[#1] telewizor do Amigi
mam zamiar kupić jakiś tani telewizorek do Amigi, i mam pytanie czy starszy telewizor 14", uchwyci rozdzielczość 640 x 512 z OS 3.9 Amigi połączonej przez kabel comp/scart, czy będzie trzeba pracować w tej niskiej rozdzielczości którą system ustawia zaraz po zainstalowaniu?
[#2] Re: telewizor do Amigi

@mars, post #1

każdy tv pociągnie tryb aga. nawet rozdzielczość 1280x512. Pamiętam elektrony ruskie jak migotały jak szalone. Życzę krótkich przesiadywań z interlace. szkoda oczu.

[#3] Re: telewizor do Amigi

@krzysiekk, post #2

Ja przez jakiś czas używałem kiedyś telewiorka 14" do... pieca, po tym jak spalił mi się monitor.

A wracając do tematu stanowczo odradzam łączenia Amigi via composit/scart. Mając na uwadze kupno telewizora do Amigi należy wybrać taki który ma wejście RGB w złączu SCART i podłączyć to odpowiednim kablem RGB. Obraz będzie jak żyletka..
[#4] Re: telewizor do Amigi

@mars, post #1

ja ci polecam nietypowe TV GoldStara mam jeden taki i 3 Amigi podpiete do niego .. obsluguje NTSC i EURO36 przy akceptowalnym interlacie ..
jednak monitor C1084s bije go na glowe

[#5] Re: telewizor do Amigi

@C2H5OH, post #3

...co to znaczy gniazdo RGB w gniezdzie scart ?
[#6] Re: telewizor do Amigi

@selur, post #5

Trochę nie jasno napisał pewnie mu chodziło o monitor mający wejście RGB ale te 9 (a może 6 sam nie pamiętam ;) ) pinowe.

Ja osobiście słyszałem że najlepsze efekty daje podłączenie amigi przez złącze cvbs które ma Philips 8833 I i jakiś commodore.

Osobiście sądze że jak sie uda trafić tanio dobry mały TV to można kupić ale jak jego cena będzie w okolicach monitora commodore to lepiej kupić monitorek. Z tym że lepiej jakiś C 1084 albo Philipsa.



Ostatnia modyfikacja: 13.03.2009 06:28:41
[#7] Re: telewizor do Amigi

@selur, post #5

Pewnie chodzi o to żeby to było pełne EuroSCART z wszystkimi sygnałami (czyli: RGB, composite video, s-video)
[#8] Re: telewizor do Amigi

@mars, post #1

Każdy telewizor wyświetli 640x512. A czy tryb ten będzie akceptowalny jakościowo i zdrowotnie, to już inna sprawa. Startowa rozdzielczość Amigi to po prostu sensowny kompromis.
[#9] Re: telewizor do Amigi

@zyga64, post #7

Złącze SCART to tylko złącze i może ono posiadać fizycznie różne wejścia jak kolega wymienił, albo posiadać tylko część z nich. Wejście RGB daje praktycznie możliwość używania TV jako monitora RGB. Natomiast podłączanie komputera "po niskiej" (composite video) jest bardzo złym rozwiązaniem, ze względdu na fatalną jakość obrazu nieporównywalną do tego uzyskiwanego z oddzielnych sygnałów RGB.

O tu jest kabel: http://allegro.pl/item572501368_kabelek_amiga_scart_rgb_audio_super_obraz.html
Jak widać jest wtyczka video po stronie amigi i 2 chinche do podłączenia dzwięku.
Moja rada brzmi: jeżeli telewizor do Amigi to tylko współpracujący w w/w kablem.

Większość TV (jesli nie wszystkie) posiadające SCART ma wejście RGB, rzadziej zdarzają się takie z SVideo.



Ostatnia modyfikacja: 13.03.2009 14:08:13
[#10] Re: telewizor do Amigi

@C2H5OH, post #9

dziwne ale jak podepne A600 do swojego sojego soniaca przez RGB .. lataja mi pasy (tak jakby czestotliwosc cos tam szwankowala) poziome..
a jak przez CompositeVideo jest wszystko spoko i obraz jest lepszy (czytelniejszy)
probowalem z kilkoma modelami amigi

[#11] Re: telewizor do Amigi

@HOŁDYS, post #10


Czastem zdarzają się problemy. Specyfikacja uwględnia sygnał (bodaj +5V, piszę z pamięci) który powinien przełączyć OTV w tryb monitorowy, ale tu zdaje się czasem pojawiają się różnice w konstrukcjach odbiorników i czasem nie zostaje przełączony w odpowiedni tryb, co daje podobne do twoich objawów. Inną przyczyną może być uszkodzony kabel, bądź brudne niekontakujące styki. Spróbuj ręcznie z pilota, bądź przycisku na panelu sterowania TV przełączyć w tryb monitorowy i sprawdź jeszcze raz. Pozatym wtyk Scart postaraj się wepchnąć dokładnie w gniazdo.
[#12] Re: telewizor do Amigi

@mars, post #1

Zależy, jaki jest Twój zakres użytkowania Amigi. Co z Amigą (na Amidze) robisz.
Jeśli nie zamierzasz używać kart graficznych i pracujesz tylko w tybach oferowanych przez AGA, to luzakiem kupuj tani telewizor.
Polecam jakiegoś Sony Black Trinitron cztero, pięcioletniego, 21 cali. Płaski ekran, dobry balans bieli, dwa wejścia EURO "od tylca" plus wejście na czincze pod klapką na froncie. Zapłacisz za to jakieś 300 złotych. A jakość - jeśli podepniesz Amigę kablem RGB -> EURO jest doskonała. Obraz ostry jak dobra żyletka. Kontrast, nasycenie. Wszystko wręcz idealne. Na stareńkie monitory made in Philips czy Comkodore raczej bym nie patrzył. No mają już swoje lata, już te ich kineskopy swoje odsłużyły. A taki soniacz czteroletni - nie wypalony, trwały, solidny. ładnych kilka lat pracy bezawaryjnej przed nim. Zdecydowanie lepsza jakość obrazu, niż na liczącym sobie wiele, wieeeeeeeeeeele lat monitorze wyprodukowanym przez Commodore. No i ten płaski ekran masz - a Commodore tego Ci nie da, z racji archaicznej technologii

Z szacuniekm
Des
Ps. Na soniaczu black trinitron da się i w migotliwym interlace popracować, aż tak bardzo nie męczy oczu. Można wytrzymać.

[#13] Re: telewizor do Amigi

@C2H5OH, post #11

dzieki C2H5OH :) w sumie fajna ksywa jak na alkoholika.. dla nie kumatych :) BIMBER :D (alkohol etylowy)

popatrze z tym kablem moze cos byc nie tak .. bo kazdy mowi ze obraz ma byc cacy a u mnie jest "sredni" ....

[#14] Re: telewizor do Amigi

@mars, post #1

Jak masz chęć poużywać trybu interlace to polecam odpalać Amigę w NTSC.

Przy zmniejszonym kontraście da się troche przy tym posiedzieć.
Jak się ma dobry wzrok jeszcze ...

Najlepiej chyba przetestować w sklepie/u właściciela. Jeszcze mała uwaga
niektóre TV podłączone przez SCART/EURO nie pozwalają na regulacje kontrastu, nasycenia kolorów etc.


PS. Ciekawe jak Amiga spisuje się na 100Hz TV



Ostatnia modyfikacja: 16.03.2009 11:40:00
[#15] Re: telewizor do Amigi

@ede, post #14

PS. Ciekawe jak Amiga spisuje się na 100Hz TV

lataja pasy :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem