[#1] AmigaSys4 problem z CD ROM
Witam

Mam następujący problem - w amidze 1200 z AmigaSys4 i podłączonym CD LG52x, po kliknięciu "mount" (na pulpicie) a nastepnie CD-ROM pojawia się komunikat "cannot open atapi.device unit 1" (czy jakoś tak :P). W katalogu "storage" --> "Dosdrivers" edytowałem wpisy w plikach "Cd0" oraz "cd5" na "mount 1" "unit 1" a także na "mount 0" "unit 0" - kończyło się to podobnym komunikatem jednak z inną końcówką (cannot open atapi.device unit 0) ewentualnie nie było żadnego komunikatu jednak ikona CD nie pojawiła się a ponowna próba montowania wywaliła komunikat "cd0 device is already mounted" (czy jakoś tak:P)

Wie ktoś w czym problem ??????

dodam tylko że w bootmenu CD-rom jest wykrywany poprawnie a na AmigaSys 3 wszystko śmigało ładnie



Ostatnia modyfikacja: 21.02.2009 22:24:41
[#2] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@Logan, post #1

mount = 0 oznacza, że urządzenie nie ma być montowane. :)
Odnośnie unitów:
unit = 0 to PRIMARY MASTER czyli urządzenie nadrzędne na pierwszej linii ATA - zwykle dysk twardy, z którego startuje komputer.
unit = 1 to PRIMARY SLAVE urządzenie podrzędne na pierwszej linii ATA - najczęściej napęd CD.
unit = 2 - SECONDARY MASTER - urządzenie nadrzędne na drugiej linii ATA.
unit = 3 - SECONDARY SLAVE - urządzenie podrzędne na drugiej linii ATA.
Urządzenia MASTER powinny być wpięte na końcu taśm a SLAVE w środku. Choć nie jest to rygorystyczny nakaz w przypadku Amigi - raczej wskazówka.

Poniżej masz mountlistę prosto z instalki AsimCDFS. Napisz jak podłączony masz ten CD-ROM (przelotki, kable, master/slave etc...).
/************************************************************************/
/* AsimCDFS v3 MountList entry -- ©1993-1997 Asimware Innovations Inc. */
/************************************************************************/
Device = asim_atapi.device
Unit = 1
Mount = 1
Buffers = 50
BufMemType = 5
Mask = 0xffffffe
Flags = 0
FileSystem = l:AsimCDFS
DosType = 0x662dabac
GlobVec = -1
Reserved = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 999
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 32
Priority = 10
StackSize = 5000

[#3] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@APC74, post #2

Podłączenie w kolejności od płyty gł. Amigi:

- przelotka 2,5" na 3,5"
- taśma 44pin na 2 urządzenia
- na środkowym podpięty Cd-Rom na którym zworka załączona jest na slave
- na górnym kieszeń z HD na którym zworka ustawiona jest na master

Mount i Unit na 1 nadal komunikat "Cannot open atapi.device on unit 1" :(

[#4] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@Logan, post #3

Nie każdy CD-ROM chce działać z kontrolerem na płycie. Spotkałem się kiedyś z podobnym przypadkiem, CD-ROM raz działał, po resecie go nie było. Po następnym resecie znów był i tak w kółko. Spróbuj kupić któryś z kontrolerów Elboxu.

[#5] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@Olek, post #4

Kontroler taki mam w planach, jednak póki co mam inne wydatki związane z Amigą (ps2m, kilka róźnych pierdółek itp) jednak CD-Rom jest wykrywany w bootmenu a z AmigaSys3 działał zawsze ,tak samo kiedyś kiedy jeszcze używałem OS 3.9, od momentu instalacji AmigaSys 4 zaczęło szwankować. Może jakiś update coś poprawi jednak kto wie kiedy się pojawi i czy w ogóle coś pomoże...

[#6] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@Logan, post #3

Mam problemy ze zrozumieniem tego co napisałeś. Masz przelotkę z 2,5" na 3,5" w którą masz wpiętą taśmę 44 żyłową (2,5")? Jak Ci się to udało? I po co przejściówka 2,5" -> 3,5", skoro i tak używasz taśmy 2,5"?
Zaraz, a może przelotka nie siedzi w gnieździe na płycie głównej, tylko do płyty jest wpięta taśma 2,5" następnie do środkowego gniazda jest wpięta przelotka 2,5 -> 3,5" do którego jest wpięty CD-ROM? Tylko co z HD w kieszeni? Też przelotka na taśmie?
A może masz przelotkę typu 4xIDE z dwoma gniazdami - jedno (PRIMARY) jest 2,5" do którego masz podpięty dysk i drugie 3,5", do którego podpięty jest CD-ROM?
Pytam, bo w zależności od podłączenia w mountliście powinien być ustawiony inny unit.
Sam już nie wiem, co o tym myśleć.
Próbowałeś podmienić device i handler CDFS na te z AmiSYS 3?

[#7] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@APC74, post #6

Amigę mam w obudowie tower, urządzenia i taśma są "duże" na 3,5cala tylko taśma jest podłączona do płyty za pomocą przelotki ponieważ na płycie głównej amigi jest tylko wyjście na IDE 2,5" - sorry jeżeli namieszałem, co do "podmiany" z AS3 - własnie miałem się tym zająć

[#8] Re: AmigaSys4 problem z CD ROM

@Logan, post #7

Ta taśma 44 pin trochę mi namieszała we łbie. ;)
Masz tylko jedną taśmę, a na niej CD-ROM jako slave... Czyli domyślny unit = 1 jest ustawiony prawidłowo. Czyli pozostaje tylko podmianka Devs:atapi.device, L:cdrom-handler i mountlisty ze Storage/DOSDrivers. Jeżeli to nie pomoże, to spróbuj wymienić taśmę na nową a jeżeli i to nie pomoże, to może czas wysłać CD-ROM na emeryturę?

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem