[#1] WHDload - problem i kilka pytań
Witka

Mam problem z WHDload i kilka pytań z nim związanych.
Posiadam podstawową konfigurację A1200 - 2MB Chip. W środku zainstalowana karta CF 2GB.
Mam zarejestrowanego WHDload'a - gry odpalają się. Tyle że:
w czasie np. uruchamiania cannon fodder, podczas dema przycina się muzyka i znika na chwilę obraz. Dioda "power" w tym momencie lekko przygasa. Wydaje mi się, iż dzieje się to podczas odczytu danych z karty CF.

Więc pytania:

1. Czy A1200 nie wyrabia się, czy też należy szukać problemu gdzie indziej? Jeśli się nie wyrabia, to czy wystarczy taka zwykła karta "turbo" 4 MB, przyspieszająca A1200 dwukrotnie? (nie chce inwestować zbyt dużo, żeby sobie pograć w starocie )

2. Co z grami napisanymi pod AGA, wymagającymi 2MB Chip? Na chwilę obecną raczej ich nie uruchomię pod WB. Czy dokupienie w/w karty rozwiąże problem?

Dzięki za sugestie

[#2] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #1

Ekran "miga", gdyż na 2 MB CHIPu nieaktywna jest opcja "Preload" ładująca grę do RAMu. WHDLoad odcina się od systemu i każda operacja odczytu musi powodować "zamrożenie" gry, stąd ekran podczas odczytu gaśnie.
Kup kartę z 4 lub 8 MB fastu, może trafisz tanio. Przy 4 MB fastu jak łatwo policzyć do RAMu wejdzie nieco ponad 4 dyskietki, reszta albo do CHIPu, albo znowu miganie.
Gry wymagające 2 MB CHIP albo pójdą u ciebie, albo nie. WHDLoad sam z siebie bierze mało. Dokupienie karty problem rozwiąże.
[#3] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #1

Ad.1. Dodatkowe 4 MB FAST to podstawa przy WHDLoad. Naprawdę poczujesz różnicę. Gdybyś miał wybór, to kup rozszerzenie, gdzie da się zamontować 8MB. :)

Ad.2. Pewnie, że rozwiąże. Na razie, póki nie masz rozszerzenia, spróbuj w ikonie, z której uruchamiasz grę, wpisać w tooltypach opcję: NoFileCache. Czasami udaje się dzięki temu uruchomić te gry, które wymagają 2MB CHIP.

[#4] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #1

Na pytanie nr 2 na pewno odpowiedź brzmi "tak". Na pierwsze nie odpowiem, bo takich problemów nigdy nie spotkałem.

[#5] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #1

Cały "problem" wynika z braku dodatkowej pamięci, do której gra byłaby wczytana w całości. Więc dodatkowa pamięc zniweluje problem (z opcją PRELOAD). Co do pamięci polecam dokupić 8MB, a nie 4. Cena niewiele wyższa, a 2x więcej pamięci zawsze się przyda. Pamiętaj że przy 4MB fastu teoretycznie wczytasz grę na 4 dyskietach do RAM, ale w praktyce sam system zajmuje trochę pamięci. 8MB powinno bez problemu wystarczyć na gry do 8-9 dyskietek.

[#6] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@Solo Kazuki, post #5

ok, więc jaką kartę z 8 MB polecacie? Bo z tego co zaglądałem na allegro, to zazwyczaj spotykałem się ze zwykłą 4 MB lub jakimś blizzardem za astronomiczne kwoty...

[#7] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #6

Mała uwaga, wprawdzie to nie istotne, ale... - mylisz karty turbo (to te, które oprócz pamięci mają też CPU i w przypadku turbo 68030 gniazdo na FPU) od rozszerzeń pamięci, czyli kart wyłącznie z pamięcią i gniazdem FPU (bez procesora).
W mojej A1200 od grudnia 1997 roku (wtedy padło mi turbo M-TECa) używam rozszerzenia produkcji Elsatu - E1208. Karty polskiej produkcji (Elsat, Elboks) są godne polecenia.
Jeżeli będziesz miał wybór to kup kartę (nawet z 4MB) ale, gdzie ta pamięć jest w podstawce (SIMM) - da się ją wtedy wymienić na kość 8MB za grosze.



Ostatnia modyfikacja: 05.03.2009 22:41:35
[#8] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #1

2. Co z grami napisanymi pod AGA, wymagającymi 2MB Chip? Na chwilę obecną raczej ich nie uruchomię pod WB. Czy dokupienie w/w karty rozwiąże problem?

Co to za gry? Skoro masz A1200 to chyba spełniasz wymagania. Założę się, że te gry odpala się z dyskietki. Chyba, że Twoje pytanie jest powiązane z tematem WHDLoad.

[#9] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@mailman, post #8

Oczywista, że pod whdloadem

[#10] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #6

Elsat, Elbox. Bierz nawet 4MB, ale upewnij się, że kość pamięci mozna w nim na większą wymienić. Chociaż ostatecznie, 4MB do WHDLoad wystarczyć powinno.

[#11] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@GumBoy, post #10

zastanawiam się nad:

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=191&ra=pow&rid=191&sid=8afc1d0efea754f546f80e9a238b2c12

bo chyba wiele wody upłynie, zanim coś takiego pojawi się na allegro. Ostatnie takie było w styczniu za 139 zł. A wcześniej... nie widziałem.

[#12] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@newguru, post #11

oferta na stronie tego sklepu jest nieaktualna (chyba, sie cos zmienilo od ostaniego czasu jak tam zagladalem, ale watpie w to) lepiej do nich napisac i sie spytac czy faktycznie cos takiego maja.

[#13] Re: WHDload - problem i kilka pytań

@madman15, post #2

Kupiłem na efunzine Elbox 8 MB. Wsio działa bez problema dzięki wszystkim za odpowiedzi

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem