsensu. Obudowa tower to komfort, przejrzystość i lepsze rozpraszanie ciepła - wszystkie "za" będą na korzyść obudowy tower. Można sobie pozwolić na kolejną "kanapkę" i wiele innych. Wyższość nad desktopem widoczna z daleka. A co do stelarza - udziwnienie, moda, własne fiubździu.

ps. szkoda wałkować już tak wałkowany temat
[#15] Re: Amiga A600 Pytania

@amper, post #14

jak to mówią, tower ssie :D

Desktopa można ładnie, starannie dopieścić, i wszystko sie zmieści, i będzie działać. Takie jest moje zdanie. Oczywiście każdy może zrobić jak zechce, tower jest bardziej funkcjonalny i praktyczny, ale..

[#16] Re: Amiga A600 Pytania

@krzysiu818, post #1


Witam!
Jestem nowym amigowcem :D.


Amigowcem będziesz gdy nauczysz się obsługiwać Opusa5 :>

[#17] Re: Amiga A600 Pytania

@arti4-92, post #16

O, nowa definicja, chyba trzeba to bedzie zaczac spisywac.

[#18] Re: Amiga A600 Pytania

@amper, post #12

Mitów i stereotypów powielanie, ot co.
Mam A1200 z PPC i BV w desktopie. Wersja 040, więc o większej wydajności cieplnej. Chłodzenie to: oryginalny cooler + laptopowy, półcentymetrowej grubości na 040 + radiatorek i wentylator 1,5 x 1,5 x 1 cm na BV. Maszyna chodzi w tej konfiguracji - żeby nie skłamać - od 2002 roku i zdążyła zaliczyć naprawdę upalne dni. Nigdy nie było żadnych problemów z powodu przegrzewania. Paradoksalnie najgorętszym elementem w tym komputerze okazał się twardy dysk.

Nie należy się sugerować aktualnym pecetowym obłędem chłodniczym. Procesory taktowane zegarem 25, 40 czy nawet 200 MHz to naprawdę nie jest ta sama bajka.



Ostatnia modyfikacja: 08.10.2008 13:32:19
[#19] Re: Amiga A600 Pytania

@amper, post #12

...pomimo masy coolerów powtłaczanych do desktopa ciepło i tak będzie (...) Pozdejmujesz sobie boczne ścianki i zostawisz sam stelaż i też będzie dobrze...

A ktoś dawno temu pisał że PC to "piec" bo się grzeje . Jakie to zycie potrafi być wredne i obracać wszystko abarot...
[#20] Re: Amiga A600 Pytania

@arti4-92, post #16

A pecetowcem, jak się nauczy obsługiwać Opusa 9, czy Total Comandera?
[#21] Re: Amiga A600 Pytania

@offca, post #20

Total Commandera to używają niemodne staruchy, co mają przyzwyczajenia z DOS-a. Prawdziwi cool userzy przesuwają ikonki i eksplorują.
[#22] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #21

ooo, to ja jestem cool userem ;)
[#23] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #18

Nie należy się sugerować aktualnym pecetowym obłędem chłodniczym. Procesory taktowane zegarem 25, 40 czy nawet 200 MHz to naprawdę nie jest ta sama bajka.

Tia...energia oddawana przez A1k2+BPPC+BV+FATA+HDD nie jest za duża, może nawet mniejsza aniżeli przez GF8600GT. Tylko w desktopie jest tyle miejsca co właściwie go nie ma. Z założenia ani A500 ani A600 ani A1k2 nie miała pełnić roli komputera "kanapki". Ale mniejsza o to - każdy lubi to co chce. :)

Pozdrawiam!
[#24] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #21

a shellowcy, co użwayją Midnight Commandera to też niemodne staruchy?

Idea tych programów ta sama, wygląd i zasada działanie praktycznie też..

[#25] Re: Amiga A600 Pytania

@Daclaw, post #18

wow czyli sie da :D tez zamierzam rozbudowac na maxa A1200 PPC/060 + BVISION

[#26] Re: Amiga A600 Pytania

@Bagheera, post #3

A ja uważam, żebyś sobie nie odpuszczał. Przecież całe to hobby jest dla zabawy, to czemu nie wypasić A600 na maxa jak ktoś ma ochotę? Ja wiem, że A1200 łatwiej, ale jak fajnie jednak jest mieć w miarę mocną A600? Pewnie to drożej wyjdzie niż podobno konfiguracja A1200, no ale kto by tu myślał o oszczędzaniu kasy. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem