[#1] amiga 1200 cd-rom CacheCDFS
Witam, nadal składam swoją Amy, ale mam problem z instalacją cd-romu.
Do własnoręcznie wykonanej taśmy ide przypięte są dwa urządzenia
master - cf2ide z kartą 4GB
zapewne slave - jakaś nagrywarka cd slimm o egzotycznej nazwie.

Taśma jest sprawna, cf2ide działa na obu wtyczkach, jeżeli ustawię cf2ide na slave, system nie startuje, dysk nie jest wcale wykrywany, czyli pewnie konflikt slave/slave. Nagrywarka cd jest sprawna, podpinałem ja pod PCta.

Problem jest z istalacją CacheCDFS. Mam AmigaSYS3 zaktualizowany do wb3.9 oraz z zainstalowanym bb1. CacheCDFS skopiowany z płyty. No i teraz instalcja:

Wybieram partycję System:, w niej tworzony jest katalog
Potem etap wykrywania napędu, mam do wyboru 3 "device", scsi, atapi, cd, (no i 2 inne jeszcze, ale one do czego innego), Klikam na atapi.device, no i mój napęd zostaje wykryty jako unit 1, klikam USE, potem pyta się, ile płyt sie mieści w napędzie (cóż za ciekawe pytanie), daję 1
Potem jest okno "controller configuration" z 4 opcjami:
USE SCSI Direct
Disckchange Interrupt
24 bit-DMA
Motor Off
Nie wiem, które wybrać, więc zaznaczam to defaultowe, Diskchange Interrupt
Potem się mnie pyta, czy montować na starcie, kilkam na "nie"
Potem mam prowadzić nazwę AmigaDOS device, zatwierdzam proponowany CD1
No i tu pojawia się kupa, kopiuja się pliki, wyskakuje "mounting cd rom"
a ja dostaję monit:

"System has checksum error on disk block 562667"

Kilkam kilka razy "Retry", znika, a ja dostaję monit od instalatora:
"COPYLIB: Can't open file "CacheCDFSinst:Prefs/CDFSprefs" in line 522
DOS Error Type: Unable to locate a file or a drawer"

No i po tym instalator kończy swoją pracę, ale problemy z systemem się nie kończą, bo gdy próbuję uruchomić jakis program, np Filemastera, dostaję w zamian okno "Workbench" z tekstem: "Unable to open Your tool "*****"" i 3 opcjami: Retry, Select a diffrent tool, Cancel.
Kiedy otwieram jakiś nowy drawer (tzn który nie był otwarty wcześniej), znowu pojawiają się okna Arq 1.83 z checksum errorami na różnych blokach.

Po twardym resecie wszystko wraca do normy.

Czego może być to przyczyna, i co zrobić, żebym mógł korzystać z cd?
Dodam, że w napędzie nie ma żadnego nośnika.



Ostatnia modyfikacja: 28.12.2008 18:58:03
[#2] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #1

Niewiele Ci pomogę, ale na pewno (przynajmniej u mnie):
1. Zaznaczam Use SCSI Direct i 24 Bit DMA.
2. Przy instalacji NIE Z PŁYTY Z OS3.9 zawsze wywala błąd przy próbie instalacji CacheCDFSPrefs (możesz się bez tego spokojnie obejść).
Interesujące jest "atapi.device". OS3.9 poprawia scsi.device i pod nim powinno być widać CDROM (czyżbyś wcześniej próbował AsimSDFS lub coś podobnego)?

[#3] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Kitech, post #2

Zaznaczyłem Use SCSI Direct i 24 Bit DMA, ale jest to samo. atapi.device jest w AmigaSYS3 domyślnie. scsi.device też poprawnie wykrywa napęd.
Jest jeszcze coś, jak wciskam przycisk wysunięcia tacki, ta się nie uwalnia, nie mogę włożyć żadnej płyty.

Ciekawostka , cd.device wykrywa napęd jako unit 0 :s

A potem jest różnie, raz wykrywa, a raz nie, i pokazują się checksum errors.
Wydaje się, że dysk/cd kolidują w jakiś sposób między sobą, ale z jakiej winy, i co się tam dzieje, nie mam pojęcia :/

Spróbuję pod gołym OS 3.1



Ostatnia modyfikacja: 28.12.2008 20:27:07
[#4] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #3

A nie mógł byś po prostu jak człowiek postawić od nowa OS3.9, a nie korzystać z AmigaSYS3?
Coś mi świta, że też miałem jakieś problemy z zainstalowaniem CacheCDFS pod AmigaSYS3 (na PieCu).

[#5] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Kitech, post #4

AmigaSYS bardziej mi się podoba, bo jest fajnie sprekonfigurowany, 3.9 niekoniecznie. No cóż, ja wiem co Amy ma pod spódniczką, ale w co ma w głowie, to sporo zostało do poznania :)

[#6] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #1

Poeksperymentuj z innym napędem. Też mam u siebie CF-kę i AmigaSYS. Jak próbowałem zamontować napęd to wywalało mi checksum error. Dopiero para karta Kingston 1GB + nagrywarka HP "dogadała się".



Ostatnia modyfikacja: 29.12.2008 03:45:11
[#7] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@widelec, post #6

Mam inny napęd, wsadziłem go, ale jest to samo :(
Może taśma jest gdzieś źle zaciśnięta i jakiś sygnał nie jest transmitowany :s
Podepnę przejściówkę, spróbuję z dyskiem 3,5 i napędem na fabrycznie wykonanej taśmie. Można jakoś sprawdzić programowo, czy dysk/napęd działa prawidłowo? W sumie z cf2ide nie ma żadnych problemów, dopóki nie dotykam cd.

[#8] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #7

Ja sprawdziłem kilkanaście różnych napędów z różnych epok komputeryzacji...Naprawdę trzeba mieć szczęście, żeby trafić na odpowiednią kombinację. Co do taśmy to też próbowałem wymiany, ale wszystkie były mojej własnej "produkcji", więc spróbuj może się uda. Mam nadzieję, że dojdziesz do jakiegoś rozwiązania, bo ta moja nagrywarka HP niedługo chyba ducha wyzionie...powodzenia.

[#9] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@widelec, post #8

Mam dysk 3,5' 4GB, zainstaloawłem na nim amigaSYS4, system nie ruszył, dysk nawet nie został wykryty, może być to wina tego, że zastosowałem taśmę 80pinową?

Druga kwestia, podpiąłem inny napęd, LG (na tej "mojej", 44pinowej taśmie), wsadziłem płytkę, pod AmigaSYS 4 (zainstalowany na jednej z partycji na cf2ide) kliknąłem Mount CDROM, no i pojawia się okno z checksum error, a w tle na pulpicie nowa ikona zamontowanej płyty. Po kliknięciu parę razy na "Retry" system sie zawiesza.

No i chyba nic z tego narazie nie będzie :(

A jak ma się sprawa z dodatkami typu FastATA, 4xIDE ?

[#10] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #9

A jak wyglada mountlista do cdrom pod AmigaSYS4?
Napisz rowniez co jest w tooltypes ikony.
Jakie device i jaki jest cdfilesystem?
Sprawdz programem FINDDEVICE pod jakim device widziany jest naped CD.
[#11] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Norbert, post #10

Sprawdzę to dokładniej, jak wrócę do domu. W tej chwili mogę powiedzieć tyle, że napęd jest widziany pod scsi.device i atapi.device jako unit 1. Ale 2,3 krotne kliknięcie "scan" też wywołuje "checksum errory" :(
Obawiam się więc, że nie jest to tylko kwestia programowa.

[#12] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Norbert, post #10

Chwilowo odpóściłem sobie cdrom, by w końcu w ogóle tę Amy na biurku postawić. Zamontowałem jej samo cf2ide. No i działało, jakiś czas. Wczoraj wieczorem odpalam Ami, coś tam robię, naglę dioda od hdd zapaliła się i się świeci. System działa, ale na co bym nie kliknął, to nic się nie otwiera, no to restart. Po restarcie, dyskietka... Amiga przestała wykrywać dysk. No to zacząłem grzebać, wyjąłem kartę cf, wrzuciłem do czytnika w PC, no wykrywa ok, wypiąłem i wpiołem taśmę spowrotem, zadziałało. Dziś włączam ją, system działał z 20 minut, znowu zapaliła sie dioda, i sytuacja ta sama, ale tym razem żadne kombinacje nie pomogły. Zniosłem więc z góry a600, podpiąłem tam cf2ide, no i zostało tam wykryte.

Czyżby awaria portu ide/kontrolera? Może to dziwne zachowanie cdromu było przyczyną/symtomem nadchodzącej awarii? Spotkał się ktoś z tym?

[#13] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #12

No i nadal mam problem. Mam nową, sprawną płytę główną. CF działa jako master bez zarzutu. Dziś dorobiłem sobie tasiemkę z dwoma złączkami. Na końcu CF jako master, w środku cd-rom jako slave. System się ładuje bez problemu. (AmigaSYS3), klikam sobie na mount cd-rom (wcześniej włożyłem w napęd płytkę z MA cover), pojawia się kilka razy okno z "checksum error", no i na pulpicie pojawia się zamontowany cd, mogę też go przeglądać. Ale co jakiś czas dostaję okienko z errorem na jakimś bloku. Programy nie chcą się z dysku uruchamiać, nie wszystkie foldery się wczytują. Czego to jest wina? Bo ewidentnie oba urządzenia kolidują ze sobą.

Finddevice poprawnie wykrywa napęd dvd jako unit 1, mounter też, ale jak klikam "mount" dostaje monit: "RigidDiskBlock not found". Co to znaczy?
Czym spowodowana jest ten stan rzeczy? A może na taśmie urządzenia powinny być inaczej, po środku master, a na końcu slave?

[#14] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #13

No i nadal się męczę z tym cd ;( Podłączyłem do PC razem z drugim DVD, na 1 taśmie. no i tam po ustawieniu zworki na dvd oba napędy chodziły bez problemu.

W amy zrobiłem nową taśmę, tym razem tak, żeby mieć slima na końcu taśmy. No i nadal jest to samo.. Jak adpater jest na master, Amiga odpala się, ale sypie checksum erroami, a tacka napędu nie chce się wysunąć. Jak kliknę na napędzie wysunięcie, to zapala się dioda na adapterze i się świeci non stop. Jak zmienie na slave, dysk nie jest wykrywany. Co tu jest nie tak ?? Adapter CF jest niekompatybilny czy jak?

Nikt się nie spotkał z takim problemem, czy nikt nie czyta tego tematu?

[#15] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #14

> Nikt się nie spotkał z takim problemem, czy nikt nie czyta tego tematu?

Czytają i się spotkali. Ja osobiście w 1994 roku jak kupowałem CDROMa do A4000. Także nie działał na jednej taśmie z zamontowanym twardzielem. Długo szukałem kompatybilnego twardziela. To taka wada IDE. Problemy skończyły się u mnie jak przesiadłem się na SCSI.
Może pomyśl o innym kontrolerze dla tej Amigi.
[#16] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@Bagheera, post #14

a na tej nowej tasmie do cd dziala sam Cf bez CD ? I jaki masz adapter ? mozesz go przetestowac np w A600 ?



Ostatnia modyfikacja: 03.03.2009 10:50:51
[#17] Re: amiga 1200 cd-rom CacheCDFS

@PrzemasIII, post #16

CF działa bez zarzutu, kiedy jest samo. Dziwi mnie to, że cd jak ma podłączone tylko zasilanie nie chce się wysuwać :s (a Amy), w PC działa dobrze. Ale może to wina zasilacza, choć niby napięcia są w normie. Dziś sprawdzę to z innym zasilaczem.

Jak podłaczyłem do PC, to miałem dziwną sytuację (tylko nie pamiętam, czy dugi napęd na taśmie był na master, czy na slave), że widziany był tylko ten slim, a drugi nie. System się załadował, jak włożyłem płytkę, oba napędy się zaświeciły, jak odmontowałem cd, oba napędy wysunęły tacki..., po zamianie zworki na drugm napędzie już było w porządku.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem