[#1] Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)
Witam serdecznie, mam kilka wątpliwosci związanych głownie z klawiaturami Amigi, ale nie tylko. Po kolei - może ktoś coś podpowie? :)

1) Mam A600, klawiatura ma duży klawisz "return" dolną nóżką skierowany w lewo, nie ma "pustych klawiszy" - jaka to klawiatura (wersja jezykowa)? Zdjęcia które widzę w necie pokazują raczej A600 z małym "return" i dwoma pustymi klawiszami (jak w A1200). Moja ma też duży lewy klawisz "Shift", te z netu mały i obok "pusty".

2) Zakupiłem niedawno w pewnym sklepie całkowicie nową, nierozpakowana jeszcze A1200 Magic, niestety nie dotarła jeszcze. Sklep nie podaje rodzaju klawiatury, ulokowany jest w Anglii. Jak można by obstawiać - z jaką klawiatura dostanę - angielską czy amerykańską? I czym one się różnią (te wersje językowe) - pytam bo jest możliwość zamówienia nówki klawiatury w obu wersjach luzem (do samodzielnej wymiany) a zależy mi na wersji bez żadnych funtów, krzaków i udziwnień. Czy wersja A1200 Magic była sprzedawana z różnymi wersjami klawiatur?

3) Ponownie A600 - ma fabryczny kick 37.300, zamówiłem więc 37.350. W międzyczasie nadarzyła się okazja zakupu romu 3.1 dla niej. I tu dylemat - który lepiej zainstalować - 2.05 (37.350) i WB 2.1 (lub jak sie da 3.1) czy 3.1 razem z WB 3.1? A600 standardowa z pamięcią 2MB.

4) Kolejny zakup - udało mi się zdobyć CDROM firmy Telmex Engineering, model podłączany do PCMCIA. Czy ktoś wie coś na jego temat? Jak się sprawuje, coś odnośnie instalacji? Złączka zasilania jest opisana jako 13V, niestety kupiłem go bez zasilacza. Jaki zasilacz się nadaje? 12V podejdzie? Czy szukać gdzieś 13V?

Dziękuję za wszystkie sugestie i pozdrawiam.

[#2] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #1

Ad.1) Rodzaj wersji językowej klawiatury rozpoznajemy po ułożeniu pierwszych liter, a najczęściej spotykane to:

QWERTY - angielska
QWERTZ - niemiecka
AZERTY - francuska



Ad.2) Trudno wyczuć ;)



Ad.3) Dużo pożytku z 3.1 w A600 nie uświadczysz.



Ostatnia modyfikacja: 07.11.2008 16:13:18
[#3] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #1

2. Raczej brytyjską. Ta ma mniejszy return, amerykańska ma duży. Różnice są niewielkie. Znak funta i przestawiony cudzysłów. Coś tam jeszcze, ale i tak lepsza od niemieckej.
[#4] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@cholok, post #3

...no to teraz mi się namieszało zupełnie. Przyznaję szczerze, że nie widziałem nigdy A1200 z dużym klawiszem return. Te, które spotkałem a nawet te dwie, które mam w domu (i C= i AT) mają małe klawisze return, mają po dwa puste ale.... no właśnie, nie mają krzaczków, funtów itp., cudzysłów jest obok "return" a @ na klawiszu 2. Zaczynam podejrzewać, że w przypadku A1200 wersja amerykańska wygląda identycznie jak wersje zlokalizowane (europejskie), nie posiada jedynie "krzaczków". Czy ktoś zna link do zdjęcia, gdzie mógłbym zobaczyć A1200 w wersji amerykańskiej?

Kurcze, nie chcę wersji angielskiej, a przekładać do nowej A1200 starą klawiaturę... nie o to chodziło, kupując nówkę.
[#5] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #4

Z tym returnem to pisałem ogólnie, bo miałem A500 US i A1200 UK.
[#6] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #1

@Emu
czy a1200 juz dotarla i czy mozesz podac mi namiary na ta firme?
[#7] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@prart, post #6

Witam, niestety wciaz czekam poniewaz byla mala zadyma z paypal i w koncu musialem zrobic przelew z banku. W tej chwili otrzymalem wiadomosc o przyjeciu wplaty i transakcja ma status "pending" czyli w trakcie realizacji. Cena z wysylka do Polski to troszke ponad 220 euro plus koszty operacji bankowych ok. 40 euro.
Amiga kupowana na www.amigakit.com (A1200 new old stock).
Pozdrawiam
emu
[#8] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #7

Bardzo fajny sklep, przesyłka dochodzi w ciągu 2-3 dni, szkoda tylko że listonosz z mojej poczty nie zostawia za pierwszym razem awiza, no i odbieram przesyłki po dwóch tygodniach przy powtórnym.


pozdrawiam

[#9] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #7

czy to jest caly komplet (komputer, pudlo, papiery, dyskietki z AmigaOS, myszka, zasilacz itp, itp)? maja tylko escomowe magic packi czy jeszcze od c=?
[#10] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@prart, post #9

...tak, jest to caly komplet - pudlo, papiery, dyski itp. Zestaw Amiga Magic, jak przeniesiony w czasie :) Od C= to chyba uzywane maja (można zlożyć na żądanie).
Pzdr
Emu
[#11] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@wube, post #8

Owszem fajny sklep, ale czy dziala wam jego witryna??
Ja od kilku dni nie moge wejsc na http://www.amigakit.com/

[#12] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Emu, post #1

Ja mam Amigę 1200 wersję UK (Commodore, nie Escom, nie Magic) i w niej klawiatura ma cudzysłów na klawiszu 2 oraz znak funta (Ł) na klawiszu 3. Małpę i hash ma obok klawisza Return. Ale jak wgram oryginalnego Workbencha 3.0 od tej Amigi to i tak gdy przycisnę Shift+2 lub Shift+3 to otrzymuję inne znaki czyli odpowiednio małpę i hash. I bądź tu mądry. Myślałem że Amigi 1200 UK mają klawiatury tak zrobione że Amiga pisze odpowiednimi znakami zgodnie z tym co jest na klawiaturze. Ale może zależy to od Workbencha/oprogramowania i ustawień w nim, a standardowo jest obierane ustawienie pod typową klawiaturę ANSI która dziś jest obecnie rzadko spotykana w Amigach 1200 sprzedawanych na aukcjach (przeważnie są to Amigi 1200 UK lub jakieś niemieckie).

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 21:06:37 przez seng164
[#13] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@seng164, post #12

And the golden łopata award of 2024 goes toooooo.... YOU!
5
[#14] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@seng164, post #12

Kickstart jest jeden (chyba ze się mylę) . Pod jeden rodzaj klawiatury.
Inne klawiatury włącza się w komenda setmap i właściwym plikiem "relokacji" znaków w startup-sequence
[#15] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@alt_, post #13

Thanks a lot, Uncle Google helped dig it out.
1
[#16] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Norbert, post #14

Rozumiem. Początkowo myślałem, że klawiatura w danym układzie po prostu wysyła odpowiednie sygnały do komputera, czyli np. po przyciśnięciu Shift+2 wysyła sygnał o naciśnięciu znaku cudzysłowu.
[#17] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Norbert, post #14

W OS2+ ustawia się to już w Prefsach - Input.

setmap to w OS1.3
[#18] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@alt_, post #17

Zgadza się.
Ale bez pełnego Workbencha, na dyskietkach, stosuje się setmap.
[#19] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@seng164, post #16

Klawiatura zawsze wysyła kod naciśniętego klawisza w postaci 8-bitowego znaku. Jej nie interesuje czy jest wciśnięty shift czy capslock (duże/male litery czy inne znaki) bo interpretacją tego zajmuje się oprogramowanie systemu operacyjnego.
1
[#20] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@bfgmatik, post #19

Mówisz o procesorze klawiatury, ale pytanie dotyczyło raczej fizycznego rozwiązania matrycy klawiatury. Ta jest zawsze taka sama (z tego co wiem, są tylko dwa rodzaje - pod duży Enter w standardzie US i pod mały w standardzie poza US). Sam rozkład matrycy jest taki sam, różnica jedynie taka że US ma dwa klawisze mniej.
[#21] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@alt_, post #20

Te duże Entery widziałem tylko w A500 i A2000, potem nawet amerykańskie miały dwa dodatkowe klawisze. I mapa klawiszy jest w ROMie. Dlatego niektórym w czasach A500 tak zależało by mieć amerykańską lub brytyjską zamiast niemieckiej, bo wkurzało ich choćby zamienione Z i Y.
Ale także te: +-*/()? są w innych miejscach a te: []{}\~@ pod Ctrl+Alt. W niemieckich 8bit tych ostatnich wogóle nie było bo na tych kodach były umlauty.
Jasne że jak coś działa pod systemem to można sobie ustawić inną mapę ale uruchamiane po resecie z dysku korzystało z tej domyślnej mapy w ROMie. Jak ktoś tylko grał i czasem tylko nicka albo kody wpisywał to luz, ale jak ktoś programował to się wkurzał.

A brytyjska od amerykańskiej różnią się tylko przestawionymi kilkoma znaczkami.
Amer: [2@][3#] i [;:]["'][  ]
Bryt: [2"][3Ł] i [;:]['@][#~]

Dziwne że w czasach 8bitowych nawet amerykańskie miały cudzysa na 2ce. I tak się do tego przyzwyczaiłem że nie cierpię amerykańskich. A w PL Windzie trzeba sobie z neta ściągać taką mapę bo w ustawieniach mamy tylko amerykańską albo maszynistki która jest jeszcze bardziej do dupy.



Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 23:25:56 przez ZorrO
[#22] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@prart, post #9

A czy to czasem znowu jakiś dowcipniś nie jest. Już wszyscy się tu ekscytują ale... gdzie, jak nowa A1200 za 220 ojro, tak, oczywiście. Jeżeli już to za 2200 ojro. Ktoś sobie jaja z nas roki aż igły na choince skrzypią. Prędzej uwierzę Donkowi w program 500+ dla użytkowników Amigi niż w nową A1200 w sklepie po 220 ojro.
[#23] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@KAN2000, post #22

Popatrz. 2008 rok.
[#24] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@KAN2000, post #22

a widziałeś z kiedy to był post?
[#25] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@ZorrO, post #21

Co do klawiszy enter - w A1200 nigdy nie widziałem małego entera, w A500 gdzieś mam w czeluściach starą klawiaturę z innym enterem (resztki klawiatury), o ile pamiętam takim większym ale musiałbym poszukać.
Zresztą kiedyś już chyba był taki temat.
Poniżej zdjęcia mojej 1200 i 500 w bałaganie porządków i przemeblowania.



[#26] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@alt_, post #24

No tak, ktoś kotleta odgrzebał a nie zwróciłem uwagi na datę posta - faktycznie można było wtedy kupić w tych pieniądzach :)
1
[#27] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@KAN2000, post #25

Tak wygląda klawiatura z "dużym" enterem.
I "długim" lewym Shift-em.



Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 09:13:39 przez Gandalf
1
[#28] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Gandalf, post #27

A tak w A1200: https://drive.google.com/file/d/1OHEf08Pxs7mHdo7OibABpP5XvPBHEEHK/view
2
[#29] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Gordian, post #28

Commodore nie produkowało klawiatur do A1200 z dużym returnem (tzw. "big L"). Natomiast można sobie przy odrobinie sprytu zamontować w A1200 klawiaturę od A500.

Wszystkie narodowe wersje klawiatur różnią się od siebie wyłącznie nadrukami na klawiszach. Matryca jest identyczna i wysyłane do komputera kody też są identyczne. Dopiero system tłumaczy te kody (tzw. rawkey code) na litery, w zależności od ustawionej w systemowych preferencjach mapy klawiatury. Oczywiście mapa powinna być zgodna z wersją językową nadruków, ale można np. sobie do klawiatury amerykańskiej ustawić mapę niemiecką i uzyskiwać "Z" po wciśnięciu "Y"... Tylko po co.
3
[#30] Re: Wątpliwości odnośnie rodzajów klawiatur (i nie tylko)

@Krashan, post #29

Commodore nie produkowało klawiatur do A1200 z dużym returnem (tzw. "big L"). Natomiast można sobie przy odrobinie sprytu zamontować w A1200 klawiaturę od A500.

Oczywiście, że nie - nigdzie tak nie stwierdziłem. Jest to moja A1200 z założoną taką klawiaturą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem