[#1] Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?
Witam Was wszystkich serdecznie.

Po bardzo dlugiej przerwie "odkopalem", odkurzylem i uruchomilem swoja Amige 1200. Byla ona wyposazona w 8 MB FAST + 500 MB HDD. Posiadam monitor Commodore 1084S (do gier PAL-owskich swietny, do pracy w systemie beznadziejny ;)). Szybko Amige rozszerzylem. Kupilem na allegro karte Elbox 1230LC z 8 MB RAM za 279 zl, ktora... okazala sie byc karta Elbox 1230 II (z tego co znalazlem produkowana przez Apollo, produkt OEM-owy dla Elbox) z zainstalowanym 16 MB Fast, 030 @ 40 MHz + FPU. Czekam na ROM 3.1 z Efunzine jeszcze oraz "znalazlem" 3 GB dysk 2,5'' IDE. Dokupilem takze karte Wi-Fi (ktorej jeszcze nie uruchamialem)

Teraz do serdna, Amiga ma mi sluzyc do zabawy. Odpalanie gier, dem, czasem IRC, GG (ale to naprawde czasem) oraz do zabawy z grafika 3D pod Ami. Chce tez, by pomimo braku GFX (chce pozostawic Ami koniecznie w desktopie) system wygladal i ladnie i nie zamulal (zloty srodek). Powtarzajac - system bedzie korzystal jedynie z kosci AGA. Z uwagi, ze obecny przygotowywalem niegdys pod gola wtedy jeszcze 1200 z HDD zainstalowalem jedynie VisualPrefs + MagicWB (oraz podstawowe dotatki). Obecnie bezproblemowo zainstaluje OS 3.5, 3.9. Pytanie tylko czy warto? Czy wykorzystam mozliwosci tych wersji OS (praca na monitorze PAL, rozdzielczosc Hi-Res bez przeplotu, bycmoze w przyszlosci multiscan lub przelotka na VGA + 2 monit np LCD)? Czy Waszym zdaniem lepiej po prostu zainstalowac OS 3.1 (na nowym dysku rzecz jasna) + doatki? Czytalem b. wiele (mniej lub bardziej) pomocnych watkow na PPA, jednak nie ulatwily mi sprawy. W przypadku OS 3.5/3.9 (3.5 kosztuje 99 zl) otrzymuje rozbudowane OS-y, w przypadku OS 3.1 musze go sam "rozbudowac" (co juz zaczalem przygotowywujac system pod emulatorem).

Z gory dziekuje Wam za wskazowki ;).
[#2] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@jw_amigowiec, post #1

AmigaOS 3.0/3.1 + AmigaSYS AGA i masz praktycznie to samo, co AmigaOS 3.9, tylko ładniejsze (choć to kwestia gustu akurat).

[#3] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@jw_amigowiec, post #1

Jezeli chodzi o OS3.1 - nie musisz rozbudowywać sam. Polecam Ci Amiga SYS 4 AGA :

http://amigasys.extra.hu/

Jedyne co robisz to instalujesz WB z dwóch dyskietek a następnie uaktualnienie pakietu AMIGA SYS do wersji 1.2. Wszystko jest bardzo intuicyjne. Ewentualnie pozniej sam konfigurujesz narzędzia i programy wedle własnych potrzeb.

EDIT:
HEHE APC74 - kiedy pisałem Twojego posta jeszcze nie było :D



Ostatnia modyfikacja: 06.07.2009 13:15:29



Ostatnia modyfikacja: 06.07.2009 13:15:43
[#4] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@Logan, post #3

Dzieki za sugestie, a jak sie ma poza funkcjonalnoscia zwawosc systemu z ta nakladka? Narazie myslalem nad NewIcons z ladnymi ikonkami, VisualPrefs, ew. bridie2000 i wiadome dodtki (MUI etc). Wlasnie taki OS przygotowywuje i testuje. Jak AmiSYS4 smiga na takiej Ami? Jak ze stabilnoscia i kompatybilnoscia z softem w tym starszym dla WB 1.3, ktory na OS 3.1 chodzi u mnie bezproblemowo?
[#5] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@jw_amigowiec, post #4

Jak już chcesz gotowy system polecałbym ClassicWB. Oparty jest na OS 3.1 (dla wybrańców też 3.9 ;)) i są jego różne wersje. Według mnie jest dużo lepiej dopracowany niż AmiSYS i jest fajnieszy. :) Najlepiej jednak postawić sobie system samemu podpatrując ustawienia i programy z ClassicWB, AmiSYS czy AmiKITa.
Z lekkich upiększaczy to popatrz na ikonki Iconographic (ja będę ich używał na swojej A2000), starcza im 8 kolorów, ładnie wyglądają. Dodatkowo spróbuj MagicTV, eliminuje on (prawie całkowicie) migotanie w trybach z przeplotem. Reszta gadżetów wedle uznania, ale wspomniany ClassicWB jest dobrze skonfigurowany można spokojnie się na nim wzorować i na prawdziwej Ami chodzi bardzo szybko (dodatkowo polecam podmienić niektóre programy, biblioteki na wersję dla proca 030).
[#6] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@jw_amigowiec, post #4

AmigaSYS zawiera już w sobie visual prefs, birdie, fblit'a, MUI, MPC i mnóstwo innych, informacje znajdziesz na stronie. Na procu 030 (też mam taki, tylko że taktowany 50Mhz) działa idealnie.

[#7] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@Logan, post #6

Dzieki ponownie za kolejne sugestie. Pobawie sie tymi rozwiazaniami pod emulatorem (WinUAE uruchomiony pod wirtualizowanym XP, pracuje na maku). Potem gotowe systemy bede przerzucal na dysk Ami (podpiety do przerabianej kieszeni FW/USB). Co do MagicTV szkoda, ze ma ograniczenie do 16 kolorow i z tego co czytalem rozmywa obraz delikatnie. Obraz z 1084S jest sam w sobie rozmyty, do tego nie posiadam kabla RGB, podlaczony mam do compositive. Myslalem nad panelem LCD do pracy z WB podpietym przez przelotke VGA oraz 1084S do trybow PAL-owskich. Ma to swoje spore plusy. Nawet male rozdzielczosci wygladaja na nim naprawde ladnie :). A LCD wystarczyl by mi nawet 13'' do zabawy w WB przy ~640x400. (Do maka mam 23'' ACD FullHD, Ami ma sluzyc tylko do zabawy).



Ostatnia modyfikacja: 06.07.2009 19:02:16
[#8] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@jw_amigowiec, post #7

Ograniczenie MagicTV ma plus :) 16 kolorów to zdecydowanie "szybsza" sprawa niż >64. Co do LCD, trzeba uważać na to by miały wertykalne odświeżanko 50 Hz (bo inaczej nie będą łapały DblPAL no i PAL - przez scandoubler). Ewentualnie warto się doposażyć w IndivisionAGA, scandoubler rewelacyjny z eliminacja migotania no i generuję te magiczne 60 Hz, którymi obecnie żywią się LCD. Dodatkowo (na odpowiednim monitorze) potrafi wycisnąć 1024x768 z AGA (inna kwestia, że wolno będzie, ale przy 16 kolorach może da radę).
[#9] Re: Moja Ami 1200, rozbudowa... Jaki OS?

@radzik, post #8

AmiSYS ani ClassicWB nie przypadly mi co prawda do gustu, ale faktycznie podpatrzylem pare ciekawych rzeczy. ;) Za to wspomniany MagicTV (dzieki!) mnie bardzo mile zaskoczyl, o ile nie bede przed Ami siedzial godzinami wzroku sobie nie zepsuje. Jedynym mankamentem poza 16 kolorami jest czarny wskaznik kursora. Bez wzgledu na OS jaki testowalem w trybie w jakim zadzialal MagicTV przybieral on palete taka jak system. Ale da sie przebolec, wazne, ze nie zniknal ;). Jak odpiuje samodzielnie mojego WB to sie pochwale. PS. DzisiajAmi dostanie kick 3.1.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem