[#1] Amiga -> Scart
Witam, czy ten schemat jest poprawny? Spotkałem nieco inny schemat ale niestety nie podam linku bo zgubiłem adres. Widzę że jest napięcie 12 V więc nie chcę czegoś zepsuć podłączając niepoprawnie, dlatego pytam czy ktoś z was już próbował takiego czegoś. A może cinch - euro?
http://www.hardwarebook.info/Amiga_to_SCART

Ten jest inny: http://obrazki.elektroda.net/8_1222770384.jpg. Ktoś może zweryfikować poprawność? Na moje oko ten pierwszy jest OK ale to opinia amatora :D



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2009 13:06:43
[#2] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #1

nie wiem czy jest poprawny, ale w kazdym razie robienie kabla chinch-euro nie ma sensu, obraz krotko mowiac bedzie do dupy:)

[#3] Re: Amiga -> Scart

@Banderas, post #2

Lepiej niż przez kabel antenowy? Czy gorzej?

[#4] Re: Amiga -> Scart

@Banderas, post #2

To nie są schematy chinch euro, tylko RGB euro. Co, do jakości obrazu to powinno być lepiej od kabla antenowego. Jeśli chcesz się bawić z lutowaniem to OK. ale poleciłbym kable dostępne na znajomym portalu internetowym :)
[#5] Re: Amiga -> Scart

@BananB, post #4

A jaka to różnica? Mógłbyś mi to wytłumaczyć? ;)

[#6] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #5

Wszystko ładnie działa, bez kondensatora nawet (zrobiłem cinch - s-video).



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2009 17:05:05
[#7] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #6

Przez chinch masz zespolony sygnał wizji. Czyli synchro, kolor - wszystko idzie po jednym drucie i jest dekodowane po stronie odbiornika. Przez euro (co widać na schemacie) masz odseparowane składowe kolory (RGB) i synchro. Obraz praktycznie od razu idzie na dekoder PAL w obiorniku. Jakość obrazu jest nie do porównania. Widziałem różnicę na C= 1084s, przez composite to ciężko rozczytać co pod ikonami jest napisane. Po zakupie kabla RGB obraz jest żyletka - i jakby interlace mniej uciążliwy jest. Jako że 1084s mi się ugotował lekko, teraz używam monitora multisync - ten to miażdży wszystko.

Do A600 to bym kupił Commodore 1084s albo Philipsa CM8833-II. Można tego używać z Amigą, Commodore, konsolami a nawet tv oglądać (np. przez tuner sat). To tak tytułem OT.

[#8] Re: Amiga -> Scart

@Red_Bullet, post #7

Gwoli ścisłości - sygnał z RGB nie idzie "od razu na dekoder PAL" z tej przyczyny, że wogóle nie jest kodowany - każdy z sygnałów idzie osobnym kablem. Kodowanie do jakiegoś standardu wizyjnego polega właśnie na zespoleniu tych sygnałów w sposób zdefiniowany w ramach tego standardu. Sygnał Composite jak najbardziej jest kodowany i stąd dysponując starym telewizorem Secam z wejściem composite otrzymamy po podpięciu np. A1200 obraz czarno-biały, jeśli jest w nim złącze RGB (i przez nie podpięliśmy Ami), to obraz będzie kolorowy.
[#9] Re: Amiga -> Scart

@wali7, post #8

Ja mam w telewizorze marki Trilux 3 tryby AV: AV-S, RGB i S-VHS. Z tyłu jest jedno wejście s-video i euro. Dlaczego są te 3 tryby a nie dwa, i dlaczego po podłączeniu Amigi do s-video otrzymuję obraz na AV-S i S-VHS?

[#10] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #1

Schemat na elektrodzie jest zły (niekompletny).
Chociaż na niektórych TV może działać.
Ten drugi jest ok (sprawdzone na A500).
[#11] Re: Amiga -> Scart

@stachu100, post #10

Dzięki! Tylko gdzie ja dorwę wtyczkę 23 pin? detektyw

[#12] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #11

w każdym sklepie elektronicznym cena 2 zl :D

[#13] Re: Amiga -> Scart

@WoYtEk, post #12

Jeśli tak, i jeśli daje to lepszy obraz niż i tak dobre połączenie cinch - s-video... To spróbuję :D

[#14] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #1

Czy ten schemat na hardware book jest w 100% poprawny? Po zbudowaniu kabelka wg. owego schematu dostaję na wyjściu czarny ekran . Nieważne czy podłączam sprzęt do TV, czy do monitora LCD z tunerem - brak obrazu. Czy spotkaliście się z czymś takim wcześniej ? Może "coś" jeszcze trzeba podpiąć w kabelku aby wreszcie zobaczyć łapkę żebraczkę :) ?

Za wszelkie sugestie byłbym wdzięczny

ps. jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby i w TV i panelu LCD zamontowane było wybrakowane Eurozłącze.

[#15] Re: Amiga -> Scart

@MarX, post #14

Na A500 podłączonej do LCD z tunerem ten kabelek działa na 100%.
http://www.hardwarebook.info/Amiga_to_SCART

Może coś nie tak połączyłeś (j też za 1 razem źle podłączyłem i miałem czarny obraz, dopiero jak rozebrałem kabelek jeszcze raz to znalazłem MOJĄ pomyłkę).
I nie zapominać o rezystorach (ja dałem 220Ohm zamiast 1kOhm i też działa).
Polecam powtórne sprawdzenie, najlepiej z omomierzem.

Pozdrawiam,
Stanisław
[#16] Re: Amiga -> Scart

@stachu100, post #15

Dzięki za rady, dzisiaj sprawdzę jeszcze raz czy niczego nie pominąłem w trakcie procesu produkcyjnego :)

[#17] Re: Amiga -> Scart

@MarX, post #16

Ten kabelek ze strony Hardwarebook dziala na pewno, mialem taki.
Drobna uwaga, nie wszystkie telewizory mają wejscia sygnalow RGB na eurozlaczu, pozostaje wtedy tylko sygnal Compsite, niektore telewizory nie przelaczaja sie automatycznie po podaniu napiecia na 8 pin eurozlacza, trzeba wtedy nacisnac przycisk AV na pilocie lub na telewizorze jesli jest.

[#18] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #9

Dlatego 3 tryby bo na zlaczu euro przesylane sa rozne sygnaly
1. Composite
2. RGB
3. S-VIDEO

teraz w zaleznosci od tego co jest podlaczone do telewizora mozna wybrac odpowiedni tryb. To normalne ze czasem obraz widac na roznych trybach.

[#19] Re: Amiga -> Scart

@MrBooger, post #18

Aha! Więc RGB to jest sygnał tak jakby S-video ale dostarczany kablem Euro?

[#20] Re: Amiga -> Scart

@jaa2, post #19

No nie zupelnie jest to tak jakby, zarowno RGB jak i S-video oraz Composite sa przesylane w eurozlaczu, to ze jest osobne gniazdko S-video to tylko powiedzmy ulatwienie, nie potrzeba wtedy przejsciowki Euro - S-video.
Sygnal RGB sklada sie z:
1. sygnalu R
2. sygnalu G
3. sygnalu B
4. sygnalu synchronizacji

sygnal S-video sklada sie z:
1. sygnalu Chrominancji
2. sygnalu Luminancji ktory zawiera w sobie rowniez synchronizacje.

sygnal Composite sklada sie z:
1. sygnalu który zawiera w sobie zarowno dane o kolorach jak i synchronizacje

Jesli np. komputer daje sygnal tylko w RGB to po podlaczeniu do telewizora ktory niema wejscia RGB na eurozlaczu, to obrazu nie bedzie.
Natomiast sygnal Composite bedzie widoczny zarowno w trybie Composite jak i S-video, tylko ze w trybie S-video nie bedzie kolorow.

niewiem czy to zrozumiale, nie mam zadatkow na nauczyciela :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem