[#1] Przeniesienie danych z dysku Ami na PC
Jak w temacie. Ale nie do końca. Mam w pracy parnet, ale po kabelku metodą PC2Ami wolno idzie, a ponieważ do przeniesienia mam leciwy dysk z 5cioma partycjkami to trochę to potrwa. Pytanie więc jest takie:
Jak bym podpiął dysk amigowy do pc jako np. slave to czy jest jakiś sterownik pod windows, albo jakiś linux live, albo aros coby zobaczył dysk pctowy master i amigowy slawe i przekopiował maigowy na pc (zamontował amigowy z zachowaniem partycji, katalogów i nazw plików. Pomóżcie, bo zanim ten parnet mi przegra minie dekada....

[#2] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

Zapoznaj się z Amithlonem na przykład. WinUAE też powinien być pomocny.

[#3] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

Dokładnie, bardzo dobrym sposobem jest WinUAE na pececie, po odpaleniu systemu na nim możesz podmontować podpięty dysk amigowy do PC i przekopiować dane do PC i z powrotem.

[#4] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@chewek, post #3

Zaraz , chodzi o opcję z menu konfiguracyjnego hadr drivers / add hard drivers z opcją winuae controller? Jeśli to wystarczy to jest to dokładnie to o co mi chodzi !

[#5] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

Ja używam z powodzeniem Linuksa do takich zabaw.
Partycję montuje się z opcją -t affs czyli:
mount -t affs /dev/sdb1 /media/amihd

... gdzie /dev/sdb1 to pierwsza partycja amigowego
dysku podpiętego jako slave. Działa wyśmienicie.



Ostatnia modyfikacja: 24.10.2008 21:49:58
[#6] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

oftopowo, do czego używasz amigi w pracy, i na czym ta praca polega?

[#7] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

Podpinasz twardego z Ami do PC. Pamiętaj zeby w zaden sposób system operacyjny z PC nie ingerował w dysk z Amigi. W opcjach konfiguracji UAE HardDrives ---> Add Hard Drive ---->następnie wybierasz dysk, kontroler (zostaw UAE) oraz opcje "Read/write" (odczyt/zapis na podłączonym HD). Jeżeli chcesz mozesz wykonać obraz dysku twardego który potem mozesz w kazdej chwili odpalić pod UAE tak jakbyś działał z podłączonym HD (jednak ten siedzi sobie spokojnie w Ami). Kiedy już dodasz dysk twardy - zaznacz okienka "Add PC drives at startup" dzięki czemu kiedy odpalisz system z dysku amigi partycje PC będą widoczne. Kopiujujesz pliki z dysku amigi na partycje PC widoczne w systemie i "viola". Dla pewności zobacz czy na partycji pc są pliki które skopiowałeś.

Mam nadzieje ze nie zamieszałem zanadto :)

[#8] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@Bagheera, post #6

> oftopowo, do czego używasz amigi w pracy, i na czym ta praca
> polega?

Do bardzo wiele rzeczy. Kiedyś jak będę miał chwilę na wspomnienia rozpocznę odpowiedni wątek w stylu do czego i kto zawodowo używa amigi jeszcze i jak można i gdzie jeszcze na dziś ją wprowadzić. Generalnie pracuję na emulatorze (uae) niemniej finalny produkt zgrywam najscząściej na dyskietki, a do tego najlepsza ami. Aktualnie amigę widzę do takch samych zastosowań jak 15 lat temu: prezentacje, animacje. Np. Rozejrzyj się - dookoła pełno reklam, obwieszone nowe budynki, kamienice, przystanki, jakby jakiś wielki ptak reklamowy narobił na miasta (i wsie). Ostatnio wędrując z córą konno po lesie instruktorka (w środku dziczy) pokazuje nam drzewo na którym wisi przyklejona taśmą klejącą do zrywania z nr telefonu reklamowa fiszka kredytów gotówkowych... Popatrz np. na wystawy najlepiej firm typu biura turystyczne. Masa naklejonych na szybę fiszek "fast minute" itp. Teraz pomyśl - jest 100 biur w mieście, moze jedno lub dwa zgodzą się postawić na wystawie telewizor podpięty do ami, gdzie co tydzień za ustaloną opłatą dostarczasz dyskietkę ze spreparowaną prezentacją - zamiast tych papierowych wywieszek. Można na tym zarobić, choć trochę.. Masz photogenicsa, składasz reklamy, masz clarissą możesz robić płynne animacje na potrzeby wideo. I nie chodzi o robienie czegoś na siłę na ami, po prostu jest wybór, można robić na PC, można i na ami jeśli sprawia Ci to przyjemność i satysfakcę.

[#9] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@sebar27, post #5

Witam,
jak tego dokonałeś, że Linuks w ogóle rozpoznał dysk Amigowy? Ja specjalnie po to Debiana instalowałem i w sumie zrobiłem to tylko po to, by się dowiedzieć, że dysk, który wyjąłem z Ami jest niepoprawnie spartycjonowany ;] na co system chciał zaradzić nadpisując kilka bajtów... na co się oczywiście nie zgodziłem!
Dziwne mi się to wydało, bo rzekomo obsługa AFS jest...
[#10] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #8

Hmm, ciekawe. W sumie wybór jest. Większość wybierze high-endowy PCet z Photoshopem, Corelem, A Premiere, 3dmax, itp.. Ale dobrze, że Amigi są jeszcze używane nie tylko w celach hobbystycznych. NA forum przypominam sobie wątek, gdzie ktoś chyba na a600 przedstawiał jakieś pokazy ortograficzne, czy coś w tym stylu na przedszkolaków.

[#11] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@Bagheera, post #10

> Hmm, ciekawe. W sumie wybór jest. Większość wybierze
> high-endowy PCet z Photoshopem, Corelem, A Premiere, 3dmax,

No jeśli o mnie chodzi to akurat PC jest niezbędny, ale tylko w zakresie ok. 3-4 programów, których zamienników nie mogę nigdzie odszukać (nie chodzi tylko o platformę sprzętową, ale nawet system - musi być M$). Natomiast odnośnie softu - wprawdzie np. w 3D dokonuje się szybki postęp,a ja na ami używałem w tej dziedzinie Imagine bodaj 5 i Lightwave bodaj też najdalej 5, niemniej jakoś przyjemnie mi się na ami z tymi programami pracowało. Dlatego szukam aktualnie możliwości nabycia za rozsadną cenę A3000 z jakąś kartą graficzna do robienia scen w tych programach (rendening można zawsze zrobić potem na PC). I jakos do tego ta amigowa stara - najbardziej klasyczna wersja "gryzonia" mimo średniej ergonomi - zawsze mi w ręku dobrze lezała... Tych doznań nie ma na pc , choć i tu staram się mieć choć tego namiastkę (znaczy chodzi mi , że mam w domu markowego pc - akurat Della gx240 - leciwy , ale malutki , markowy, ładny.... nie składak).


> itp.. Ale dobrze, że Amigi są jeszcze używane nie tylko w
> celach hobbystycznych. NA forum przypominam sobie wątek, gdzie
> ktoś chyba na a600 przedstawiał jakieś pokazy ortograficzne,
> czy coś w tym stylu na przedszkolaków.

Ja jeszcze do niedawna używałem zawodowo ok 8 amig, powoli jednak się to "wykruszyło" i ro bynajmniej nie z pzyczyn kruszenia się amig , ale kwestji technicznych integracji i zgodności systemów. Poprostu na PC okazywało się kompatybilniej. Natomiast 2 przyczółki , gdzie rozwiązania techniczne zależą wyłącznie odemnie, dzielnie się na ami trzymaja, a pracuję nad trzecim i to w dość niespodziewanym jak na ami miejscu - redakcji gazety :) I bynajmniej nie chodzi o krestie wydawnicze, ale o połączenie mozliwości ami z których byłaznana (multimedia) z aktualnie modnymi technologiami inetu. Jak mi się to uda to się pochwalę:)

Ale fakt faktem, że nawet to trzeba uznać za nieco hobbystyczne maniactwo. Gdyby na moim miejscu był nieamigowiec, użył by wiadomo czego...

[#12] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@lukasz_m, post #9

Na Slacku wkompilowałem obsługę AFFS i Amigowego RDB w jajo.
Własnie przetestowałem łopatologiczne łUbuntu i tam też jest to już
kompilowane.

Pozdrawiam.
Sebastian Rolek
[#13] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@lukasz_m, post #9





Ostatnia modyfikacja: 28.10.2008 12:37:05
[#14] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

a czemu nie mozesz podmontowac sobie dysku na Amidze pecetowskiego ??? spokojnie do tego sluzy fat95 .. fat16 dzialal tylko z dyskami do 540 MB ..

[#15] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@xtro, post #1

Jeśli tylko masz Ami z PCMCIA, to dokup kartę sieciową 3Com (sprawdź obsługiwane chipsety), podepnij Ami do sieci - możesz korzystać z zasobów na PC poprzez Sambę, albo poprzez SMBFS (prosta komenda odpalana w CLI). Spokojnie widzisz na Ami udostępnione zasoby PC, a dane możesz kopiować w obie strony z prędkością kilkaset kb/s.
[#16] Re: Przeniesienie danych z dysku Ami na PC

@HOŁDYS, post #14

mozesz rowniez wykozystac zlacze PCMCIA i karty CF :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem