[#1] amiga>szeregowy>przejściówka>usb
Mam pytanie do osób które zajmowały się wcześniej wymianą danych między Amigą a PC. Mam laptopa, na nim Linux'a i nie ma złącza rs-232 a chciałem podłączyć za pomocą przejściówki rs232<>usb kabel nullmodem do wymiany danych. Czy takie rozwiązanie będzie działało?
[#2] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #1

Nie widzę przeciwwskazań.
[#3] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #1

Biorąc pod uwagć to, ze Linux bćdzie emulował port rs232, to powinno działać.

[#4] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #1

QkiZ napisał(a):

> Linux'a

po polsku Linuksa. Apostrofu nie używa sie do deklinacji nazw własnych nie konczacych sie niema samoglaska.

co do przejsciowki: Linux nie ma z tym problemów, pod winda bywaja, ale to kwestia sterownikow. Jak masz Amige 600 lub 1200 to pomysl o transferze karta flash.
[#5] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #1

Dziala pieknie juz dlugi czas u mnie :)
Tylko musisz przyzwyczaic sie do transferow 19.2 kbps - w porywach do 38.4 ale wtedy polaczenie jest baaaardzo niestabilne, przynajmniej na mojej, bardzo kombinowanej A500
Gdybys chcial jakies info jak to wszystko potem skonfigurowac, masz tutaj stronke z ktorej korzystalem zakladajac to u siebie:
http://wnd.katei.fi/amiga/network.html



Ostatnia modyfikacja: 04.12.2008 12:49:05
[#6] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@Czarek, post #5

ZimA napisał(a):

> Biorąc pod uwagć to, ze Linux bćdzie emulował port rs232, to
> powinno działać.
>
>
No w opisie aukcji adaptera usb<>rs232 pisało że nie potrzebuje żadnych sterowników. Po prostu wkładam i działa. Skoro działa tak pod Windą to i pod Linuchem też będzie.
---
Valwit napisał(a):

> co do przejsciowki: Linux nie ma z tym problemów, pod winda
> bywaja, ale to kwestia sterownikow. Jak masz Amige 600 lub 1200
> to pomysl o transferze karta flash.
widziałem na allegro adapter na flash wsadzany zamiast dysku twardego. czy o to Ci chodzi? jeśli tak to ten pomysł odpada ponieważ chce zabrać dane z dysku twardego amigi a ten musi być podłączony. po za tym chce pokombinować z siecią pomiędzy komputerami.
---
Czarek napisał(a):

> Dziala pieknie juz dlugi czas u mnie :)
> Tylko musisz przyzwyczaic sie do transferow 19.2 kbps - w
> porywach do 38.4 ale wtedy polaczenie jest baaaardzo
> niestabilne, przynajmniej na mojej, bardzo kombinowanej A500
>
> Gdybys chcial jakies info jak to wszystko potem skonfigurowac,
> masz tutaj stronke z ktorej korzystalem zakladajac to u
> siebie:
> http://wnd.katei.fi/amiga/network.html

A czy AmiTCP będzie działać z Amiga 600 HD wersja 2.1
A czy ta słaba prędkość jest podyktowana ograniczeniami portu Amigi. Kiedyś na Aminecie widziałem sterownik do szeregowego zwiększający transfer...



Ostatnia modyfikacja: 05.12.2008 11:42:19
[#7] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #6

CF mozesz też podłączyc pod PCMCIA. albo w ogole podpiac dysk amigowy do pieca i pod WINUAE przewalic pliki.
[#8] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@Valwit, post #7

Valwit napisał(a):

> CF mozesz też podłączyc pod PCMCIA. albo w ogole podpiac dysk
> amigowy do pieca i pod WINUAE przewalic pliki.

no ok, ten pomysł też dobry. ale jeśli miałbym przejściówkę do podłączenia dysku 2,5 cala do usb to czy e-UAE (ewentualnie WinUAE) go wykryje w ten sposób

[#9] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #6

AmiTCP dziala nawet na golej A500 z delikatnie rozszerzona pamieca i systemem 2.0+. Po uruchomieniu zajmuje cos okolo 200-300kb pamieci. Jesli masz w tej A600 2MB mozesz smialo sie bawic w sieciowanie. W graffiti jest gdzies zdjecie jak na golej A1200 (2MB RAM) odpalalem WiFi, AmiTCP i Lynxa przez SSH w terminalu ;)

Slaba predkosc portu szeregowego jest niestety ograniczeniem sprzetowym amigi. Nie wiem jak to jest dokladnie ale port szeregowy jest zdaje sie podlaczony pod Paule, ktora ma wydzielona najmniejsza czesc DMA ze wszystkich koprocesorow (z tego co pamietam wiekszosc przypada na Agnus, dla blittera i Denise dla coppera), a jako ze chipset niezaleznie od zamontowanego dopalacza zawsze pracuje z ta sama predkoscia, za cholere nie idzie przeskoczyc tego ograniczenia. Czasami dziala zmniejszenie liczby kolorow w workbenchu do 2, wtedy DMA jest mniej obciazone i zostaje wiecej miejsca dla Pauli i mozna kombinowac wieksza predkosc, jednak cudow nie ma sie co spodziewac ;)

Mozesz tez zainwestowac w kontroler SilverSurfer, ktory obsluguje dodatkowy port szeregowy niezaleznie od chipsetu z predkoscia 460800 baud...



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2008 00:51:35
[#10] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #8

ale jeśli miałbym przejściówkę do podłączenia dysku 2,5 cala do usb.

Mam podobna przejsciowke nawet do dysku duzego, problem z tym ze moze raz albo 2 razy udalo mi sie na tej zlaczce podmontowac bezproblemu HD. Z tad pomimo ze kosztowala cos kolo 55zl lezy w szafie i sie kurzy.

[#11] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@Czarek, post #9

O to nawet jest SSH pod amigę... Nie interesowałem się wcześniej tym tematem, więc nie miałem pojęcia. Co do ALynx'a: próbowałem uruchamiać go u siebie na a600 ale nie chciał współpracowac. Czekam aż pojawi się kabel nullmodem na allegro to go zakupię i pobawię się w sieć.

[#12] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #11

Mi tez sie nie udalo ALynxa na amidze natywnie odpalic... Pewnie potrzeba geekgadgets i inne tego typu bajery ;) Wtedy odpalalem na linuksie przez SSH...

[#13] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@Czarek, post #12

a propos prędkości: znalazłem program który ma przesyłać dane pomiędzy komputerami z większą prędkością. nazywa się baud bandit. potrafi przerzucać dane z prędkością 115200 bps.
http://adfsender.stoeggl.com/
[#14] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@Czarek, post #5

Czarek napisał(a):

> Dziala pieknie juz dlugi czas u mnie :)
> Tylko musisz przyzwyczaic sie do transferow 19.2 kbps - w
> porywach do 38.4 ale wtedy polaczenie jest baaaardzo
> niestabilne, przynajmniej na mojej, bardzo kombinowanej A500
>
> Gdybys chcial jakies info jak to wszystko potem skonfigurowac,
> masz tutaj stronke z ktorej korzystalem zakladajac to u
> siebie:
> http://wnd.katei.fi/amiga/network.html
>
>
>
> Ostatnia modyfikacja: 04.12.2008 12:49:05

no i zrobiłem wszystko tak jak było powiedziane w tym poradniku, zmieniłem tylko adresy ip. na początku instalator w ogóle nie skonfigurował mi interfejsu slip0. zamiast podanego tam sterownika wpisałem serial.device. i od tego momentu podczas startu sieci (po wydaniu polecenia startnet) otrzymuje guru meditation (software failure). czy oby na pewno jest AmiTCP na a600
[#15] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #14

ok, udałomi się. skrypt instalacyjny nie zainstalował pliku DEVS:Netwoking/rhslip.device. Teraz walczę z prędkością na serialu przy pomocy baudbandit, 8n1, artser.
[#16] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #15

Ok wszystko działa. Na Amidze mam sieć. Co prawda nie poszaleje. Prędkość przesyłu jest na 57600 baud'ów i to jest max ile można wyciągnąć z tego portu, przy pomocy sterownika 8n1.device. BaudBandit produkuje błędy nawet na standardowej prędkości, a artser w ogóle nie współdziała z amitcp. czy można podłączyć karte sieciową do a600
[#17] Re: amiga>szeregowy>przejściówka>usb

@QkiZ, post #16

Tak. Mozna podlaczyc karte sieciowa do A600.
Pod port PCMCIA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem