[#1] CGX 4.2 beta ktoś ma?
Cześć.

Ma ktoś może lub wie gdzie znaleść CGX 4.2 beta? Ja tego nie namierzyłem nigdzie, podobno ciężko dostępne jest, a chciałbym spróbować uruchomić pod tym Retine Z2 (podobno tylko ten CGX ma sterowniki dla tej karty). No i z ciekawości ma ktoś doświadczenie z system EGS (właśnie do obsługi Retiny Z2), najlepeij pod AmigaOS 3.9?
[#2] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #1

Mam CGX 4.1 + jakąś dyskietkę podnoszącą numer (muszę sprawdzić czy do 4.2), ale już komuś sprawdzałem sterowniki dla Retiny Z2 i nie było ich tam.
Natomiast mam małe doświadczenie z systemem EGS i bawiłem się nim pod EGSSpectrum. Był postawiony na Amidze 2000 z 040 (G-Force) i OSem 3.9. Choć to dla EGS nie ma znaczenia, gdyż Workbench jest "tylko" w 8 bitach i ma rozdzielczości karty graficznej (działa podobnie jak CGX, ale daje 8 bitów), natomiast pełne wykorzystanie karty jest na własnych ekranach w systemie EGS z własną grafiką. Ogólnie działa to ładnie, choć nie jest za szybkie i ma własne rozwiązania GUI.



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 22:23:42
[#3] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@AS, post #2

Czyli abym oglądał sobie stronki www w np. 16 bitach muszę stworzyć oddzielny ekran?

Czytałem, że Retina Z2 jakoś emuluję kości AGA? Jak to w ogóle działa? Ktoś próbował?
[#4] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #3

*y używa tej karty. Ogólnie jest średnio zadowolony... :) Prędkość karty niska nawet z Blizzardem 2060.
Pod Z2 fajna by była CV64-3D lub jakieś Picasso.
[#5] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@madman15, post #4

Nie wiem jak CV64/3d, ale EGS Spectrum (praktycznie to samo co Picasso II) jest żałośnie wolne. Ale czego się spodziewać po transferze danych 3.5 MB/s.
[#6] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #3

EGS otwiera się na własnym ekranie z własnym GUI. I praktycznie jak chcesz działać na 16 bitach (i więcej) to musisz wejść w środowisko EGS. Masz 2 ekrany: Workbench i EGS. I na EGSie otwierasz to co ma być powyżej 8 bitów.

[#7] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #3

>Czyli abym oglądał sobie stronki www w np. 16 bitach muszę stworzyć oddzielny ekran?

Aby korzystać z 24-bit trzeba użyć programu korzystającego z bibliotek EGS, a takiej przeglądarki nie ma, a przynajmniej o takiej nie słyszałem.

> Czytałem, że Retina Z2 jakoś emuluję kości AGA?
http://www.l8r.net/install/video_card/RetinaDOC_zII.dms
Tu poczytaj sobie jak działa RetinaEmu.

Co do sterowników CGX to mieli je tylko betatesterzy, a jedyny, który chciał je udostępnić, pisał, że padł mu dysk. Sterownik do EGS też będzie trudny do zdobycia, gdyż nie był dostarczany z kartą, a trzeba było go dokupić osobno, więc tylko nieliczni użytkownicy mogą pomóc.

Oprócz tego Retina Z2 jest rzeczywiście wyjątkowo wolna (brak blittera). Nie wiem jak w nowszym oprogramowaniu, ale kiedyś emulacja WB była tylko do 16 kolorów.
[#8] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@madman15, post #4

Problemem jest w moja karta turbo do A2000 która podobno działa na pewno z Retina Z2 i Merlinem i nie zawsze z Picasso II. Próbowałem już Piccolo SD64, Spectrum i CyberVision 3D i Ami nie wstaje, więc jestem skazany na Retinę.

Co do ekranów dla np. przeglądarki? To znaczy, że mogę odtworzyć dowolony program w 16-bitach ale w 24-bitach już nie?



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 12:37:31
[#9] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #8

Można uruchomić ekran EGS w 24 bitach i każdy program, który uda się wypromować w tym ekranie będzie też w 24-bitach.
Tylko że:
- karta Retina Z2 jest bardzo wolna i w 24 bitach nawet przy 040 będzie wyraźnie wolno chodzić,
- ma mało pamięci graficznej, więc może uda Ci się przy 2 MB (jeśli nie ma tylko 1) uzyskać obraz 800x600 w 24 bitach,
- wiele programów nie da się wypromować, aby zadziałały w EGS, więc zostaje Workbench w 8 bitach
- ja miałem system EGS na EGSSpectrum. Niby podobne te karty, ale mogą się troszeczkę inaczej zachowywać.

Popatrz dodatkowo co napisał wyżej kolega Cholok.

Ps. Osobiście nie polecam Ci tej karty, lepiej poszukaj karty Merlin i to z 4 MB.

[#10] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #8

A co ma karta turbo użyta w A2000 do kart graficznych?
[#11] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@AS, post #9

Tak więc rodzą się pytanka:
1. W 16 bitach jest znośnie szybka, że tak powiem?
2. Jak tylko karta będzie w moich rękach to posprawdzam, ale teoretycznie ma 4 MB.
3. Z racji twoich bojów z systemem EGS, możesz mi mniej więcej napisać jakie programy dają się wypromować? Np. ImageFX? A mój ukochany LightWave? :)
4. Poczytałem dokumentację Retiny i albo jest ona bardzo optymistyczna albo ta karta ma w miarę sensowne możliwości. ;)

Odnośnie kart turbo w A2000. Nie wiem jak z innymi ale ja posiadam Fusion Forty 040/28 MHz. Bardzo rzadka karta, pierwsza z 040 do Ami. Niestety jest kapryśna jeśli chodzi o karty graficzne (zapewne o inne też), testowałem z Piccolo SD64, Spectrum oraz CyberVision 64/3D. Z tego co wyczytałem generalnie działa na 100% z Retiną Z2, Merlinem, no i ponoć z Picasso II.
[#12] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #11

1. Na moim EGSSpectrum w rozdzielczości (karta miała 2 MB) 800x600 w 16 bitach pracowało się dość fajnie. Da się spokojnie pracować i jest szybsza kilkarotnie niż AGA w 8 bitach.
2. Jeśli Twoja Retina miałaby 4 MB to powinieneś uzyskać bez problemów 1024x768 w 24 bitach. Jeśli dobrze ustawisz preferencje EGSa to powinno to chodzić całkiem fajnie. Możliwe, że Retina jest szybsza od EGSSpectrum.
3. ImageFX - jest specjalna wersja pod EGS (chyba ver. 2.x lub 3), nie wiem czy w 4 są sterowniki (obie produkcje: EGS i ImageFX to produkcje firmy GVP). Nie tetstowałem ImageFX ver. 4 pod EGS.
5. Za dużo nie napiszę Tobie o wypromowaniu programów, gdyż za krótko bawiłem się EGSem. Były specjalne sterowniki do kilku znanych programów pod EGSem np. Real 3D. Specjalnie pod EGS był przystosowany TVPaint i ładnie chodzi. Jest w pakiecie EGSa odpowiednik Opusa4 i pare pchełek.

[#13] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@AS, post #12

Podłączyłem swoją Retinkę Z2 i działa. :) Aczkolwiek mam pytania:

1. Oprogramowanie Retiny (dołączone do karty) to nie jest to samo co EGS?
2. Znalazłem EGS v7.1 i v7.4 na Aminecie, przeszukałem, poczytałem i nie ma informacji czy obsługiwana jest Retina? Ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwestii?
3. Albo mi się wydaje albo coś źle robię ale tak jakby Ami używała Chipu mimo pracy pod RetinaEmu (Workbench odalony w 800x600x8bit), to normalne?
[#14] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #13

1. Razem z Retiną powinien być dołączony EGS + oprogramowanie dedykowane dla tej karty, jak emulacja układów Amigi. Może masz tylko tę eumlację, więc pobierz EGSa i zainstaluj. Jeśli nie masz ekranu innego, jeśli chodzi o GUI niż Workbench, to nie zainstalowałeś EGSa.
2. Najlepiej zainstalować EGSa w najnowszej wersji, ale v7.4 ma skopany installer. Niby można ręcznie, ale w najnowszej wersji ma inny układ katalogów i trochę inne rzeczy w tych katalogach. Ale warto, bo ma poprawione wiele rzeczy i jest szybszy.

[#15] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@radzik, post #13

2. Na aminecie nie ma driverów do Retiny.
[#16] Re: CGX 4.2 beta ktoś ma?

@AS, post #14

Nie mam innego softu niż RetinaEmul v2.3/2.4. Workbench ma standardowe GUI.
Jeśli EGS z Aminetu nie współpracuje z Retiną to czy ktoś coś takiego ma i mógłby mi podesłać?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem