[#1] Początkujący - A1200 i HD
Piszę tu po raz pierwszy więc witam wszystkich uniżenie. Znudzony szarzyzną otaczającego mnie komputerowego świata PC sięgnąłem po starą wysłużoną A1200. Wygłaskałem, wypolerowałem i postanowiłem podłączyć do niej HD (dysk będzie leżał na zewnątrz). W związku z tym mam do Was kilka pytań. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

1) Mam kilka PCtowych dysków twardych ATA. Z tego co rozumiem, by podłączyć do Amigi taki dysk, potrzebuję zwykłej taśmy IDE 40 żyłowej z PC i przejściówki z 2.5 na 3.5 cala, czyli z jednej strony 44 oczka (wpięta w Amigę), a z drugiej 40 (dysk PC). Czy dobrze kombinuję?
2) Czy zasilacz Amigi poradzi sobie jeśli zasilanie do dysku wypuszczę ozgałęzieniem z zasilania stacji dysków w Amidze?
3) Jak sformatować taki dysk na PC spod WinUAE?
4) Mam OS 3.5 i raczej poradzę sobie z jego instalacją pod emulatorem, ale czy po jego zainstalowaniu w WinUAE moja Amiga (rom 3.0) na nim wystartuje?
5) Czy w Amidze, jak to ma miejsce w PCtowym biosie, można wybrać coś jak BOOT DEVICE?
6) Na koniec pytanie najważniejsze. Macie jakiś pomysł skąd wziąć wkręty do obudowy Amigi i inne śrubki, które się z czasem zawieruszyły? Może da się gdzieś kupić jakieś zamienniki. Może znacie ich fachowe rozmiary/oznaczenia?
Dzięki za pomoc.
[#2] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #1

1) Tak
2) Tak. Problemy zwykle zaczynają się przy HD + CD-ROM + Turbo
3) http://valwit.net/uaehd.html
4) Hm... Masz kartę turbo?
5) Tak. Ustawienie domyślne/stałe ustawiasz w HDToolboxie, w trakcie partycjonowanie HD. Ustawienia na jeden raz w EarlyStartup (reset przy wciśniętych obydwu klawiszach myszy). Jeżeli boisz się, że Ami nie wystartuje z HD, po jego podłączeniu to nie ma strachu, po tym, co zrobisz z HD wg opisu w pkt 3 dysk będzie gotowy do pracy.
6) Nie. Ja dobrałem "na oko".

[#3] Re: Początkujący - A1200 i HD

@APC74, post #2

Dzięki za odpowiedzi.
Nie mam karty turbo. Mam tylko gołą Amigę z dodatkowym 4MB ramu. Czyli, że bez turbo nie mam co myśleć o OS3.5? Dobrze wiedzieć bo rozglądałem się już gdzie go można kupić.
A skąd dostanę się do HDToolboxa? Pewnie to głupie pytanie, ale z Amigą miałem do czynienia jako nastolatek i głównie grałem, trochę kombinowałem w Amosie, nie mam większego doświadczenia.
Czytam właśnie materiał, który przytoczyłeś. Autor, gdy mówi "Ustaw odpowiednią CPU, ścieżkę do obrazu Kickstartu i dyskietki Install 3.x (lub 2.x)", to chodzi mu o dyskietki Workbencha?

Już wiem, Hdtoolbox ściągnąłem z Aminetu, a autor mówi o dyskietkach Workbencha.
Dzięki.



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 19:21:04
[#4] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #3

AOS 3.5 to taki podrasowany łatkami AOS 3.0/3.1. Większość łatek pozwalających zamienić AOS 3.0 na AOS 3.5 (o ile nie wszystkie) znajdziesz w Aminecie. Większość z tych łatek (nie wszystkie ale jednak) to zbędne wodotryski mające swoje wymagania. Jedyne, czego naprawdę potrzebujesz, to łata na filesystem, umożliwiająca obsługę dysków większych niż 4GB (o ile planujesz podłączyć taki duży dysk), a taka łata pójdzie nawet na gołej A1200. Pamiętajmy, że A1200 powstała w czasach, gdy największe dyski twarde miały pojemność 512MB (0.5GB) i limit 4GB wydawał się aż zanadto zawyżony...

[#5] Re: Początkujący - A1200 i HD

@APC74, post #4

A mógłbyś zapodać tytuł tej łatki umożliwiającej podłączenie dużych dysków? Może jeszcze coś byś polecił z Aminetu. Dla niewtajemniczonych zdawkowe opisy tego co tam mają nic nie mówią.



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 20:18:28
[#6] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #5

Najlepszym rozwiązaniem dla dużych dysków jest SFS. Leży na Aminecie, jednak na tej stronie:
http://strohmayer.org/sfs/
znajdziesz trochę nowszą wersję. SFS do pracy wymaga ROM w wersji co najmniej 3.0 od jakiejś rewizji wzwyż. Dokładnego numeru rewizji ROMu 3.0 nie pamiętam - sprawdź w dokumentacji a następnie porównaj to z rewizją wyświetlaną przez Twoją Ami (na ekranie startowym, tym z animacją wkładania dyskietki ta informacja jest wyświetlana).
Gdy to nie pójdzie to pomyślimy nad innymi rozwiązaniami.

Następnie wypadałoby zainstalować MUI (http://aminet.net/package/util/libs/mui38usr). Na początek demo wystarczy.

Do tego MCP, ewentualnie NewIcons,

A tak w ogóle, dla początkującego amigowca, z A1200 + 4MB FAST to polecałbym to:

http://classicwb.abime.net/classicweb/full.htm

całkiem ładnie skonfigurowany WB od ręki - zawsze to łatwiej, coś z systemu wyrzucić, niż kombinować i instalować (ale instalacja łaty na filesystem to i tak Cię nie ominie). :)


EDIT: Jeżeji jednak chciałbyś sam zawalczyć, to patrz ten wątek:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=57152&t=57125#reply_57152
post 6 :)

A o konfigurowaniu MCP pod AOS 3.0:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=32908&t=32870#reply_32908
post 12 :D



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 21:08:26
[#7] Re: Początkujący - A1200 i HD

@APC74, post #6

Dzięki za wszystko. Dziś już nie ma sensu, ale od jutra zabieram się do pracy nad nią i jeśli będę miał jakiś problem, znów poproszę o pomoc.
Fajnie znów poczuć charakterystyczny zapach Amigi (przynajmniej moja pachnie :D ) i usłyszeć zgrzyt stacji. Nie wiem co ten komputerek ma w sobie, ale obcowanie z nią jest czymś niesamowitym. Myślę, że z Amigą jest jak z pierwszą prawdziwą miłością. Wszystkie maszyny przed nią i po niej były ok, ale to jednak nie to.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
[#8] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #7

Ja dodam jeszcze od siebie, że zamiast dysku HDD warto zainteresować się adapterem CF i jakąś kartą pamięci CF. Mieści się w środku, łatwe w montarzu (są adaptery wpinane bezpośrednio w płytę główną, nie trzeba tasiemki), idealnie bezgłośne i niewielkie zapotrzebowanie na prąd, same plusy. Ja w swojej amidze mam kartę transcenda 4GB z kilkoma partycjami, wszystko utworzyłem pod winUAE. Zwróć tylko uwagę, by adapter był z opcją "front panel LED", wtedy będzie się świeciła dioda przy r/w zarówno na adapterze, jak i obudowie Amigi.

Co do systemu, może zainteresuje Cię prekonfigurowany system, AmigaSYS
http://amigasys.extra.hu/ (mi bardziej przypadła do gustu wersja 3). 4 MB fastu powinno wystarczyć, bynajmniej tak jest napisane na stronie. Oczywiście możesz to wypróbować pod WinUAE. Drugi projekt to ClassicWB, http://classicwb.abime.net/

Oba systemy wymagają dyskietek instalacyjnych. Jeżeli masz oryginalne, to żeby oszczędzić sobie kłopotu możesz zamontować obrazy ściągnięte z netu. (Albo instalować całość na Amidze już, o ile dyskietki są sprawne). Szybciej jednak będzie pod winUAE : ]



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 22:23:36
[#9] Re: Początkujący - A1200 i HD

@APC74, post #2

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy do przejściówki 2,5"-3,5" (taką, którą mają np. w eFunzine) mającą złącze IDE 40-pin, podłączę taśmę w standardzie ATA 100/133 - 80 żyłową? Z tego co wiem taśmy te mają zaślepioną jeden otwór. Jeśli nie to czy dostanę gdzieś w ogóle taką przejściówkę?
A może zwykłą taśmą IDE - 40 żyłową podepnę dysk ATA?

Mam dysk 80GB ATA, taśmę do niego z PC (czyli też ATA). Czy w takim razie dam radę podłączyć go taką przejściówką?
[#10] Re: Początkujący - A1200 i HD

@Bagheera, post #8

Co do systemów to przyjrzę się tym wszystkim wersjom i coś na pewno wybiorę.

Słyszałem już o IDE-CF. Ale szukałem w sieci i nigdzie nie mogłem czegoś takiego znaleźć. Gdzie mógłbym to kupić? A może doradził byś konkretną markę takiego adaptera z "front panel LED", no i konkretną kartę. Myślę, że to byłoby świetne rozwiązanie. Znalazłem coś takiego w sklepie GOTRONIK. Nie wiem czy można tu podawać linki do sklepów, więc nie podaję.

No i przydał by mi się PCMCIA-CF.



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 22:29:25
[#11] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #9

Przejściówką tak, bo każda ma tylko 40 pinów. Nie wiem, jak z taśmą, po prostu spróbuj, i sprawdź sam. Pamiętaj, że pierwsza partycja z systemem powinna mieć mniej jak 4GB. Tak zalecają. Jeżeli jednak chcesz mieć dysk na stałe w Amy, zainteresuj się kartami CF, dużo lepsze rozwiązanie. Przy transferach jakie oferuje interfejs IDE Amigi (no i ogólnie wydajności systemu) swobodne i wygodne korzytsanie z 80 GB jest łagodnie mówiąc wątpliwe.

Gdyby się okazało, że taśma 80 pinowa nie działa, a nie znajdziesz 40, mogę Ci zrobić tasiemkę pod wymiar.

[#12] Re: Początkujący - A1200 i HD

@Bagheera, post #11

Taśma 40 jest dostępna w eFunzine, ale teraz to już chyba zdecyduję się na IDE-CF, tylko nie wiem skąd to wytrzasnąć.
[#13] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #12

np. na Allegro, w sklepach z częściami komputerowymi też powinny być
[#14] Re: Początkujący - A1200 i HD

@wali7, post #13

Ok, poszukam. Tylko nie bardzo wiem jak to ma wyglądać i czy zmieści się w obudowie. Przyda mi się chyba taśma 2.5". Wtedy powiniennem podpiąć adapter jakiegokolwiek kształtu.
Dzięki za pomoc.



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 22:49:43
[#15] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #12

Allegro :)

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=adapter+CF

Ja mam akurat model od tego Pana: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=11689368 Z tym, że do tego trzeba taśmę 44p (w razie czego mogę taką zrobić, pod wymiar), działa b dobrze.

Są też te bezpośrednio wpinane w złącze, ale ale nie widzę w tej chwili odpowiednich (czyli 44p, i zagiętym złączem, lub montowanym od spodu, tak, by cały adapter był zamontowany równolegle do płyty głównej, te pionowe na sztortc Ci się nie zmieszczą :) ). O ile pamięć mnie nie myli, to czasem w dziale komputery->inne->amiga pojawiały się takie właśnie adaptery, wtedy odchodzi kupowanie taśmy.

Co do karty pamięci, z tym bywa różnie, bo niektóre nie chcą pracować jako dyski, albo nie chcą pracować w adapterach pcmcia.
Zerknij do tego wątku: http://eab.abime.net/showthread.php?t=28249

Ja natomiast mam Transcend CF 4GB x133. Na allegro jest jeszcze dostępna. Jako dysk sprawuje się świetnie. Nie ma co inwestować w lepsze, bo i tak prędkości tych nie wykorzystasz. Ten model o większej pojemności też powinien działać. (Mi 1 GB by wystarczyło..)

Co do czytników PCMCIA, to też wygodny sposób na wymianę danych na kartach CF z CPtami. O ile dobrze pamiętam, to jest ktoś na forum, kto ma taką samą kartę, i działa zarówno jako hdd, jak i w PCMCIA. A odpowiedni adapter zapytaj kogoś innego, ja w pcimci mam kartę sieciową :)


Poczytaj troche forum, zanim zaczniesz rozbić zakupy:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/search.php?f=1&search=PCMCIA+CF&globalsearch=0&match=1&date=0&fldsubject=1

Mam nadzieję, że Ci nieco wyjaśniłem sprawę, pozdro.



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2009 22:58:30
[#16] Re: Początkujący - A1200 i HD

@Bagheera, post #15

Masz ten "Adapter CF IDE laptop laptopa przejściówka 44pin" za 19 zł.?
Więc podsumowując:
Potrzebuję taśmy IDE 44 pinowej żeby podłączyć adapter IDE-CF do Amigi.

Żeby podłączyć adapter do PC (instalacja systemu pod WinUAE itp.) potrzebuję przejściówki z 44 piny na 40, czyli takiej standardowej jak przy podłączaniu dysku 3.5" do Amigi, albo jakiegoś czytnika kart do PC.

Pewnie skorzystam z Twojej taśmy.
Dzięki wszystkim za pomoc. Czas do wyra, jutro praca.
[#17] Re: Początkujący - A1200 i HD

@frywolny_marian, post #16

Właśnie ten, od tego sprzedawcy. Do niego taśma będzie potrzebna.

Do PC to proponuję zainwestować w czytnik, żeby później nie bawić się w przekładanie, podpinanie, wyłączanie kompa, itd, a na pewno CI się przyda, jeżeli będziesz chciał mieć adapter pod PCMCIA do przenoszenia danych. Nie jest to droga inwestycja, a oprócz CF będziesz mógł czytać inne karty, jeżeli wybierzesz czytnik wieloformatowy.
Unikaj kart Kongstona, one chyba najwięcej kłopotów sprawiają, bynajmniej tak można wywnioskować po przeczytaniu paru tematów na ppa.
Co do taśmy, to napisz maila, jak się zdecydujesz.

Dobranoc :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem