[#31] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #30

Troche dziwne bo sprawdzalem na A500 i gierki Team17 (np. SuperFrog) dzialal poprawnie
[#32] Re: Problem z FDD

@Norbert, post #31

Ta przeróbka z diodą chyba nie załatwia do końca sprawy, zauważ, że wszystkie inne interfejsy zazwyczaj są zrobione na dwóch bramkach i mają rezystory podciągające. SuperFrog może działać, ale co np z innymi grami, np cannon fodder, sprawdzał ktoś, czy można tam formatować dyskietkę na tej przeróbce?

[#33] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #32

Chyba jeszcze w MA był artykuł o tej przeróbce i pisano tam, że nawet w wersji z diodą istnieje pewna kombinacja sygnałów gdzie oryginalna stacja amigowa i ta z pc z przerobionym kablem zachowują się odmiennie. Może to prowadzić do problemów w działaniu części softu. Jednak (jak pisano w tym artku) procedury systemowe nie są podatne na ten problem, podobnie jak większość procedur istniejących w grach NDOS... jednak nie we wszystkich. Podane było kilka programów robiących problemy, możliwe, że była tam m.in. któraś z opcji w XCopy (sorry, ale było to wieeeele lat temu i zwyczajnie pamięć zawodzi).
[#34] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #32

Sam cannon dziala, ale nie formatowalem dyskietki.
Chyba wyciagne A500 i zrobie dla ciebie ten test :)
[#35] Re: Problem z FDD

@wali7, post #33

Na allegro ktoś sprzedawał przerobione taśmy. Na filmiku pokazywał że działaja gry i pogramy bez problemu. Ja z doświadczenia wiem że po przerobieniu stacja niby działa ale jak wyjme dyskietkę w WB i włoże nową to jej nie widzi brak chyba sygnału DSKCH ??
[#36] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #35

Ja skorzystałem ze schematu pcf2amf i wszystko pięknie działa! WB widzi dyskietkę po jej zmianie.

[#37] Re: Problem z FDD

@jaa2, post #36

Bez żadnych diód? Wedle opisu?
[#38] Re: Problem z FDD

@Norbert, post #29

Stację też przerabiam raz i montuję ją na stałe. Jak na razie nie znalazłem dyskietki którą Ami by nie łyknęła. Działają wszystkie zarówno DOS jak i NDOS.
Przeróbka jest bardziej prosta niż cięcie taśmy sygnałowej (i pewniejsza).



Ostatnia modyfikacja: 17.05.2009 19:36:15
[#39] Re: Problem z FDD

@Nightmare777, post #38

Tak ale nie każdą stację da sie przerobić. No każdą ale brakuje opisu płytek drukowanych różnych producentów. Jeśli ktoś ma schemat co i jak to nie ma problemu część producentów opisuje gdzie RDY i DC ,DS0 i DS1.



Ostatnia modyfikacja: 17.05.2009 19:48:02
[#40] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #39

To fakt że nie każdą, ale na tej co się da pola są odpowiednio opisane jako DCH oraz RDY. Takie stacje były montowane jeszcze w PC sprzed 10 lat. Jedną wyjąłem z mojego PII 333MHz a drugą z Celeron 300MHz. Obie stacje to Mitsumi, różnią się płytkami drukowanymi, ale pole RDY oraz DCH jest zaznaczone jak byk.

Przeróbkę wykonałem w oparciu o artykuł Roberta Krajcarza "Montaż wewnętrznej stacji dysków w CDTV"

"Część druga: stacja dysków

Wewnetrzna stacja dyskow CDTV Zastosowałem standardową stację dyskietek jaką montuje się w komputerach PC. Jednak bezpośrednia współpraca tego typu napędu z Amigą nie jest możliwa. Należy wcześniej dokonać pewnych zmian w ustawieniu zworek. Należy dokładnie przyjrzeć się płytce drukowanej i spróbować sprawdzić, czy dany napęd posiada jakieś zworki. Zworki te niekonicznie muszą wyglądać jak znane wszystkim zworki stosowane w napędach dysków twardych. Mogą to być elementy typu SMD o oznaczeniu "000" lub po prostu kropla cyny łącząca dwa pola lutownicze. Użyta przeze mnie stacja firmy Samsung posiadała zworki oznaczone jako "Ready", "Disk Change" oraz zworkę, którą ustala się numer napędu "DS0/DS1". Zmiany jakie musiałem wykonać to usunąć zworkę "Disk Change", zewrzeć "Ready" oraz zmienić położenie zworki z "DS1" na DS0". Rozwarcie zwory "Disk Change" jest konieczne, gdyż sygnał taki byłby podawany na nieodpowiedni pin. Aby jednak taki sygnał dochodził, wykonałem dodatkowe połączenie z kawałka przewodu łącząc odpowienie piny. Jeśli dana stacja nie miałaby takiej możliwości, to należy zmodyfikować kabel sygnałowy lub od razu zmienić sposób podłączenia tych sygnałów na płytce interfejsu. Po wykonanych przeróbkach przetestowałem stację podłączając ją do mojej A1200. Stacja działała dokładnie tak samo, jak te stosowanie w A500 czy A1200. Nie była konieczna żadna zmiana w przewodzie sygnałowym. "

I działa świetnie. Jedna z FDD którą mam, posiada "zworki" w postaci elementów SMD z cyfrą "0", w drugiej zworki są zastąpione kroplą cyny.

Oczywiście nowe modele FDD w większości nie generują sygnału Ready (sprawdzałem stację ALPS) i nie nadają się do takiej przeróbki (problemy z dyskietkami NDOS)



Ostatnia modyfikacja: 17.05.2009 20:09:47



Ostatnia modyfikacja: 17.05.2009 20:12:52
[#41] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #35

Dark_luke, źle przerobiłeś taśmę, ja ostatnio przez przypadek zlutowałem nie te przewody co trzeba (odwrotnie odczytałem rysunek) i też miałem to samo

Norbert, nie musisz, wiem, że na tej przeróbce z diodą działa dużo softu, ale jak mówiłem, nie działa to w 100% a inne przeróbki są bardziej skomplikowane np tu http://www.amigasc.nm.ru/english/download.html

na EAB też ponoć ktoś chciał robić te interfejsy i tez miał jakiś projekt na bramkach, być może bardziej kompatybilny niż dioda, ale czy w 100% to głowy nie dam.

[#42] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #41

Widzę, że przeróbka najpewniejsza.
Nie sadze, że taśmy źle przerobione, bo na zrobionej przeze mnie było tak samo jak na taśmie od znajomego tak samo zrobiona.
A tak jak już w temacie FDD zajmował się kalibracją? Mam dwa ładne Panasoniki z Amig i sądze że trzeba je skalibrować.
[#43] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #37

Zgadza się. Dla stacji od PC czyli ustawionej jako DS1 robisz to co dla UNIT1. Bez żadnych zworek itp. Mój NEC FD1231H tak działa

[#44] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #42

Skąd wiesz, ze twój kolega nie popełnił tego samego błędu?

Ja kiedyś ustawiałem głowice w stacjach, ale metodą prób i błędów, tzn bierzesz dyskietkę na której przy wczytywaniu głowica musi czytać z różnych miejsc z dyskietki (ja używałem dyskietki z WB), a potem delikatnie przesuwasz czujnik szczelinowy i sprawdzasz efekty. Być może jest jakiś program wspomagający, ale nie znam nazwy.


EDIT
Znalazłem na aminecie coś takiego, ale nigdy tego nie używałem:
http://aminet.net/package/driver/media/TrackDiskSync



Ostatnia modyfikacja: 17.05.2009 21:27:13
[#45] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #44

A mnie chyba problem z NDOS nie ominął. Nagrywam sobie obraz na dyskietkę programem ADF2DISK podając tylko ścieżkę do pliku. Ładnie się nagrywa, wyskakuje Finished. Ale: dyskietka najczęściej jest widoczna pod WB jako DF0:[takie 3 kwadraciki]), czasami jako NDOS ale nie mogę jej odpalić bootując. Problem z nagraniem czy ze stacją?

[#46] Re: Problem z FDD

@jaa2, post #45

Sprawdziłem przed chwilą metodę PcF2AmF i SWIV , Lotus nie działa. Pokazuje się okno w SWIV ile mamy pamięci i stoi. Jednak przeróbka najlepsza. Polecam SAMSUNG SFD-321B najłatwiej dostępny i łatwa przeróbka.
[#47] Re: Problem z FDD

@Dark_luke, post #46

A po tej przeróbce NDOS działa?

[#48] Re: Problem z FDD

@Nightmare777, post #40

Nie każdą stację, posiadająca pola lutownicze DC/RDY, da radę przerobić, że będzie wszystko tak jak należy. Dla przykładu podam moją stację, gdzie zworka DC/RDY pozwala jedynie na wybranie rodzaju sygnału jak ma być podany na PIN34, czyli albo DISKCHANGE, albo READY. W przypadku wybrania READY nie ma sygnału DISKCHANGE przez co Amiga nie wykrywa operacji zmiany dyskietki. Model stacji to właśnie wspomniany przez Dark_luke SAMSUNG SFD-321B.

A tutaj jak się z tym uporałem (działa bez przeróbki taśmy):
http://img269.imageshack.us/img269/8470/df0.jpg

Problem z czytaniem tych gier co podaliście zapewne wynika z braku sygnału READY, w niektórych stacjach PC po prostu tego sygnału nie ma wyprowadzonego na złącze taśmy, np u mnie ta ścieżka od pinu 2 np urywa się na polach gdzie powinny być wlutowane jakieś elementy. Więc albo trzeba wiedzieć co i jak połączyć, albo robić przeróbkę z diodą.

Sprawdziłem przed chwilą (inna stacja tylko ze zwroką DS1, DS0) LOTUS2 i sformatowałem dyskietkę w CANNON FODDER na przeróbce z diodą.

jaa2, zrób zdjęcie płytki od stacji, to będziemy wiedzieć, czy możesz sprawę załatwić zworkowo czy taśmowo.



Ostatnia modyfikacja: 18.05.2009 13:47:37
[#49] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #48

Dlatego trzeba sygnał Disk Change podłączyć pod pin 2. Zrobiłem dokładnie tak samo jak piszesz. W stacji Mitsumi odciąłem dodatkowo skalpelem od pinu 2 ścieżki, którymi był podawany sygnał Low/High Density na ten pin.
Dziwi mnie tylko dlaczego pin nr 2 w stacji Samsung nie był do niczego podłączony, a w Mitsumi był. Bynajmniej działa.



Ostatnia modyfikacja: 18.05.2009 20:43:25
[#50] Re: Problem z FDD

@Nightmare777, post #49

Panowie widzć że temat stacji ciągnie sić na Ami od zawsze. Mam taki postulat wybierzmy model jaki jest obecnie w sprzedaży dopracujmy przeróbkć w samej stacji tak aby wpiąć kabel i gotowe .
[#51] Re: Problem z FDD

@Dziadziomiecio, post #50

Prościej jest zrobić układ, który wygeneruje prawidłowo sygnał _RDY i tyle. opisy były dostępne na aminecie wraz z opisami.

[#52] Re: Problem z FDD

@MaaG^dA, post #51

No to postawię pytanie - czy istnieje przeróbka FDD od PC która jest w 100% zgodna z Amigą?

[#53] Re: Problem z FDD

@Nightmare777, post #52

Tak - nawet dwie:
- stacja PC którą za pomocą zworek można przestawić na ds0 oraz ustawić prawidłową dla ami obsługę sygnałów ready i diskchange (co najmniej kilka modeli różnych firm)
- prosty układ logiczny generujący sygnały ready oraz diskchange, dzięki czemu można użyć stacji PC która nie ma żadnych zworek (przynajmniej łatwych do odkrycia, lub są niejasno opisane). Szukaj projektu na Aminecie - tu http://aminet.net/docs/hard/PCFloppy2Amiga.lha masz opisane zagadnienia związane z flopami amigowymi od podszewki. Poza projektem stacji HD (nie polecam - kłopotliwa przeróbka, podobno bywają problemy z dyskietkami HD), jest tam schemat prostego interface dla stacji DD.
[#54] Re: Problem z FDD

@wali7, post #53

Więc przeróbka stacji Mitsumi którą wykonałem (sygnał Ready poprowadzony na pin nr 34 oraz DiskChange na pin nr 2) powinna być zgodna. Stacja czyta prawidłowo wszystkie dyskietki, formatuje i kopiuje. Działa bezproblemowo pod X Copy Pro. Stacji tej używam w A 500 z KS 1.3

[#55] Re: Problem z FDD

@Nightmare777, post #54

Ostatnio też szukałem czegoś na temat przeróbek pecetowych fdd na potrzeby Amigi i znalazłem kilka fajny stron. Mam nadzieję, że się komuś przyda ;)

http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm (po niemiecku ale po zdjęciach chyba każdy będzie wiedział co i gdzie zrobić ;) acha, na samym dole są dodatkowe modele i opisy/fotki)
http://amiga.probers.info/forum/forumdisplay.php?f=129 - czeskie forum, mnóstwo przeróbek różnych stacji fdd tylko kłopot z załącznikami, widoczne tylko dla zarejestrowanych użytkowników, ale jak ktoś zna ichni język... ;)
http://eab.abime.net/showthread.php?t=30944 - a to to pewnie wielu tutaj zna ;)

[#56] Re: Problem z FDD

@Madman, post #55

Witam.

Chciałem przerobić stację dyskietek, ale mam mały problem.
Czy jest możliwe żeby nie było zworek DS0/DS1?

Fotka FDD
http://www.speedyshare.com/703132861.html
Stacja dyskietek to Samsung SFD-321B /LFBL1


Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć co w takim wypadku?

I jeszcze jedno.
Czy jest już 100% metoda przeróbki na taśmie
Widziałem taśmy na allegro, ale wole zapytać o radę w bardziej pewnym miejscu.
http://www.allegro.pl/item646565614_podlacz_stacje_3_5_z_pc_do_amigii_asus.html

Sorry za słabą jakość zdjęcia, kiepski aparat.

To mój pierwszy post więc miło mi Was wszystkich przywitać.
Pozdrawiam



Ostatnia modyfikacja: 28.05.2009 18:33:15
[#57] Re: Problem z FDD

@Ikar, post #56

Na niemieckiej stronie którą podałem wyżej masz fotki do tego samsunga tylko musisz patrzeć na punkt 8, na samym dole gdzie nie ma fotek ale są linki do nich ;)

[#58] Re: Problem z FDD

@Ikar, post #56

Te taśmy z allegro działają pod warunkiem, że stacja od PC ma wyprowadzony sygnał READY na złącze, twoja stacja to ten sam model co mój tylko chyba wersja płytki jest inna bo u mnie jest zworka DS0, w tej stacji jest tylko opcja wyboru albo READY albo DISKCHANGE więc taśma nie będzie działać o czym świadczą posty na stronie 2 tego wątku, musisz przelutować zworkę z DC na RDY, a z pola DC (tego co prowadzi do scalaka) poprowadzić kabelek do pinu nr 2, możesz dla pewności przeciąć ścieżkę odchodzącą od tego pinu. Zmianę z DF1: na DF0: uzyskasz zamieniając przewód nr 10 i 12 miedzy sobą na taśmie, ale sprawdź najpierw czy tej zworki DS1/DS0 nie ma po drugiej stronie płytki.



Ostatnia modyfikacja: 28.05.2009 22:49:02
[#59] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #58

Wielkie dzięki za te podpowiedzi pomysł może coś z tego wyjdzie.
[#60] Re: Problem z FDD

@rafgc, post #48

tez mam Samsunga SPD-321B tylko z inna plytka
ten pin 2 gdzie kabelkiem się łączy to jest tam gdzie zaznaczyłem (na czerwono)? czy tam gdzie jest spiecie R5?





Ostatnia modyfikacja: 30.05.2009 21:42:52
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem