[#1] Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?
Witam.

Mam pytanie jak zwiększyć pamięć, żeby uruchomić gry. Mam A600 z 2 MB oraz Cd -romem, dyskiem twardym. Gdy próbuję uruchomić gry z twardego to mam komunikat no free memory. Pamięć 2 mb system widzi. Problem z uruchomieniem niektórych gier. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
[#2] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@mariox5, post #1

Uruchom Amige bez s-s.
Odpowiednia obcje masz w bootmenu.
Mozna tez zrobic alternatywna s-s dla gier wymagajacych wiecej pamieci.
Chyba nie uruchamiasz gierek ktore wymagaja wiecej niz 2MB?
[#3] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@mariox5, post #1

Najlepiej dokupić RAMu (w postaci karty PCMCIA lub karty turbo).
----------------
Grać z dyskietek z odłączonym HD CD
Zabawić się z HDTOOLBoxem i zmniejszyć do minimum ilość buforów na partycję (zdaje się, że minimum to 5?). A bufory dodawać w razie potrzeby poleceniem AddBuffers.
Nie montować CD, gdy niepotrzebny - przenieść ikonę montującą CD z DEVS: DOSDrivers do SYS:Storage/DOSDrivers, wyciągnąć ikonę na blat i odpalać obsługę CD tylko w razie potrzeby.



Ostatnia modyfikacja: 18.03.2009 20:36:41
[#4] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #3

APC74 napisał(a):

> Najlepiej dokupić RAMu (w postaci karty PCMCIA

panie daj pan spokój. ostatnio widziałem cene takiej karty 512 kB - 60 zł zdzierstwo
[#5] Re: Jak zwićkszyć wolną pamićć RAM?

@QkiZ, post #4

Jesli te 60zl zalatwi problem nie startujacych gier to powiedziqal bym ze tanio.
Drogo to bedzie kupienie w tym samym celu karty turbo za kilkaset pln.

Pozdrawiam
[#6] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #3

Bufor dla danej partycji możesz również zmniejszyć (nie tylko zwiększyć) locie z cli poleceniem "Addbuffers" !!
[#7] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@BULI, post #6

Wiem o tym. Podałem po prostu wygodniejsze rozwiązanie. Zmniejszy sobie ilość buforów na stałe i będzie zwiększał za pomocą wpisu w startup-sequence, który będzie musiał zrobić tylko raz. Dzięki temu przy normalnym odpaleniu systemu będzie miał wszystko po staremu.
A gdy będzie odpalał gry bez startup-seqence nie będzie musiał pamiętać o tym, żeby za każdym razem przed odpaleniem gry wydawać poleceń
ADDBuffers DH0: -xx
ADDBuffers DH1: -xx
itd. w zależności od tego, ile ma tych partycji.

[#8] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #3

Zabawić się z HDTOOLBoxem i zmniejszyć do minimum ilość buforów na partycję (zdaje się, że minimum to 5?).


O LOOSIE !!!! nie polecam :) lepiej
po uruchomieniu bez sekwencji startowej (2 przyciski myszki przy resecie amigi)
wpisz

C:Addbuffers DF0: - 100
C:Addbuffers DH0: - 100
C:Availl

potem wejdz do lokalizacji gdzie jest gra i odpal execa

[#9] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@HOŁDYS, post #8

HOŁDYS napisał(a):

> C:Addbuffers DF0: - 100
> C:Addbuffers DH0: - 100

Z tego co mi wiadomo, to DF0: ma wartość 20 domyślnie.

> potem wejdz do lokalizacji gdzie jest gra i odpal execa

Tak bez przeglądarki i stosu TCP/IP? ;)

[#10] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #7

Mnie przekonałeś OK
[#11] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@GumBoy, post #9

Zgadza się. Domyślne wartości buforów dla DF0: i partycji formatowanych pod FFS to jakieś 20 buforów (czyli 10kB). Ale dzięki temu patentowi (AdBuffer xx: -100), nie trzeba pamiętać ile dokładnie powinieneś odjąć. Po prostu podajesz jakąś astronomiczną wartość, a AddBuffer odejmie tyle ile będzie mógł. Sam podobnie postępowałem, gdy na mojej A1200 miałem tylko CHIP i potrzebowałem tych kilku kilobajtów, bo np. PersonalPaint wywalał żółte guru.

[#12] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@HOŁDYS, post #8

C:Availl

Chyba C:Avail FLUSH jak już? Bo chyba samo Avail to tylko wyświetli info o pamięci, zaś dopiero z FLUSHem ją wyczyści? :)
Przy okazji, gdy będzie już w EarlyStartup to warto wyłączyć zbędne urządzenia, z których nie będzie się korzystać (DF0:, CC0: ). Jak przypomniał GumBoy one też swój haracz z RAM wyrywają. A skoro "walczymy" o pojedyncze bajty to te dodatkowe parę kilo również są nie do pogardzenia. :)



Ostatnia modyfikacja: 20.03.2009 14:05:16
[#13] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #11

APC74 napisał(a):

> Zgadza się. Domyślne wartości buforów dla DF0: i partycji
> formatowanych pod FFS to jakieś 20 buforów (czyli 10kB).

Partycje mają po 30 zdaje się.

> Ale
> dzięki temu patentowi (AdBuffer xx: -100), nie trzeba pamiętać
> ile dokładnie powinieneś odjąć. Po prostu podajesz jakąś
> astronomiczną wartość, a AddBuffer odejmie tyle ile będzie
> mógł.

Ale warto podać właściwe liczby nowemu użytkownikowi. Na pewno się czegoś w ten sposób nauczy.

> Sam podobnie postępowałem, gdy na mojej A1200 miałem
> tylko CHIP i potrzebowałem tych kilku kilobajtów, bo np.
> PersonalPaint wywalał żółte guru.

Ja mam pod bufory podpięty skrót klawiszowy w Magellanie. RCommand + A, wyskakuje okienko z pytaniem o napęd, później następne pytające o liczbę buforów. Bardzo wygodnie, polecam.

[#14] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #12

APC74 napisał(a):

> C:Availl
>
> Chyba C:Avail FLUSH jak już? Bo chyba samo Avail to
> tylko wyświetli info o pamięci, zaś dopiero z FLUSHem ją
> wyczyści? :)

Dokładnie. Warto flushlibs jeszcze zapuścić. Ja mam w jednym skrypcie avail flush i flushlibs.

[#15] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@GumBoy, post #13

Partycje mają po 30 zdaje się.
Przyznaję się, że nie pamiętam. Od kiedy tylko do mojej Ami zawędrowało trochę FASTu (okolice roku 1994) to pierwszą rzeczą, którą zrobiłem było odpalenie HDToolBoxa i zwiększenie ilości buforów z wartości minimalnych, jakie miałem tam ustawione do 100 na partycję i dziś już nie pamiętam co tam było początkowo. Cóż... Chyba czas na Geriavit. ;)

Ale warto podać właściwe liczby nowemu użytkownikowi. Na pewno się czegoś w ten sposób nauczy.
Słuszna uwaga.

Ja mam pod bufory podpięty skrót klawiszowy... itd.
No ja raczej nie skorzystam. Programy (no dobra, w większości są to gry), których używam na klasyku nie są aż tak wymagające, by myśleć o tych paru kB. Ale pomysł ciekawy. Ja za każdym razem wpisywałem to "z ręki", jedyne ułatwienie jakie miałem, to ikona shella wyciągnięta na blat Workbencha, w DOpusie nawet tego nie miałem, bo o ile pamiętam 2x prawy klik myszą na jego blacie wywoływało shella(?). BOSH, niewiarygodne jak wiele zapomniałem, przez te parę lat. To chyba już demencja starcza. ;)

[#16] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@APC74, post #15

APC74 napisał(a):

> Ja mam pod bufory podpięty skrót klawiszowy... itd.
> No ja raczej nie skorzystam. Programy (no dobra, w większości
> są to gry), których używam na klasyku nie są aż tak wymagające,
> by myśleć o tych paru kB.

Ale tu nie chodzi o zyskiwanie pamięci zawsze. Czasem buforów trzeba dodać, co by zwiększyć transfer i w ogóle przyspieszyć pracę dysku.

[#17] Re: Jak zwiększyć wolną pamięć RAM?

@mariox5, post #1

Przy odpalaniu bez startup-sequence pamiętaj o zastosowaniu komendy "Add36K", która zmniejsza liczbę kolorów do 2 i zmniejsza znacznie rozmiar okna CLI. Dzięki temu faktycznie masz 36KB RAMu więcej. Kiedyś przy użyciu tej komendy odpalałem The Settlers na A600 1MB chip HD (maximum mapsize=1), bez tej komendy gra nie chciała w ogóle ruszyć. Add36K o ile dobrze pamiętam jest gdzieś na Aminecie.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem