[#1] Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.
Witam!
Nie jestem starym Amigowcem, a tylko wielbicielem starych komputerów. Podkreślam że zostałem wychowany na architekturze DOS/Win95, bądź co bądź, mam mało doświadczenia z Amigami (ale z C64 mam więcej :P) .
Właśnie wpadłem na pomysł kupna Amigi 500+. Koleś od którego kupuje chce 40 zł za komputer z walniętą stacją dysków. I tu mam pytanko: czy taka stacja z 3,5" na ATA/IDE pójdzie na tym komputerku? I następne pytanko - jaki tu potrzeba dysk i czy pójdzie na nim Workbench 3.1?
Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Warto kupić ten komputer, bo podkreślam, jeszcze go nie mam na stanie?
Pozdrawiam.
MJG_1
P.S Jestem softwarowcem, piszcie jaśniej, bo niektórych rzeczy nie rozumiem... może przez wzgląd że mam jeszcze 14 lat ;p.
[#2] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

Niektóre stacje od pc da się zmusić żeby działały z Amigą. Na necie jest tego trochę. Wystarczy wpisać w google producenta i model stacji oraz słowo kluczowe Amiga. Jeżeli idzie o dysk (domyślam się że chodzi o twardziela) to sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. A500/500+ nie miały wbudowanego kontrolera HDD. Można nabyć takie ustrojstwa, ale ciężko je trafić i są drogie. Z reguły taki kontroler można rozbudować o pamięć Fast. Najczęściej spotykany w Polsce był chyba MegaRamHD z Elsatu. Co do WB3.1 to raczej wypadałoby wyposażyć się w Kickstart 3.1 (kości rom).

Czy warto kupić? Na to pytanie musisz sobie już sam odpowiedzieć. Moim zdaniem jeżeli chcesz się pobawić trochę Amigą to lepiej kupić Amigę 1200. Dlaczego? 2MB pamięci fabrycznie (A500 0,5MB, A500+ 1MB - z tego co pamiętam), kości graficzne AGA, wbudowany kontroler IDE/AT-BUS oraz ogromne możliwości rozszerzania komputerka (od zwykłego Fastu po karty z procesorami PPC). Amiga 500(+) to klasyczny sprzęt, ale rozbudowanie go to koszty i czas poświęcony na poszukiwaniu rozszerzeń.

[#3] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

Kup tą A500+ ,potem ewentualnie dobrze wyczyść, sprzedaj na allegro, dołóż parę groszy i kup A1200 :)

A500+ to sprzęt dla koneserów ;)

Ewentualnie rozejżyj się za A600, tam też łatwiej o zamontowanie dysku twardego. No i ten niepowtarzalny design.



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 21:15:47
[#4] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

Hmm wychowany na Dos/Win95 ? A piszesz głupoty stacja 3,5" na ATA/ IDE ? Rany jurek to już przesada. IDE to standard nie do dyskietek a dysków twardych CD DVD. Temat ostatnio był wałkowany na forum przeróbka stacji PC na Amige. Złacze Amigowe i PC to FDD . Masz na myśli dysk twardy? Jaki kickstart taki Workbench mniej więcej tak WB 3.1 jak masz kickstart 3.1. Może chodzi o KS 1.3? 14 lat ? To ja już 17 lat temu miałem PC.
[#5] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

...czy taka stacja z 3,5" na ATA/IDE pójdzie na tym komputerku?
Stacji 3,5" na ATA/IDE nie podłączysz do Amigi 500+ (brak kontrolera IDE). Potrzebujesz normalnej stacji dyskietek (może być z PC - tylko trzeba to trochę przerobić).

I następne pytanko - jaki tu potrzeba dysk...
Amiga 500+ została zaprojektowana przede wszystkim do grania (i na upartego do pracy) z dyskietek. Dlatego też nie posiada kontrolera IDE. Jeżeli chciałbyś podłączyć HD, to musisz dokupić kontroler IDE/SCSI i podpiąć go do tego złącza krawędziowego z boku.

...czy pójdzie na nim Workbench 3.1?
Jeżeli masz w nim Kickstart 3.1 to tak. Jeżeli nie masz - nie. Żeby sprawdzić jaki Kickstart jest zamontowany w Ami wystarczy ją włączyć - Amiga na ekranie startowym wyświetla informacje o zainstalowanym w ROMie KS (jeżeli jest na tym ekranie wielka łapa z dyskietką na białym tle, to masz KS 1.3).

Warto kupić ten komputer...
Nie. Żeby czerpać radość z jego używania musiałbyś jeszcze wiele o Ami się nauczyć a i tak wcześniej, czy później doszedłbyś do wniosku, że ten model Ci nie wystarcza.

[#6] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Dark_luke, post #4

Są napędy dyskietek podłączane do IDE - np. LS-120.

[#7] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Dark_luke, post #4

Ja mam stacje dyskietek na IDE Działa w Amidze jako gęsta stację dyskietek.


lkm-f434




Benedykt Dziubałtowski

[#8] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Dark_luke, post #4

Rok po moim urodzeniu miałem IBM - PC ;p czyli w 96'... czyli chłopaki mówicię że by się udało podłączyć taką stację dyskietek? A propos, tam z tyłu obudowy chyba jest taki port na dyski? Jeżeli się nie mylę...
[#9] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

Ja mam 15 (w sumie od nie dawna...).
Przejdę do sedna. A500 Plus jest tylko dla koneserów. Chyba że chcesz mieć taki sprzęt. Twój wybór. Ja to bym wcale nie wykorzystał takiej A500... Amigi z systemem starszym niż 2.x. Poleciłbym A600 albo A1200 (z A600 są problemy z wszelkimi dopałkami). A1200 z karta turbo jest do wykorzystania. Ja na swojej 040 to spokojnie mogę odsłuchać MP3, obejrzeć filmiki (marnej jakości, słaba rozdzielczość, czarno białe -przynajmniej się nie zacina) czy nawet skorzystać z internetu. To moja osobista opinia. Być może znajdziesz jakiś cel dla swojej A500+. Odpalanie starszych programów czy gier to może się i nada.
Nie wiem jak w A500, ale po dokonaniu przeróbek da się mieć stacje FDD z peceta. Jak chcesz skorzystać z OS3.1 to musisz wyposażyć 500tkę w Kickstart 3.1...A dysk to chyba pod port z boku...



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 21:46:58
[#10] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@APC74, post #6

Ale nie jest to typowy napęd dyskietek. I nie da się go podłączyć do złacza FDD.
[#11] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Dark_luke, post #10

Zdefiniuj "typowy napęd dyskietek".
Jeżeli czegoś nie da się podłączyć do kontrolera FDD a mimo to potrafi to odczytywać/zapisywać dyskietki to to nie jest napęd dyskietek? A co np. ze stacjami FDD podłączanymi do USB?

[#12] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #8

Mówisz o gnieździe do podłączenia zewnętrznej FDD? Nie polecam podpinania się tam - taka stacja dysków jest widziana jako DF1: (a nie domyślna DF0: ). Wiele gier, które uruchamiają się na A500 (starocie jednym słowem) ma problemy z obsłużeniem zewnętrznego napędu FDD i się nie uruchamiają z niej.



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 22:15:33
[#13] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@APC74, post #11

No chyba jest zapytanie o A500 a tu trudno dyskutować o USB , IDE.
Trzeba trochę to uporządkować. Widać żę chłopak nie jest w temacie to po co mu zawracać gitarę np. LS-120. Do jego A500 i tak zbędne a trzeba to wyjaśnić. Żeby na przyszłość nie wcisnął mu ktoś jakiegoś szajsu niby do jego Amigi.



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 22:16:00



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 22:16:29
[#14] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@APC74, post #12

Nie, nie FDD chce jako wewnętrzny, a HDD jako zewnętrzny.
[#15] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #14

To już trudniejsza sprawa musisz się zaopatrzyć dodatkowo np. At-BUS, Mega- Ram itd.
http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=1634
[#16] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Dark_luke, post #13

Moja odpowiedź nie dotyczyła pytania zadanego przez MJG_1 (jemu odpowiedziałem w #5) a Twojego stwierdzenia, że "IDE to standard nie do dyskietek a dysków twardych CD DVD." Uznałem, że warto sprostować tę informację, ponieważ są napędy dyskietek (w przypadku wspomnianego przeze mnie i Benedykta LS-120 - nie tylko dyskietek DD ale przede wszystkim 120MB dyskietki LS, ale na LS-120 świat się nie kończy) podpinane do kontrolera IDE, które działają również w Ami. Zresztą do IDE da się podłączyć nie tylko napędy optyczne, HD czy FDD ale też np. streamery (i Amiga, za pomocą Diavolo, całkiem zgrabnie je obsłuży).
W przypadku A500+ (która może być firmowo wyposażona w Kickstart 1.3 lub Kickstart 2.04) podłączanie takiego napędu oczywiście nie ma większego sensu, chociaż w przypadku KS 2.04 i dodatkowego kontrolera IDE jest to chyba technicznie możliwe.



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 22:40:38
[#17] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #14

Patrz posty #2, #5, #9



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 22:44:37
[#18] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@APC74, post #17

ja mam zarownoa A500 plus (10 MB RAM HD) jak i A600 (6 MB HD)
jedna jak i druga ma swoje wady i zalety.

[#19] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

Kup tę Amigę 500+, wymień stację dyskietek na sprawną ( http://www.efunzine.com/efnz.php?a=kat&id=135&sid=63f7e58b7ac149adf44fddd8bfe3b158 ) lub spróbuj naprawić i jedziesz... :) . W internecie jest sporo plików obrazów dyskietek Amigowych w formacie ADF np. tu http://www.ppa.pl/graffiti/index.php (taki odpowiednik commodorowskiego d64). Programy do przenoszenia plików z PC na Amigę też są (np. stary ale jary Twin Express), które wykorzystują np. kable typu null modem ( http://www.allegro.pl/item655111029_kabel_transferowy_amiga_pc.html ). Kup dodatkowe rozszerzenie pamięci o 1MB chip do A500+ (na Allegro można trafić za kilkadziesiąt złotych), przyda się do odpalania na max starszych gier z epoki, oraz do przenoszenia danych między PC i Amiga (dane idą z PC do RAMu Amigi, bo nie masz HD). Warto kupić też dodatkową zewnętrzną stację dyskietek, którą podpinasz w odpowiedni port z tyłu komputera ( http://www.allegro.pl/item658197598_stacja_dyskietek_do_amigi.html ). Oczywiście przydałby ci się twardy dysk, ale taki zadziała z odpowiednim kontrolerem (na Allegro do 200zł się kupi), który jak już ktoś wspomniał można rozszerzyć o dodatkową szybką pamięć FAST do maksymalnie 8MB).
Oczywiście wszyscy nakłaniają cię do zakupienia A1200, która jest hiper super, GMBH Company, cud miód i w ogóle wójka Antka brata koń! Ja też mam A1200 i pod wieloma względami jest wygodniejsza w użytkowaniu (ale często sa bardzo duże problemy z uruchamianiem starszych gier, programów i Dem co częściowo może rozwiązać WHDLoad), ale jak dla mnie za wygodna. Nia ma jak odpalić grę z dyskietki, posłychać tykania i zgrzytania stacji podczas wczytywania danych (np. podczas odpalania gry Lotus II) i w ogóle. Zresztą zobacz zdjęcia z ostatniej imprezy Amigowej która odbyła się 30 maja w Krakowie. Jest tam na zdjęciach moja A500+ z kontrolerem HD podpiętym z boku i dodatkową stacją dyskietek (pod nią zaś pudełko z grami, demkami i programami). Jeśli interesuje cię sprzęt z tamtych lat, bierz Amigę 500+, jeśłi chcesz się rozwijać w tym kierunku (tak jak w PC - więcej MHz, więcej RAM, więcej MB HD) to kup A1200.
Na A500+ możesz zdziałać naprawdę fajne rzeczy o ile ci się chce oczywiście!

Link do zdjęć poniżej (włącz pokaz slajdów):

http://azzorek.fotosik.pl/albumy/641983.html

Jak widać Amiga 500+ trzyma się bardzo dobrze ;) .

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:17:55



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:18:46



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:20:26



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:22:41



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:23:21



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:24:15
[#20] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Azzorek, post #19

Nia ma jak odpalić grę z dyskietki, posłychać tykania i zgrzytania stacji podczas wczytywania danych (np. podczas odpalania gry Lotus II)

zgadzam sie ja tez jestem retro 80 % gier odpalam z dyskietke chociaz mam ich odpowiedniki WHDLOAD :))

-chyba ze jest dysktoteka pana Dżeka :)
to juz sobie daruje takie retro:P

retro-zboki sa wsrod nas



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:33:05
[#21] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@HOŁDYS, post #20

He he dobrze powiedziane. Jednak mam pewne granice... . Reunion i Mortla Kombat II z dyskietek to nie dla mnie. Spazma zmieszana z obłędem murowana. I pomyśleć, że kiedyś młóciłem w MKII na ACDTV, kiedy była trzeba było włożyć dwie dyskietki żeby zobaczyć fatality Jax'a :D:D:D.

Pozdrowionka

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:52:05



Ostatnia modyfikacja: 10.06.2009 11:52:27
[#22] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@Azzorek, post #19

Odnośnie plików obrazów dyskietek Amigowych w formacie ADF miał być link oczywiście do działu rodzynek PPA a nie Graffiti. Przepraszam za pomyłkę:

http://www.ppa.pl/rodzynki.html

Pozdrawiam

Azzorek

[#23] Re: Amiga 500+ - kilka zapytań dotyczących Przyjaciółki.

@MJG_1, post #1

Koleś od którego kupuje chce 40 zł za komputer z walniętą stacją dysków.

Moja życzliwa rada, dotycząca nie tylko Amigi: nie zaczynaj przygody z czymkolwiek na niesprawnym sprzęcie, szczególnie jeśli jest on niszowy. Szkoda czasu, nerwów, kosztów i rozczarowań. Przed zabraniem się za trupy, warto poznać technologię co najmniej na tyle, żeby móc ocenić, co faktycznie ten i ów chce Ci wcisnąć.

Oczywiście polecam A1200. Z jednego powodu: ze względu na łatwość wymiany danych. A500 była dobra w czasach, kiedy chodziło się na giełdę lub do mięsnego z paczką dyskietek. Teraz, nawet jeśli do A500 dostaniesz ich wiadro, raczej będziesz miał problemy z ich odczytaniem, a z całą pewnością się nimi pobrudzisz i nabawisz się od nich wielu groźnych chorób. Realia obecnie są takie, że trzeba amigowy staf pobierać z sieci i przenosić z peceta na Ami. W tym celu do A1200 podłączysz bez problemu napęd CD/DVD lub czytnik kart Compact Flash, albo samą Amigę, na upartego, podłączysz do netu. Większe "zasoby" A1200 pozwalają też znacznie łatwiej radzić sobie z ADFami i korzystać z WDHLoad, a to wspaniałe ułatwienie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem