[#1] Dalsze problemy z A2000 :(
Witam ponownie szanownych kolegów!

Jak w temacie: dalsze problemy z moją a2k mianowicie flop nie działa :(.
Uprzedzę jednak cześć odpowiedzi: sam FDD jest sprawny - działa w mojej uratowanej A600.

I teraz najważniejsze pytanie: który układ a500/a2000 odpowiada za FDD? Podejrzewam to to właśnie on jest uszkodzony.

Prosiłbym o szybką odpowiedź

[#2] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #1

Ale czy sprawdzales z ta sama tasma sygnalowa ? Uklad nazwany Paula jest odpowiedzialny za dzwiek i flopa



Ostatnia modyfikacja: 13.05.2009 18:47:01
[#3] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@PrzemasIII, post #2

Tak sprawdzałem w sumie na trzech taśmach: z a500, z a600 i z a2000.
W a600 wszystkie chodzą. WB wczytuje, dyskietki dają się formatować itd.
Jutro spróbuję podmienić układ.

I przy okazji pytanie poza wątkiem: czy z a600/ a2000 będzie współpracować IOMEGA ZIP100 na LPT?

[#4] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #3

Co do obsługi flopa, to jak juz pisał przedmówca, za część odpowiada Paula, ale także Gayle (sygnał _mtr0), oraz obydwa układy CIA (spora część sygnałów sterujących: _selx, _side, _rdy .... i wiele innych). Więc w razie czego masz więc co najmniej 4 duże układy na liście podejrzanych.


Z tego co pamiętam, to ZIP na LPT nie pójdzie na Ami.
Na IDE i SCSI tak (zwłaszcza na SCSI, gdzie piszesz mountlistę i powinno działać, z IDE nie obejdzie się pewnie bez patchowania SCSI.device).



Ostatnia modyfikacja: 14.05.2009 09:07:06
[#5] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@wali7, post #4

Dzięki za info. PAULA już wymieniona, ale dalej to samo.
Do zipa znalazłem schemat adaptera i sterownik.
Co do SCSI to w a600 nie ma, a szkoda bo wtedy bym dysk do a2000 sobie na niej przygotował.
Teraz myślę o zakupie kontrolera scsi do pc i instalację systemu pod UAE na fizycznym dysku.
Chyba że jest możliwość zabootować amige z cd-rom scsi, ale wtedy trzeba wypalic płytkę startowa dla ami.
Czy to w ogóle jest możliwe na PC?

[#6] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #5

Są jeszcze przelotki scsi-ide.

[#7] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #5

A czy przypadkiem na plycie A2000 nie ma zworki odpowiedzialnej za identyfikacje stacji DF0, DF1?
Kick 1.3 nie potrafi wystartowac ze stacji innej niz DF0 i dlatego moze Amiga nie "widzi" stacji.

ZIP pod LPT zadziala. Mam nawet taki wynalazek podpiety do Ami. Sterownik jest na Aminecie (ppazip)



Ostatnia modyfikacja: 14.05.2009 21:49:57
[#8] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@Norbert, post #7

Ten sterownik już mam, wykonałem adapter wg schematu z archiwum, zmodyfikowałem dyskietkę WB 2.1 dorzucając sterownik i poprawione mountlist.jedyny problem w tym że muszę wyciągac a600 z obudowy że
Zworkami pobawię się jutro.
prosze jeszcze raz o odpowiedz na pytanie: Czy a2000 zabootuje z cd-rom scsi? Mam w niej KS 2.0

[#9] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #8

To czy zabootuje zależy od sterownika w romie karty np. scsi w kartach blizzardPPC umożliwia zabootowanie z płyty CD, zostaje ona napędem logicznym SYS: - jesli zawiera katalogi s, c, libs.... to wszystko dzieje się jak w przypadku twardego dysku. A jak jest w przypadku Twojej karty - nie wiem. Pomysł z użyciem karty SCSI w PC i spreparowanie bootowalnego dysku pod WinUAE wydaje się sensowny.
[#10] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@wali7, post #9

Kontroler licytuję, bo nie tylko moja ami ma SCSI, Maczki też posiadają to cudo. chciałem spróbować z cd - przyznam się - ściągnąłem nawet bootowalne iso aos4.0 do celów testowych. ale wolałbym przygotować sam taką płyte w oparciu o WB2.1 niestety nigdzie nie pisze jak to zrobić. Myślałem o stworzeniu tego w UAE ale nie wiem jak to w systemie poustawiać :( , jaki sterownik nagrywarki użyć, jak wykonać bootujący obraz iso samemu, z zawartości dysku w UAE.

[#11] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #10

UAE czy WinUAE?

Różnica jest zasadnicza. jesli pracujesz pod np. Ubuntu, to masz przesrane. Możesz popykać w gierki proste i tyle.

WinUAE emuluje Ami praktycznie na 100%. Linuxowe wersje emulatora są biedne i smutne. Dziwi mnie to niezmiernie, boć przecież Linux z natury swej bliższy Amiga OS, niż Łindołsy.

Z szacunkiem
Des

[#12] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@binmoder, post #10

sorry, ale nie rozumiem twojej wypowiedzi...

- co oznacza "kontroler licytuję, bo nie tylko moja ami ma to cudo" - rozczarowałeś się i sprzedajesz go na Allegro, czy może kupujesz własnie. A może licytujesz kontroler do PC? Jeśli na którymś z twoich maków jest w E-UAE, to spokojnie powinno się dać przygotować ten dysk na maku
- iso AOS4.0 nic ci nie da, bo ten system wymaga Amigi z PPC, tam są zupełnie inne binarki. Gdybyś nawet jakimś cudem przygotował dysk z plikami z tego systemu, to i tak A2000 nie ruszy na tym.

Co do przygotowania UAE, to w instrukcji masz opisane jak ustawić emulator. Ogólnie musisz sobie przygotować konfigurację UAE z grubsza taką jak ma A2000 (powiedzmy 1 MB Chip, 1 MB Fast i Kick2.0), umożliwić UAE bezpośredni dostęp do dysku SCSI który ma wylądować w Ami (ten dysk musi być widoczny w systemie-hoście, czyli tym pod którym odpalasz UAE, sformatowany nie musi być, następnie trzeba skonfigurować UAE tak, aby miał bezpośredni dostęp do niego - patrz instrukcja UAE). Teraz odpalasz UAE z obrazu dyskietki WB2.1. Po odpaleniu AmigaOS uruchamiasz program partycjonujący (nie wiem jaki jest w OS2.1 - pewnie HDToolBox) z ustawionym tooltype "device=". Powinien pojawić się twój dysk (możliwe, że będzie trzeba odczytać jego parametry - jest stosowna opcja w programie), partycjonujesz go (upewnij się, że pierwsza partycja jest bootowalna). Po reboocie emulowanej Ami powinieneś zobaczyć na WB ikonki utworzonych partycji. Formatujesz jest systemowym programem formatującym i kopiujesz jak leci zawartość dyskietki WB2.1 (na przykład poleceniem "copy df0: all").
Tak spreparowany dysk powinien odpalić się po włożeniu do twojej A2000. Jeśli się nie odpali, to możliwe są trzy przyczyny:
- coś ustawiłeś nie tak (niewłaściwy filesystem, niebootowalna partycja systemowa, zły układ katalogów systemowych)
- twój kontroler nie jest autobootowalny
- twój kontroler nie obsługuje standardu RDB
Ostatnie dwie opcje dotyczą sprzętu i wtedy najlepiej znaleźć inny kontroler. Gdy kontroler nie obsługuje RDB (niektóre kontrolery obsługują dyski w niestandardowy, wymyślony przez producenta sposób), można znaleźć oryginalny zestaw dyskietek dla tego kontrolera, odpalić system z dyskietki na prawdziwej Ami (może być inna A2000, oczywiście z przełożonym kontrolerem), odpalić program partycjonujący producenta kontrolera. Spartycjonować, skopiować pliki systemowe.... cieszyć się uruchomionym sprzętem :)
[#13] Re: Dalsze problemy z A2000 :(

@Des, post #11

WinUAE - używam kilku systemów operacyjnych: Dos 6.22, Win98, WinXP, Ubuntu, Mandriva 2006, MacOS 7.5.5, zależnie od potrzeb na kilku komputerach. Emulatorów - tylko i wyłącznie w WinXP.

wali7 licytuję kontroler SCSI do PC, bo przecież w a2000 już mam, a Mac Performa 450 i Performa 650 mają je w na płycie głównej, przy czym 650 ma jeszcze IDE. Jak miałem padnięty flop od maca to pod Emulatorem instalowałem na niego system na dysku IDE. Więc myslę ze problemów nie powinno sprawić instalowanie WB na dysku SCSI pod UAE, przy czym mam zamiar użyć konfiguracji A500 z KS2.0 + 1MB Chip.

Przy okazji na Macach nie Emuluje żadnych sprzętów - ilość ram w obydwóch m68k mi na to nie pozwala (pierwszy 2MB, drugi - 2MB)



Ostatnia modyfikacja: 15.05.2009 12:36:19
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem