[#1] GVP A500-HD8+ problem z HDD
Kupiłem sprawny dysk SCSI 2GB zamontowałem w HD8+ ale nie mogę utworzyć partycji, nie wykrywa dysku. Mam orginalną dyskietkę.
Workbench 1.3 ma opcje dyskowe? Kickstart 1.3 obsługuje dyski twarde?

[#2] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #1

Ostatnie urządzenie na taśmie SCSI musi być "zaterminowane".
W przypadku dysku do SCSI2 będzie to zwykła zwora taka jaką w dyskach IDE ustawia się tryb master/slave.

Inna sprawa że do wykrycia i spartycjonowania dysku sam WB1.3 nie wystarczy, odpowiedni program znajdziesz na dyskietce producenta dołączanej do sprzętu lub szukaj ją na sieci.
Jak nie znajdziesz to niewykluczone że pomoże coś w stylu DyskPrepare, HDInstTools lub HDToolBox z Aminetu, nazwy napisałem z pamięci, więc nie muszą być poprawne.


Pozdrawiam
[#3] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@RadoslawF, post #2


Soft do urządzeń GVP: http://babel.de/amiga.html#gvp
[#4] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #1

Potrzebujesz programu FaaastPrep, ktory powinien byc dolaczony do kontrolera. Jesli go nie masz skontaktuj sie ze mna - moge wyslac kopie.

[#5] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #1

Można użyć dowolnego narzędzia do partycjonowania dysku, jeśli da mu się zapodać devicea np. w tooltypach. W tym przypadku jest to gvpscsi.device.
[#6] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #1

jeżeli nie robiłeś aktualizacji Romuw GVP HD, albo ktoś tego wcześniej nie zrobił zanim to kupiłeś .. to z dysku nici.. ponieważ soft z romu obsługuje dysk maks 240MB.. i nawet jak go wykryje bo tak może się zdarzyć to i tak nic z tego..

zobacz to:
http://cgi.ebay.com/GVP-V4-15-SCSI-ROM-Chip-Upgrade-Series-II-Controllers_W0QQitemZ200357459138QQcmdZViewItemQQptZAU_Computers_Vintage?hash=item2ea63c34c2&_trksid=p3286.m20.l1116
[#7] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@AdamZeku, post #6

looknij jeszcze to:

http://amigaga.chez-alice.fr/classic/bidouilles/zorro/gvp/2000hc8-13.htm


nie mogę na necie znaleźć tej stronki , ale narzędzia do GVP wrzuciłem tutaj:

http://rapidshare.com/files/252309580/a500hd8.adf.html

tam po spartycjonowaniu możesz skopiować Workbench1.3..

pozdr
[#8] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@RadoslawF, post #2

a gdzie tam jest zworka? na dysku nic nie ma. gdzieś na płycie? (dysk to 50 pinowy SCSI)

Problem z dyskiem jest taki że pokazuje 0MB jak się odpali orginalna dyskietke z oprogramowaniem. I nie można partycji stworzyć mam tak zarówno z orginalnym dyskiem 50MB jak i z nowym 2GB.



Ostatnia modyfikacja: 07.07.2009 23:26:20



Ostatnia modyfikacja: 07.07.2009 23:26:34
[#9] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #8

Zworki będą od spodu i będzie ich kilka, trzy będą do ustawiania numerka ID a jedna do terminacji, może tam też być wyjście na diodę pokazująca pracę dysku. Niektóre dyski takie miały.
Jeśli partycje już istnieją to oprogramowanie pokaże 0MB wolnego miejsca.
Jeśli partycje zlikwidujesz i założysz nowe to tracisz dane z tego dysku.
Nie masz w okolicy jakiegoś Amigowca z SCSI ? podepnie u siebie, sprawdzi, przegra dane i pomoże założyć nowe partycje jeśli będzie to konieczne.

Pozdrawiam
[#10] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@RadoslawF, post #9

jeżeli partycja istnieje to workbench powinien coś widzieć chyba? na danych mi nie zależy chce tylko od nowa workbencha zainstalować.

[#11] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #10

oczywiście przełącznikm masz na autoboot..?(głupie, ale czasem najprostsze jest trafne).. zworki wcale nie muszą wyglądać jak te w dysków IDE.. mogą być znacznie mniejsze.. a w FastPreep widoczną msz nazwę dysku: Typu IBM, itd..

Ja u siebie nie przypominam sobie żebym ustawiał terminacjię.. mam dysk 160MB + na zewnętrzny SCSI nagrywarkę CDRW i tam na tej samej taśmie dysk 80mb.. i wszystko ładnie cyka..



Ostatnia modyfikacja: 09.07.2009 16:25:39
[#12] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #10

Stary system w Ami, stary ROM w kontrolerze, na dwoje babka wróżyła.
To oprogramowanie które masz rozpoznaje dysk ? widzi istniejące partycje ? da się te partycje skasować ? po skasowaniu możesz założyć nowe ?
Napisz coś bardziej konkretnie.
I napisz skąd jesteś, może trafi się w okolicy przynajmniej ktoś kto już miał kontakt z SCSI, zobaczy co jest i doradzi na miejscu.

Pozdrawiam
[#13] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@RadoslawF, post #12

moim zdaniem 2 GB to za duzo na GVP ..
wiem ze MegaRAM HD blednie obsluguje dyski powyzej 2 GB ..1.99 owszem

[#14] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@HOŁDYS, post #13

Wszystko zależy od BIOSu można nawet 4 gb włożyć do gvp


Gvp to Najlepszy kontroler do amigi 500



Ostatnia modyfikacja: 10.07.2009 16:51:17



Ostatnia modyfikacja: 10.07.2009 17:02:36
[#15] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@RadoslawF, post #12

Autoboot oczywiście włączony. Dioda "hard disk" miga przed pojawieniem się dyskietki. Używam oprogramowania GVP ale jak widać na zdjęciach dysku nie znajduje (Name: N/A, Size:0MB) i wszystkie opcje nie aktywne. Pod Workbench odpaliłem GvpInfo i w opcjach Drives tylko FDD jest. Testowany dysk to fabryczny dołączony do GVP ale jak zmieniłem na 2GB (kupiłem bo myślałem ze fabryczny jest zepsuty) to miałem to samo.

http://img232.imageshack.us/gal.php?g=p1007091750.jpg

Co do "nowego" dysku 2GB znalazłem instrukcję ale nic z tego nie wiem.
Może ktoś napisać jak powinny być ustawione zworki J2 i J1? (bus termination enabled? itd.) Bo SCSI ID 0 chyba dobrze jest?

http://img200.imageshack.us/i/hddclz.jpg/

Zasilanie 12V jest od zewnętrznej strony dysku? Bo nie ma opisu.



Ostatnia modyfikacja: 10.07.2009 19:52:23
[#16] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Meka, post #15

ID 0 dla dysku nie musi być dobrze, kontrolery miewają ID 0 lub 7, dla pewności wstaw zworkę tak by ID było w zakresie od 1 do 6.
Jeśli będziesz tam kiedyś coś jeszcze podpinał to pamiętaj aby kolejne urządzenia miały inny nr ID.
Kolejna zworka do terminacji szyny, w J1 daj zworkę na 5 (scsi bus termination).
I sprawdź czy teraz widać ten dysk.

Pozdrawiam
[#17] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Dorian3d, post #14

Bezdyskusyjnie, że najlepszy. Ale zatem, po cholerę jaką zmuszać go do pracy z czymś, do czego nie był projektowany?
Subiektywnie i pewnie głupio gadam, ale jestem wrogiem takiego naciągania na siłe, łatkami, cudeńkami... Jest jak jest, projektant tego rozszerzenia robił je pod określoną pojemność. Nic dobrego nie wyniknie z takich kombinacji, Ot, chyba że sztuka dla sztuki, celem udowodnienia, że można. Jednak nijak się to nie ma do efektywnej pracy.

Z szacunkiem
Des

[#18] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@Des, post #17

No masz racje ale nie do końca to jest kwestia biosu jak ma stary to może stawać na głowie i mu 2 gb nie poleci . Ja mam w gvp – 4 Gb I Śmiga
Gvp był tak pomyślany że można wymienić bios

[#19] Re: GVP A500-HD8+ problem z HDD

@HOŁDYS, post #13

Stary dysk chyba zepsuty. Podłączyłem nowy 2GB i działa (3 partycje po 680MB), musiałem wcześniej coś źle podłączyć. Tak wiec GVP obsługuje bez problemów dyski 2GB

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem