[#1] Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem
Witam

Wykonałem kabel "null-modem" zgodnie ze schematem na stronie "amigaforever". Postępuje zgodnie z instrukcjami zawartymi w artykule

http://www.ppa.pl/artykul-Amiga..PC.Przenoszenie.danych.2-2_16_1118.html

Pracuje na systemie operacyjnym Windows XP i WB 1.3.3 ver 34.34 oraz Amiga 500 z +512 MB RAM.

Dochodzę bez problemu do momentu, w którym mam wysłać plik ADF jednak przy próbie wysłania go do Amigi wyskakuje błąd "ADF file too short?" (w komunikacie może być błąd, ponieważ pisze go z pamięci).

Czy ktoś z was zna przyczynę moich problemów?
Czy po przesłaniu "transwarp" cos powinno pojawić się sie w pamięci Ram (jakiś plik)?



Ostatnia modyfikacja: 14.11.2008 18:45:10
[#2] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@Szmek, post #1

Szmek:
i WB 1.3.3 ver 34.34 oraz Amiga 500 z +512 MB RAM.

Wooow - a jaka to karta turbo do A500 tyle uciagnie? OS 1.3 to w ogole widzi?



[#3] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@Szmek, post #1

HEHE :D
Sorki literówka Amiga 500 + 512 KB
[#4] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@Szmek, post #3

Może pomoże Ci mój manual (premiera):

Przed przystąpieniem do poniższych czynności najpierw musisz się zaopatrzyć w :

- kabel "null modem" COM1 PC - SERIALPORT AMIGA
- Przygotuj potrzebne oprogramowanie (Twin Express PC - 1 dyskietka, oraz Twin Express Amiga - 1 dyskietka)
- Nagraj wcześniej w WinXP na dyskietki interesujące Cię tytuły gier lub/i programów amigowych. Jeden plik adf "wchodzi" na jedną dyskietkę.

Masz już wszystko? Zatem do dzieła !!! :)


1. Podłącz oba komputery cablem null modem (COM1 PC - SERIALPORT AMIGA). Komputery muszą być bezwzględnie wyłączone.

2. Uruchom PC botując go z dyskietki startowej MS-DOS (można ją wykonać korzystając z opcji formatowania dyskietki w windows XP). Jeśli partycje Windows są sformatowane na FAT32, to mamy do nich dostęp z poziomu DOSU (nie trzeba nagrywać obrazów ADF na dyskietki PC, tylko kopiować je bezpośrednio z tych właśnie partycji do RAMU Amigi).

3. Po załadowaniu potrzebnych plików na pc pojawi się A:

4. Wyjmij z PC dyskietkę startową MS-DOS i włóż dyskietkę z Twin Express, wpisz "TWIN" (bez cudzysłowia) i naciśnij ENTER.

5. Jeśli kabelek jest sprawny wyświetli się na PC "TWIN>".

Teraz zajmijmy się Amigą (na PC będziemy już tylko wkładać i wyjmować kolejne dyskietki do zgrania w formacie .ADF . Ewentualnie będziemy wpisywac komendą "DIR" aby się upewnić jaka nazwę ma dokładnie dyskietka z adf.

6. Włącz Amigę

7. Włóż dyskietkę z Twin Express przeznaczoną dla Amigi.

8. po załadowaniu programu uruchamiamy "TWIN". Jeśli wszystko jest ok na obu komputerach wyświetli się napis "Connection is established with the remote computer".

9. Teraz wpisujemy w okienku Twin'a:

copy df0:adf2disk.ex ram:adf2disk.ex

i naciskamy enter (między ".ex" a "ram:" jest spacja). Tym sposobem wgraliśmy do pamięci RAM Amigi program adf2disk.ex który przekształci nam późniejsze obrazy adf zgrane z PC na format zrozumiały dla Amigi, oraz nagra je na dyskietki, które będzie można uruchamiać normalnie na Amidze. Jeśli posiadamy Amigę z twardym dyskiem i zainstalowanym na nim systemem AmigaOS, możemy skopiować plik "ADF2DISK.EX" na stałe do katalogu "C" w katalogu systemowym. Dzięki temu nie będzie trzeba kopiować pliku "ADF2DISK.EX" za każdym razem do pamięci RAM Amigi.

10. Wyjmujemy z PC program Twin Express i wkładamy dyskietkę za nagranym wcześniej w WinXP obrazem .ADF (dla pewności wydajemy na PC komendę "dir" aby zobaczyć dokładna nazwę pliku .adf znajdującego się na taj dyskietce)

11. Na Amidze wpisujemy dalej w tym samym oknie co wcześniejsze polecenie (patrz punkt 9) następującą komendę:

copy ~a:****.adf ram:****.adf

i naciskamy enter.
Przykład:

copy ~a:lotus2.adf (spacja) ram:lotus2.adf



Teraz rozpocznie się proces kopiowania obrazu adf z dyskietki w PC do pamięci RAM w Amidze. Trwa to około 1 minuty.Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat. Jeśli mamy jeszcze inne dyskietki z obrazami adf to wkładamy je do PC postępując zgodnie z punktami 10-11. Niestety ilość dyskietek zgranych z PC do pamięci RAM Amigi zależy od jej pojemności. W przypadku Amigi z rozszerzeniem 4 MB Fast RAM będzie to około 6 dyskietek.
Warto pamiętać, że znak "~" przed ścieżką (lokalizacją) pliku oznacza, że ta właśnie ścieżka znajduje się w komputerze z którego plik będzie kopiowany. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku operacji odwrotnej (kopiowania obrazu ADF z Amigi na PC).

12. Kiedy zgramy wszystko co możemy do RAMU'u Amigi przystępujemy do nagrywania poszczególnych pozycji na dyskietki Amigowe. Dyskietki na które będziemy nagrywać nie muszą być sformatowane. Aby tego dokonać wydajemy komendę "quit" w oknie Twin i tym samym rozłączamy oba komputery. Wkładamy do Amigi dyskietkę na którą ma być nagrana gra (program) - pamiętajmy o przesunięciu kwadracika :). Następnie klikamy LPP gdzieś na pulpicie tak aby naciskając nastęnie PPM uaktywnić menu górne powłoki systemowej. Wybieramy w niej Workbench-Execute command. Po otwarciu się okienka wydajemy następujące polecenie:

adf2disk.ex ****.adf

gdzie "****" - nazwa kolejnego obrazu adf np: Lotus2, Settlers, Frog, itp.

Przykład:

adf2disk.ex (spacja) lotus2.adf .


Proces nagrywania trwa krócej niż proces importu pliku z dyskietki w PC do RAM'u Amigi.


Pozdrawiam

Azzorek


P.S.

Ten opis jest dobry jeśli masz w AMidze przynajmniej 1MB RAM co w 1992r. było już standardem i większośc gier korzystała z 1MB RAM.



Ostatnia modyfikacja: 15.11.2008 00:34:26



Ostatnia modyfikacja: 15.11.2008 00:34:51
[#5] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@Azzorek, post #4

Niestety nie mam Twin Express Amiga. Mam tylko Wokrbencha, na dodatek nie mój.

Ma ktoś jakiś inny pomysł?

Wie ktoś może co miał autor tego FAQ na myśli?

Q: While transferring an adf file you get the following error message: ADF too short?
A: This can be caused by older versions of serial.device. Try a different version of it. Get one from here:
http://adfsender.stoeggl.com/utility/serial.zip. If possible, the usage of Workbench 1.3.3, 2.0 or higher is
recommended because they contain reliable versions of serial.device.



Ostatnia modyfikacja: 15.11.2008 17:24:40
[#6] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@Szmek, post #5

Otwórz okno Shella i wpisz:

version devs:serial.device

Może rzeczywiście chodzi o starszą wersję sterownika.
[#7] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@ppill, post #6

Mógłbyś opisać bardziej szczegółowo, co mam zrobić i w którym momencie :D
[#8] Re: Przenoszenie plików ADF do Amigi przez Null-modem

@Azzorek, post #4

mam problem

przy wpisywaniu tej komendy:"copy df0:adf2disk.ex ram:adf2disk.ex"

pojawia mi sie komunikat: "no dos disk in df0 device" (nie jestem pewien czy dobrze napisałem bo pisałem z pamięci


co z tym trzeba zrobic zeby zadziałało ?

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem