[#1] Mało pamięci graficznej
elo.. mam w swojej ami łącznie ok 10 mb pamięci..


8mb fastu
1.8 pod klapką
no i 512kb chip:(

w niektórych grach pod whdload wywala mi za mało pamięci, czy da się jakoś zamienić jakąś część fastu na pamięć graficzną??

moja ami to 500 kick 2.0 System to Workbench 2.1

niestety SystemPatch nie cyka tutaj na tym systemie..
a FBlit nic nie powoduje..



Ostatnia modyfikacja: 22.05.2009 13:41:37
[#2] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #1

AdamZeku napisał:

> w niektórych grach pod whdload wywala mi za mało pamięci, czy
> da się jakoś zamienić jakąś część fastu na pamięć graficzną??

Nie sądzę.
> moja ami to 500 kick 2.0 System to Workbench 2.1

A500 czy A500+? Zresztą po co Ty używasz WHDLoad na A500??

[#3] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #1

Amigę można oszukać, że część pamięci chip to FAST, jest program na aminecie do tego, zdaje się fakemem, ale pamięci Fast już nie przydzielisz jako CHIP, bo tylko procesor ma do niej dostęp.


Sprawdź, czy na tym rozszerzeniu pod klapką nie ma jakiejś zworki, która odpowiada za tryb pracy pamięci np 1Mb chip + 0.8Mb SLOW, możesz zrobić fotkę tego rozszerzenia?

[#4] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #1

Najprostszym sposobem, wyprubowanym przezemnie i dzialajacym na A1200, bylo podlaczenie karty graficznej na sloty zorro, obraz byl wtedy na karcie graficznej i na monitorze a pamiec chip byla wtedy wyswietlana jako wolna.

Ale raczej w tym przypadku najtanszym rozwiazaniem bedzie odpalanie gier bez sekwencji startowej, po prostu z dosa, u mnie na 1200 dobrze dzialal jeszcze degrader add44k... i chyba komenda "avail flush" dawala jeszcze male oczyszczenie pamieci i kilka kilo wolnego miejsca.

[#5] Re: Mało pamięci graficznej

@OSH, post #2

jakby była 500+ to tak bym napisał..
a właśnie po to używam whdload aby nie używać dyskietek..

no nic zobaczę jeszcze te rozszerzenie..
[#6] Re: Mało pamięci graficznej

@Koyot1222, post #4

Z szacunkiem, ale co Ty czlowiekowi piszesz o przygodach z kartą graficzną, skoro on ma problem z mocno klasyczną A500?

Jeśli się nie mylę, to "zmuszenie" kawalka pamięci fast do "udawania" kawałka pamięci chip jest awykonalne. Znaczy - pałętają się po Aminecie takie różne partyznanckie sposobiki, ale nigdy nie działa to tak, jak prawdziwa pamięć czip. Zdaje się, że softowo nic tu nie wydumasz. A500 z urody swojej ma tyle czipu, ile ma. I jedynie na poziomie hardware można to zmienić. Szkoda zdrowia i czasu na kombinowanie.

Klaniam się pogodnie
Des
Ps. Bajdelejem - to każda ami klasyczna ZAWSZE ma za mało pamięci chip. Czasami, choćby czowiek na głowie stawał, miał tak, jak ja mam - 64 mega ramu i kombinowal z "pamięcia wirtualną", choćby przy pomocy zabytkowego, ale dobrego programu "GigaMem", to i tak, przy poważniejszych zabawach z ImageFX wyskoczy komunikat o braku pamięci. Ot, taka drobna upierdliwość Amigi



Ostatnia modyfikacja: 22.05.2009 20:05:55
[#7] Re: Mało pamięci graficznej

@Des, post #6

a no mam problem. inaczej nie zakładałbym tego tematu
[#8] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #7

sprawdz czy rozszerzenie nie ma zworki lub przelacznika SLOW/CHIP
[#9] Re: Mało pamięci graficznej

@abcdef, post #8

dokladnie jezeli nie zdobadz rozszerzenie pod klapke ktore na 100% bedzie widziane jako chip

[#10] Re: Mało pamięci graficznej

@PrzemasIII, post #9

Tiaaaa... Bo takie uklady dające 2 mega czipu dla A500 na ulicach sie poniewierają... Zdobądż, powiadasz. Ale gdzie i za ile? 2 mega czipu dla A500 to nie taka prosta sprawa, niestety.

Szacun
Des

[#11] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #7

Mówiłem Ci że masz sprawdzić, czy nie ma zworek na tej pamięci pod klapką, jak nie ma to załatw sobie zwykłe rozszerzenie 512kb a to 1.8mb sprzedaj, znikną ci problemy z większością gier WHDLOAD, 9Mb to i tak bardzo dużo.

Fastu się nie da przypisać jako chip, bo kości graficzne nie mają dostępu do tej pamięci, jedynie dałoby się to rozwiązać stronicując chip w pamięci FAST (tak jak dodatkowe 64kb w Commodore 128 ), tylko, że musiałoby się to odbywać sprzętowo, bo programowo na pewno powodowałby spowolnienia przez ciągłe przepisywanie danych chip->fast;fast->chip.

W niektórych 500 można dolutować sobie 512kb chipu do płyty głównej, pamięci ponoć można wylutować z starych kart graficznych na ISA, tutaj coś po tym wspomniano:
http://www.savel.org/old/amiga/upgrade.html



Ostatnia modyfikacja: 23.05.2009 07:16:42
[#12] Re: Mało pamięci graficznej

@Des, post #10

Aby A500 mogła obsłużyć 2 MB chip ram musi posiadać Fat Agnusa potrafiącego zaadresować tę ilość ramu. W praktyce tylko A500 zbudowane na bazie płyty A500+ (rev. 8) i tym samym wyposażone w Agnusa 8375 potrafią obsłużyć 2 MB chip ram. Podejrzewam, że jesli dorzucić takiej Ami drugie 0.5 MB chip ram na płycie, ustawić zworki jak trzeba, to bezproblemowo wykorzysta rozszerzenie o 1 MB chip ram dedykowane A500+. Można też nalutować dodatkowe kostki na te na płycie i mieć 2 MB chip ram on-board (była o tym niedawno dyskusja na PPA).
Starsze rewizje płyt A500 mają Agnusa widzącego 1 MB, więc w praktyce pozostaje szukać rozszerzenia wyposazónego w nowszego Agnusa. Nie są to zbyt popularne gadżety.
[#13] Re: Mało pamięci graficznej

@wali7, post #12

Chyba ze rozszerzenie ma adapter agnusa

[#14] Re: Mało pamięci graficznej

@PrzemasIII, post #13

no przecież to napisałem w przedostatnim zdaniu - z tym, że nie chodzi tylko o adapter, tylko o całego Agnusa plus adapter
[#15] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #1

Teraz dopiero zauważyłem, że masz tylko 512 kb chip ram - sprawa jest prosta, bo sporo da rozszerzenie już do 1 MB - najpierw sprawdź, czy twoje rozszerzenie slow ram nie ma jakichś zworek przestawiających część tej pamięci jako chip ram. Jeśli nie, to najprościej dokupić (za grosze na Allegro) rozszerzenie slow ram o 0.5 mb, przestawić 2 zworki na płycie głównej (opisy dostępne w sieci - jeśli nie znajdziesz, pisz tutaj) i cieszyć się 1 MB chip RAM. To, że będziesz miał w sumie mniej ramu to żadna strata, bo i tak masz 8 MB fastu, a w zamian zyskasz w prosty sposób 1 MB chip ram. Możliwe nawet, że nie musisz wymieniać rozszerzenia, a ami jakoś sobie poradzi (chociaż na więcej niż 1 MB chip ram nie liczyłbym, chyba że masz płytę rev. 8 i Agnusa 8375).



Ostatnia modyfikacja: 23.05.2009 14:05:39
[#16] Re: Mało pamięci graficznej

@wali7, post #15

elo... niestety w pon. wieczorem będe chacie i diopiero wtedy sprawdzę tą zworkę.. zobaczę mam tesh zwykłe rozszerzenie o 512kb i się okaże .. na razie thenx..
[#17] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #16

Moja pamięć to Gigatron 1.8mb .. nie widzę tam żadnych zworek ale przy kabelkach do wyłącznika jest jeden wolny pin..

http://img29.imageshack.us/my.php?image=052509170830.jpg
[#18] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #17

to ta karta.
http://amiga.resource.cx/exp/minimax
[#19] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #17

Jeśli nie ma zworek, to pozostaje ci tylko albo dolutować pamięć do płyty głównej lub włożyć dodatkowe 512 chip zamiast tego 1.8 SLOW. Ja na amidze 600 z 1mb chip i 5.5Mb fastu uruchomiłem praktycznie wszystkie gry whdload, które miałem na dysku. Pamięć SLOW ci raczej nie będzie potrzebna, bo działa tak wolno jak chip i na dodatek kości specjalizowane nie mają do niej dostępu.

Ciekawi mnie tylko, czy są jakieś zworki na płycie głównej, które pozwalają przełączać tryb pracy rozszerzenia pamięci.

Co to są za kabelki te 2 niebieskie i biały?

[#20] Re: Mało pamięci graficznej

@Norbert, post #18

prawie, nie mam napisu ani MiniMax ani ww plus.. układ scalaków jest inny, zresztą widać na focie, brak tam również zworek..

a niebieskie kabelki idą do przycisku on off..
pin pomiędzy nimi pozostaje wolny..

druga wtyczka wychodzi do adaptera pod Gary-ego..
[#21] Re: Mało pamięci graficznej

@rafgc, post #19

Lepszym rozwiązaniem jest przestawienie zworek tak, aby pamięć "pod klapką" mapowana była jako chip ram. W przypadku wlutowania kostek w płytę tracimy zegar czasu rzeczywistego z rozszerzenia (nie wiem czy wszystkie płyty - rev. 8 posiada miejsce na RTC... no ale trzeba go wlutować).
Co do zworek, to są to dwa (opisane) punkty lutownicze w okolicach Fat Agnusa. Zresztą można znaleźć opis na Aminecie: http://aminet.net/search?name=chip&path[]=docs/hard
[#22] Re: Mało pamięci graficznej

@wali7, post #21

a konkretnie zworki JP2 .. 5 min roboty :))

jesli nie ma konfigurowalnego rozszerzenia (tak jak moje z Elboxu 2 MB ) ..
FatAgnus wywali blad.. (nie uruchomi sie amiga)
musi miec dodatkowy chip nakladany pod uklad Gary
Moj Elbox 2 MB w zaleznosci jak nacisne myszke lub fire przy resecie mam
0.5 CHIP + 1.8 SLOW
1 MB CHIP + 1.5 MB SLOW
0.5 CHIP + 0 SLOW


mam druga A500 wlutowalem sobie dodatkowe uklady CHIP z innej amigi i zwarlem JP2 .. ma 1 MB CHIP + 512 Slow .. + 8 MB FAST MEGA RAM HD :) WHDLOAD zasuwa slicznie (lepiej niz na A600)

w Amidze musisz miec rev 6A i fat agnusa 8372



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2009 16:03:15



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2009 16:03:56
[#23] Re: Mało pamięci graficznej

@HOŁDYS, post #22

a wiec jest tak, ten niby to wylacznik, kiedy jest od Amigi odlaczony moj GVP A500 HD+8, w jednej pozycji robi mi z rozszerzenia CHIP ( calego ) wyswietla mi sie ponad 3 mb?, natomiast w drugiej SLOW.. i wszystko fajnie tylko jak podlacze kontroler to ta pierwsza pozycja nie dziala, albo wali mi obraz i amiga sie wiesza..
[#24] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #23

żadna Amiga nie potrafi obsługiwać 3 MB chip ram
[#25] Re: Mało pamięci graficznej

@wali7, post #24

tyle to ja wiem dlatego postawiłem znak zapytania.. wrzucę zaraz fotę..

http://img190.imageshack.us/i/060309231743.jpg/

a może mylę pojęcia CHIP a pamięć graficzna..



Ostatnia modyfikacja: 03.06.2009 23:27:34
[#26] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #25

Gdy Amiga nie ma karty graficznej, to chip ram pełni rolę pamięci graficznej, rozumujesz więc dobrze.
Za to na tej belce widzę 0,3 MB, a nie 3 MB :)
[#27] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #1

to zainstaluj starego fASTERblIT i CGXAGA

http://aminet.net/package/util/boot/fbl66
po ilosci pobran widac malo kto o nim wie

CGXAGA dziala tez na starych kosciach
tylko nie czasem tego z pakietu CGX ;)

[#28] Re: Mało pamięci graficznej

@wali7, post #26

.. o fak.. Ale cymbał hehe fakt.. to pewnie po tym winiaczu, na ślepiach zero więcej widziałem.. dzieny spróbuję jeszcze tego softu.. ale to dopiero w pon.. pozdr
[#29] Re: Mało pamięci graficznej

@AdamZeku, post #28

to jest 300 kb a nie 3 MB :)) od razu zobaczylem ,.. na belce masz podana wartosc w bajtach

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem