[#1] Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS
Witam

Pytanie może trywialne, ale jak dla poczatkującego to zupełnie powazne :)
Mam taki problem. Zainstalowałem workbench 3.0 na HD przy użyciu WinUAE i obrazów ADF WB 3.0. Przełożyłem dysk do amigi (kik. 3.0) i uruchomiłem system. Chciałem potem nagrać obrazy ADF workbencha (te same których uzyłem do instalacji na HD) na dyskietki:

adf2disk WB-3.0.adf (adf2disk11.lha z aminetu)

Obraz się nagał, nie było błedów, ale powstała dyskietka była DF0:NDOS
Próba bootowania z dyskietki kończy się okienkiem z komunikatem: Not a DOS disk in DF0: (czy jakoś tak). Przy użyciu adf-blitzera to samo - niedosowa dyskietka). Z obrazami gier (np. Dune II) to samo NDOS :( .

Jak adf-blitzerem najpierw zgram obraz dyskietki na HD i potem ten sam potem zapisze na dyskietce to wszytko jest ok.

O co tu chodzi? Czy są rózne wersje ADF (formaty czy co?) Jak w takim razie miec pewność że ADF sciągnięty z sieci wygeneruje poprawną dykietkę? Jak moge nagrać te ADFy workbencha? Zupełnie tego nie rozumiem

Jesli ktoś wie to bardzo proszę o pomoc
[#2] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #1

ADFy z sieci nigdy niczego nie gwarantują. Dziwny jest ten problem, zwłaszcza że adf2disk jest tak prostym programem że ciężko coś w nim namieszać. Nie wiem gdzie masz wrzucone adf2disk, ale wrzuć sobie ten program do katalogu C. Wcześniej jednak zrób taki test. Zgraj adf2disk i jeden plik adf (może być obraz dyskietki z wb) do ramu w cli przełącz się na ram-dysk (poleceniem ram: ) i spróbuj teraz coś zoperować. Na razie innych pomysłów nie mam.

[#3] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@Red_Bullet, post #2

Wrzuciłem adf2disk11 do C i zmieniłem mu nazwe na adf2disk. Tak więc spokojnie działa w shelu. Z tym ramdiskiem spróbuje wieczorem.

Wydaje mi sie, że przynajmniej w tym przypadku ADFy WB są ok, bo z nich zainstalowałem system na dysku.


Czy są różne wersje adf2disk? Jak tak, to której używacie?
[#4] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #1

Zakładam, ze masz Amigę z minimum 2mb ramu. Ja obstawiam padnięte dyskietki padnięte adf.


Weź takiego adfa i otwórz okno cli [Amiga + e]

Wpisz newcli [enter]

otworzy Ci sie nowe okno wpisz mount rad: [enter]
następnie adf2disk nazwa_pliku.adf ramdrive.device [enter]

jak program skończy to robisz reset. Gra zostanie nagrana do pamięci ram i powinna się uruchomić. Jeśli nadal masz komunikat ws tylu rad is not dos to masz na bank padnięte obrazy dyskietek. Weź przetestuj tak grę dune 2 bo może się gry ndos nie będą działały z RAD. jeśli nagrywasz dyskietki programem adf2disk używaj takiej składni


adf2disk nazwa_pliku.adf VERIFY

program będzie sprawdzał czy się nagrało ok.



Benedykt Dziubałtowski

[#5] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

Dzięki, wypróbuje to, bo wyglada że ma to sens. Amigę mam 1200 2MB ram + CD (który jeszcze nie działa, bo nie ma sterowników :(

z tymi padniętymi ADF-ami to byc może problem, jak sobie teraz myslę, wynikał z tego że ADF-y były kopiowane z katalogu windows, podmontowanego do winuae jako dysk i skopiowane na Amigowy HD w emulatorze (przejścówka z dysku ST na IDE i potem przejścowka na USB :)

Poszukam na sieci info jak sprawdzić sumy kontrolne ADFów. Przed i po skopiowaniu...

A jak sprawdzić czy na HD nie ma jakiś błędnych sektorów i jak je ewentualnie wykluczyć z użycia pod WB 3.0



Ostatnia modyfikacja: 24.07.2009 11:09:03
[#6] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #5

Przeczytaj dokładnie mojego posta i się dowiesz jak sprawdzić adf.



Benedykt Dziubałtowski

[#7] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Więc mam padniete obrazy ADF

Co ciekawe jak kopiuję workbench lha z partycji windows na dysk amigi pod WB 3.0 i potem rozpakowuje z dysku amigi dostaję zawsze błąd w tym samym miejscu - corrupted files. Natomiast rozpakowanie lha bezpośrednio z partycji windows na dysk amigi przebiega bez błędów.

Wniosek: pliki ADF i lha (wprawdzie nie wszystkie) ulegają uszkodzeniu przy kopiowaniu z katalogu Windows na dysk Amigi zawsze w ten sam sposób.

Czegoś takiego jeszcze nie doświadczyłem w swoim życiu nawet na OS/9 przy kopiowaniu plików na 5,25 DD na starej konsoli spektrometru Bruker (do obejrzenia w muzeum) ;)
[#8] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #7

Zła/stara wersja pakera lha. I napisz czym kopiujesz pliki?

[#9] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@11MASTEr, post #8

Używam LhA 2.12. Do kopiowania używam polecenia (w Shellu) w stylu:

DH3:> copy WB-3_0.lha dh2:

będąc w katalogu Windowsa (podmontowanego jako dysk DH3:)

Po tym w katalogu DH2: (partycja HD dysku amigi) jest uszkodzony plik WB-3_0.lha nie do rozpakowania.

Jak wpiszę: lha x DH2:WB-3_0.lha DH2: ----> po kilku rozpakowanych plikach dostaje CORRUPTED FILES

Jak wpiszę lha x DH3:WB-3_0.lha DH2: -----> Operation succesfully completed

[#10] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #9

Hmmm. Mam podobny problem. Jeszcze nie miałem czasu go rozwiązać ale na dniach będę się tym zajmował o ile coś nie wyskoczy mi.
Poczytaj ten wątek http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=64809&t=64457&startliczba=25&v=f tam też zadawałem podobne pytania. Może ten wątek trochę naprowadzi Cię na jakieś rozwiązania.

Tomek

[#11] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #9

Rozpakuj pliki pod Windowsem. Za pomocą win rara to sie dowiesz czy archiwa są uszkodzone.



Benedykt Dziubałtowski

[#12] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@silverbud, post #9

Teraz tak pomyślałem sobie, że może obcinanie nazw przy rozpakowywaniu archiwum ma na to jakiś wpływ(za długie nazwy). Spróbuj zainstalować ten program FAT95(jeśli go nie masz zainstalowanego). Co do rozpakowywania pod Windowsem to nie miałem/nie mam żadnych problemów z archiwami LHA(to odnośnie notatki Benedykta post wcześniej) a na Amidze mnie się wszystko krzaczyło.

Tomek



Ostatnia modyfikacja: 28.07.2009 13:12:38
[#13] Re: Problem z adf2disk - generuje DF0:NDOS

@Tomski, post #12

obcinanie nazw tylda nic nie ma do rzeczy

ja jestem ciekawy skladni jak kolega splodzil ..
wydaje mi sie ze w tym tkwi problem

zawsze mozesz sprobowac sobie wrzucic tego ADF2DISK to RAD:

jesli ci pojdzie i bedzie DOSowy dysk .. moze stacja zepsuta ?



Ostatnia modyfikacja: 28.07.2009 16:01:27
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem