[#1] Zakładki w przeglądarce www.
Naszła mnie pewna myśl, która nie daje mi spokoju. Rozwiązać ten problem mogą pomóc mi tylko Amigowcy o dobrej pamięci (czyli nie ja).

Odkąd pamiętam to IBrowse zawsze miał zakładki. Te bardzo stare wersje IBrowse często się wieszały jak strona została otwarta jako zakładka ale fakt jest faktem, że zakładki były. I było to w czasach gdy ja nie miałem jeszcze dostępu do internetu, czyli najpóźniej pod koniec 2000 roku. Nie przypominam sobie żeby wtedy jakakolwiek inna przeglądarka pod Windows czy MacOS (wtedy jeszcze Classic) miała zakładki. Panowały wtedy Netscape i Internet Explorer, a Opery, Safari i FireFoxa nie było. Wobec tego może mi ktoś powiedzieć czy bardzo się pomylę jeżeli stwierdzę, że IBrowse był pierwszą przeglądarką www, która miała zakładki? Może tę tezę ktoś powierdzić albo rozwalić?

Jeżeli rzeczywiście tak było to gdyby wówczas autor IBrowse zastrzegł sobie to rozwiązanie (może nawet opatentował) to dzisiaj pytałby ile świat kosztuje. :) Trudno dzisiaj sobie wyobrazić przeglądarki www bez zakładek.



Ostatnia modyfikacja: 19.02.2009 10:36:18
[#2] Re: Zakładki w przeglądarce www.

@MDW, post #1

Parę lat temu ta sprawa wynikła, dyskutowano ją intensywnie i wyszło na to, że IBrowse jednak nie był pierwszą przegladarką, która miała zakładki. Niestety teraz nie jestem w stanie sobie przypomnieć, gdzie o tym dyskutowano, ale wyszło na to, że w Netscape były wcześniej.

[#3] Re: Zakładki w przeglądarce www.

@MDW, post #1

od samego poczatku jak tylko uzywalem winzgrozy, czyli od praktycznie (przeklniecie) "windowsa 98" uzywalem szaroniebieskawego netscapea i zakladki zawsze tam byly. Moze przegladarka nie byla zachwycajaca ale od IE o wiele przyjemniejsza/bezpieczniejsza w ogladaniu.

[#4] Re: Zakładki w przeglądarce www.

@Koyot1222, post #3

Nie zakladki a TABY (zakladki to bookmarks i to zupelnie cos innego) i nie iBrowse (1999) a pierwsza publiczna Opera, czyli wersja 2.0 - 1996.



Ostatnia modyfikacja: 19.02.2009 13:01:02
[#5] Re: Zakładki w przeglądarce www.

@_arti, post #4

Netscape sam w sobie nie obsługiwał "tabów", natomiast istniały nakładki - zarówno na IE, jak i NN - które wprowadzały przeglądanie w kartach. Udokumentowana jest np. taka nakładka dostępna nie później niż w styczniu 1998 roku - http://www.netcaptor.com/
Opera umożliwiała otwieranie wielu stron w jednym oknie od najwcześniejszych wersji, czyli gdzieś od 1996 roku, ale "taby"/karty pojawiły się w okolicach 2000 roku. Wcześniej niż u konkurencji, której przypisuje się ten wynalazek - Mozilli ani Safari wówczas jeszcze nie było, natomiast z pewnością nie była to pierwsza przeglądarka z taką funkcjonalnością (jak wyżej - choćby NetCaptor w 1998). Ostatnia wersja śmigająca na BeOSie, 3.5 z 1998 albo 1999 roku, od której stałem się fanem tej przeglądarki nie miała niczego co by przypominało współczesne karty-zakładki - bardziej coś w stylu windowsowego MDI.



Ostatnia modyfikacja: 19.02.2009 13:31:04
[#6] Re: Zakładki w przeglądarce www.

@galu, post #5

Az sprawdzilem. Nie moge znalezc wersji 4.x ale 5.x (2000) na pewno ma juz taby. Czyli jest szansa, ze iBrowse byl pierwszy ;)



Ostatnia modyfikacja: 19.02.2009 14:06:42
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem