[#1] Pytanie o pamięć SLOW
Witam!

Mapa pamięci amigi http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_500#Memory_map podaje, że w amidze 1.5MB całkowitej pamięci adresowej może być przydzielone jako SLOW, jednak istnieją rozszerzenia zawierające 1.8Mb slow (także w winuae da radę ustawić taką wartość), co sugeruje, że dodatkowe 300kb (a właściwie to chyba 256kb) znajduje się w obszarze zaznaczonym jako "reserved" (d80000-dbffff), dobrze myślę? Pytanie brzmi, do czego jest przeznaczony ten obszar i czy jeżeli jest on używany jako SLOW, to czy niczego nie blokuje.

[#2] Re: Pytanie o pamięć SLOW

@rafgc, post #1

Pamięć SLOW jest częścią pamięci CHIP którą faktycznie zajmuje (można powiedzieć że blokuje), która udaje pamięć FAST.
W czasach A500 zdarzały się kiepsko napisane programy które nie uruchamiały się jeśli nie stwierdziły pamięci FAST na kompie. Sprawę ratował przełącznik który w 1MB Amidze przełączał 0,5MB na SLOW która przez programy była rozpoznawana jako FAST.


Pozdrawiam
[#3] Re: Pytanie o pamięć SLOW

@RadoslawF, post #2

Pamięć Slow nie jest częścią pamięci Chip, jednoznacznie wynika to z mapy pamięci zalinkowanej przez przedmówcę. Ta pamięć jest obsługiwana fizycznie przez logikę Agnusa, czyli np. dostęp do niej jest odcinany, gdy DMA chipsetu mają dostęp do chip ram, jednak przestrzeń adresowa tych DMA nie sięga do obszaru Slow-RAM ... co jest główną funkcjonalną różnicą między chip a slow ram. Przestawienie kilku zworek przestawia adresację Slow RAM na obszar zarezerwowany dla Chip RAM (zapewne przełącza to prosty gate-array w agnusie), co daję powiększenie chip ramu.

A skoro zamapowanie pamięci na obszar Reserved w A500 jest spotykane i raczej nikt nie donosił o jakichś problemach z tym związanych, to zapewne obszar ten nie jest wykorzystywany. Zapewne konstruktorzy Amigi planowali umiescić tam jakieś urządzenie, ale nie zdążyli... co to może być? Może DSP, może FPU (czytałem gdzieś, że 68000 nie potrafi współpracować z FPU, ale istnieją rozszerzenia z FPU i 68000 które obchodzą to ograniczenie właśnie mapując FPU gdzieś w obszarze adresowym 68000), a może coś całkiem innego?



Ostatnia modyfikacja: 13.06.2009 15:26:10
[#4] Re: Pytanie o pamięć SLOW

@wali7, post #3

Dzięki, w takim razie spróbuję zmapować ten obszar reserved w tym ruskim RAM'ie i zobaczę czy będzie działać. I tak jak piszesz, SLOW to nie CHIP, nie wiem czemu wiele osób myli te pamięci, pamieć chip znajduje się w pierwszych 2-óch megabajtach obszaru adresowalnego 68000, pamięć SLOW w obszarze 12-13,5Mb + 256kb z obszaru "reserved" (o ile dobrze policzyłem). To chyba dlatego, że w A500 rozszerzenie pamięci można było przełączyć w tryb SLOW. Niedawno przecież był wątek o człowieku, który ma 512kb CHIP, 1.8 SLOW i 8Mb Fast i skarżył się, że nie może w nic pograć ze względu na małą ilość chipu, przykład ten wyklucza idealnie możliwość używania SLOW jako CHIP. Nazwa SLOW wzięła się stąd, że pomimo braku dostępu do niej przez inne układy, dostęp do niej i odświeżanie następuje równolegle do pamięci CHIP i dlatego jest tak samo wolna. W ruskim ramie do A600 pamięć slow nie ma tego ograniczenia i działa tak szybko jak fast.


Jeśli napisałem coś źle, to proszę mnie poprawić.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem