[#1] Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF
Cześć.
Właśnie zabrałem się za przygotowywanie twardego dysku, w postaci karty CF, do mojej Amigi. Robię to pod WinUAE i potrzebuję pomocy.
Postępuję tak:
• Odpalam WinUAE spod wiersza poleceń z dopiskiem „-disableharddrivesafetycheck”, bo inaczej w Workbench karta jest niewidoczna,
• Ustawiam konfigurację, dodaję dysk w postaci karty CF, do stacji dysków wkładam obraz Install 3.0,
• W Workbench wchodzę do Install 3.0HDTools i zaznaczam HDToolsBox. Wybieram ICONSINFORMATION, zmieniam w Tool Types: „scsi.device” na „uaehf.device” i wciskam SAVE,
• Uruchamiam HDToolsBox – dysk jest widoczny jako „SCSI, adress – 0, lun – 0, status – Unknown,
• Wszystkie gadżety z wyjątkiem CHANGE DRIVE TYPE są nieaktywne. Wciskam CHANGE DRIVE TYPE, wciskam DEFINE NEW…, tam READ CONFIGURATION i OK.
• Ukazuje mi się znów główne okno HDToolBox i tym razem wszystkie opcje stają się dostępne, a dysk widziany jest jako: „SCSI, adress – 0, lun – 0, status – Changed, driver type – Multi Flash Reader 1.1,
• Wciskam PARTITON DRIVE, ustalam dwie partycje FFS – HD0 i HD1, w tym pierwsza jako BOOTABLE i wciskam OK.,
• Znów jestem w głównym oknie HDToolBox i zapisuję zmiany (status w oknie powyżej zmienia mi się na NOT CHANGED), wybieram LOW-LEVEL FORMAT DRIVE - status zmienia się na EMPTY, wciskam SAVE (status znów – NOT CHANGED), wkładam dysk Workbench do stacji i pozwalam na REBOOT wciskając EXIT,
• Za pierwszym podejściem wyskoczyły mi na pulpicie HD0:NDOS i HD1:NDOS, lecz nie mogłem ich sformatować (nie pamiętam już co system mi wtedy pisał). W innych próbach, mimo, że robiłem to samo (nawet zmieniając z powrotem dyskietki Install i Workbench na świeże kopie, niezapisane moimi ustawieniami), dodatkowe napędy w ogóle się nie pojawiały.
Karta CF z PC komunikuje się przez czytnik kart USB. Sama karta to Transcend 4GB, sformatowana w FAT32 z rozmiarem alokacji 64kb.
Co jest grane? Pomóżcie mi dojść co robię nie tak.

Aha, jeśli to w czymś pomoże to WinUAE przy dodaniu karty jako HD wyświetla, że dysk jest NON EMPTY i NON RMB PARTITIONET, czy jakoś tak.



Ostatnia modyfikacja: 24.07.2009 20:53:14
[#2] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #1

http://valwit.net/uaehd.html
LOW-LEVEL FORMAT DRIVE ???
Format niskiego poziomu kasuje wszystko. Nie używaj tego.
Format pod Workbenchem.



Ostatnia modyfikacja: 24.07.2009 21:17:13
[#3] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #1

Żeby robić cokolwiek na winuae na dyskach nie amigowych musisz uruchomić emulator z opcją z postu 3 w tym wątku:

http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=9&i=4035&t=4035

[#4] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #1

...wybieram LOW-LEVEL FORMAT DRIVE...

Ten przycisk powinien być ukryty i włączany tylko w jakiś skomplikowany sposób... Ludzie, co wy z tym niskopoziomowym formatem?
Ten guzik nie służy do formatowania partycji w celu przygotowania jej do pracy! Do tego służy polecenie format w systemie.
W dużym skrócie
Zrób wszystko jeszcze raz tylko bez LOW-LEVEL FORMAT DRIVE (o ile karta CF jeszcze żyje - Low Level format na karcie CF ).

[#5] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@APC74, post #4

No nie znam się na tym. Opierałem się na opisie jak instalować system na HDD. Próbowałem różnych sposobów, bez LOW-LEVEL FORMAT też.

Mogło coś stać się karcie z powodu tego formatowania?

[#6] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #5

Też kiedyś szukałem ale wzmianki o LOW-LEVEL FORMAT nie widziałem.
Sprawdz najpierw kartę pod windą stwórz partycję Fat32 jeśli się da to postępuj zgodnie z opisem http://valwit.net/uaehd.html.
[#7] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@Dark_luke, post #6

Postępowałem. Gdy za którymś razem udało mi się jakoś utworzyć partycje, które były widoczne w systemie, nie mogłem ich sformatować.

[#8] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #7

Znaczy jaki komunikat się pojawiał ?
Sposób postępowania w 100% pewny.
Ach i jakie są wielkości są te partycje?
[#9] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@Dark_luke, post #8

Właśnie komunikatu nie pamiętam, a teraz nie jestem w stanie sprawdzić.
Partycje to: 1GB, 1,5 i 1,5.
A tak w ogóle, to nie wiem czy do tego formatu doszło. Po wciśnięciu opcji, nic się nie działo.
Postępując według informacji z podanego przez Ciebie linku, HDToolBox nie widział karty. Dopiero pod zmianie typu napędu coś tam zobaczył.



Ostatnia modyfikacja: 24.07.2009 21:47:22
[#10] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #9

Spróbuj utworzyć partycję poniżej 1GB.
Drugą sprawą są karty CF była już sprawa na PPA nie wszystkie działają prawidłowo na Amisi.
[#11] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@Dark_luke, post #10

Ten konkretnie model działa u innych.
Dzięki, pokombinuję jeszcze.



Ostatnia modyfikacja: 24.07.2009 21:55:04
[#12] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #11

A czy to nie chodzi o wielkość partycji? Chociaż szczerze mówiąc nie pamiętam ile może mieć maksymalnie partycja FFS ale spróbuj z mniejszą niż 1gb

[#13] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #5

Opiszę może co to jest LLF:

Niskopoziomowy format (Low-Level Format) - np. ten za pomocą HDToolBoxa znacząco różni się od formatu wykonanego za pomocą polecenia systemowego (nazwijmy tą metodę formatem wysokopoziomowym - dla odróżnienia) i zupełnie inne jest jego przeznaczenie.
Format niskopoziomowy służy do mapowania uszkodzonych sektorów dysku. Gdy dysk jest formatowany niskopoziomowo, jego powierzchnia jest całkowicie kasowana a następnie sprawdzane jest, czy sektory nie są uszkodzone. Jeżeli jakiś sektor jest uszkodzony, to jego adres ląduje w PDL (Primary Defect List - główna/pierwsza lista uszkodzeń) dzięki czemu jest mapowany jako uszkodzony za pomocą algorytmu usypiania sektorów (Sector Slipping Algorithm). Cała operacja mapowania uszkodzonych dysków jest niewidzialna dla Amigi (komputer widzi tylko logiczną listę sektorów, mapowaną przez dysk, a nie adresy rzeczywiste) i zajmuje się nią urządzenie - gdy Amiga wykonuje jakieś operacje na dysku uszkodzone sektory są przez niego pomijane. Załóżmy, że w trakcie formatu niskopoziomowego zostały wykryte uszkodzone sektory (o numerach 2 i 5), wtedy lista będzie wyglądała tak:

[sektory logiczne] ---> [sektory fizyczne]
[ 0 ] -----------------------> [ 0 ]
[ 1 ] -----------------------> [ 1 ]
[ - ] --- USZKODZONY --- [ 2 ]
[ 2 ] -----------------------> [ 3 ]
[ 3 ] -----------------------> [ 4 ]
[ - ] --- USZKODZONY --- [ 5 ]
[ 4 ] -----------------------> [ 6 ]


Oprócz PDL na dysku znajduje się również SDL (Secondary Defect List - druga lista uszkodzeń) zawierająca adresy uszkodzonych sektorów wykrytych już po formacie niskopoziomowym. O ile mapowanie uszkodzonych sektorów za pomocą PDL praktycznie nie spowalnia dysku o tyle mapowanie za pomocą SDL ma dosyć duży wpływ na szybkość dostępu do danych. Wiąże się to z niemożnością użycia metody usypiania sektorów (ta operacja może być przeprowadzona wyłącznie w trakcie formatowania niskopoziomowego). Zamiast usypiania sektorów stosowana jest metoda liniowej zamiany (Linear Replacement Algorithm), która polega na podmianie adresu uszkodzonego sektora na adres z przestrzeni zamiennej (spare area), adresy te leżą zwykle w pewnej odległości na powierzchni dysku, przez co głowica musi wykonywać skoki by odczytać dane i stąd właśnie biorą się opóźnienia w dostępie do danych.

Tyle wymądrzania się. Czy mogło to mieć wpływ na kartę CF - teoretycznie nie. Jednak zaimplementowana w HDToolBoxa procedura niskopoziomowego formatu nie najlepiej sobie radzi z urządzeniami (napędami) innymi niż dyski twarde (np. LLF na dysku LS-120, czy innym magnetooptyku to nie najlepszy pomysł jest ;) )...

[#14] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@APC74, post #13

piszesz na początku o dwoch partycjach, później o trzech....


ja w swojej a600 mam CF4GB podzielony na 5 partycji..

nie pamietam dokładnie, ale jakaś partycja bodajże 300MB (może tylko u mnie) musiała zostać jako nieużytek bo nie dało jej się sformatować poprawnie..

max partycja u mnie to ok 900MB..

CF preparowany na Winaue według podanego linku i wszystko ładnie cyka..

CYTAT:
"Aha, jeśli to w czymś pomoże to WinUAE przy dodaniu karty jako HD wyświetla, że dysk jest NON EMPTY i NON RMB PARTITIONET, czy jakoś tak."

zupełnie normalne.. jak jush będzie to wpełni w amigadosie nie będzie się pojawiać..



Ostatnia modyfikacja: 24.07.2009 23:54:34
[#15] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@AdamZeku, post #14

Piszę najpierw o dwóch, później o trzech bo całą operację przeprowadzałem kilkadziesiąt razy, z różnymi kombinacjami. Podzieliłem maksymalnie na 6 partycji. Do trzeciej nad ranem siedziałem i nic.
W instrukcji z linka, na jaką się powołujesz, kolesiowi HDToolBox widzi dysk od razu. Jam mam wszystkie opcje niewidoczne i jedyne co mogę zrobić to wybrać CHANGE DRIVE TYPE. Tam wciskam READ CONFIGURATION i zaczyna mi go widzieć w ten sposób:
http://frywolny.wrzuta.pl/obraz/7ysVfFMq4E6/workbench31_-_install31_001
Pojemność ma wartość ujemną, choć po przejściu do PARTITION DRIVE program widzi ją właściwie.
Po utworzeniu partycji (miliony kombinacji z różną ich ilością i pojemnością) wciskam OK co powoduje, że wychodzę do głównego okna HDToolBox.
I teraz to co według mnie jest przyczyną porażek. Wciskam SAVE CHANGES TO DRIVE i nic mi się na DF0 - Install 3.1 nie zapisuje (a może to się zapisuje na HD czyli w moim przypadku na karcie?). Przycisk zmienia się na zaciemniony i zmienia się też status HD w okienku powyżej:
http://frywolny.wrzuta.pl/obraz/2pWet9RpYai/workbench31_-_install31_002
Po wyjściu z HDToolBox i ponownym jego uruchomieniu wszystkie ustawienia szlag trafia (znów muszę zmieniać typ dysku, no i oczywiście partycjonować od nowa) .
W ogóle jest to wszystko jakieś dziwne. Czasem robię wszystko identycznie kilka razy pod rząd, a reakcje systemu są różne. Raz przestrzeże, że dane na partycjonowanym dysku zostaną zniszczone, a raz nie. Raz sam przeprowadzi reboot, czasem nie. Na kilkadziesiąt prób ze dwa razy (na początku, więc mało pamiętam) udało mi się dokonać tego, że po resecie (automatycznym) pojawiły mi się partycje DF0-NDOS, DF1-NDOS..., ale próba formatu skończyła się wyświetleniem komunikatu NOT A VALID DOS DISK.

A tak w ogóle to czy istotne jest jak karta jest sformatowana pod Windowsem? Tzn. czy ma znaczenie system plików (FAT, FAT32, NTFS), rozmiar jednostki alokacji? (kombinowałem różnie, nawet ustawiałem identyczny rozmiar alokacji w HDToolBox w opcjach partycjonowania).

Czy to może być wina tego, że nie chce mi się nic zapisać po utworzeniu partycji? (próbowałem wszystkiego - plik ADF w Windowise nie jest zabezpieczony przed zapisem, w WinUAE oczywiście też dyskietka jest odbezpieczona - zresztą we wcześniejszych etapach SAVE działał)

Nie mam już pomysłów. Siedziałem nad tym do bladego świtu. Jeszcze żeby listonosz nie spóźniał się z zamówionym adapterem IDE-CF to spróbował bym wszystkiego w Amidze. Może tam by poszło to bez takich problemów.



Ostatnia modyfikacja: 25.07.2009 09:50:38
[#16] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #15

Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci zainstalowanie systemu na Amidze, ja osobiście nie wygrałem walki z Winau(czy jak się to nazywa) i postanowiłem zainstalować system na mojej Amidze 1200, oczywiście wywalało setki błędów itp. aż w końcu system zainstalował się mimo bad sectorów itp. , najciekawsze było to ,że Amiga wykryła 12 głowic w karcie CF- do dzisiaj zastanawia mnie dlaczego.
[#17] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #15

1. Twoje obrazki są w porządku. To znaczy - tak powinno być.

2. Przy SAVE CHANGES TO DRIVE HDToolbox nie zapisuje nic na dyskietce Install, tylko na dysku twardym (czytaj: karcie CF). Jeśli tego nie robi, to coś tu jest nie tak. W opcjach WinUAE przy dyskach nic nie poprzestawiałeś? Nie odptaszkowałeś Read/Write czasem?

3. Próbowałeś po partycjonowaniu wyjść z HDTB i zrestartować komputer (tzn. WinUAE)?

4. Jakie dajesz nazwy logiczne swoim partycjom? Bo widzę, że napisałeś DF0: i DF1: - to trochę dziwne, bo DFx są przypisane do stacji dyskietek. Daj cokolwiek, tylko nie DFx. Powiedzmy, DH0 albo HD0 albo DDH0 itp.

5. Nie, to nie jest istotne pod jakim filesystemem karta jest sformatowana pod Win - Amiga i tak to wszystko wychrzani, zapisze RDB zamiast MBR i sformatuje po swojemu.

[#18] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@recedent, post #17

2) W WinUAE postawiłem ptaszek przy READWRITE.
3) Restartowałem WinUAE (czasem wyskakiwał request, że system się zrestartuje, a czasem robiłem to ręcznie).
4)Pomyliłem się, oczywiście nazywam je DH0, DH1 ...

[#19] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #18

Dziwne, ja takich problemów nie miałem.

Pod jakim systemem probujesz to zrobić, winXP?
Co to za czytnik kart?
Możesz spróbować na innym PC?

Możesz jeszcze przed uruchomieniem winUAE, usunąć wszystkie partycje na karcie CF, i dopiero wtedy partycjonować. Ściągnij też z aminetu najnowszą wersję HDToolBoxa.
Jeżeli nic z tego nie będzie, poczekaj na adapter i wykonaj partycjonowanie pod Amigą. (Ale wtedy musisz mieć w pełni sprawne dyskietki z systemem)

Ostatecznie, zawsze możesz mi (lub komuś, kto blisko Ciebie mieszka) wysłać kartę, żeby Ci ją spartycjonował.

[#20] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@AdamZeku, post #14

Amiga 1200, z systemem 3.0 i beż żadnych kombinacji (czyli bez łatania, zmiany filesystemu itd.), obsłuży dysk max. 4GB. Maksymalny rozmiar partycji to 2GB. Jeżeli nawet dysk ma więcej niż 4GB - np. 4,3GB to HDToolBox powinien bez większych problemów założyć partycje w przestrzeni przekraczającej 4GB. Problemy zaczną się dopiero przy formatowaniu partycji, która poza ten limit wystaje - objawi się to tym, że np. przy założonych trzech partycjach:
DH0: =~ 0,4GB
DH1: =~ 1,9GB
DH2: =~ 2GB
Wszystko będzie w porządku przy formatowaniu DH0: i DH1:. Po sformatowaniu DH2: szlag trafi sformatowaną już poprawnie partycję DH0:. Partycja DH2: również nie będzie działać. Co do partycji DH1: to zależy - w opisanym wyżej przypadku powinna ocaleć, bo formatowanie DH2: zakończy się na 300MB partycji DH0: (formatowanie partycji DH2: wygląda w ten sposób, że polecenie format formatuje ją do granicy 4GB a następnie przestawia głowice dysku początek dysku [1 cylinder, czyli początek partycji DH0:] i formatuje dalej przez pierwsze 300MB).
W starym artykule z Magazynu Amiga zaleca się, by przy formatowaniu tak dużych dysków wybrać w oknie polecenia Format opcję "Put Trashcan" - chodzi o to, żeby na partycji od razu znalazł się jakiś plik, bo bez tego partycja byłaby niewidoczna po sformatowaniu. Gdy się już coś na tą partycję nagra, to Trashcan można usunąć.
----------------------
Wracając do tematu frywolny_marian robi wszystko poprawnie (może oprócz zbędnego LLF, ale jak pisał kombinował również i bez tego). Z kartą również jest wszystko w porządku - ostatecznie skoro widzi ją Windows, to i WinUAE też da radę obsłużyć, co najwyżej problemy mogłyby się zacząć po podłączeniu jej do Amigi. Moim zdaniem problemy stwarza czytnik, wydaje mi się, że to on miesza w HDToolBoxie - jak napisał frywolny_marian w pierwszym poście, w oknie HDTB pojawia się opis dysku jako "Multi Flash Reader 1.1" a powinna pojawić się chyba nazwa karty CF. Proponowałbym spróbować podłączyć do PC kartę CF za pomocą przelotki IDE (czyli podpiąć CF do gniazda IDE a nie USB), np. tej, której zamierzasz użyć w Ami i powtórzyć operację.

[#21] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@Bagheera, post #19

Zainstalowałem najnowszą wersję WinUAE i przeniosłem się na PC z WinXP. Do tej pory pracowałem na Viscie i trochę starszej wersji WinUAE. Nie wiem czy to pomogło, ale kierując się:
http://www.tadla.net/amiga/a600cf/
udaje mi się dojść do momentu formatowania. Czyli tworzę partycje, restartuję emulator i system widzi mi HD0:NDOS i HD1:NDOS...
Formatowanie też się ładnie zaczyna ale trwa może ponad minutę czy dwie i wyskakuje request:
http://frywolny.wrzuta.pl/obraz/2nKHsdCwXRk/workbench31_-_install31_001

Nie wiem co jest nie tak.
Czytnik działa ok. W Windows sprawuje się bez zarzutu. Przeprowadzałem test karty programem Card Test. Najmniejszego błędu nie wykrywa.

Spróbuję z tą nową wersją HDToolBox.
Mam oryginalne i sprawne dyskietki z systemem. Może na Amidze się uda, ale chcę też rozgryźć ten problem. Wysłanie karty do Ciebie to już w ogóle wywieszenie białej flagi Ale jeśli nie będę miał wyboru to na pewno skorzystam z pomocy.

[#22] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@APC74, post #20

Też biorę pod uwagę, że to czytnik. Na razie nie mam przelotki więc nie sprawdzę podłączając karty bezpośrednio. A czytnik mam taki:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/i-tec-czytnik-usb-cf-usb-20.html

[#23] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #21

zrob szybki format
[#24] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@Norbert, post #23

Szybki format nic nie daje. Też wyskakuje NOT VALID DOS DISK.
Ale zauważyłem coś takiego. Przy ponownym uruchomieniu WinUAE, gdy wybieram HD, moja karta (kiedyś widziana tam jako NON EMPTY 3.7G RW...), teraz nazywa się RDB 3.7G RW... W dodatku po wrzuceniu dyskietki Install 3.1 ukazuje się dysk ale jako DH0: ????

O!! A teraz wziąłem szybki format i wyączyłem w nim wszysto (kosz,FFS, international...) i sformatowało!
System widzi dysk z jedną partycją (tyle utworzyłem) o pojemności 3636M.

W Windows znów go sformatowałem (chce utworzyć więcej niż jedną partycję) i po odpaleniu HDToolBox:
http://frywolny.wrzuta.pl/obraz/8JrRddVMwCO/workbench31_-_install31_002
coś weryfikuje, tylko że bardzo długo.



Ostatnia modyfikacja: 25.07.2009 13:34:53



Ostatnia modyfikacja: 25.07.2009 13:38:26
[#25] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@frywolny_marian, post #24

u mnie tak partycje wyglądają..

spróbuj może tak da radę:

1.-507
2.-677
3.-137 (nieużytek) nie da się go poprawnie zapisać danymi ..
4.-842
5.-858
6.-838


dużo partycji, ale chociaż działa.
[#26] Re: Problem z zainstalowaniem systemu na karcie CF

@AdamZeku, post #25

No i w końcu udało się. Winowajcą był, jak typował APC74 , czytnik. Skombinowałem przejściówkę 2.5" - 3.5" i bezpośrednio podłączyłem kartę do płyty.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem