[#1] HDD, CD i karta sieciowa
Witam.

Od tygodnia walczę z tematem podpięcia HDD i CD do Amigi. Zakupiłem sobie Hard Disk Kit 2,5"->3,5", taśma, napęd dysk i heja. Po załączeniu zasilania jedyny efekt jaki uzyskałem to animacja dyskietki. Przestawiałem zworki, zmieniałem taśmy, zmieniałem napędy cd i nic. Efekt zawsze taki sam. Jak odłączę CD to system startuje. Czy problemem może być łatany system??? Mam mapowany rom, scsi.device i fastfilesystem. Nie wiem czy ma to znaczenie.

Drugi problem to karta sieciowa 3com 3c589. Przy uruchamianiu karty wyskakuje mi komunikat "can't reset card". Czy to wynik błędu w złączu PCMCIA o którym kiedyś czytałem? Zaznaczam że czytnik CF na PCMCIA działa bez zarzutu.

Pozdrawiam

[#2] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Red_Bullet, post #1

A spróbowałeś zrobić reset po ukazaniu się animacji z dyskietką? Czasem to pomaga.

[#3] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Red_Bullet, post #1

Jakie zasilanie?

[#4] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Red_Bullet, post #1

[#5] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@11MASTEr, post #3

Zasilanie to zasilacz AT 200W od pieca z dorobionym kablem do Amigi. Raczej nie jest to problem zasilania (chyba). Co do resetu po uruchomieniu, też to przerabiałem. Nawet mam odcięty 1 pin od taśmy (reset) i dalej to samo. Z tego co pamiętam z zamierzchłych czasów mojego amigowania, to nie wszystkie hdd i cd ze sobą współpracowały. Ta możliwość też odpada bo sprawdzałem na 2 dyskach i na 3 napędach. Jak jest na taśmie HDD i CD to nic nie startuje (nawet nie widzi w boot menu dysku), jak odłączę CD to idzie. Paranoja.

[#6] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Red_Bullet, post #5

Uruchom komputer z dyskietki
Sprawdz czy widac urzadzenia pod scsi.device. Jakie device obsluguje CD ?
Czy sam CD jest widziany przez system?
Czy ustawiales zworki na SELECT CABLE?
Polozenie urzadzen na tasmie tez ma znaczenie.
[#7] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Norbert, post #6

Tu się pojawia problem, bo stacja jest martwa. Co mnie w sumie nie dziwi jak na 15-to letni sprzęt. Co do kolejności urządzeń to podłączyłem tak jak miał znajomy czyli Amiga->HDD->CD. Zworki ustawiałem na HDD master-CD slave, HDD cable select, CD cable select oraz HDD master-CD cable. Spróbuję zamienić miejscami dysk z napędem, ale najpierw muszę poszukać dłuższej taśmy. Ta którą mam jest zwyczajnie za krótka. Jeszcze jedno czy użycie taśmy 80-cio żyłowej zakłóca w jakiś sposób pracę urządzeń? Czy jest traktowana jak zwykła 40 żył. Z tego co kojarzę to kontroler w Ami działa w trybie PIO-0 a 80-tki używa się do PIO-5 bodajże.

Edit: O geniuszu złośliwy. Podłączyłem Amiga->CD->HDD i działa! Dysk na master CD na cable select. Dzięki za podpowiedź.



Ostatnia modyfikacja: 21.05.2009 20:47:50
[#8] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Red_Bullet, post #7

Red_Bullet napisał(a):

> Tu się pojawia problem, bo stacja jest martwa. Co mnie w sumie
> nie dziwi jak na 15-to letni sprzęt. Co do kolejności urządzeń
> to podłączyłem tak jak miał znajomy czyli Amiga->HDD->CD.
> Zworki ustawiałem na HDD master-CD slave, HDD cable select, CD
> cable select oraz HDD master-CD cable. Spróbuję zamienić
> miejscami dysk z napędem, ale najpierw muszę poszukać dłuższej
> taśmy. Ta którą mam jest zwyczajnie za krótka. Jeszcze jedno
> czy użycie taśmy 80-cio żyłowej zakłóca w jakiś sposób pracę
> urządzeń? Czy jest traktowana jak zwykła 40 żył. Z tego co
> kojarzę to kontroler w Ami działa w trybie PIO-0 a 80-tki używa
> się do PIO-5 bodajże.
Taśmy 80'siatki nie włożysz do portu PIO0- fizycznie.

>
> Edit: O geniuszu złośliwy. Podłączyłem Amiga->CD->HDD i działa!
> Dysk na master CD na cable select. Dzięki za podpowiedź.
Widocznie coś z tym przeciętym pinem 1 było nie tak - tzn. przecięty w złym miejscu.

[#9] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@11MASTEr, post #8

To że taśmy 80 żyłowej nie da się podłączyć to fakt. Jeden z pinów jest zaślepiony. Co do mojej taśmy, to przecięta żyła (czerwona) jest zaraz przy wtyczce do przelotki 2,5"-3,5". Tak naprawdę to nie wiem czy w przelotce jest ten pin po stronie gniazda 3,5". Miałem w życiu 3 przelotki (wszystkie z drugiej ręki) i w żadnej nie było tego pinu. Kiedyś dyski nie startowały tak szybko jak dziś i Amiga nie zawsze po resecie widziała dysk. Przecięcie tej żyły rozwiązywało problem od ręki. Taki sam efekt dawało odcięcie pinu w przelotce. W moim wypadku problemem była kolejność urządzeń na taśmie. W mojej wcześniejszej Ami, którą miałem 10 lat temu, kolejność była Ami->HDD->CD. U znajomego tak samo. Czemu w teraz HDD z CD musi być zamienione - nie mam pojęcia. Ważne że działa. Jutro sobie przylutuję kabelek CDAudio do AudioOut w Amidze i mogę sobie na luzie słuchać płyt CDDA na Amidze.

Pozdrawiam

[#10] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Red_Bullet, post #7

Red_Bullet napisał(a):


> taśmy. Ta którą mam jest zwyczajnie za krótka. Jeszcze jedno
> czy użycie taśmy 80-cio żyłowej zakłóca w jakiś sposób pracę
> urządzeń? Czy jest traktowana jak zwykła 40 żył. Z tego co
> kojarzę to kontroler w Ami działa w trybie PIO-0 a 80-tki używa
> się do PIO-5 bodajże.
>

jak wcisniesz to mozesz uzywac w niczym to nie przeszkadza. dodatkowe zyly to i tak masa, ma to na celu tlumienie zaklocen. a uzywa sie do UDMA-66 i wyzej. PIO tego nie wymaga, PIO-5 tym bardziej bo to jest standard uzywany tylko w kartach CF
[#11] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@Valwit, post #10

Valwit napisał(a):

> Red_Bullet napisał(a):
>
>
> > taśmy. Ta którą mam jest zwyczajnie za krótka. Jeszcze jedno
> > czy użycie taśmy 80-cio żyłowej zakłóca w jakiś sposób pracę
> > urządzeń? Czy jest traktowana jak zwykła 40 żył. Z tego co
> > kojarzę to kontroler w Ami działa w trybie PIO-0 a 80-tki
> używa
> > się do PIO-5 bodajże.
> >
>
> jak wcisniesz to mozesz uzywac w niczym to nie przeszkadza.
> dodatkowe zyly to i tak masa, ma to na celu tlumienie zaklocen.
> a uzywa sie do UDMA-66 i wyzej. PIO tego nie wymaga, PIO-5 tym
> bardziej bo to jest standard uzywany tylko w kartach CF

Wisz niegdy się nie wgłębiałem w temat, ale jest ataka sprawa, że końcówki taśm 80pin sa kolorowe. Z tego wynika, że są predefiniowane do podłaczenia z określonym ustawieniem urządzenia czyt. master/slave.
Już nie pamiętam, ale szara master; niebieska slave (lub odwrotnie:)). A skoro ustawień master/slave dokonuje się zwierajc odpowiednie piny to w tych predefiniowanych wtyczkach moze czegoś brakować. Jak pakowałem je do faty to faktycznie gniazdjka miały braki - widoczne gołym okiem.
Ale to czysta teoretyka. Fakt faktem, że fata i urzadzenia działaja poprawnie.

[#12] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@11MASTEr, post #11

podepnę się pod temat: czy taka karta na Ami600HD będzie działać
http://www.allegro.pl/item631259240_3com_karta_sieciowa_16bit_nowka_do_kazdego_laptopa.html
[#13] Re: HDD, CD i karta sieciowa

@QkiZ, post #12

Niestety nie bedzie dzialac. Ponizej podaje liste dzialajacych kart ze sterownikiem 3c589d.device:

3Com 3C562
3C562B
3C562C
3C562D
3C563B
3C563C
3C563D
3C589
3C589B
3C589C
3C589D

3Com Megahertz 3C3FEM556C
3CCE589EC
3CCE589ET
3CCEM556
3CCEM556B
3CXE589D
3CXE589EC
3CXEM556

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem