[#1] a500 i robienie muzyki...
witam...

mam amige 500 i szukam jakiegos trackera na ktorum moglbym robic chiptune'y...ahx niestety rozumiem odpada skoro mam tylko normalna a500 z ks1.3+1mb ram...?...wiec co by bylo dobre by zrobic cos jak w tych wszystkich 'cracktrach'?...
z gory dziekuje...
[#2] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #1

Rany ale bełkot. Możesz to napisać jeszcze raz i po polsku?
[#3] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #1

hmm, a szukałeś jakiegokolwiek?

np Protracker?

[#4] Re: a500 i robienie muzyki...

@Bagheera, post #3

a można sie w protrakerze obejść bez gotowych sampli ani samplera?...tzn. bo widziałem, że są takie trackery w których można rysować kształty fali...
...a jeśli już taki tracker, który tylko działa bez rysowania fali...to skąd można sample wziąć by to brzmiało jak sid czy ay?...
[#5] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #4

Protracker działa TYLKO na samplach. Jak chcesz, to wystarczy Ci jeden dowolny modułek i z niego sobie "powyciągaj" sample i zgraj osobno. Sample brzmiące jak AY czy inne "piszczałki" zrobisz z dowolnego innego sampla; wytnij kilka bajtów i zapisz. Potem w swoim module ew. go dostrój do tonacji w której majstrujesz moduł :)



Ostatnia modyfikacja: 02.11.2008 22:41:07
[#6] Re: a500 i robienie muzyki...

@AlaN, post #5

a co myślicie o future composer?
[#7] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #6

Ja nic nie mysle. Bo jedyne modki ktore zrobilem, to na Octamedzie, samplujac gitare i uzywajac wypasionych sampli perkusyjnych. "Najslabszy" modek mial minium 20MB. A przciez nie o to chodzi? W koncu potrafie wydobyc jakis dzwiek z gitary, basu, klawisza i byc moze perkusji, to sie poddalem jesli chodzi o .MOD. Skonczylem wlasciwie na pececie i po prostu na domowym nagrywaniu studyjnym.

Ale, szacun. Nie mialbym cierpliwosci obrabiac sampli, gdy moge po prostu zagrac. ;)


DODANE: Tak czy inaczej, jezeli znasz sie na nagrywaniu studyjnym, to wtedy powinienes uzyc jakiegos "magnetofonu" wielosladowego (teraz juz nie ma ograniczen do 4/8 kanalow).
Zasada takiego nagrywania jest tylko to, aby na pierwszej sciezce nagrac "metronom". Na drugiej perkusje, (najlepiej nagrana na zywo od poczatku do konca). Reszte "sampli", wklejsz/dogrywasz na zywo. Pozniej cut/paste i poprawki.
Jezeli masz jednak zamiar uzywac jakiegos "trackera", to uzyj jednak DigiBoostera3.
Tak czy inaczej, efektem (w dzisiejszych czasach) bedzie zawsze mp3.

Czyli, jezeli nagrywasz na zywo, szukaj "wielosladu", jezeli uzywasz sampli, to uzyj DigiBostera (nie bedziesz martwil sie o metronom). :)



Ostatnia modyfikacja: 03.11.2008 02:59:42
[#8] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #1

Kup sobie a1200 i odpal AHX jeśli chcesz tego specyficznego brzmienia. Zapewniam Ciebie, że AHX jest mega kreatywnym narzędziem w którym jedynie własna wyobrażnia ogranicza. Obsługa jest z początku trudna, ale potem... :D A A500 to tylko masa problemów. :D

[#9] Re: a500 i robienie muzyki...

@elektro, post #8

True, jak chcesz rasowego czipowego brzmienia to AHX jest najlepszym wyjściem. ProTracker i jego klony tylko na samplach - najlepiej używać sampli, których wykres to square/triangle/sine/sawtooth albo white noise, bo z takich fal komponuje się prawdziwe chipy. Pamiętam też, że OctaMED miał jakiś wewn. syntezator czy coś takiego, ale nigdy nie zgłębiłem tej powierzchownej wiedzy ;)

[#10] Re: a500 i robienie muzyki...

@elektro, post #8

A A500 to tylko masa problemów

Eee tam, do tych zastosowań jest w sam raz. Na dobrą sprawę wystarczy nawet goła, tylko z wewnętrznym flopem + jakiś klasyczny ProTracker. Ja "brzmienia" do chipów pozyskiwałem wycinając z różnych sampli bardzo krótkie fragmenty i zapętlając je.
[#11] Re: a500 i robienie muzyki...

@Daclaw, post #10

Wydaje mi sie ze AceMan mial na mysli jakosc. Albo skupic sie na brzmieniach w stylu SID (czyli AHX) i robic genialne klimaty, albo zajac sie profesjonalnym OctamedemSS (lub np. DigiBoosterem) i tworzyc muzyke "realistyczna" i profesjonalna. Oba sposoby moga bardzo fajnie zaistniec nawet w tworzeniu muzy komercyjniej.

Muza z Protrackera na A500 bedzie zawsze tylko namiastka muzyki przy uzyciu strasznie zdeformowanych sampli. Nie uzyskamy ani wymaganego dzisiaj realizmu, ani magi AHX. Ot, muza taka nadaje sie do jakiegos starodawnego dema z przed 20 lat lub gier w AMOSie.
[#12] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #4

Jak nie chcesz uzywac normalnych sampli to mozesz uzyc Audio Sculpture (aka Startrekker AM) lub (Digital) Mugiciana lub OctaMED-a. Wszystkie dzialaja tez na samplach syntetycznych.
[#13] Re: a500 i robienie muzyki...

@Don_Adan, post #12

Możesz sobie wczytać pliki tekstowe jako sample, poszukać wymaganych fal o których wspomniał Aceman(składowe tego brzmienia), wyciąć i zapętlić. Nie zawsze rezultat okaże się zadowalający, ale warto posiedzieć przy tym troszkę, serio. Z tak przygtowanych sampli można już coś działać, i o oile się nie mylę... Bass wyczarujesz z sampla o długości od 40 do 120 bajtów, arpeggio czy leady to tak pod 40 bajtów. Dobrze ustawiony sampel warto skopiować, i stopniowo sobie przefiltorwać, daje to fajne rezultaty. Hm, a jak chcesz jeszcze zaoszczędzić troszkę miejsca, wgraj sobie werbel/snare i z zrobisz kompletną perkusję. Komenda A04 powinna dać Tobie brzminie talerza/hihat a 26F czy 28F mocną stopę. Oczywiście wcale nie musi, polecam eksperymenty w tym zakresie. Po cóż o tym wspomniałem, tylko po to aby zachęcić do zgłębiania komend i techniki. Szybko przekonasz się, że mając manuala w palcu przyjemniej się komponuje. :D Przy okazji, jak zacznie wciągać to nadal polecam zakup 1200 i odpalenia AHX. Większość czego się nauczysz przy Protaku, przyda się także i tam. Cóż, to czekam niecierpliwie aż wrzucisz coś na modules.pl. :D

[#14] Re: a500 i robienie muzyki...

@ssr, post #1

ssr napisał(a):

> mam amige 500 i szukam jakiegos trackera na ktorum moglbym
> robic chiptune'y...ahx niestety rozumiem odpada skoro mam tylko
> normalna a500 z ks1.3+1mb ram...?

w archiwum AHX jest tez osobna wersja dla cpu 68000.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem