[#1] Amiga 600 nic nie czyta
Witam serdecznie

jak w temacie , kupiłam nie dawno a600 i wszystko sie na niej wyswietla ale nie chce czytac zadnych dyskietek

pomyslalam ze to pewnie stacja dyskow ale nie chcialam ryzykowac , zalicytowalam kolejna amige 600 z allegro ktora byla niby dzialajaca

i ku mojemu zaskoczeniu cierpi na ta samą przypadlosc , w obu byl wyjmowany kick start i czyszczone nozki , glowice w stacjach i nadal nic

mam ponad 80 dyskow i zadnego nie chce czytac ani jedna ani druga , obie reagują identycznie

pojawia sie ekran poczatkowy , wkladam dysk przygasa chwile cos sciemnia ( bo nawet glowica nie porusza sie w zadna strone ) i spowrotem wraca do ekranu startowego ...

jezeli odsunę glowice recznie po odpaleniu komputera wraca na swoje miejsce czyli sam silnik jest uszkodzony ,

ma ktos jakis pomysl co zrobic ??????????????

gg 4463123 , mail kasiuniagd@gmail.com

z gory dziekuje , jestem z trojmiasta
[#2] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #1

A jesteś pewna, że z tymi dyskietkami jest wszystko okejos? Może są uszkodzone, puste, nie sformatowane pod AmigaDos? Bo to jakiś dziwny zbieg okoliczności, że dwie Amigi nie chcą ich odczytać.

Masz jakiś, w miarę oryginalny, dysk systemowy, z Workbenchem na przykład?

Szacunek
Des

[#3] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@Des, post #2

no wlasnie , dziwny zbieg okolicznosci ale mam 2 wersje oryginalnych worbenchow z tego jedna tez nie dawno zakupioną jako dzialajacą i skonfigurowana do uzywania z amiga explorer ... przed samym kupnem byla konfigurowana na moja prosbe wiec cos mi sie nie chce wierzyc

jedna ma stację TEAC na allegro znalazlam podobna i jest napisane ze czyta raz na sto ( a skoro to aukcja to pewnie raz na tysiac ) drugiej stacji juz nie ma zostala wyrzucona niestety

nie mam pojecia w czym lezy problem , dla tego kupilam druga a 600 zeby taką opcje wykluczyc przy kupnie np . samej stacji
[#4] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #3

Najprościej i najtaniej będzie chyba przerobić kabel sygnałowy, podłączyć pecetową stacje i sprawdzić.

Tutaj masz opis : http://free.of.pl/n/norbid/

Co do tych dwóch stacji, nie ma się co oszukiwać, sprzęt jest wiekowy, więc mogą być po prostu zepsute.

Zresztą, z dyskietkami jest podobnie. Z mojej kolekcji po ok. 10 latach leżakowania przetrwało zaledwie kilka.

Pozdrawiam
[#5] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@inco, post #4

problem jest w tym , ze zrobilam kiedys takie 3 tasmy z 3 roznych schematow i taka z dioda tez mam ale mam dwie stacje od pc ktore tez moga byc do dupy ... a jak mam kupic nowa pc to wole z allegro kupic stacje od amigi albo taka w ktorej moge prosto zmienic na df0 i nic nie robic

a nie lepiej sprawdzic stacje podlaczajac do pc ? czy to tez trzeba duzo przerabiac

kurcze nie wiem jak to jest mozliwe , ale pare dyskietek mam co sa swierze i na 100% dzialaja bo kupowalam sama w vobisie i byly formatowane odpowiednio i nagrane na innej amidze
[#6] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #5

Kupowanie nowej stacji do pc mija się z celem, przed wszystkim finansowo.

Stacji amigowej nie podłączysz do pc.

Proponuje sprawdzić schemat, który Ci wysłałem i spróbować jednak podłączyć stacje pecetową do ami.

Ja ze swojej strony nie mam lepszych (czytaj innych) pomysłów.

Pozdrawiam
[#7] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@inco, post #6

no tak tylko tak jak powiedzialem mam zrobiony ten kabelek , do niego byly podlaczane 2 stacje od pc i nie wiem czy moze tez nie sa popsute ...

moze lepiej zainwestowac w zewnetrza stacje ..



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2010 16:43:48
[#8] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #7

Ale kombinujesz jeśli masz przerobiony kabel.
To kup na allegro stacje od PC są już za 1zł
[#9] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@Dark_luke, post #8

co kombinuje ? nie widzisz wyzej ze mam dwie takie stacje i dwie od amigi i co kupie sobie 5 do kolekcji ??? w nadzieji ze ta tym razem zadziala ???

jakbym wiedziala ze jest mozliwosc ze 4 stacje nie dzialaja i tak samo zachowuje sie komputer to bym juz dawno miala jeszcze jedna ale cos marne szanse ze 4 stacje robia identycznie to samo ? nie uwazasz dla tego pisze tutaj moze ktos mial taki problem

chyba ze to taki wyjatkowy zbieg okolicznosci
[#10] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #9

przed chwila odłączyłem calkiem glowice i zachowywuje sie tak samo , postaram sie to recznie zkalibrowac i trzymac kciuki w razie czego jest ktos z trojmiasta kto chce sprzedac stacje od amigi dzialajaca na 100% ??
[#11] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #10

Sprzedaj mi jedną amigę, jak da rade zrobić ta stację to Ci mogę odesłać, bo mi stacje są niepotrzebne.

[#12] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@rafgc, post #11

tzn co mozesz odeslac ? amige czy stacje ? :D

moge jedna sprzedac kurcze ale jedna chce miec dzialajacą ... teraz zalzuje ze nie mam tej poprzedniej stacji moze to tez byla teac gowniana

... w razie czego masz moje gg 4463123
[#13] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #12

pisałem Ci na maila, oczywiście odesłać stację, mogę też ci przerobić stację od PC tak żeby działała, możesz napisać na moje GG z profilu jak chcesz, ale rzadko używam



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2010 17:56:40
[#14] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #10

Ja pojadę offtopem, tak sobie śledzę tę walkę z Amigą 600 i jedna rzecz od razu mnie zastanowiła: kasiuniagd, która całkiem "komputerowo-hardware'owo" pisze o przypadłościach jakie ją spotkały - w postach pisze w pierwszej osobie np: "jakbym wiedziala" a w następnym poście: "odłączyłem". Ciekawe :}, to tylko taki paskudny offtopic, przepraszam!!!

[#15] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #9

No fakt nie kombinujesz odłanczasz głowice itd.
Ja mam kolekcje 60 stacji od PC.
Napisłałem o najłatwiejszej możliwości. Jeśli masz PC to tam sprawdz stacje albo pożycz z PC. Banał
[#16] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@BagoZonde, post #14

Hehe, też to zauważyłem. No, ale może to była literówka. :D Swoją drogą szkoda, że tak mało kobiet grzebie w hardwarze, bo to musi być sympatyczny widok. :)

[#17] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@BagoZonde, post #14

bo pisze żona z mężem razem :) do kolegi co sie pyta ze raz tak raz tak jest napisane
[#18] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #17

mąż - miałem nadzieje ze ktos tutaj po prostu oceni objawy jednoznacznie jako np padniete stacje , moge podlaczyc do pc stacje ale mam same laptopy w domu i nie chce mi sie tez chodzic po kumplach zeby je sprawdzic ...

ale jak bedzie trzeba to co zrobic , pojdzie sie i zrobi albo kupi nawet gorzej jak mowie , kupie stacje i dalej bedize dupa co wtedy

okaze sie ze kupie mase niepotrzebnych rzeczy ktore moge sobie trzymac na półcę , kalibracja glowicy stacji ktora nie wiadomo czy dziala to syzyfowa praca kurcze ...
[#19] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #18

p.s. nie wiem co macie z tym hardware , moja kobieta w moim grzebie codziennie :)
[#20] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #18

Zawsze możesz podesłać komuś Amigę na sprawdzenie. Tak chyba będzie najlepiej.
[#21] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kwaku85, post #20

no tak wolalbym ja podwiesc po prostu niz bawic sie w poczte dla tego pytalem czy jest jakis amigowiec z trojmiasta :) , pytanie co wtedy ktos wymysli

bede szukal lepiej jezli jutro kupie stacje od pc na 100% z pewnoscia ze dziala i podlacze przez kabel i bedzie kicha ...
[#22] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #21

W mojej A600 stacja działa, ale tak dla testów przerobiłem starą stację PC (stację nie kabel), dopiero 3 stacja PC czytała dyskietki Amigi nagrane na oryginalnym napędzie. Możliwe, że tamte były zbyt zużyte, lub były rozsynchronizowane względem oryginalnego napędu.
Myślałem, byś sformatował dyskietkę tą stacją i sprawdził, czy działa poprawnie, ale jak Wy to sformatujecie
Najlepiej jednak zamiast przerabiać stacje/kabel i w ciemno sprawdzać, po prostu sprawdzić z działającą stacją amigi od kogoś innego.

[#23] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@brada, post #22

dokladnie , jak nic nie zostanie to po prostu kupie z allegro stacje amigi i tyle najwyzej znowu strace ..
[#24] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #1

Witam,

Nie koniecznie to musi mieć wpływ na stację ale czy może sprzedziłaś/sprawdziłeś zasilacz? Kiedyś moja A500 bardzo głupiała z powodu odrobinę za niskiego zasilania (zasilacz miał wywalone część elektrolitów i generalnie się dziwnie zajmował).

Pozdr.

[#25] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #1

Podłanczając się do tematu, może ktoś podać nazwe lub link do programu którym można dokonać kalibracji górnej i dolnej głowicy (kiedyś ktoś sprzedawał stacje FDD i dodawał screeny z takiego programu dla potwierdzenia że stacje były testowane) Niestety nie moge tego już znaleść. Ewentualnie jakąś instrukcje lub knify jak zabrać się do kalibracji. Dodam tylko że dla porównania mam drugą sprawną w 100% stacje FDD amigową oraz dostęp do FDD z PCDzięki za wszelkie podpowiedzi

[#26] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@KrisSK, post #25

może to? http://aminet.net/package/driver/media/TrackDiskSync

[#27] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@kasiuniagd, post #23

Co do zakupu stacji od pc, to polecam Samsunga SFD-321B. W tym dokumencie (strona 6) jest opis jak przerobić tą stację pod Amigę. Nie trzeba nic rzeźbić na kablu - wystarczy oryginalny kabelek jaki był w Amidze. Przeróbka zajęła mi 10 minut - a jakoś super biegle się lutownicą nie posługuję. Działają rzeczy DOS i NDOS, nawet na mojej płycie z Amiga Technologies (co ponoć nie zawsze się udaje). To że Ami nie czyta dyskietek może być spowodowane tym, że nośniki poszły już do dyskietkowej Bozi.

[#28] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@Red_Bullet, post #27

Zamontowałbym PC-tową stacje ale one chyba mają inaczej rozmieszczone przyciski do wysówania dyskietek albo po prostu węższy, a nie chce piłować obudowy z Amigi lub wysówać dyskietki pomagając sobie czymś innym gdy np przycisk będzie schowany. Dlatego wolalbym oryginalny amigowyy napęd
Stacja FDD była sprawna i czytała B.dobrze do momentu kiedy zablokowala się dyskietka i nierozstropnie na sile wyjąłem ją przestawiając najprawdopodobniej przy tym głowice.



Ostatnia modyfikacja: 23.02.2010 00:09:52
[#29] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@Red_Bullet, post #27

Kurde! miałem taką stacje przy moim 486 :(

Odkopałem 2xFDD ale to są ALPSy buuuuuuuuuuu :(

tez musze przerabiac....

[#30] Re: Amiga 600 nic nie czyta

@KrisSK, post #28

i przy okazji mogłeś też uszkodzić cienkie przewodziki cewki głowicy

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem