[#1] $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)
Witam,

z góry przepraszam za natłok tematów (dzisiaj to już drugi), ale sprawa wydaje mi się istotna. Pytanie retoryczne: czy w amigach można uszkodzić pamięć CHIP? Problem polega na tym, że wiele gier, programów kończy się Guru Meditation z błędem 8000 0004 co oznacza Illegal Memory Access o ile się nie mylę. Po wyszperaniu w necie znalazłem radę, by sprawdzić programem MemTest, lecz ten tuż po uruchomieniu zawiesza Workbencha i wywala znów to samo Guru. Wspomniane wcześniej gry to np. Lotus III, Worms, Final Odyssey (demo) i np. Rat Trap. Z początku uznawałem to za niekompatybilność A1200 ze starymi grami, ale jak się okazało nawet Final Odyssey wywala ten błąd, a zdaje się, że gra była tylko dla kości AGA.

Pytanie stąd moje: jak sprawdzić, czy na pewno mam uszkodzony RAM? Czy da się to jakoś naprawić?

Moja konfiguracja: Commodore A1200 czysta, bez żadnych dodatków. Podłączałem wprawdzie dysk twardy z czytnikiem (IDEFix), ale sprawdzałem ww. gry bez dysku i z i niestety nadal zawieszka. Specjalnie sprawdzałem nawet te same wersje na WinUAE i wszystko śmiga. Gwoli ścisłości: dysk twardy i czytnik są podłączone zupełnie oddzielnie, zasilaczem AT.



Ostatnia modyfikacja: 05.03.2009 23:24:26
[#2] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@yanekk, post #1

Dlaczego nie mogłaby się uszkodzić? Ma prawo jak każdy inny element. O ile dobrze pamiętam podobny błąd dot. uszkodzenia procesora/karty turbo/pamięci na niej. Sam kilka lat temu borykałem się z tym problemem na Blizzardzie IV.
Osobiście uważam, że to błąd powodowany programowo - zły setpach, zły/źle zainstalowany patch cokolwiek co miesza z/na pamięci.



Ostatnia modyfikacja: 05.03.2009 23:54:38
[#3] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@11MASTEr, post #2

hmmmm... w takim razie zakładając, że problem jest programowy można na to zaradzić uruchamiając kompa bez startup-sequence? Uruchomiłem bez s-s, włączam memtesta... to samo 8000 0004. Gry które wyżej opisałem też w większości uruchamiane są z dyskietek.
[#4] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@yanekk, post #3

Wypróbuj inny program do testowania pamięci. Ja używam starego Memory Doctora z bodajże 1990 roku. Bez problemu działa na A1200, nawet z 030.

[#5] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@PopoCop, post #4

No, ale skoro nasz kolega, autor tego wątku, odpala gry bez HD, po prostu z dyskietki wetkniętej w FDD, a i tak mu się "wieszają" i wyskakuje Guru, to raczej nie jest kwestia softowa. Prawda?
Proponuję odpalić Workbencha z dyskietki i chwilę się pobawić ram dyskiem. Coś tam do ramu skopiować, skasować, znów skopiować. Odpalić proste programy (cały czas na gołej Ami), z dyskietki właśnie. No po prostu sprawdzić, czy praca na łysym Workbenchu nie skończy się komunikatem, że coś niehalo jest. Jeżeli się wywali - no to jasna sprawa - fizyczne uszkodzenie pamięci chip.

Z szacunkiem
Des

[#6] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@PopoCop, post #4

Memory Doctorem można sprawdzić, co i jak zajmuje pamięć, co w niej siedzi, jaki jest stan ciągłego obszaru wolnej pamięci. ale nie da się nim sprawdzić (tak mi się wydaje) czy pamięć (w sensie kości) nie jest fizycznie uszkodzona.
Jeśli się mylę, to mnie wyśmiejcie

Z szacunkiem
Des
Ps. Z tego, co kolega yanekk pisze, można wywnioskować, że w grę wchodzi fizyczne uszkodzenie płyty głównej, niestety.

[#7] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@Des, post #5

za poradą Desa uruchomiłem WB z dyskietki, zapełniłem cały Ram Disk, opróżniłem, zapełniłem ponownie, uruchamiałem normalnie programiki różne które na tej dyskietce się znajdują. Niestety (stety?), Guru nie wystąpiło. Uruchomiłem w takim środowisku MemTesta i o dziwo nie zwiesił się, a po chwili pustego okienka zaczął pokazywać ciąg "ERROR AT:" od 0020020fa (mniej więcej...) do 4c7fccff. No nic, grunt, że się nie zawiesił, chociaż komunikat error nie wróży nic dobrego. W tak zwanym międzyczasie uruchomiłem MemTesta znów z dysku twardego i przywitał mnie nie 8000 0004 a 8000 000A! No i cóż tu czynić. Chyba poszukam okazji na allegro o tą sprzedam na części.

edit:

piętnaście minut minęło, a to nadal się mieli ;> doszło do 0021b90... dopiero, i nadal ERROR AT



Ostatnia modyfikacja: 06.03.2009 22:00:40
[#8] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@yanekk, post #7

No to dwie sprawy jeszcze:
- jak u Ciebie z zasilaniem?
- czy podczas ospalania ami, ew. podczas resetów wyświetlają Ci się jakieś kolorki na ekranie?

[#9] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@11MASTEr, post #8

Zasilanie -> standardowy 23W, ale uwaga... jest na nim napisane A600 :O o ironio, czyżby inne natężenia powodują błędy (http://tnij.com/7RAGn - tutaj pisze, że natężenia są inne, czy coś to może oznaczać?). Nie mam niestety innego zasilacza, aby sprawdzić (nie licząc tego AT, o którym wspominałem wcześniej).

Podczas restartu ami mam do czynienia tylko z ciemnym szarym, po czym wgrywa się system/pojawia się znana i lubiana dyskietka wskakująca do stacji.

edit: odczytałem dokładniej zasilacz, 25W, nie 23W, pardon. Natężenia: +5V->3A, +12->0,5A, -12->0,1A. Model 391029-03



Ostatnia modyfikacja: 06.03.2009 22:26:55
[#10] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@yanekk, post #1

Moja rada, rozkręć Amige i sprawdź czy oby na pewno się coś nie grzeje za bardzo , poza tym Final Odyssey był też na ECS.

[#11] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@esial, post #10

odkręciłem, sprawdziłem, po godzinie skanowania MemTestem wszystko w normie. Temperatura pokojowa. Ponownie uruchomiłem MemTesta i nadal identyczna sytuacja. Od 00200000 do 4c7fccff error i tak w kółko.
[#12] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@yanekk, post #11

wyciagnij wszystko z podstawek, wyczysc styki, moze byc drobny papier scierny albo polniczek do paznokci, zloz do kupy i odpal
[#13] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@Valwit, post #12

co masz dokładniej na myśli? Tutaj nie ma żadnych chipów na podstawkach, wszystko wlutowane w płytę... czyż nie? Poza ROMem rzecz jasna.
[#14] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@esial, post #10

A co się może "grzać" w klasycznej, o żadne rozszerzenie nie rozbudowanej Amidze 1200?

Z szacunkiem
Des

[#15] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@Des, post #14

Właśnie nic się nie powinno "grzać do gorąca" jeśli działa prawidłowo, jak zostało coś uszkodzone np. byle "głupi" rezystor to wiadomo sprzęt zaczyna mieć "problemy". Jest możliwość że to akurat o sprzęt w tym wypadku nie chodzi.

[#16] Re: $8000 0004 ? (uszkodzony ram?)

@yanekk, post #13

Więc ROM.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem