[#1] IDE w Amidze
Witam.

Do swojej a1200 mam podłączoną przelotkę CF->IDE (master), a za nią CDROM(slave). Chciałbym pozbyć się CDROMu i tu zaczyna się mój problem. Po odłączeniu CD Ami nie widzi karty wpiętej w CF->IDE. Nie pomagają żadne zmiany zworek (kartę widzi tylko przy ustawieniu przelotka=master, cdrom=slave). Może da się jakoś "zaterminować" sygnał IDE, tak jak w SCSI? Zwarcie któryś żył, albo jakiś rezystor? Wie ktoś coś na ten temat?

Przeglądając wikipedię http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_(technologia) zainteresowałem się sygnałem z 39 pinu - Informuje pierwszy dysk fizyczny(MASTER) o obecności drugiego dysku(SLAVE). Jaki sygnał powinien się tam znaleźć? Zwykłe połączenie z GND czy może jakiś konkretny?



Ostatnia modyfikacja: 13.02.2009 00:31:54
[#2] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #1

Po wlączeniu komputera zrób reset.

[#3] Re: IDE w Amidze

@Olek, post #2

Po 20 resecie zwątpiłem w skuteczność tej porady...

[#4] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #1

Czy po wlaczeniu zasilania i wlaczeniu bootmenu widac CF->IDE?
Probowales z przecietym kablem nr1 na tasmie IDE?
Spróbuj wpiac przelotke w miejce CD.
[#5] Re: IDE w Amidze

@Norbert, post #4

W bootmenu jest tylko stacja dyskietek i CD0. kabel numer jeden mam na taśmie przecięty przy wtyczce od strony Amigii. Przełożenie przelotki nic nie daje. (co ciekawe przy podłączeniu razem z CDROMem, ale zamieniając miejscami Ami wymaga już restartu - zgłasza się obrazek z dyskietką, po control+A+A startuje.)
Jeszcze dodam, że po odłączeniu CDROMu nie ma oczekiwania na dysk (czarny ekran przed obrazkiem z dyskietką) - Amiga chyba widzi przelotkę, ale nie startuje z niej.

[#6] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #5

Kiedys mialem dysk, ktory byl widoczny tylko po wlaczeniu Amigi (po resecie znikal).
Sprawdz czy u ciebie nie jest podobnie.
Najlepiej po wlaczeniu komputera od razu wlacz bootmenu.
A probowales z przecietym kablem nr1 ?
[#7] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #1

Spróbuj z inną kartą. Zaklad o flaszkę dobrego łiskacza, że zadziała.

Z szacunkiem
Des

[#8] Re: IDE w Amidze

@Norbert, post #6

@Norbert

Kabel nr 1 przecięty.
Nie ważne czy od razu po włączeniu Ami czy po resecie - karty nie widać w boot menu :/

@Des

Chyba będziesz musiał pojawić się na Power Dev meeting z "flaszką dobrego łiskacza"... nie działa na Kingstonie 1GB (z kwiatkiem) i na PQI 64 mb wyciągniętej z aparatu...

Może to wina adaptera? Chociaż nie ma tam żadnej elektroniki... Chyba będę musiał się przyzwyczaić do CDROMu na zakończeniu taśmy...

[#9] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #1

Nigdy się nie bawiłem z takim ustrojostwem, ale czytając Twój post pomyślałem: jak zasilana jest ta przelotka? Czy możliwe jest, aby dysk cf czerpał zasilanie przez taśmę z podpiętego CD?

[#10] Re: IDE w Amidze

@11MASTEr, post #9

Przelotka ma zewnętrzne zasilanie (wtyk jak do FDD). Problem występuje zarówno przy zasilaniu wyprowadzonym z płyty głównej Ami jak i z zasilacza (przerobiony do Ami piecowy ATX).

[#11] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #10

Faktycznie ciekawe. Próbowałeś już zamienić miejscami cf z cd miejscami to wiem - a zamieniłeś tak, by cf był tam gdzie cd, ale cd nie podłączony (w miejsce CF) ? Jeśli zadziała to wina taśmy/gniazd.

[#12] Re: IDE w Amidze

@11MASTEr, post #11

Też sprawdzane. Już nie ma innych możliwości podłączenia - wszystkie próbowałem.

[#13] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #12

Czyli obracanie taśmy tak, aby nienaruszony pin 1 był poza złączem IDE amigi też?

[#14] Re: IDE w Amidze

@widelec, post #8

Chętnie przyjadę. Z łyskaczem, rzecz oczywista.
Ale upieram się przy twierdzeniu, że z jakąś kartą po prostu musi zadzialać. No nie ma cudów, musi. Jeśli wszystkie inne kwestie są okejos (taśma, zasilanie i tak dalej), to po prostu musi. Chyba, że znów jakieś "Archiwum X", czyli Amiga odmawiająca współpracy, bez widocznej przyczyny, z danym typem napędu/rozszerzenia/czego tam jeszcze. Bywaly takie lewe modele. Np. w części pierwszych A4000 sloty Zorro III zachowywaly się dziwacznie i akceptowały tylko karty dedykowane pod Z II.

Z szacunkiem
Des

[#15] Re: IDE w Amidze

@Des, post #14

Czyli uważasz, że po prostu mam pecha co do kart i trafiam na te "dziwne"? Aparat dawno prosił się o nową kartę, więc przy najbliższej okazji spróbuję z jeszcze inną. Powiedz może jaką Ty masz? Spróbowałbym tym razem czegoś bardziej sprawdzonego... Mam nadzieję, że to nie jest "Archiwum X".

Tak jeszcze przy okazji zauważę, ze z nowszymi napędami karta też nie działa. Aktualnie mam podłączonego "aztech systems" 10x, działa jeszcze z nagrywarką HP 8x 4x 8x, ale z LG 52x i LiteOnem 48x 24x 48x już nie. Czyżby tutaj w grę wchodziła prędkość standardu IDE?

[#16] Re: IDE w Amidze

@Des, post #14

> Np. w części pierwszych A4000 sloty Zorro III zachowywaly się dziwacznie i akceptowały tylko karty dedykowane pod Z II.

A to ciekawe. Nigdy się z tym nie spotkałem. Co było tego powodem? Pytam bo mam A4000 od 1993 r.
[#17] Re: IDE w Amidze

@Des, post #7

a jaki łyskacz jest dobry ?? :) odp. ZADEN :D

tylko polska wodka OK

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem