[#1] Mysz PS2 wiesza się w A1200
Po wielu bojach udało mi się otrzymać przelotkę do podłączenia myszy PS2, do Amigi. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jeden mały feler - mysz optyczna, którą podpiąłem do Ami lubi się powiesić przy pierwszym uruchomieniu Ami - przyciski działają ale wskaźnik przesuwa się o kilka pikseli i dalej nie chce "iść" za cholerę. Gdy wyciągnę wtyczkę z gniazdka i włożę z powrotem działa bez problemów - mogę resetować Amigę itd. aż do czasu wyłączenia i ponownego uruchomienia Ami. Wtedy przeważnie znowu się wiesza...
Jest na to jakiś sposób? Może jakiś program, który robi reset myszki?

[#2] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@APC74, post #1

A jaki to interfejs - Mroocheck? Musisz zainstalować odpowiednie sterowniki myszy! Miałem kiedyś "Mruczka" i po zainstalowaniu sterowników z dyskietki działał prawidłowo.

Oto link jakbyś nie miał tych sterowników (jest to strona ze sterownikami do produktów ELBOXu):

http://www.vesalia.de/files/mroocheck.lha



Ostatnia modyfikacja: 03.06.2009 21:25:17
[#3] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@APC74, post #1

A jaki posiadasz interface myszy PS2?
[#4] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Minniat, post #2

@Minniat, @Norbert
Na pewno nie jest to mruczek. To samoróbka/noname.

[#5] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@APC74, post #4

W dokumentacji ps2m pisało, ze taka sytuacja ma miejsce gdy mysz jest "cianka", albo gdy wyprudukowano stara wersje hardwera. Czyli wniosek sprawdź inną mysz.

[#6] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@APC74, post #4

Ale która samoróbka, bo są dwa interfejsy:

http://aminet.net/package/docs/hard/mouseps2

i ps2am.

[#7] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@rafgc, post #6

Ps2am może być na jednym z dwóch układów: PIC16F84 lub PIC16F628 (ten ostatni interface nie zawiera oscylatora kwarcowego). Większośc tych układów wykonywano na 16F84, bo jest dużo bardziej dostępny. Według dokumentacji akurat ta wersja może się zawieszać. Pomóc może powtórne włączenie myszki w interface... albo kupno takiej, która ma mniejsze tendencje do zwieszek. Albo kupno/zrobienie innego interface.
[#8] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #7

Ze swojej strony dodam, że warto zanabyć coś co się zowie Zorro PS/2. Jest takie cudo na Allegro w cenie ok. 35PLN. Mam ten interfejs już kilka miesięcy i nie było z nim żadnych problemów. Przetestowany z myszkami A4Tech, Genius i Razer. Wszystko śmiga jak trzeba. Za te pieniążki to nawet się nie ma co zastanawiać.

[#9] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Red_Bullet, post #8

Ja zrobiłem dwa identyczne interface ps2am na PIC16F84 (jeden dla mnie, drugi dla sirLucasa), u mnie działa super, sirLucas pisał mi, że przywiesza mu się od czasu do czasu (chociaż testowałem ten egzemplarz u mnie i działał... może od samej ami też to jakoś zależy?).
Teraz chcę zrobić wersję na 16F628 - niestety, ten programator z aminetu nie chce mi zaprogramować ani zwykłej wersji tego układu, ani A. Póki co kupiłem na Allegro programator specjalnie dla 16F628. Jak do mnie dotrze, to ponowię eksperymenty.



Ostatnia modyfikacja: 06.06.2009 12:54:27
[#10] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #9

ja mam na F84 zwykly i SMD, bez kwarca, myszki mam logitecha (rozne) i nigdy bnie bylo problemow
[#11] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Valwit, post #10

F84 chyba nie obsługuje rolki. Dobrze mówię? Ten pic jest chyba sporo tańszy od F27/8 Ma to sens w wypadku Amig o nizszych numerach. Tam praktycznie rolki sie do niczego nie wykorzystuje.





Benedykt Dziubałtowski

[#12] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@11MASTEr, post #5

Podłączyłem 2 inne myszy optyczne - bez zmian.

[#13] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@rafgc, post #6

Nie wiem. Ja tego nie robiłem, a rozebrać cholery się nie da bez uszkodzenia.

[#14] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Valwit, post #10

Zdaje się F84 wymaga zewnętrznego taktowania.
A co do przywieszania się, to jak pisałem, nie zauważyłem czegoś takiego u mnie, zgłaszał mi problemy sirLucas (wymieniliśmy m.in. myszkę, ale niewiele pomogło). Sam autor ps2m pisze w dokumentacji o problemach z firmware dla F84, a poprawionych w firmware dla F628 (stąd sądzę, że wykonanie układu na F628 powinno rozwiązać problemy, jeśli wystąpiły).
[#15] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

Mam na F84 i rolka też działa.

[#16] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #14

wali7 napisał(a):

> Zdaje się F84 wymaga zewnętrznego taktowania.

tylko nie mow tego moim przelotkom bo przestana dzialc :)

benedykt: rolka dziala
[#17] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Valwit, post #16

A robiłeś/ktoś robił to według jakiegoś ogólnodostępnego schematu, czy to produkt komercyjny?
[#18] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #17

wali7 bardzo Ci lobię. Wiesz spoko gość z Ciebie. Kurtkę mi nawet odesłałeś. Ale ostatnimi czasy trapi Cię dziwna choroba, Nie doczytujesz wątków. Raz w moim nie doczytałeś i pytałeś o to co już było napisane teraz też. Było już pisane, że to noname zrób to sam :)


wali7 martwimy się o Ciebie wszyscy wracaj do nas :)



Benedykt Dziubałtowski

[#19] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #18

Nie, nie Benedykcie, tak mnie nie zrobisz ;)
Prawdą jest, że ostatnimi czasy czytam wątki dosyć pobieżnie (zna ktoś sklep gdzie można kupić wolny czas? Dobrze zapłacę! :) ), ale w tym konkretnym wątku Valwit nie napisał, który interface ma zrobiony. A z tego co pamiętam, to PS2M w wersji z PIC16F84 zawiera KONIECZNIE oscylator, a więc Valwit musi dysponować innym układem. Stąd jestem zainteresowany, bo ten nieszczesny oscylator trzeba za każdym razem upychać między nóżkami IC (PS2M jest tak prosty, że spokojnie można go zrobić na pająka i np. zalać klejem), pozatym istnieje potencjalny problem zwieszek układu. A PIC16F84 to układ tani, łatwo dostępny, a do tego świetnie się programuje z poziomu DevPICa dla Amigi.

PS. A kurtkę odesłałem, bo nie chciała mi się załączyć do maila (jakiś skaszaniony ten program pocztowy w Operze :) )... a nie chciałem ryzykować twojej choroby (i ew. utraty mocy twórczych) w tegoroczne czerwcowe zimno. Brrrrr



Ostatnia modyfikacja: 06.06.2009 22:48:41
[#20] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #19

@walli7

OK

@All
Też mnie interesuje sprawa działania układu bez oscylatora. Studiując archiwum ps2m wychodzi na to że on być musi. Z tego co też pamiętam tam właśnie pisało o tym, że nie działa rolka. Chyba, że źle pamiętam Jutro przejże to jeszcze raz bez zapałek na powiekach,


Benedykt Dziubałtowski

[#21] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #17

robilem wedlug schematu w archiwum. patrzylem wlasnie na schematy i faktycznie 84 wymaga oszylatora, ja wiem ze nie uzywalem takowego. jak tylko wykombinuje jak sprawdzic cze w takim razie faktycznie mam 84 to dam znac. nietsty nie mam szans na sprawdzenie bo w ami mam zalana epoksydem kosc, a druga przlotka jest w a600 dosc daleko stad :/
[#22] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

khmm bylo napisane ! :P

[#23] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

tu jest schemacik bez zewnetrznego oscylatora
http://www.bneven.com/mouseps2.html
3 przyciski , bez obslugi rolek



Ostatnia modyfikacja: 06.06.2009 23:54:02
[#24] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Valwit, post #21

ok. przy opkazji naprawy udalo mi sie ustalic ze nie wiem na 100% jaka jest kosc w a1200. za to na pewno jest kwarc. jest pod plytka dlatego nie pamietalem ze jest bo go nie widac.

sorry za wprowadzenie w blad :)
[#25] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@Norbert, post #23

Dzieki za schemat (jakos wcześniej przeoczyłem Twój post) :)
Układ ma podobny stopień komplikacji do ps2m i chociaz zawiera wiecej biernych elementów (oscylator tworzy w nim układ RC), to powinno się je łatwiej upchać "na pająka" od rezonatora kwarcowego.
Spróbuje go zrobić :)
[#26] Re: Mysz PS2 wiesza się w A1200

@wali7, post #25

ja wiem? kwarc mozesz miec na kabelku nawet, zaden problem, a jest zdecydowanie stabilniejszy



Ostatnia modyfikacja: 24.06.2009 23:46:47
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem