[#1] Amiga 2000 reanimacja
Witam serdecznie wszystkich Amigowców!

Mój problem - jak w temacie, mianowicie reanimacja ami2k

dostałem od kumpla bebechy ami bez obudowy, za to z:
zasilaczem
1x ks 1.3 ami500
1x ks 1.3 ami2000 - czy między nimi jest jakaś różnica?
1x ks 2.0 ami2000

1x kontroler scsi A.L.F.3 rev 4 + tasma scsi na 2 urządzenia
(aktualnie przełożona do mac performa 450)
1x taśma scsi na jedno urządzenie

jakieś rozszerzenie pamięci 4mb z możliwością rozszerzenia do 8mb - chyba do ami

+ jeszcze jedno rozszerzenie pamięci - chyba też do ami

+ karta graficzna i dźwiękowa w jednym.

jako klawiaturę mam zamiar wykorzystać klawiaturę a500 z demobilu, szczegóły już znam.

i teraz meritum sprawy:
- czy istnieje możliwość instalacji kontrolera IDE na slocie ISA od starego pieca, bo dysku scsi luzem nie posiadam, a te które mam chodzą moich Macach.
- czy z dysku ata na ta takim kontrolerze da się wystartować ami
- czy fdd od a600 podejdzie do a2000 i ew czy ks a600 pójdzie z płytą a2000.

mam w swoich zbiorach kilka wraków ami 500 i 600 (nie do uratowania) i bardzo chciałbym mieć choć jeden sprawny sprzęt.

ps: jak dorwę cyfrówkę postaram się zrobić zdjęcia kart rozszerzenia pamięci i morze ktoś je zidentyfikuje.

Z góry dzięki

b!NmoDeR

[#2] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #1

Flop będzie działał. Skąd jesteś ? Mógłbym Ci pomoc zreanimowac sprzet.

[#3] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #1

binmoder napisał(a):

> Witam serdecznie wszystkich Amigowców!
>
> Mój problem - jak w temacie, mianowicie reanimacja ami2k

A masz jakąś Amigę 2000 ?

> dostałem od kumpla bebechy ami bez obudowy, za to z:
> zasilaczem
> 1x ks 1.3 ami500
> 1x ks 1.3 ami2000 - czy między nimi jest jakaś różnica?
> 1x ks 2.0 ami2000
>
> 1x kontroler scsi A.L.F.3 rev 4 + tasma scsi na 2 urządzenia
> (aktualnie przełożona do mac performa 450)
> 1x taśma scsi na jedno urządzenie
>
> jakieś rozszerzenie pamięci 4mb z możliwością rozszerzenia do
> 8mb - chyba do ami
>
> + jeszcze jedno rozszerzenie pamięci - chyba też do ami
>
> + karta graficzna i dźwiękowa w jednym.

Graficzna i dźwiękowa w jednym ? to chyba nie do Ami.

> jako klawiaturę mam zamiar wykorzystać klawiaturę a500 z
> demobilu, szczegóły już znam.
>
> i teraz meritum sprawy:
> - czy istnieje możliwość instalacji kontrolera IDE na slocie
> ISA od starego pieca, bo dysku scsi luzem nie posiadam, a te
> które mam chodzą moich Macach.
> - czy z dysku ata na ta takim kontrolerze da się wystartować
> ami

Jakiekolwiek karty w slocie ISA może wykorzystać tylko sprzętowy
emulator PC posiadający mostek to slotów ISA.

> - czy fdd od a600 podejdzie do a2000 i ew czy ks a600 pójdzie z
> płytą a2000.

Flop od A600 powinien działać, kickstart też tylko po co skoro podobno masz 2.0 do A2000.

> mam w swoich zbiorach kilka wraków ami 500 i 600 (nie do
> uratowania) i bardzo chciałbym mieć choć jeden sprawny sprzęt.
>
> ps: jak dorwę cyfrówkę postaram się zrobić zdjęcia kart
> rozszerzenia pamięci i morze ktoś je zidentyfikuje.

Zdjęcia rób w takiej rozdzielczości coby się dało napisy na płytkach odczytać.

Pozdrawiam
[#4] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Hubez, post #2

Okolice Bielska Podlaskiego na podlasiu (Bliski wschód :D).
Obejrzałem płytę a2000 i ma przypaloną ścieżkę do jednego slotu :( ale to nie problem bo po przełożeniu kartu scsi do następnego dioda power świeci :) .

a tak na marginesie to nie jestem do końca pewien działania fdd z a600 bo dyskietki w formacie ami dostane dopiero w przyszłym tygodniu, więc jak coś to flop z jakiegoś 286 będę przerabiać.

[#5] Re: Amiga 2000 reanimacja

@RadoslawF, post #3

grafika i dźwięk w jednym i do ami bo w ami działa ze starym monitorem vga

jest zamontowana, patrząc z przodu, po lewej od zasilacza takie dwa krótkie sloty. zdjęcia zrobiłem, jak znajde chwile czasu to wrzucę na stronkę i rzucę linki.

oznaczenia na płytkach:

pierwsza: RWB RB 0311 A A z prockiem XYLINX XC2064-70 PC68C X3724M9050E i MICROCHIP 27C128 -20/P9105 CDA

druga: KOUWELL KR513A KW 001 650

[#6] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #1

- /czy można użyć kontroler ISA.../ karty w slocie ISA Ami 2000 są niewidoczne dla Amigi. Zostały one stworzone na potrzeby sprzętowego emulatora PC w czasach, gdy Commodore usiłował znaleźć miejsce dla Ami w biurach. Istnieją karty (np. Crosslink - http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=351 ) łączące obydwie magistrale (znaczy ZorroII i ISA) i umożliwiające używanie kilku (dosłownie) kart ISA dla których napisano sterowniki. Jednak te karty są b. rzadkie, a osiągi takiej konstrukcji będą raczej mizerne (brak obsługi DMA). Jeżeli musisz użyć IDE, to szukaj kontrolera IDE dla A2000 (jest kilka modeli). Zdecydowanie najlepiej (i najtaniej) znaleźć jakiś dysk SCSI 50 pin (bywają na Allegro) i wykorzystać ten kontroler co go masz. Dodatkowo możesz podpiąć CD-ROM (nawet pod systemem 1.3 - sprawdzałem).
- /czy da się wystartować.../ nie ma to sensu. A jak już piszemy o bootowaniu, to gdybyś zdecydował się na kupno kontrolera ATA, to upewnij się, że umożliwia autoboot (np. popularny BSC Tandem nie jest bootowalny)
- /czy da się użyć flop od A600/ w zasadzie każdy flop od Amigi pójdzie w innej (jedynym wyjątkiem są flopy z Escomowej A1200). Niektóre amigowe flopy są grubsze i mogą się nie zmieścić w obudowie, ale akurat Amigi 2000 ten problem nie dotyczy.

Większość chipów A2000 i A500 jest taka sama, więc można z powodzeniem traktować A500 jako bazę części zamiennych dla A2000. Jedynym problemem może być Agnus 8375 występujący w ostatnich seriach A500 (chyba tylko tych opartych na płycie A500+), który ma odmienne obłożenie pinów i nie pójdzie w żadnej A2000. Agnusy do wersji 8372 (czyli od większości A500) powinny działać jak trzeba.
[#7] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #5

jeżeli ta "karta graficzna" pokazuje obraz "żebrzącej łapki" (kick1.3) lub "miliona dyskietek wpadających kolejno do jednej stacji fdd" (kick 2.0 i wyższe) to jest to scan doubler wpięty do tzw. Video slotu. Urządzenie to przetwarza obraz PAL z chipów ami na standard VGA.

działanie jakiejkolwiek karty garficznej pod ami wymaga instalacji odpowiedniego oprogramowania, bez tego system jej nie widzi i nie generuje ona żadnego obrazu...

co nie oznacza, że Scandoubler się nie przyda... przyda się i to nawet bardzo :)



Ostatnia modyfikacja: 03.05.2009 19:41:15
[#8] Re: Amiga 2000 reanimacja

@wali7, post #6

Dzięki chłopaki. Może ktoś kojarzy te rozszerzenia pamięci? bo ja o nich nic wygrzebać na necie nie mogę. A jak nie to pozostaje mi metoda prób i błędów

:D

[#9] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #8

Daj zdjęcie.

[#10] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Hubez, post #9

zdjęcia Kart

http://binmoder.net23.net/web_images/ami2.jpg

pierwsza: RWB RB 0311 A A z prockiem XYLINX XC2064-70 PC68C X3724M9050E i MICROCHIP 27C128 -20/P9105 CDA

http://binmoder.net23.net/web_images/ami4.jpg

druga: KOUWELL KR513A KW 001 650

Zdjęcia wyszły jakie wyszły ale lepszej cyfry i tak bym dzisiaj nie znalazł.

Może ktoś coś takiego już widział..

[#11] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #10

tu znajdziesz informacje o swoich kartach: http://www.amiga-hardware.com/

[#12] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Hubez, post #11

Dzięki. Bardzo ciekawa strona, jednak nie znalazłem tych kart.
Kolega powiedział ze były na nich kiedyś naklejki z oznaczeniami producenta
jednak po leżakowaniu w garażu poodpadały.
Twierdzi ze przynajmniej ta większa na 100% jest od ami.

Teraz drugie pytanie: Jaki WB dla ks2.0 (37.175 się wyświetla po odpaleniu)

Chcę kupić WB tylko nie wiem jaki dokładnie powinien być. A nie chciałbym kupić czegoś co nie będzie dobrze współpracować i czy AmigaOS pójdzie bez dodatkowych dopałek i jaka wersja to powinna być?

[#13] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #12

Możesz też poszukać tu: http://amiga.resource.cx/ (chociaż BBAH jest większa). Dosyć dziwne że nie znalazłeś kart, bo zdecydowana większość jest na BBAH.

Dla Kicka2.0 najnowszym obsługiwanym systemem jest OS2.1.


Oglądnąłem zdjęcia - ta mała karta to jakaś karta do PC - ma krótkie (8 bit) złącze ISA. Co do długiej nie wiem - nie widać za bardzo złącza, złącze Zorro2 ma 100 pinów. Ten duży układ na karcie to prosty FPGA - może pełnić różną rolę. Duża ilość takich samych kości sugeruje, że karta ta może być rozszerzeniem pamięci (karty SCSI miewały często również funkcję rozszerzenia pamięci). Widać też jakby Eprom - więc jeśli to SCSI, to pewnie tam jest driver i kod autobootujący. Co do innych funkcji karty to trudno powiedzieć (bo widać tylko jej część).



Ostatnia modyfikacja: 04.05.2009 11:14:32
[#14] Re: Amiga 2000 reanimacja

@wali7, post #13

Po oględzinach wychodzi że to karta amigi 2x50 styków. Dzięki.

A co do stronek ze sprzętem dla amisi to ciężko znależć karty po oznaczeniach z PCB.
Jak wspominałem wcześniej nalepek producenta już nie ma.
Ale jak będzie chodzić to wpakuje 16 brakujących kostek i będzie 8MB :D.
Czy jest możliwość sprawdzenia Tej karty bez dyskietki?
Czy istnieje możliwość podglądu sprzętu tak jak w biosie na piecu?

Co do kontrolera SCSI to mam A.L.F.3 rev 4 i nie widać na nim rozszerzenia pamięci.

Dzięki za wszystko

ps: ma ktoś morze odsprzedać dysk scsi 50pin poniżej 1GB?



Ostatnia modyfikacja: 04.05.2009 12:41:11



Ostatnia modyfikacja: 04.05.2009 12:44:02
[#15] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #14

Mam taki dysk (Seagate), nawet z tasiemką.
Info na maila.
[#16] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #14

Jesteś pewien, że dysk musi być poniżej 1 GB? Ja miałem w A2000 dysk 2 GB i było OK (kontroler GVP)
[#17] Re: Amiga 2000 reanimacja

@wali7, post #16

Chodzi o to że w razie potrzeby mógłbym ten dysk wykorzystać w Mac Performa 450, ale mój system (7.5.5) nie chciał widzieć większych dysków niż 1gb,
a przy okazji myślę że będzie to tańsze rozwiązanie jeśli dysk będzie mały.

Poza tym nie mam zamiaru pchać w ami nie wiadomo jakich pieniędzy, przynajmniej dopóki nie przekonam się co komputer potrafi.

Reanimacja tego sprzętu to raczej sztuka dla sztuki, ja jestem zwolennikiem starych MAC'ów z systemami do 7.5.5 nowsze, gdzie już na płycie siedzi PPC to nie moje klimaty.

Ami zawsze chciałem mieć, przygodę z komputerem zaczynałem od c64c, którego zresztą odbudowuje razem z a2000 i Shneider PCW8256 joyce.

Nie jestem, nie byłem i raczej nie będę prawdziwym amigowcem, raczej zostanę tak jak do tej pory, pasjonatem starych komputerów.

[#18] Re: Amiga 2000 reanimacja

@binmoder, post #17

Jak jesteś miłośnikiem starych makówek, to i A2000, z twardym dyskiem i rozszerzoną pamięcią powina przypaść Ci do gustu. Ale ciut pieniążka będziesz jednk musiał wrzucić w ten interes... Chociaż... Skoro masz kontroler SCSI, trochę ramu, i - zdaje się - scandoubler, no to tylko do kupy poskładać i heja
Proponowałbym jeszcze kick 3.0 i 2 mega czipu. I można się świetnie bawić.

Z szacunkiem
Des
Ps. Czegoś takiego, jak BIOS w PC nie ma, znaczy - w tym sensie nie ma, że kostka kickstartu w Ami (taki w sumie odpowiednik, choć nie do końca, pecetowego BIOS-u) nie pozwoli Ci na podgląd zainstalowanego sprzętu przed załadowaniem systemu.

[#19] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Des, post #18

w kick 3.0 byla opcja podgladu zainstalowanego sprzetu, w kazdym razie jedyne opcje z "biosu" mozna zobaczyc trzymajac oba przyciski myszy wcisniete przy zalaczaniu komputera, albo odrazu po resecie.

[#20] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Banderas, post #19

Tak, ale nie zobaczy nazwy sprzętu a cyferki.

[#21] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Hubez, post #20

No właśnie. Dlatego napisałem, że to nie do końca tak, jak w piecu. To, co się zobaczy trzymając wciśnięte klawisze mychy przy starcie, nie jest rózwnoznaczne z tym, co pokaże BIOS pieca.

Z szacunkiem
Des



Ostatnia modyfikacja: 04.05.2009 18:09:02
[#22] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Des, post #21

jakby bios peceta pokazywał rodzaj włożonych kart...
[#23] Re: Amiga 2000 reanimacja

@wali7, post #22

No nie pokazuje. Ale i tak więcej się można z niego dowiedzieć, niż z amigowego bootmenu. Co oczywiście nie znaczy, że pecetowa filozofia sprzętu jest lepsza.
Inna po prostu. Ale dla kogoś, kto obyty z makówka, nie powino to być żadnym problemem/zdziwiniem/niesmacznym zaskoczeniem.

Z szacunkiem
Des

[#24] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Des, post #23

Compaqowskie BIOSY pokazują jakie karty PCI/AGP są włożone (graficzna, sieciowa, etc.). Można im poprzydzielać przerwania.
[#25] Re: Amiga 2000 reanimacja

@zyga64, post #24

Ano... I ta ukochana zabawa w walkę z konfliktami sprzętowymi. Bo jedna karta drugiej karcie w drogę włazi. Błeee... W Klasycznej Amidze, ze slotami Zorro i ich genialną filozofią (AUTOCONFIG, - czyli coś, co wiele lat po Zorro próbował robić windozowy "plug&play"), tego problemu nie masz. Dwie rózne karty graficzne możesz mieć i spoko (o ile sterowniki na to pozwalają). Na poziomie sprzętowym zero spinów. Tu wyraźnie widać wyższość Zorro nad PCI.

Z szacunkiem
Des

[#26] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Des, post #25

PCI też ma autoconfig, problemy z konfliktami dotyczyły przede wszystkim ISA i jej pochodnych. Zresztą w PC też mozna mieć kilka kart graficznych.
[#27] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Des, post #18

Właśnie o to chodzi, że PC w samym swoim założeniu jest już skaszaniony, bo " jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego ." taka moja filozofia, a używam bo niestety tylko taki sprzęt służy w rodzinie wszystkim. Pamiętam jak sprawiłem sobie pierwszego MAC, a starszy zapytał czy jest na to jakieś oprogramowanie i czy da się zainstalować windows... myślałem że padnę...

Ami dzisiaj uruchomiłem, i tym razem zamiast fioletowego screenu z milionem połykanych dyskietek wyskoczył mi szary ekran z prośbą o login. zamurowało mnie normalnie. jak się okazało wyświetla się tylko jak mam wrzucony kontroler dysku.

Co do tego "biosa" to wejdę jak w myszce wymienię mikrostyki.
Dostałem dziś trackball do ami firmowany ALFA DATA. i w nim też mikrostyki do wymiany.

Jeszcze tylko klawiaturę złożyć, chociaż z tym też są problemy bo ta od a500 nie chodzi w a2000 chyba ze powinienem sygnał RESET podłączyć może do masy?

czy ktoś robił juz taką przeróbkę i mógłby napisać co i jak lub link do schematu rzucić? Od razu zaznaczam że mam opisy pinouts z a500 i a2000.

ps: Naprawdę zaczyna mnie to na poważnie wciągać :D

[#28] Re: Amiga 2000 reanimacja

@wali7, post #26

Nie, no weź... Ja nie jestem nawiedzony, na PC obrażony nie jestem, na PC pracuję zawodowo, Amigę kocham, ale milością rozsądną. No ale bez jaj - windozowy pulg and play porównujesz z możliwościami autoconfigu Amigi?

Z szacunkiem
Des

[#29] Re: Amiga 2000 reanimacja

@Des, post #28

Nie chodzi o plug and play tylko o specyfikację i mozliwości sprzętowe magistrali PCI (używanej zresztą w klasycznych ami jak również w modelach aspirujących do miana "nowej amigi"). Analogiczne rozwiązania amigowe były sporo wczesniejsze, ale chcąc wykazać wyższośc Ami nie szukajmy nieaktualnych danych :)
[#30] Re: Amiga 2000 reanimacja

@wali7, post #29

No i tu trzeba właśnie sprawiedliwość oddać - Analogiczne rozwiązania amigowe były sporo wczesniejsze (...). W tym właśnie sprawy sedno, że wcześniejsze. Dziś to już mało ważne, prehistoria. Niemniej fakty są, jakie są.


Z szacunkiem
Des



Ostatnia modyfikacja: 05.05.2009 03:43:57



Ostatnia modyfikacja: 05.05.2009 03:44:41
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem