[#1] Głowice w FDD
Witam.

Mam takie szybkie pytanie. Czy w FDD w Amidze (w moim przypadku jest to Mitsumi) głowica górna i dolna wygląda tak samo? Dolna u mnie to takie białe "coś" z czarnym paskiem (patrząc od frontu napędu). Górna natomiast to tylko kawałek drutu przykryty fragmentem plastiku w kształcie litery H. Znalazłem ostatnio dyski z modami które popełniłem kilka(naście) lat temu i chciałem to odzyskać dla potomnych. Popatrzyłem w kilku innych stacjach (padliny z pc) i głowice są mniej więcej zbliżone kształtem i wyglądem. Czyżby to oznaczało że górna głowica jest u mnie fizycznie uszkodzona? Da się podmienić głowice od jakiejś pecetycznej stacji? Głowice są podłączone dwoma taśmami 4pin, więc od tej strony podłączyć się da. Jeżeli prądy dla głowicy są takie same to może to ruszy, w przeciwnym razie "kupa". Może ma ktoś stację na wierzchu i mógłby zerknąć jak to wygląda.

Pozdrawiam

[#2] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #1

Da się przełożyć. Napięcia są takie same - przecież PCtowe FDD działają w Amidze. Znajdź tylko podobny model (żeby głowica pasowała do ramienia), albo wymień cały układ (głowice + ramiona).

[#3] Re: Głowice w FDD

@APC74, post #2

Przerzuciłem już kilka sztuk stacji. Wymiana samej głowicy jest co najmniej trudna gdyż wystarczy inaczej wypozycjonować głowice i już stacja nie czyta dysków. Przełożenia samego ramienia też nic nie da, bo w amigowej stacji ramiona mają inną długość. Zdarzają się też przypadki że głowica ma napęd po drugiej stronie (chodzi o przekazywanie napędu z silnika krokowego). Pozostaje mi tylko szukać napędu od pc który da się przystosować do pracy z Amigą. Szkoda, myślałem że uda się zachować "oryginalność" całej konstrukcji. Ze stacją od pc na bank trzeba będzie coś podpiłowywać czy przycinać.

[#4] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #3

Każdy napęd FDD z PC podłączany do standardowego kontrolera FFD da się przystosować do pracy z Amigą w prosty sposób.




Benedykt Dziubałtowski

[#5] Re: Głowice w FDD

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

Zapewne masz na myśli przerobienie taśmy. Przerabiałem kiedyś ten temat, ale wyniki nie były zadowalające. Dla mnie istotna jest obsługa dysków NDOS. Był w ACS kiedyś schemat takiej przeróbki. Fajnie to działało, ale po jakimś czasie dioda (1N4xxx chyba) ulegała przepaleniu. Cały czas dochodzi jeszcze kwestia dopasowania napędu do obudowy Amigi. Jak nie znajdę napędu typowo amigowego, to będę kombinował ze stacją od pieca. Kwestia znalezienia takiej w której da się "przezworkować" odpowiednie sygnały, bez kombinowania z taśmą.

[#6] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #5

Daj mocniejszą diodę na 1000v. Jedyne co musisz przerabiać to przycisk. Przerobienie kabla 5 minut roboty, przedniego przycisku 10 minut. Całość po zamontowaniu w Amidze wgląda jak oryginał. Ja wywaliłem wszystkie stacje oryginalne jakie były moich Amigach. i zastąpiłem flopami PC Teraz wszystko działa jak złoto :)


Jeśli nadal się upierasz przy zworkowaniu flopa to daj znac na priva mam taką stację.



Benedykt Dziubałtowski

[#7] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #3

Red_Bullet napisał(a):

> Przerzuciłem już kilka sztuk stacji. Wymiana samej głowicy jest
> co najmniej trudna gdyż wystarczy inaczej wypozycjonować
> głowice i już stacja nie czyta dysków.

Nawet gdybyś miał fdd od innej Amigi jako "dawcę organów" niewiele Ci to da bo problemem jest właśnie to ustawienie jednej głowicy względem drugiej. Kilkanaście lat temu gdy jeszcze miałem A500, miałem ten problem, fdd nie chciała mi czytać dyskietek nagranych u kolegi. Nie udało mi się tej głowicy ustawić do tych dyskietek za to wiele godzin zajęło mi ustawienie pierwotnego położenia głowicy (oczywiście nie miałem żadnych przyrządów oprócz śrubokręta). No ale kto by wówczas pomyślał, że można by przerobić dowolną stację od pc...

[#8] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #5

Przecież niedawno był wątek z PDF do konfiguracji różnych stacji od PC tutaj:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=65624&t=65624

Po przestawieniu zworek w satcji dysków nie będziesz musiał przerabiać taśmy, bo stacja będzie działać w 100% zgodnie z tą amigową ( no może oprócz dyskietek HD).

[#9] Re: Głowice w FDD

@rafgc, post #8

Wszystko pięknie, tylko taki patent nie pójdzie na stacji Samsunga SFD-321B. Muszę trafić stację z tych opisanych w PDFie (z którym zapoznałem się zanim założyłem ten wątek).

[#10] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #9

Tu jest rozwiązanie problemu.
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/tepe/samsungsfd312b.jpg
[#11] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #5

Dark_luke ma rację. Ten sposób jest świetny. Działa z NDOS i jest łatwy do zrobienia. Polecam

[#12] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #9

Red_Bullet napisał(a):

> Wszystko pięknie, tylko taki patent nie pójdzie na stacji
> Samsunga SFD-321B. Muszę trafić stację z tych opisanych w PDFie
> (z którym zapoznałem się zanim założyłem ten wątek).
>
>

Dark_luke napisał(a):

> Tu jest rozwiązanie problemu.
> http://www.pitsch.de/stuff/amiga/tepe/samsungsfd312b.jpg

Ściemniasz Red_Bullet bo linki do tej niemieckiej strony podawałem ja w tamtym wątku, gdybyś dokładnie przeczytał to znalazłbyś to co Ci zapodał Dark_luke :P

[#13] Re: Głowice w FDD

@Madman, post #12

Może i podawałeś, ale ja się ich nie dopatrzyłem (jeżeli mówimy o tym samym wątku). Niestety okazało się że obydwa Samsungi które miałem to padaki. Dorwałem teraz NEC FD1231H, ale nie ma do tej wersji opisu. To nie ta http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm#A4 wersja. U mnie jest scalak 52 nóżki i nie ma zwory JA1. Generalnie cały layout pcb jest zupełnie inny. Może ma ktoś info na temat tego napędu. Chyba że nie da się go przerobić.

[#14] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #13

a probowales ze modyfikowana tasma sygnalowa?
[#15] Re: Głowice w FDD

@Norbert, post #14

Samsunga udało mi się przerobić. Działa bez problemu. Ból jest taki że nie da się zamknąć obudowy, ale i tak strugam sobie obudowę desktop do A1200 więc to nie jakiś wielki problem. Dzięki za tego linka. Bez niego bym sobie nie poradził, a sam bym tego w sieci nie wyszperał.

[#16] Re: Głowice w FDD

@Dark_luke, post #10


Czy ktoś zna niemiecki? Bo google translate się poddało na wyrazie: umlöten.
[#17] Re: Głowice w FDD

@C2H5OH, post #16

przelutować
[#18] Re: Głowice w FDD

@Valwit, post #17

A mógłbyś przetłumaczyć całość?
[#19] Re: Głowice w FDD

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Benedykt Dziubałtowski napisał(a):

> Daj mocniejszą diodę na 1000v.

napiecie nie gra roli w tym wypadku, spala sie od zbyt duzego pradu. wiec zamiast zwyklej diody na 0.1 A kup mocniejsza, 0.25 albo 0.5A :)
[#20] Re: Głowice w FDD

@Norbert, post #14

Ja to pytanie zadałem i odpowiedział mi na nie.

@Valwit

Ja używam diód 1000V 1 Amper śmiga aż miło. Zero stresów problemów.



Benedykt Dziubałtowski

[#21] Re: Głowice w FDD

@C2H5OH, post #16

Po naszemu i w krokach:

1. Przelutuj zworę DS1 na DS0 (ta pod pomarańczową taśmą na fotce),
2. Przelutuj zworę z DC na RDY,
3. Do pola DC od strony scalaka, przylutuj przewód do 2 pinu złącza stacji.

Przewidywany czas operacji 15 minut (bo ciężko oporówką-samoróbką elementy SMD odchodzą).

[#22] Re: Głowice w FDD

@Red_Bullet, post #21

Ja jednak wolę przeróbkę na taśmie. Szybko sprawnie i bezstresowo. Mi to zajmuje 5 minut, Przerobienie przedniego przycisku koło 15.



Benedykt Dziubałtowski

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem