[#1] Dyskietki workbench 3.0 - pomoc
Witam

Jestem zupełnie nowy w amidze i na portalu. Zdobyłem A1200 (kickstart 3.0) z dyskiem twardym ale nie mam dyskietek systemowych więc niewiele mogę zrobić. Czy zechciałby ktoś podesłać mi kopie Workbencha 3.0 na dyskietce żebym mógł coś popróbować? Na dysku podobno jest zainstalowany system ale się nie uruchamia.
Po włączeniu komputera pokazuje się prośba o włożenie dyskietki a po naciśnięciu Ctrl+A+A jest czarny ekran świeci się lampka hard disk i po chwili miga Power i tak w kółko - nic się nie uruchamia.

Koledzy Amigowcy pomóżcie - jestem na razie, jak to się kiedyś chyba mówiło, lamerem w sprawach amigi.

Z góry bardzo dziękuję
[#2] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #1

Istnieje możliwość, że w Ami była karta turbo, ale została wyjęta. W Startup-Sequence masz wywołanie programu, który tej karty wymaga i przez to się wiesza.

Spróbuj wcisnąć Ctrl+A+A a następnie szybko obydwa klawisze myszy. Powinno pokazać Ci się ekran, w którym wybierz guzik opisany "Boot With No Startup-Sequence". Jeżeli pokaże Ci się okno CLI, to wpisz w nim:

Assign Env: RAM:
Assign T: RAM:
LoadWB
EndCLI


Jeżeli te polecenia odniosą skutek, to pomyślimy co dalej.



Ostatnia modyfikacja: 10.07.2009 15:58:52
[#3] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@APC74, post #2

Nie radze tu pisać prośby o podesłanie dyskietek systemowych, bo zaraz poleci w twoją stronę tekst "kup sobie, nie bądź złodziejem itp itd.". Jeżeli chcesz zainstalować system, to chyba najprosciej byłoby (oczywiście poza kupieniem, co w sumie nie jest takie bardzo trudne), podpiąć dysk do blaszaka i zainstalować system pod WinUAE korzystając z obrazów dyskietek systemowych (a bardzo łatwo jest je znaleźć w sieci). Tak przygotowany dysk podpinasz do Ami i gotowe.

[#4] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@OSH, post #3

Ale ja nie mam zamiaru prosić nikogo o dyskietki z OS.

Nie wydaje mi się, żeby prośba o dyskietkę z AOS w tej samej wersji, w jakiej była dołączona do amigi to był jakiś szczególnie ciężki grzech.

Commodore w "License Agreement and Limited Warranty", w pkt. 4. "MEDIA LIMITED WARANTY" gwarantowało, że (w skrócie) dołączone do Amigi dyskietki, zawierające AOS są wolne od błędów itd. Jeżeli tak nie jest to kupujący ma prawo do ich naprawy lub wymiany i {bla bla bla - znaczy się dużo prawniczego bełkotu ;) }
Stąd mój wniosek, że nawet C= nie miałoby za złe nikomu takiej operacji.

[#5] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@OSH, post #3

oczywiście mogę kupić workbench 3.0 ale gdzie? w efunzine nie znalazłem. Myślałem nawet że to abandonware ale widać muszę się jeszcze sporo nauczyć ;). Poza tym, czy Workbench nie był w wyposażeniu standardowym A1200? 20 lat tem jak miałem A500 to Workbench był razem z kompem.

Jeśli ktoś wie gdzie kupić WB 3.0 to bardzo proszę o info
[#6] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@APC74, post #4

No, ale ten punkt czwarty licencyjnego bełkotu odnosi się do dyskietek z systemem, które kupiło się wraz z Amigą, w jednym pudełku. Kwestie "oryginalności" i "pirackich wersji" Workbencha były na PPA wiele razy wałkowane.
Może jestem surowym purystą, ale wychodzę z założenia, że takie swobodne kopiowanie i dzielnie się dyskietkami z OS Amigi nie jest do końca fair. Choc pewnie żaden prawnik na świecie nie potrafiłby udowodnić, że to piractwo. Sprawa jest zagmatwana i bliżej jej do etyki i moralności, niż czystych paragrafów. Dyskietek z WB nie rejestrowało się, nie jest do nich przypisany żaden kod, klucz, numer seryjny, etc. Jednak w "wolnym obiegu" dostępne nie były - dostawało się je razem z Amigą.
Stosunek mam ambiwalentny - z jedenj strony - najlepiej by było kupić oryginalne (dość często na Allegro ktoś sprzedaje za grosze). Z drugiej zaś... No pewnie dziury w niebie nie będzie, nikogo się nie okradnie ściągając z Sieci obrazy dyskietek systemu 3.0.
Gdyby ktoś ten system sprzedawał (ktoś, w sensie firma, właściciel praw autorskich, dystrybutor), to owszem, o niecnej kradzieży można by mówić. Ale tak, jak jest... No to już samemu, wedle własnego sumienia sprawę należy rozstrzygnąć.
W każdym razie - bez większego wysiłku WB 3.0 zdobędziesz. Albo z psie grosze na Allegro kupisz, albo zassiesz z neta.
Tak czy owak - będą Ci potrzebne. Nawet jak będziesz chciał pokombinować poprzez WinUAE.
Pisz, jak sobie radzisz. PPA to NAPRAWDĘ wyjątkowe miejsce. Bez niewczesnych żartów i ironii - tu są NAPRAWDĘ życzliwi ludzie. Aż dziw bierze, że gdzieś w necie jest jeszce takie miejsce, gdzie "nowego" nie biorą pod obcas, ale doradzają, pomagają.
Naprawdę dziw bierze - bo jak się porówna PPA z takim, na przykład, polskim forum userów Ubuntu... Tam na dzień dobry dostaje się trzy rzeczy:
1. Jesteś lamerem, spadaj.
2. A co? W Googlach se poszukać nie umiesz?
3. Se strzel Windowsa, bo na Linuxa jesteś za głupi.

Z szacunkiem
Des

[#7] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Des, post #6

To dlatego na allegro pełno dysków "od amigi" (99% z nich to 3.5" których nigdy w amigach producent nie montował), "z systemem workbench" Szkoda, że tego nikt nie tępi...



Ostatnia modyfikacja: 11.07.2009 15:09:07
[#8] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@APC74, post #2

Okazało się że coś było chyba nie tak z zasilaniem dysku (wtyczka nie łączyła czy coś). Rozbebeszyłem i poprawiłem podpięcia - teraz jest już ok i Workbench się wczytuje z dysku twardego :)
Przy okazji wyszło że mam myszkę w stanie przeagonalnym więc jeszczee tę jedną rzecz naprawię i mogę zacząć wreszcie zabawę z amigą.

przy okazji, czy lepiej jest kupić monitor do Amigi (np. commodore 1085s) czy może podłączyć ją do PC-towskiego VGA?
[#9] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Des, post #6

Wszelkim purystom w tej kwesti odpowiedziałbym:

pokaż mi zdjęcie półki z twoim oryginalnym oprogramowaniem oraz zawartość HD

Już "widzę" u każdego te stosy pudełek... Wiadomo jak było i jak jest. To nie jest PC czy MAC, że legalnie bez problemu wszystko dostaniesz. Po co utrudniać sobie życie, jeśli idzie o tak stary i niszowy sprzęt.

[#10] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #8

Żeby bezproblemowo obsługiwać tryby PAL i NTSC (tryby odświeżania ~15kHz) musisz mieć
albo monitor obsługujący te tryby albo ScanDoubler. Co do monitorów to nie musi być koniecznie stary CRT, gdyż ostatnio dosyć modne są monitory z tunerem TV, a takie bez problemu radzą sobie z trybami PAL/NTSC.

[#11] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #1

Raczej nikt stąd nielegalnego AmigaOS nie podeśle. Amigowcy są bardzo wrażliwi na punkcie legalności swojego softu. Jeżeli się używa softu "legalnego inaczej" to w zaciszu swojego domu i bez publicznego przyznawania się. Po prostu amigowcy mają duży szacunek do ostatnich twórców softu na ich systemy.

A tak swoją drogą to znalezienie kompletu dyskietek AmigaOS 1.x, 2.x i 3.x na Google to niestety żaden problem. :)

[#12] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@MDW, post #11

Zasugerowałem się zagranicznym portalem amigowym gdzie gość miał podobny problem i ktoś mu zaoferował że prześle Workbencha na dyskietkach w tej samej wersji jaka była z komputerem. Ja gdzieś spróbuję kupić te dyskietki do A1200 (może na alegro). Pytanie jest czy jeśli nie kupię od producenta to czy one będą legalne czy nie. Sprawa beznadziejna jeśli chodzi o rozstrzygnięcie.

Osobiście uważam, że jeżeli producent wyprodukował kiedyś sprzęt do którego dodawał system operacyjny i po latach dyskietki się
najzwyczajniej zużyły a producent nie sprzedaje już więcej tych dyskietek, to nie powinien uniemożliwiać użytkownikowi komputera skopiowania ich (oczywiście tylko w tej samej wersji). Tak jest w przypadku kickstartów do UAE - masz A1200, możesz sobie ściągnąć z sieci Kick 3.0 i nie ma problemu, wszystko legalnie. No chyba że gość chce sobie zmapować kickstart i do tego chce jakić nowy OS. Ja tego nie chce mam kick 3.0 i niedziałające dyskietki WB 3.0.
[#13] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #12

Dla fanatyków będą nielegalne nawet ja je kupisz. :(
Weź pod uwagę że dyskietki to koszty, wysyłka pocztą to też koszty, najrozsądniej przyznać się gdzie się mieszka czy aktualnie przebywa i niewykluczone że znajdzie się ktoś z Amigą kto poświęci 10 minut i nagra ci te dyskietki.

Pozdrawiam
[#14] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #12

Stary - zlew na misia. :) Kopiuj i nie wnikaj. Dyskietki z AOS 3.0 należą Ci się jak psu kość. C= poświęcił całkiem duży fragment instrukcji kopiowaniu systemowych dyskietek i intensywnie zalecał pracę na kopii. A co za różnica, skąd tą kopię będziesz miał?

[#15] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@APC74, post #14

Pamiętam coś takiego, z czasów kiedy miałem A500, że Commodore polecało zrobienie sobie kopii zapasowej WB i korzystanie wyłącznie z kopii. No więc odtworzyłem swoją kopię zapasową WB 3.0, którą trzymałem na serwerze Torrent ;) - że tak powiem. Zatem spoko koledzy, już mam WB 3.0 dla mojej amigi. Uhhh... teraz czas na rozbudowe. Szkoda tylko że te wszystkie karty turbo są takie drogie ......
[#16] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #12

silverbud napisał(a):

> Osobiście uważam, że jeżeli producent wyprodukował kiedyś
> sprzęt do którego dodawał system operacyjny i po latach
> dyskietki się
> najzwyczajniej zużyły a producent nie sprzedaje już więcej tych
> dyskietek, to nie powinien uniemożliwiać użytkownikowi
> komputera skopiowania ich (oczywiście tylko w tej samej
> wersji).

Obecnie prawa do starszych systemów ma kto inny. Już była o tym dyskusja. Jakbyś czytał newsy : http://www.ppa.pl/amiga.forever.2009,7173;aktualnosci.html
to byś wiedział gdzie możesz kupić starsze systemy.

A jak kupisz AmigaOS3.5 lub 3.9, to na płycie będziesz miał także AmigaOS3.1.
[#17] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #15

silverbud napisał(a):

> No więc odtworzyłem swoją kopię zapasową WB
> 3.0, którą trzymałem na serwerze Torrent ;) ...
> Szkoda tylko że te wszystkie karty
> turbo są takie drogie ......

To sobie je ściągnij z torrenta :)
[#18] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@kmilota, post #16

nie czytałem jeszcze ale z pewnościa to uczynię. A1200 mam od 4 dni po prostu chciałem ją uruchomić. NA ppa.pl też zapisałem się pare dni temu i dopiero teraz mam motywację do przeglądania tych stron.

a propos prawa, nie jestem ekspertem, ale jedno jest pewne: prawo nie działa wstecz. Zatem jeśli kupiłeś sprzęt wyprodukowany w 1993 roku przez C= to zasady prawne powinny być stosowane według reguł obowiązujących w tymże roku. Jeżeli ktoś kupił prawa do marki i kodu w np. 2001 roku to jego sprawa co zrobi w 2002, 2003 itd. Ja mam kompa z 1993 roku i w dowolnym czasie po tej dacie mogłem sobie wykonać kopię dyskietek w dowolnej formie - jak mniemam.

Myślę, że w kwestii starego softu (który i tak nie ma znaczenia w czasach Win, BSD/MacOS i Lin) dobrze postąpili spadkobiercy firmy Atari (hmmm ... przed amigą 500 miałem atari xe) - Romy komputerów tej firmy zostały udostępnione dla każdego. I tak powinno być. W końcu głównym ograniczeniem jest i tak hardware, którego tak łatwo się nie da skopiować. A emulacja to emulacja - przydatna ale nie nie mająca wiele wspólnego z prawidziwym sprzętem/
[#19] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@kmilota, post #16

I jak sobie z tej płyty nagra system z płyty CD na dyskietki na gołej A1200 z HD?



Ostatnia modyfikacja: 13.07.2009 08:05:06
[#20] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@kmilota, post #16

W sumie nie interesuje mnie AOS 3.9. A konieczność kupienia czegoś innego jednocześnie to transakcja wiązana - nie do końca czysta i legalna
[#21] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Deftronic/..., post #19

podepnie hd do pieca i zrobi co trzeba pod winuae? w czym problem?
[#22] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Valwit, post #21

No tak, teraz takie czasy nastały, że żeby odpalić prawdziwą Amigę trzeba mieć PeCeta i emulator z systemem...

[#23] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Deftronic/..., post #22

:) Moja 1200 ma CD rom wsadzony do środka więc potencjalnie mogę odczytać CD.
[#24] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Deftronic/..., post #22

no jak sie nie ma dyskietek to tak bywa
[#25] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #23

silverbud napisał(a):

> :) Moja 1200 ma CD rom wsadzony do środka więc potencjalnie
> mogę odczytać CD.

potencjelnie to ja moge leciec na ksiezyc albo marsa. a szanse na to mam rownie wielkie jak ty na odczytanie cd na ami bez workbencha :)
[#26] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Valwit, post #24

Bywa też tak, że wystarczy się do kogos zwrócić o pomoc i się te dyskietki dostanie (jak to dawniej bywało zanim powszechny stał się w Polsce internet).

[#27] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Deftronic/..., post #26

w cales swej naiwnosci zawsze zakladam ze dany delikwent probowal tej drogi na poczatku
[#28] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Valwit, post #27

Wątek się wydłuża widzę dość solidnie :) Jak pisałem w p. 8 na HD mam WB 3.0 i się wczytuje. Wcześniej było coś z taśmą od dysku i dlatego potrzebowałem tych dyskietek, bo nie wiedziałem czy HD działa czy nie, czy jest na nich WB czy nie. Włączyłem kompa i była zima - nic się nie dało zrobić bez dyskietek systemowych. OK zdobyłem ADFy WB 3.0 i skoro mam CD-ROM to "potencjalnie mogę" sobie je nagrać na dyskietkę na zainstalowanym WB 3.0.

Mimo wszystko z nieciekawego tematu rozwinął się przydługawa rozprawka na temat co wolno skopiować a czego nie. Podoba mi się ten portal :)




Ostatnia modyfikacja: 13.07.2009 19:00:55
[#29] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@silverbud, post #28

Hehe... Mi też się podoba, dlatego tu siedzę. :) Cieszę się, że sobie poradziłeś jak prawdziwy, stary Amigowiec. OK

[#30] Re: Dyskietki workbench 3.0 - pomoc

@Deftronic/..., post #19

Deftronic/... napisał(a):

> I jak sobie z tej płyty nagra system z płyty CD na dyskietki na
> gołej A1200 z HD?

Normalnie. Tak jak ja instalowałem AmigaOS3.5 w czasach CDROMA prędkości 4. Wystarczy podłączyć CDROM do Amigi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem