[#1] Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga <-> TV
Witam

Pytanie od kompletnego lamusa w sprawie Amigi.
Wpadła mi w łapy Amiga 1200 z paroma dodatkami. W komplecie znalazły się kable pozwalające na podłączenie Ami do telewizora w 3 konfiguracjach (przynajmniej tak mi się wydaje ;) ).

1. Zwykły kabel antenowy.
2. Kabel chinch<->chinch.
3. Kabel RGB (tak przynajmniej mnie się wydaje).

O kabel antanowy pytał nie będę bo to raczej oczywisty temat, jednak mam pytania odnośnie dwóch pozostałych opcji.

Kabel chinch<->chinch jest o tyle tajemniczy, że posiada tylko po dwie wtyczki z każdej strony (czarną i czerwoną), czyli wygląda to jak kabel do podłączenia samego dźwięku. Jednak kiedy podłącze jedną wtyczkę pod wyjście comp. drugą o dowolnego gniazda audio (L, R) to obraz na TV jest (nawet ładniejszy niż po kablu antenowym) ale brak jest dźwięku. Da się coś z tym zrobić czy to ja podłączam coś co wogle nie ma prawa działać i dziwię się, że nie działa? ;)

Drugie pytanie dotyczy kabla RGB. W komplecie z Amigą znajdował się dziwny kabel domowej roboty z jednej strony ma wejście pasujące do portu Video, z trudiej wtyczkę euro. Zakładam, że jest to kabel RGB ponieważ w styku euro polutowanych jest około 8 przewodów do tego zrobiony jakiś bajpas między pinami bodajże 17 i 19. Tylko nie potrafię uzyskać obrazu przez ten kabel. Po prostu czarny obraz, ruszanie kablem nie powoduje żadnego migania. Czy w amidze trzeba coś przełączyć żeby wysyłała sygnał przez złącze video czy z tym moim kablem domowej roboty jest coś nie tak?

Telewizor to zwykły około 10-cio letni Daewoo. Zakładam, że obsługuje RGB bo pamiętam jeszcze za czasów PSX'a potem PS2 podłączałem do niego konsole właśnie przy pomocy kabla RGB.


Pozdrawiam rotfl

[#2] Re: Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga TV

@Ciapo, post #1

Ten podwójny chinch jest do podłączenia dźwięku czyli spięcia Ami z jakąś wieżą. Ale w trybie awaryjnym możesz jeden podpiąć pod video a drugi pod jeden kanał dźwięku, będziesz miał obraz i "połowę fonii".
Kabel antenowy zostaw sobie gdzieś na pamiątkę, wprawdzie załatwia równocześnie obraz i dźwięk ale w dosyć fatalnej jakości.

Pozdrawiam
[#3] Re: Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga TV

@RadoslawF, post #2

Połowa fonii to już dla mnie sukces, telewizor jest mono więc nic mi z drugiej połowy ;) Jednak właśnie niezależnie od tego, do której dziurki wetknę końcówkę puszczającą głos (audio L czy audio R) dźwięku w telewizorze ni ma. Jednak najbardziej by mi zależało na tym kablu RGB co mi działać nie chce i nie wiem dlaczemu, bo jak już jest to mógłby się wykazać odrobiną dobrej woli, a nie bezwstydnie leżeć i sie ze mnie śmiać :)


Pozdrawiam rotfl

[#4] Re: Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga TV

@Ciapo, post #3

W pierwszej kolejności sprawdź czy na pewno jest to kabel z sygnałem RGB i czy ma prawo działać.
http://www.hardwarebook.info/Amiga_to_SCART
Potem sprawdź czy ten TV w gnieździe euro do którego wtykasz kabel ma wejścia sygnałów RGB. Trafiały się tanie TV które miały tylko wyjście RGB a w drogich (dwa gniazda euro) bywało że jedno było kompletne a drugie wykastrowane, włóż do tego kompletnego.
I na koniec jak już podłączysz to sprawdź z pilota wszystkie wejścia video w TV, czasami są trzy i obraz z Amigi zobaczysz po trzecim naciśnięciu przycisku video.

Pozdrawiam
[#5] Re: Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga TV

@RadoslawF, post #4

Co do kabla to ten schemat już dzisiaj (w sumie wczoraj) oglądałem, ale szczerze powiedziawszy nie wiem jak odnieść ten schemat do tego co jest we wtyczce, ale popracuję nad tym :)

Jeśli chodzi o telewizor to ma tylko jedno euro z tyłu, jednak jak pisałem wcześniej podłączałem to tego TV PSX'a i PS2 (znaczy się konsole PlayStation i PayStation 2) przez kabel właśnie RGB, który wymagał od telewizora jego obsługi (gdyby telewizor nie obsługiwał RGB wtedy obraz byłby czarnobiały, ja miałem kolorowy), więc zakłądam, że telewizor radzi sobie z tym bezproblemowo :)

Odnośnie tego kabla to ma on chyba 5 żył biegnących w izolacji a do tego 3 żyły doklejone taśmą klejącą "na zewnątrz" izolacji, z czego dwie żyły są polutowane we wtyczkach a trzecia jest tylko przyklenona taśmą klejącą w żadmym miejscu nie jest nigdzie przylutowana. Najpierw myslałem, że to jakieś uziemienie czy cuś ale potem stwierdziłem, że to tylko przewód przyklejony taśmą klejącą do kabla ;) Strasznie dziwna konstrikcja domowej roboty :)



Pozdrawiam rotfl

PS. Bez urazy, ale ten telewizor znam od nowości, bo sam go kupowałem i wiem ile razy trzba nacisnąć przycisk AV :) aż takim laikiem nie jestem :)


PS.2 Ok to chyba już wiem czemu to nie działa ;) Jeśli połączenie ze schematu który podałeś jest jedynym słusznym rozwiązaniem to to moje nie ma prawa działać. Zgadzają się tylko 4 pierwsze połączenia.

Ostatnia modyfikacja: 19.07.2009 00:38:27



Ostatnia modyfikacja: 19.07.2009 00:59:50
[#6] Re: Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga TV

@Ciapo, post #5

Zgadzać się powinno 6 połączeń. Trzy RGB, dwie synchronizacje i masa.
Sprawdź i ewentualnie popraw jeśli nie boisz się lutownicy.

Pozdrawiam
[#7] Re: Kilka pytań odnośnie połączenia Amiga TV

@RadoslawF, post #6

Bać to się i może nie boję, ale problemy są dwa ;)

1. Nie mam "na stanie" lutownicy.
2. W tej wtyczce jest taki bajzel, że jedynym rozwiązaniem byłoby kupić nową i po prostu polutować wszystko od nowa :)

W każdym razie dzięki za wskazówki. Mam nadzięję, że uda mi się z tym coś zrobić. Chociaż prawdę mówiąc to jeszcze raz sprawdze czy może zgadza się to co napisałeś, bo w sumie sprawdziłem tylko do momentu gdzie się poplątało czyli na pewno dobrze są trzy RGB i chyba jedna z synchronizacji.

Aha i jeszcze jedne kabelek jest puszczony w pin 21 wtyczki euro w sensie jest przytknięty do tej blaszki która tworzy krztałt gniazda i dociśnięty plastokową obudową wtyczki, nie wiem co to rozwiązanie ma na celu ;)



Pozdrawiam rotfl

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem