[#1] proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600
Kilka dni temu dostałem od kolegi Amigę 600. Próbowaliśmy ja uruchomić jednak bez skutku. Kilkanaście lat temu byłem posiadaczem Amigi 500 jednak bylem młody i moja znajomość kończyła się na wgraniu gry :)

po włączeniu Amiga wydaje dziwny brzęczący dźwięk. nie jest to charakterystyczne tykanie stacji dyskietek lecz buczenie. Czy ma kros odsprzedać stacje lub potrafi usunąć owa awarie.

Proszę jeszcze o podanie dokładnej instrukcji co jest potrzebne do podłączenia i uruchomienia Amigi. Próbowałem to znaleźć na portalu jednak bez żadnych efektów

z góry dziękuje za pomoc w przywracaniu życia naszej Amidze :)
[#2] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #1

lakoniczne pytanie. Pojawia się obraz startowy ?

[#3] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@Hubez, post #2

Zdaję sobie sprawę, że moje pytanie jest lakoniczne.
zacznijmy jeszcze od tego że za bardzo nie wiem jak podpiąc tą amige do telewizora. jak mialem A 500 to pamietam ze był tam wpinany Adapter ro krorego wponalo sie czincze z kanałami aludio i nastepnie kabel wychodzący z adaptera podpinalo sie pod wejscie antenowe w telewizorze.

W przypadku tej A 600 nie ma zadnego adaptera, a własciciel mowil mi ze sie ją normalnie podpina.

przepraszam ze zawracam wam głowe takimi bzetami ale natknąlem sie na wasz portal i mam nadzieje ze ktos pomoze mi zglebic podstawową wiedze.

ponawiam proźbe o pomoc
[#4] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #3

A600 ma ten "adapter" już w środku. Masz do dyspozycji albo wyjście antenowe (tzw. RF, o kiepskiej jakości obrazu), albo gniazdo CINCH z sygnałem Composite Video, przez nie właśnie podpina się telewizor.

[#5] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@Grzegorz Kraszewski, post #4

O dziękuję u już jest jakaś pomoc :)
gdy podpiąłem przez wyjście cinch do wejścia antenowego w telewizorze i włączyłem Amigę nie wyskoczył mi ten obrazek z dyskietką. nic nie wyskoczyło. tak jakby Amiga w ogóle nie została podłączona :(

co teraz ?
[#6] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #5

Poszukaj 'amigi' jak jakiegoś kanału TV.

[#7] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@11MASTEr, post #6

ok spróbuję znaleźć moją Amigę i jutro wracamy do tematu.

Dziękuję za pomoc :)
[#8] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #7

Witam ponownie

nie udało mi się wczoraj znaleźć mojej Amigi na telewizorze :(
czy jest ktos chętny w okolicach Katowic kto zerknął by fachowym okiem na moje "cacko" ?
[#9] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #5

Chinch daje sygnał composite, (żółte gniazdo), musisz je podpiąć do żółtego gniazda w TV, (wejście video), no i przełączyć w TV na to wejście.

Możesz też połączyć modulator Amigi z wejściem antenowym TV, wybrać jakiś kanał, i skanować częstotliwości w poszukiwaniu obrazu.

Proponuję zacząć od pkt 1.

Po włączeniu Amigi diody się świecą?, bez włożonej dyskietki powinna świecić się tylko dioda power, a stacja powinna tykać co chwilę.

Masz jakieś dyskietki do tej Amigi? Jak włożysz dyskietkę, to zaczyna się z niec coś wczytywać?

Masz mysz do tej amigi? Wciśnij oba przyciski i trzymaj, włącz amigę, jak jest wszystko w porządku, powinno załadować się tzw "early startup", tak jakby BIOS. Wtedy stacja nie powinna tykać.

Sprawdziłeś kable? Może kabel jest uszkodzony.

[#10] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #8

Nie opisałeś do ktorego gniazdka podpiąłes kabelek. Sa z tylu 4 czincze: 2x audio (bialy i czerwony), 1x composite (zolty) i 1x TV (czarne).
Jesli podpinasz pod gniazdko antenowe w TV, to drugi koniec kabelka wtykasz w gniazdko czarne. Na TV ustawiasz kanal w okolicach 36 i powinien pojawic sie jakis cien obrazu. Dalej musisz dostrajac TV az uzyskasz dobry obraz.
Gniazdko zółte wyprowadza obraz, ale mozesz je przeslac NIE na antene, ale na Euro-złącze z tyłu TV (musisz miec specjalny kabelek), albo na żółty czincz z przodu TV. Wowczas w TV ustawiasz sobie wejscie AV (AV1, AV2...). Obraz bedzie znacznie ladniejszy niz przez antene (gniazdko czarne).
[#11] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@AlaN, post #10

na bank chinch audio in podpiol do COMPOSTIE VIDEO :))
ja po pijaku jak podpinam amige tez mam dziwny szumotrzask zamiast ekranu powitalengo :P

[#12] Apropo buczenia

@pollio, post #1

Może ta A600 ma twardy dysk?
[#13] Re: Apropo buczenia

@Daclaw, post #12

ok dzięki za wszytskie rady juz mam jasnosc jak podpiąć to ustrojstwo :D
co do duskietki to nie tyka tylko buczy cały czas. jakies tare dyskietki powinienem znaleźć wiec popróbuje.

Dziekuje wszystkim za pomoc. Po pracy ponawiam próby odpalenia machiny.

ale jeszcze tu wróce ... :)
[#14] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@HOŁDYS, post #11


Ja po pijaku też mam SZUMOTRZASK, zamiast ekranu powitalnego mojej lubej.

[#15] Re: proszę o pomoc we wskrzeszeniu Amigi 600

@pollio, post #1

Jestem z Rybnika. Moge oblukać te twoją a 600 w razie czego podjąć sie naprawy.



Benedykt Dziubałtowski

[#16] Re: Apropo buczenia

@pollio, post #13

wypij pol litra przed i pol litra po ..

jak przestaniesz .. dziwne dzwieki znikna :)

[#17] Re: Apropo buczenia

@HOŁDYS, post #16

Witam ponownie

odetchnąłem z ulgą gdy na ekranie telewizora ujrzałem niebieskie tlo i stacje dyskietek do której wkladana jest dyskietka :) z tym ze teraz nie wiem czy moj napęd jest dobry czy nie. jakies dyskietki z grami na amige mam ale tez nie wiem czy jeszcze dzialaly.

jedno jest pewne moj napę buczy tak ze uszy bolą wiec potrzebuję nowy.

ma może ktos odsprzedac ?
[#18] Re: Apropo buczenia

@pollio, post #17

zobacz na allegro w dziale Amiga/Osprzet

nie rozumiem jak to masz niebieskie tlo i dyskietke ??? w zyciu nie widzialem takeigo ekranu powitalnego na sprawnej Ami.. pomysł

[#19] Re: Apropo buczenia

@HOŁDYS, post #18

postaram sie cyknac foto ekranu powitalnego :D
[#20] Re: Apropo buczenia

@HOŁDYS, post #18

Może rom nowszy i chodzi mu o fioletowe tło.
[#21] Re: Apropo buczenia

@KeniG, post #20

może faktycznie fioletowe :)
[#22] Re: Apropo buczenia

@pollio, post #21

No fioletowe trochę jednak nie przypomina niebieskiego, może coś nadal masz nie tak z tv? Mi zaś od pewnego czasu buczy telewizor, gdy podłączę c64 bądź Dreamcast'a - szczególnie na jaskrawych, białych obrazach. Coś w TV siadło lekko.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem