[#1] EFIKA vs. SAMANTHA
Sorry, temat wałkowany wielokrotnie (jak coś to poproszć o dobrowolnego BANA). Potrzebujć konkretnej odpowiedzi, co wybrać SAMATHĆ czy EFIKĆ. Sprzćt potrzebujć do dobrego zaznajomienia sić z AMIGA OS4 (OS 4.1)oraz do programowania w assemblerze PPC oraz w C,C++,C#.(pakiet CUBE)

Pozdrowiam.
Werner

[#2] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Werner, post #1

Jeżeli chcesz się zaznajomić z AmigaOS 4, to odpowiedź jest oczywista. Na Efikę jest tylko MorphOS, AmigaOS 4 nie ma i raczej nie będzie.

[#3] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Werner, post #1

Problem mam podobny..tylko wybieram między Peg IIG4 a Sam 440ep.Ceny sprzętu podobne a system..nie było mi dane pracować ani na jednym ani na drugim.Pomożecie? ;)
[#4] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Mawashi, post #3

PegII z G4 jest lepszy:
- znacznie szybszy CPU
- grafika w slocie AGP (Radeony 7xxx-92xx i kilka innych, sporo słabszych kart)
- 3 sloty PCI
- nadal małe wymiary płyty (trochę mniejsza niż pełny microATX
- pamięć na DDR, nie wiem ile obsługuje max - wiem o ludziach działających pod 1 GB

Sam ma kilka zalet:
- SATA
- małe wymiary płyty (ale grafika wbudowana i raczej słaba)
Moim zdaniem nie równoważą one przewag PegaII (za to od Efiki Sam jest sporo lepsza).
Z tym, że oczywiście PegII to TYLKO Morphos (no i różne Linuksy), a Sam TYLKO OS4 (Linuksy pewnie też).
Osobiście używam od kilku lat PegaII z G4 i za żadne skarby nie zamienię go na inny amigowy sprzęt. Przyjedź na Amizaduszki do Krakowa (15 listopada), na miejscu pobawisz się Pegiem i pewnie czymś z OS4 (Sam raczej nie, ale może znowu ktoś przytaszczy AmiOne?).
pzdr
[#5] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@wali7, post #4

No właśnie cena/sprzęt na korzyść Pega. Zostaje kwestia systemu..choć pod MorphOs wychodzi więcej nowego oprogramowania..Dzięki Wali7 za odp.
Pozdr
[#6] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Mawashi, post #3

Ja uzywam obu systemow na klasyku (AOS4.0 i MOS 1.4.5) i ciezko bedzie doradzic ktory jest lepszy. Musisz po prostu pouzywac. Jak masz blisko do Rybnika, to w Radlinie, 29 listopada robimy spotkanie. Zabiore Ami, podlaczymy do netu, kazdy bedzie mogl posciagac jakiekolwiek ustrojstwa (lub przywiezc na plycie) i bedziemy "wieszac" Ami na obu systemach. Zobaczysz co dziala, co nie itd. :)



Ostatnia modyfikacja: 05.11.2008 23:53:49
[#7] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Andrzej Drozd, post #6

Dokładnie, by przekonać się do systemu trzeba go po prostu samemu przetestować. W okolicy same blaszki a i z mazur na spotkania zawsze daleko. Taka to dola użytkownika alternatywnego systemu;)
[#8] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Andrzej Drozd, post #6

na klasyku zobaczysz Morphosa w starej wersji 1.4, na dodatek bez obsługi 3d... nie wiem na ile efektywnie OS4 wykorzystuje bebechy A1200, ale bez wątpienia oba systemy na klasykach to tylko polizanie cukierka przez szybkę
[#9] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@wali7, post #8

Aby pobawic sie systemami, nie potrzeba wodotryskow, 3D itp.
Tak wiec wystarczy klasyk aby porownac sobie oba systemy z AOS3 i wybrac dla siebie lepszy. Wtedy latwiej bedzie podjac decyzje jesli chodzi o sprzet.

Ja osobiscie (znajac oba systemy), wybralbym Pegaza2 zamiast Samante. Ale jezeli mialbym wybierac pomiedzy Samanta a Efika, to bezdyskusyjnie wybralbym Samante, poniewaz lepiej sie czuje na AOS4. Oba systemy sie jednak uzupelniaja i fajnie jest miec dostep do obu. Tak czy inaczej jest to moje subiektywne zdanie. :)
[#10] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@wali7, post #4

Ta wbudowana grafika w SAM nie jest taka zła. Radeon M9 to inaczej Radeon Mobility 9000/9200 z pamięcią onboard (w jednym chipie z GPU). Jest (było) to stosowane w laptopach z Centrino 1 (np. w moim HP Compaq Nx7000, jak również w w Dellu D600)
[#11] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Mawashi, post #5

Nie wiem jak jest naprawdę z tą większą ilością oprogramowania pod MoS-a , ale sledząc newsy na PPA wygląda , że jest raczej odwrotnie ;)

[#12] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Hellena, post #11

Też mi się tak wydawało... Co prawda połowa z tych newsów to nowe wersje OWB ;) ale różnicę widać IMO na pierwszy rzut oka.
[#13] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@Hellena, post #11

OS4 z uwagi na zdecydowanie krótszy czas istnienia jest gorzej oprogramowany od MOSa, a teraz nadrabia straty - i to właśnie widzisz w newsach.
[#14] Re: EFIKA vs. SAMANTHA

@recedent, post #12

Ale nic tak duzego na os4 jak Homeworld sie nie pojawilo/szkoda ze taka krotka ta giera jest/. Nie tylko nowe wersje owb zapomnieles o battle of wesenoth:)



Ostatnia modyfikacja: 06.11.2008 09:33:39
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem