[#1] Sygnał cyfrowy VIDEO
Witam!

W Amidze są wyjścia typu digital red, blue i green, na moim monitorze CM11342 jest przełącznik analog/TTL co chyba oznacza, że można mu podać cyfrowy sygnał.

Moje pytanie brzmi, czy ten monitor obsługuje cyfrowy sygnał, jeśli tak, to gdzie można znaleźć schemat takowego kabla. Jeśli jednak nie można podłączyć takiego sygnału, to z ciekawości chciałbym wiedzieć gdzie był on używany i czy w ogóle jest jakaś zauważalna różnica pomiędzy analog i digital.

[#2] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@rafgc, post #1

Zauważalna różnica jest taka, że nie wyświetlisz więcej niż 16 kolorów :)

[#3] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@Songo2, post #2

OK. Dzięki za odpowiedź, to w takim razie jestem ciekaw do czego był stosowany ten 16 kolorowy sygnał, jakieś stare monitory tego używały, czy może coś z klasy przemysłowej?

[#4] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@rafgc, post #3

Chodziło tu o dostępne wtedy karty graficzne dla PC klasy EGA, CGA, no i 'zajebiaszczy' Herkules (odpowiednio 4, 2 i 1 bit na kolor). W latach '80 (a u nas nawet na początku '90) ludkowie z pecetami kisili 'Cegły' a jak ktoś miał 'Edzie' to był królem osiedla, hehe.

[#5] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@Songo2, post #4

Dziękuję za wyjaśnienie, teraz wszystko jasne :)

[#6] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@rafgc, post #5

Zdaje się że Commodore 128 też zapodawał po RGBI. Dało się wtedy rozdziałkę 640x200(400??) odpalić albo tryb tekstowy 80 kolumn.

[#7] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@Red_Bullet, post #6

Nieprawda.
C128 i C64 podawały w porcie video tylko sygnały composite, oraz s-video (czyli osobno luma i chroma). A na dokładkę audio. Nie było tam żadnych sygnałów RGB (ani analog, ani digital).

Sygnały Digital Video wykorzystywano w antycznych pecetowych kartach CGA. Spece w C= chcieli dać możliwość wykorzystania monitorów dla tych kart z Ami. Niestety, paleta 4096 kolorów dostępnych w każdej Ami redukuje się wtedy do szałowych 16 (tak wtedy wyglądała multimedialność w wydaniu PC: 16 kolorów i beeper :) ). Tu http://pl.wikipedia.org/wiki/CGA można podziwiać te kolory :) . Ciekawe, czy ktoś korzystał na dłuższą metę z tego rozwiązania (bo tego, że ktoś podpiął taki monitorek do ami to jestem pewien, sam bym z ciekawości to zrobił, gdybym miał taki zabytek :) ).
[#8] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@wali7, post #7

nieprawda, że nieprawda, commodore 128 posiada chip VDC który w zeleżności od wersji ma 16 kb albo 64 kb (wersja DCR lub zwykla z dolutowaną pamięcią) niezależnej pamięci. Jego wyprowadzenie zgodne jest z CGA i prawie z EGA (szczególnie jesli chodzi o wersje 64 kb). Mam nawet monitor EGA i dzialał podłączony do mojego c128. Commodorowski 1084S też oczywiscie dziala. Dodatkowo na tym złączu dostępny jest na jednym pinie monochormatyczny sygnał composite.

ps. polecam obejrzenie dema Risen from Oblivion specjalnie napisanego dla c128

[#9] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@rzookol, post #8

ech rzookol, naprawdę zły z ciebie facet ;)
najpierw mi Pega sprzed nosa sprzątnąłeś (tak tak, pamiętam) ;) , a teraz to.
Tak na serio, to chyba rzeczywiście macie rację - tam rzeczywiście jest gniazdo dla RGBI. Chociaż jak oglądałem zdjęcia obudów c128 na googlu, to te gniazda wyglądały jakoś tak topornie... C= robił to siekierą, czy może userzy sami podpinali sobie takie gniazdo do wyjścia układu wizyjnego?



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2009 19:11:27
[#10] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@wali7, post #9

układ wizyjny jest w ekranowanym module (cos jak modulator tylko, ze większe), u mnie w c128DCR gniazdko jest na plycie

[#11] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@wali7, post #9

We wszystkich C128 gniazdo RGBI (D-SUB9) jest na płycie. Kiedyś rozszerzałem C128 ze starym VDC do 64kB.
[#12] Re: Sygnał cyfrowy VIDEO

@rzookol, post #8

Risen from Oblivion widziałem i wymiata. 192 kolory na ekranie jednak robi wrażenie. Co do RGBI w C128 to jest tak jak napisałem. Mam nawet taki uber kabel podłączany do złącza A/V w C128 i RGBI. Jest tam przełącznik, którym przestawia się tryb pracy (40/80 kolumn). Gniazdo RGBI jest standardowo dostępne w każdym C128D (mam blaszaka i plastik). Z tego co kojarzę to blaszaki miały 64kB na VDC. Ale to tak OT.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem