[#31] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@APC74, post #30

tez o tym mysle ale wszyscy tu pisza ze cf lepsze
to prawda ze ami ma problem powyzej 4GB?



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 17:00:58
[#32] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #31

w ROMIE jest sterownik do kontrolera SCSI.DEVICE napisany w 1992 r.. wtedy standardem bylo 120 - 540 MB ( przypominam ze PC obslugiwal dyski do 540 MB .. a nowesze do 2 GB)

wiem ze AmigaOS3.5 moze obsluzyc nawt do 500 GB :)) wiec to ograniczenie jest raczej dla modeli A600 (A500 do 2 GB)

co do CF . jest lepsze bo cichsze nie brzeczy nie ma bad sectorow ma mniejszy pobor pradu...za to jest wolniejsze (A1200 w A600 nie zauwazysz roznicy transfer do 900 kb/s)



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 17:09:36
[#33] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #31

Tak, to prawda. Trzeba troszkę zakombinować gdy ma się AmigaOS starszy niż 3.5. Trzeba ściągnąć z netu nowy FastFileSystem (albo jakiś inny, potrafiący obsłużyć dyski większe niż 4GB - chociaż w przypadku A600 to tylko FFS wchodzi w rachubę - taki SFS wymaga chyba ROMu 3.0) i go zainstalować za pomocą HDToolBoxa. W przypadku dysków 4,1GB to "problem" polega na tym, że nie wykorzystasz tych marnych 0,1GB z końca dysku - po prostu założysz sobie partycje o sumarycznym rozmiarze 4,0GB. Ja tak mam w swojej A1200 z AOS 3.0.

[#34] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@HOŁDYS, post #32

Na pewno A600 ma ograniczenie do 2GB?

[#35] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@APC74, post #33

moze ten program Soft Kicker pomoze mi ominac ograniczenie?
np.rom 3.1 na ami600?
[#36] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #35

Tak. Tylko, że:
1. Będziesz go musiał ładować z dyskietki - czyli najpierw ładujesz ROM z flopa a dopiero potem system z dysku, bo nie da się załadować ROMu z dysku którego Amiga nie widzi.

2. ROM zeżre Ci 0.5 MB RAM, do tego system ok 200 KB i na dzień dobry masz 300 KB RAM dostępne w systemie. :) W sam raz na przesuwanie ikonek po blacie... :D



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 17:19:19
[#37] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@APC74, post #36

no to odpada w takim razie w mojej sytuacji mam tylko 1024kb ram jak najwiecej chce przeznaczyc na gry
sprawdzilem w mojej a600 jest
kikstart 2.0 37.300
czyli nie bedzie zadnych problemow z dyskiem 4gb i cf 4gb?



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 17:37:29
[#38] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #37

Żadnych problemów nie ma z kickiem 37.350, 37.300 zdaje się widzi na dzień dobry jakąś śmiesznie małą partycję. Bootujesz z małej partycji, patchujesz scsi.device i wczytujesz system ponownie (to wszystko może się robić bez ingerencji użytkownika). Pamięc pójdzie na straty.
Co do kłopotów, to twardy dysk jest zdecydowanie mniej kłopotliwy w instalacji. Zakładasz, partycjonujesz (przy dużych dyskach trzeba patcha, ale to samo dotyczy CF) i działa. Z CF bywają rózne dziwne historie.
Tak czy inaczej, wybrałeś najbardziej kłopotliwy rodzaj Ami do rozbudowy :(
Zdecydowanie polecam wymianę na A1200 z Kickiem3.0 (jak pisałem, róznice w stosunku do 3.1 są kosmetyczne, chyba tylko OS3.5 i 3.9 wymagaja kicka 3.1).



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 18:04:34
[#39] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@wali7, post #38

ok wiec zaczne od dysku skoro jest mniej klopotliwy
jak pisalem mialem kiedys a500 nigdy nie mialem ami z dyskiem
moglby ktos wskazac jakis poradnik krok po kroku co mam zrobic?
najpierw wsadze dysk z lapka 4gb sprawdze najpierw czy nie ma badow
mam kieszen na 2.5 na usb jak pisalem nie mam sprawnej stacji w a600 wiec wszystko musze robic na pc wiec chodzi mi o przygotowanie systemu na pc rozumiem ze przez winuae trzeba robic?



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 18:43:15
[#40] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #39

Witam, tu jest pieknie pokazane, sam z tego korzystalem:

http://valwit.net/uaehd.html

bez problemu mozna podlaczyc dysk do pc przez jakis adapter ide-usb lub w kieszeni (w sumie na to samo wychodzi)



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 19:58:34
[#41] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@dritt, post #40

dzieki o to chodzilo zdam pozniej relacje jak mi idzie
jaki najlepiej system zainstalowac?
AmigaOS 2.1 bedzie ok
mam 5 dyskietek
nie instalowac chyba wszystkiego?



Ostatnia modyfikacja: 15.06.2009 21:52:22
[#42] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@APC74, post #34

Na pewno A600 ma ograniczenie do 2GB?

a gdzie ja tak napisalem :)))
zle spojrzales ..chodzilo mi o A500 i sterownik Elsat.device w mega ramie

[#43] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@HOŁDYS, post #42

wlasnie najwiekszy problem z a500 i a500+ jest taki ze nic sie nieda zrobic bez MEGA RAM HD:( gdyby byl jakis sposob na programowo albo samorobka
[#44] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #43

hmmm... programowo? chcesz twardy dysk zainstalować w A500 programowo? ;)

Co do "konieczności" używania MegaRAMHD, to się nie zgodzę... i to z dwóch powodów:
- A500 z systemem 1.3 całkiem wygodnie można używać bez HDD, zwłaszcza gdy ma się drugą stację dyskietek i jeszcze lepiej trochę wiećej niż 1 MB RAMu (ale na 1 MB też się da - dobrych kilka lat się tak bawiłem)
- istnieje mnóstwo kontrolerów HDD dla A500/A500+, większość SCSI (tym samym w większości dużo lepsza od MegaRAMHD, umozliwiają chociażby bepzroblemowe uzywanie CD). MegaRAM HD był dosyć popularny z uwagi na to że to polski produkt, względnie niedrogi i całkiem używalny. Ale kontrolerów HDD jest multum: http://amiga.resource.cx/exp/scsi (to co ma w nazwie 500-cośtam, to na 99% urządzenie dla A500. Chociaż taki MegaRAM HD wyłamuje się z tej reguły :) )

A samoróbka? Na Aminecie jest opis bardzo prostego kontrolera HDD dla A500, jedyny feler jest ten, że nie potrafi on się zabootować z twardego dysku. Musisz komputer odpalić z odpowiednio sprzeparowanej dyskietki, która zainicjuje dysk w systemie. Dokładnie tak jak w A600 z zabugowanym ROMem 37.299 :)
[#45] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@wali7, post #44

Wali7 wiem ze sie da uzywac Amigi z samym Floppy ..
tez tak mialem kilka lat .. jednak o wygodzie raczej bym tu nie mowil :P

[#46] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@HOŁDYS, post #45

Bardzo dużo daje drugi flop w przypadku ami bez hdd. W df0 siedzi system, w df1 to co odpalasz. Naprawdę duża różnica w wygodzie używania przy przejściu z jednego flopa. Ja używałem A500 z drugim flopem w latach 1992 - 1995 i jak na ówczesne czasy było to całkiem używalne (a pamiętam radosny moment podpięcia drugiej stacji kupionej za pierwsze własnoręcznie zarobione pieniądze :) )
[#47] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@wali7, post #46

:) ja to rozwiazywalem inaczej.. nie majac DF1: .. ale za to posiadajac 2.5 MB RAMu ..robilem sobie RAD: kopiowalem moja dyskietke z uzytkami i wtedy miod malina.. czasem robilem rowniez taki patent przy grach ktore wymagaly zaglerki lub bardzo doczytywaly dane z dyskietki a byly dosowe np:B17 :P

miod malina podejzewam ze szybciej niz z obecnej CFki ..

w zasadzie na takiej zasadzie dziala teraz WHDLOAD :PPP

wazne ze liczyl sie pomysl :) pomysł11



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 11:57:13
[#48] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@wali7, post #44

moglbys zarzucic linkiem do tego schematu BARDZO PROSTEGO kontrolera hdd do a500?



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 13:33:23
[#49] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #48

Schemat jest na Aminecie. Schemat nie jest prosty. Jest skomplikowany. Kontroler jest prymitywny i ma skromne możliwości. Nie warto się tym według mnie zajmować. Poza tym części są bardzo trudno dostępne.


Benedykt Dziubałtowski

[#50] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Benedykt Dziubałtowski, post #49

spoko ..dajcie mu ten link..
pod jednym warunkiem :) ZEBY WIECEJ TU NIE PISAL ZE MA PROBLEMY I NIE WIE CO DALEJ :D :D :D :D

[#51] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@HOŁDYS, post #50

hehe na to nie liczylbym zabardzo:)
znalazlem cos takiego
http://www.students.tut.fi/~leinone3/ide/
Czyli zrobili już jakiś nawet z autoboot
Co do dysku - projekty wyglądają relatywnie prosto, ale hmm, wszystko byłoby dobrze gdyby nie te CPLD/FPGA - nie mam żadnego programatora do takich układów...
Musze jednak cos wykombinowac 200-300zł za kontroler dysków na allegro do A500 na side expansion to sporo.



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 14:24:57
[#52] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Tiger, post #48

Ja znalazłem coś takiego... może Ci się przyda:
http://aminet.net/package/docs/hard/a500ide

[#53] Re: Amiga 600 1MB Gry na whdload

@Adrian_GTC, post #52

Własnie o tym projekcie pisałem, to bardzo proste urządzenie i sam autor traktuje je bardziej jako eksperyment niż poważne rozwiązanie. Ale jak ktoś potrafi i ma czas, to czemu nie spróbować, bo projekt wygląda na nieskomplikowany (przynajmniej w odniesieniu do innych projektów).

Jest też (nie wiem, czy przypadkiem nie zniknął ostatnio z Aminetu.... ale w razie czego mam to archiwum u siebie) projekt autobootowalnego interface IDE, rozszerzenia FastRAM do 8 MB i Kickstartu 3.1 w jednym. Projekt dosyć ciekawy, jednak ma kilka mankamentów:
- pełną funkcjonalność uzyskuje w "całości" - dzięki Kickstartowi (wyrźniętemu z A1200 - stosowny soft znajduje się w archwum) 3.1 potrafi zabootować A500 z dysku podpietego dokładnie tak jak w A1200. Sama pamięć chyba też jest rozpoznawana automatycznie. Ale wszystko to wyłącznie pod Kickiem3.1, otrzymujemy w zaszdzie "pół A1200" - FastRAM, OS3.1, kontroler identyczny jak w A1200, za to wolniejsza, mniej chip ramu i bez AGA
- sam projekt składa się ze sporej ilości układów TTL, stąd zuzycie prądu jest spore. Dwustronna PCB tez do najmniejszych nie należy. Co prawda jest też wersja dla jakiegoś układu FPGA, ale autor lojalnie zaznacza, że tej wersji nie miał okazji sprzwdzić w praktyce.
- nie wiem jak jest z legalnością urzadzenia którego istotną częścią jest Kick zripowany z A1200
Jednak koncepcyjnie projekt ciekawy, sama lektóra daje sporą wiedzę jak działa Ami i jej bebechy.

Ja sobie przeglądnę tę stronę z projektami którą ktoś tu zalinkował :)

PS. Jednak to archiwum nadal jest na Aminecie: http://aminet.net/package/docs/hard/hddmem_exp_a50



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 19:48:56
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem